vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

434 επισκέπτες, 10 χρήστες
I.P, Buliwyf, george kotsopoulos, goran, ThioVag, Sergios, Jorge, manoslykos, Tem, paiktaras

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #420 στις: Απριλίου 12, 2015, 03:35 »
Υπάρχει κάποιο video που να δείχνει πως ελέγχουμε την αντίσταση και γεμίζουμε από κάτω στον lite;  Το προσπαθησα πριν και μάζευα υγρά από το πάτωμα  :wall: .  Κάτι έκανα λάθος προφανώς!
Για μένα φίλε μου το καλύτερο και το πιο σίγουρο για να μην χάσεις υγρα είναι να τον γυρίσεις ανάποδα και να ξεβιδώσεις το πλαστικό τανκ,
όταν χωρίσουν 2 κομμάτια το ένα θα είναι το deck με το δαχτυλιδι του αέρα πάνω και το άλλο το τανκ με καμπάνα.
βγάλε το δαχτυλίδι του αέρα και κάνε ότι δουλεια θες στο setup σου ή γέμισε το τανκ και μετά πανεύκολα βιδώνεις.
Ο άλλος τρόπος που τον βάζεις ανάποδα,ξεβιδώνεις καμπάνα,πιάνεις απο το δαχτυλίδι του αέρα και τραβάς να κάνει ''τακ''
θέλει προσοχή να μην πιέσεις πολύ την καμπάνα και ξεκαβαλήσει το ορινγκ από το τανκ και χάσεις υγρά από την πάνω μεριά του τανκ,
ξέρεις εκεί που είναι το drip tip.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #421 στις: Απριλίου 12, 2015, 03:52 »
Υπάρχει κάποιο video που να δείχνει πως ελέγχουμε την αντίσταση και γεμίζουμε από κάτω στον lite;  Το προσπαθησα πριν και μάζευα υγρά από το πάτωμα  :wall: .  Κάτι έκανα λάθος προφανώς!

5 σελίδες πιό πίσω έχει φτιάξει βίντεο ο demkoni...

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #422 στις: Απριλίου 12, 2015, 13:55 »
Το φετινό το Πάσχα είναι... Phenomenon!!

Χριστός Ανέστη.... Υγεία σε όλους!!!


Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #423 στις: Απριλίου 12, 2015, 14:00 »
 Χριστός ανέστη καο με το ατμισμα πνευμόνια ανέστη ☺

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #424 στις: Απριλίου 12, 2015, 14:19 »
Καλησπερα και Καλο Πασχα...Χριστος Ανεστη...χρησιμοποιει καποιος fiber freaks 1 στο phenomenon διοτι εχω την εντυπωση οτι το προβλημα με τα δακρυα ειναι το ειδος απορροφητικου υλικου που χρησιμοποιω...δυστυχως δν εχω προς το παρον οργανικο βαμβακι για να πειραματιστω αλλα το στησιμο σιγουρα το κανω σωστοτατο...δοκιμασα και προσωπο στο deck και μια μυτουλα στα καθετα αυλακια μετα τις οδηγιες του κατασκευαστη....με τις μυτουλες μειωθηκε σημαντικα αλλα παραμενει κατι σαν μπουκωμα και διαρροες στην αρχη,μετα το γεμισμα....Ευχαριστω...Επισης,εσεις που εχετε ανοιξει τις τρυπες της βασης γιατι δν σφηνωνετε ενα κεραμικο μεσα??? :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Να ρωτησω και κατι ακομη γιατι νομιζω σας εχω ζαλισει,με την κωνικη καμπανα αυξανεται το χτυπημα???Γιατι εχω την τρουλοειδη με microcoil 28αρι kanthal 1.2 ohm στα 18 watt και ουτε χτυπημα εχω με 12αρα νικοτινη ουτε ζεστο ατμο...και μου φαινεται περιεργο διοτι σε λιγοτερα watt που ατμιζετε καποιοι εδω γραφετε για ζεστο ατμο και χτυπημα σε περισσοτερα ωμ κιολας...κατι δν κανω σωστα μαλλον...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2015, 14:25 από johnysman21 »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #425 στις: Απριλίου 12, 2015, 15:14 »
Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη. Φιλε μου δοκιμασα κι εγω με ff 1 και δεν τρελαθηκα κι ολας. Δοκιμασε με ανοιχτες σπειρες την αντισταση σου και πιστευω οτι θα δεις καποια διαφορα. Καποια στιγμη θα βρεις το τελικο στησιμο και δεν θα το αλλαζεις.

Στάλθηκε από το DAGGER DG550 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #426 στις: Απριλίου 12, 2015, 15:28 »
Με ανοιχτες σπειρες πιστευω θα χασω περισσοτερο σε χτυπημα...Δεν ξερω γιατι αλλα και με μια τρυπα ανοιχτη ο zest δν εχει τοσο σφιχτη τζουρα...Θα παω απο Μαριο και Κωστα απο βδομαδα μηπως κανουμε καμια πατεντα...Ευχαριστω παντως....

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #427 στις: Απριλίου 12, 2015, 15:44 »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.


μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω σχετικά με το Phenomenon (όχι τον Ρονάλντο αυτός έχει παχύνει).


Βλέπω ότι υπάρχουν δύο εκδόσεις.


Zest και lite.


Ποια είναι η διαφορά; στο μέγεθος του τανκ ή υπάρχει κάτι άλλο όπως στη περίπτωση Erlkönigin & ElPrinz;


Συγνώμη για την ερώτηση αλλά γενικώς σε ότι αφορά στον εξοπλισμό είμαι λίγο σκράπας.


ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #428 στις: Απριλίου 12, 2015, 15:52 »
Πάρε το νήμα από τη πρώτη σελίδα και θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #429 στις: Απριλίου 12, 2015, 20:55 »
Θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου έναν "ήρεμο" ατμιστή. Δηλαδή δεν πιέζω τα σετάπ μου και δεν είμαι cloud chaser. Μου αρέσει το ήρεμο άτμισμα με βελούδινο ατμό και γεύση... Στην τελική μόνο γεύση μου φτάνει.

Σήμερα, ανοίγοντας στον τροποποιημένο στη βάση Phenomenon και τις 3 τρύπες αέρα αλλα ανεβάζοντας και όχι ιδιαίτερα πολύ τα watt με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη από τη μία, πολύς ατμός, αλλά και μια δυσάρεστη για εμένα, πολύ χτύπημα. Τόσο γέμισμα στα πνευμόνια αλλά και στο λαιμό δεν την περίμενα.

Με τίποτα δεν περίμενα το απλό μου σετάπ με 0,25 κάνθαλ στα 1,4Ω μπορεί να δώσει τέτοιο αποτέλεσμα!! Πιστεύω οτι στα χέρια ενός cloud chaser σε subohm καταστάσεις  ο Phenomenon μπορεί να κάνει παπάδες... :)) Είδα και το βίντεο του Lux μετά και βεβαιώθηκα!

Ο Phenomenon πιστεύω οτι μπορεί να δώσει μεγάλη γκάμα τζούρας ανάλογα με το σετάπ και τη ρύθμιση... Φαντασία να υπάρχει.

Έκανα κι ένα μικρό βίντεο αλλά ντρέπομαι να το ανεβάσω... :-[

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #430 στις: Απριλίου 12, 2015, 21:11 »
Σωστός σε ολα ! Άντε για δώσε το βιντεο στη δημοσιότητα και ασε τις ντροπες ,
Αν ντρέπεσε να μην το έλεγες καν ...
Εξάλλου εχεις πάρει και Όσκαρ στο παρελθόν ....  ;)


Θα απολαύσω το βιντεο παρέα με τον αγαπημένο πλέον phenomenon!!!!

 Πιστεύω με βάση με εισαγωγή αέρα μεγαλύτερη θα ντουμανιαζει τα παντα με οποιοδήποτε στήσιμο ....

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #431 στις: Απριλίου 12, 2015, 21:12 »
Ελαα...... μην ντρεπεσαι καθολου να δουμε και τιποτα να ξεθωλοσουμε :)) :)) :))











Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #432 στις: Απριλίου 12, 2015, 21:23 »
Μου αρέσει τόσο πολύ αυτός ο ατμοποιητής που δεν θέλω να του βάλω χερι.
Μια ερώτηση μόνο. Με το άνοιγμα των τρυπών αερα στο ντεκ η γεύση πως είναι;
Γιατί συνήθως πολύ αέρας και δυνατή γεύση δεν...

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #433 στις: Απριλίου 12, 2015, 21:30 »
@jonysman.....

παραμενει κατι σαν μπουκωμα και διαρροες στην αρχη,μετα το γεμισμα..


Και γω χρησιμοποιώ επίσης ff1 και παρατήρησα το ιδιο , αλλα και με βαμβάκι δεν αλλάζει κατι...Απλα σε μένα συμβαίνει όταν το γεμίζω και αργω να ξανά βάλω το δαχτυλίδι αναπλήρωσης στο τανκ, ετσι χαλάει η υπό πιεση με αποτέλεσμα να εχει μικρη διαρροή προς την εισαγωγη αέρα . Αυτο το βλέπεις και αν όπως εισαι γεμάτος βγάλεις το δαχτυλίδι , πιθανόν θα δεις μια μικρη διαρροή .
Δεν ξέρω βέβαια αν και συ γεμίζεις απο τις τρύπες του τανκ....

Πλέον γεμίζω , δαχτυλίδι αμέσως και καμια διαρροή ....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #434 στις: Απριλίου 12, 2015, 21:35 »
Παιδιά... Δεν είναι κάτι σημαντικό...

Απλά μου έκανε εντύπωση οτι ένα πολύ απλό σετάπ χωρίς να το ζορίσω και πολύ αποδίδει έτσι... Αν δηλαδή τον πιέσεις, τί θα δώσει?

Η πρώτη τζούρα είναι η τυπική, όπως τον απολαμβάνω... Φουλ γεύση...

Συγνώμη για το βηχάκι :-[ Δεν ατμίζω συνήθως έτσι, ούτε από πνευμονικές κατέχω...

Με πολύ αέρα η γεύση παραμένει σε υψηλά επίπεδα!


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 353 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem