vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, bloodlessz, manoslykos, I.P

Twitter

Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #75 στις: Απριλίου 01, 2015, 11:34 »
Και εγώ στα 12 είχα ξεκινήσει και για τους εντελώς λάθος λόγους (άραγε υπάρχει σωστός λόγος για να ξεκινήσει κανείς το τσιγάρο?).

Και όμως, τα δεκατέσερα είναι σχετικά φυσιολογικό όριο. Τα Χριστούγεννα γνώρισα τυπάκι γυμνασίου ο οποίος καπνίζει από την Τετάρτη δημοτικού.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #76 στις: Απριλίου 01, 2015, 12:32 »
Πότε ξεκίνησες να καπνίζεις; Εγώ μάλλον άργησα, μετά το Λύκειο.
Όμως οι περισσότεροι το ξεκινούν στην εφηβεία και νομίζω πως αυτό ίσχυε και στις παλιότερες γενιές.

μεχρι τα 18 δεν ειχα ποτε πακετο στη τσεπη , αντε να εκανα τζουρες απο κανα φιλαρακι η να επερνα ενα και να καιγοταν στο χερι ... αρχισα να καπνιζω και του εδωσα και καταλαβε απο τα 22  .. ισως γιαυτο να μου φαινεται αδιανοητο ενα παιδι στα 14 να καπνιζει , και ευτυχως δε το βαλανε στο στομα τα παιδια μου ακομη

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #77 στις: Απριλίου 01, 2015, 13:25 »
Εγώ ξεκίνησα να καπνίζω τακτικά από το καλοκαίρι που τέλειωσα το σχολείο και μπήκα πανεπιστήμιο (2011), είδα μετά από 4 χρόνια ότι μου έκανε ζημιά και αποφάσισα να ξεκινήσω το η.τ. και να αφήσω για πάντα πίσω μου το κ.τ, οπότε δεν μπορώ να μπω πλήρως στην ψυχοσύνθεση ενός εφήβου που καπνίζει και το γυρνάει στο άτμισμα ή ξεκινάει και το άτμισμα κατευθείαν (!!! ναι στην Αμερική είναι thing). Ο Spectrum θέτει κάποια πολύ καλά ερωτήματα! Ωστόσο θα ήθελα να πω, ότι οι έφηβοι που θα ξεκινούσαν το κάπνισμα για το χ ψ λόγο, χίλιες φορές να ξεκινούσαν το η.τ. απευθείας. Γιατί στο τέλος δεν μπορούμε να ελέγξουμε τις αποφάσεις ενός εφήβου, ωστόσο μπορούμε να υιοθετήσουμε μία πιο φιλελεύθερη και "ολλανδική" άποψη σε τέτοια ζητήματα και εξηγώ. Εφόσον λοιπόν θα ήθελε να δοκιμάσει το τσιγάρο γιατί να μην περάσει πλέον στις νέες γενιές ότι το κ.τ. είναι πέρα από ακραία ανθυγιεινό και ξεπερασμένο ;)
Πιστεύω πως όπως η αντικαπνιστική φιλολογία που καλλιεργείται στους νέους δεν έχει τόσο μεγάλη επιτυχία, τα ίδια αποτελέσματα θα είχε και για το η.τ., που πόσο μάλλον σου χουν και το επιχείρημα ότι είναι πιο υγιεινό. Οπότε αν θέλαμε να κάνουμε τους εφήβους ουσιαστικά να διαλέξουν τι θα κάνουν στο θέμα κάπνισμα/άτμισμα θα έπρεπε να τους δώσουμε μία ελευθερία να το ασπαστούν ή να το απορρίψουν με βάση τη δική τους εμπειρία.
Άσε που στο θέμα των προτύπων πλέον νομίζω ότι μικρή σημασία έχει το αν το παιδί/έφηβος έβλεπε τους γονείς του να καπνίζουν/ατμίζουν, καθώς όπως και με το κ.τ. πολλά παιδιά που η οικογένειά τους δεν είχε καμία επαφή με το κ.τ. κάπνιζαν, ομοίως και για το η.τ. πιστεύω.
Για να τα συνοψίσω γιατί είναι πολλά, πιστεύω πως η τροχιά που διαγράφει αυτή τη στιγμή στην απήχηση του στις νέες ηλικίες το η.τ. είναι όμοια με αυτή του κ.τ. Απλά το η.τ. επειδή ακόμη είναι αρκετά λιγότερο δημοφιλές από το κ.τ. θα περάσουν κάποια χρόνια μέχρι να δούμε την πλειοψηφία να ατμίζει παρά να καπνίζει.

Αποσυνδεδεμένος snowflake

  • **
  • 164
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #78 στις: Απριλίου 01, 2015, 14:26 »
παιζουν παρα πολλα πραγματα ρολο μιας κ εχω συναναστραφεί και με πιο νεα παιδια από εμενα διοτι παντα οι φιλοι μ ειχαν μικροτερα αδερφια εχω να σας πω πως ότι κ να πεις σε ένα μυαλο στα 12 /17 του είναι αδιαφορο
θα κατσει να σε ακουσει αλλα δεν θα δωσει καμια σημασια
εχω ξαδερφακι φιλης ο οποιος καπνιζει από τα 13 κ μαλιστα εχει προβημα κ βηχει παρα πολύ αλλα συνεχιζει να το κανει κ να το δειχνει με οποιο τροπο μπορει μιας κ το θεωρει μαγκια
 ..αλλα εχει κ τετοιο προτυπο τον μπαμπα του ..
γνωριζω κ άλλο ένα παλικαρακι π τωρα είναι στα 18 το οποιο παντα ειχε σχεση με τον αθλητισμο κ δεν εχει προτυπο καπνιστη στην οικογενεια του οποτε κ του περναει αδιαφορο να καπνισει κ ας καπνιζουν ολοι οι φιλοι του ...
το θεμα δυστηχως είναι πως σαν παιδια προσπαθουμε παντα καπου να ανοικουμε κ να ομαδοποιούμαστε ώστε να νιώθουμε αποδεκτοι κ το τσιγαρο είναι αποτέλεσμα λαθος αλλα πολύ ευκολο... κ μοιαζει αθωο

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #79 στις: Ιανουαρίου 15, 2016, 22:03 »
Μολις πριν λιγο ειδα 12χρονο με ηλεκτρονικο τσιγαρο... θα προσπαθει να κοψει τα Caprice  O0

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #80 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 14:56 »
Αυτά θα μας φάνε  :'(

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #81 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 15:08 »
Με μεγάλο ρίσκο να παρεξηγηθώ: Δεν συνηθίζω να κακολογώ τους ανηλίκους για τέτοια θέματα. Όλοι μας ήμασταν κάποτε 12-13-14 και είχαμε την εντύπωση ότι το κάπνισμα ήταν μαγκιά, τρόπος για ένταξη ή showoff στην παρέα, ή απλά μας έκανε να νοιώθουμε λίγο ενήλικες. Τώρα τη θέση του τσιγάρου σε κάποιους θα πάρει το ηλεκτρονικό, είναι και γκατζετάκι... λογικό είναι, και βέβαια δεν έχει καμία σχέση με κραξίματα τύπου «το ηλεκτρονικό ανοίγει το δρόμο για το κάπνισμα σε ανηλίκους» και λοιπές χαριτωμένες (και ανυπόστατες) δηλώσεις που ακούμε κατά καιρούς.

Αυτό που με τσαντίζει αφάνταστα όμως είναι ότι ο μικρός είναι ο τελευταίος που φταίει.

Ποιός #$%^^$%# ενήλικος του αγόρασε/έδωσε συσκευή, ή/και ποιός #@$%%#$ καταστηματάρχης του πούλησε;

Αποσυνδεδεμένος geoman

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #82 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 15:11 »
Ελπίζω να μην του το πούλησε κάποιος για να βγάλει 15€ κέρδος. :(

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #83 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 15:13 »
Μπορεί να είναι τρολιά βρε παιδιά.. Υπάρχει και σε vine το συγκεκριμένο "quote" :)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #84 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 15:20 »
Δεν υπάρχει "quote". Ο Tzenamo είδε με τα μάτια του τον πιτσιρικά να φουμάρει η.τ. Εκτός αν εννοείς ότι ο Tzenamo είναι το τρολ...

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #85 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 15:22 »
Μάλλον εννοεί την ατάκα με τα caprice  :)) Well, ελπίζω...

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #86 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 15:35 »
παντως και εγω εχω δει ~15χρονο εξω απο γυμνασιο να κανει με ego και ce5

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #87 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 15:42 »
Η ατάκα με τα caprice είναι όντως από social media! Την οποία θεωρώ ότι ο φίλος Tzenamo αποφάσισε να χρησιμοποιήσει χιουμοριστικά αφού είδε πιτσιρικά με ητ.

Και εγώ βλέπω συχνά πυκνά πιτσιρίκια με ητ και σκέφτομαι πολλά:
α) Γιατί καλό μου παιδί?
β) Είναι δυνατόν με τόσες πληροφορίες διαθέσιμες πλέον, να ξεκινά κανείς το κάπνισμα και στα 15 να παίρνει ητ για να το κόψει?
γ) Καλύτερα αυτό παρά το άλλο...
δ) Ποιος εγκέφαλος του το πούλησε?
ε) Βλέπε "γ"
στ) "Μπαμπά, τα παιδιά στο σχολείο με κοροϊδεύουν με την ego και τον BDC. Πότε θα μου πάρεις Provari 3 και Τηλέμαχο V2+? Ε? Φανταστικέ πατερούλη???"
ζ) Βλέπε "α"...


Λίγο microchip βγήκε το ποστ, αλλά και τα επτά είναι σωστά, και τα επτά πολύ πιθανά...

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #88 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 15:47 »
Ναι συνατμιστες μου, χιουμορακι ηταν αυτο... O0

Αποσυνδεδεμένος geoman

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 15:51 »
 :respect: τσιμπήσαμε το τυράκι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498929 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 83 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy