vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 5 χρήστες
grag, Mulder, Buliwyf, maprix, tapantari

Twitter

Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 00:25 »
"μαθήτριά μου, ηλικία 18-1 μήνας, 2-3χρόνια καπνίστρια, ύψος 2-0,1 μέτρα, θέλησε να δοκιμάσει τα υγρά μου."

Τα υγρά σου? :o Που πάτε και βρίσκετε τέτοιες μαθήτριες ρε παιδιά? :))

"Αν, πάλι, βρεθεί από στατιστικές, ότι ο ατμιστής αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση όχι για τα 18χρονα αλλά για τα 8χρονα..."

Γι' αυτό πάντως δεν χρειάζονται ειδικές στατιστικές, αρκούν οι υπάρχουσες έρευνες και τα συμπεράσματά τους ;)
π.χ. http://kerentzis.blogspot.gr/2010/01/7-1-1945.html

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 00:39 »
Το ύψος είναι ποιητική αδεία υπερτιμημένο (όχι όμως η ηλικία) για να συνειδητοποιήσουμε τα δεδομένα.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν ο Πιαζέ (οι διάδοχοί του) ερευνούσαν τη σύγκρουση ανάμεσα στο υπερεγώ (μιμούμαι τους γονείς) και στα μηνύματα των ΜΜΕ.

Γονέας: τώρα πια δεν καπνίζω, ατμίζω - είναι λιγότερο βλαβερό
ΜΜΕ: Το ΚΤ είναι ολέθριο
Παιδί (8χρονο): πανηγυρίζει που ο μπαμπάς από καπνιστής έγινε ατμιστής

Αυτό το τελευταίο είναι πολύ ανησυχητικό, καθώς τα "μηνύματα" της TV έχουν υποσκελίσει τα αντίστοιχα του γονέα, αλλά στην περίπτωσή μας:
ο ατμός αγιάζει τα μέσα (όχι τα ΜΕ μέσα).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2015, 01:31 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 00:41 »
Ωραίο θέμα Μιχάλη  :thumpup:

Εαν τα ερωτήματα και ο προβληματισμός μας είναι κατά πόσο θα φρικάρουμε εάν τα βλαστάρια μας,
παρουσιαστουν κάποια μέρα μπροστά μας με μπουροσωλήνα που ξερνά τολύπες ατμού σε αρωμα πράσινου μήλου και κανέλας Κευλάνης η απάντηση είναι ναι.
Σαφέστατα δεν θα μας αρέσει όπως δεν άρεσε και στους γονείς μας όταν έμαθαν πως  καπνίζουμε. 

Το γεγονός ότι το Η.Τ είναι μάλλον πιο ακίνδυνο απο το κανονικό δεν με εφησυχάζει διόλου αφού αποτελεί και αυτό με την σειρά του
ένα είδος εξάρτησης και εξάρτηση σημαίνει δεσμά στο μυαλό και αλυσίδες στο σώμα.
Μια επίκτητη αναπηρία.

Ο κίνδυνος που ελλοχεύει  είναι να πλασαρισστεί το Η.Τ στις νεότερες γενιές, ως μια ακίνδυνη συνήθεια από της ίδιες τις βιομηχανίες καπνού που βλέπουν τα κέρδη τους από το Κ.Τ να πέφτουν καθημερινά.

Αυτό που εμείς  οι ατμιστές  πρέπει να βγάλουμε παραέξω, ιδιαίτερα στις νεότερες γενιές, είναι όχι ότι κάνουμε κάτι σπουδαίο(άλλωστε δεν κάνουμε τίποτα σπουδαίο)  αλλά ότι προσπαθούμε να βελτιώσουμε την υγεία μας από μια λάθος απόφαση που πήραμε κάποτε, να αρχίσουμε το τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 00:52 »
Το γεγονός ότι το Η.Τ είναι μάλλον πιο ακίνδυνο απο το κανονικό δεν με εφησυχάζει διόλου αφού αποτελεί και αυτό με την σειρά του
ένα είδος εξάρτησης και εξάρτηση σημαίνει δεσμά στο μυαλό και αλυσίδες στο σώμα.
Μια επίκτητη αναπηρία.

Και μάλιστα, εγκεφαλική  :yes:
Αλλά, αυτή τη στιγμή, τι είναι πιο εύκολο:
Να ενσυναισθήσεις (αδόκιμος ο όρος, αλλά...) στο μικρό τη μηδαμινότητα των likes (όλα με κινητό και tablet κυκλοφορούν) ή να τα οπλίσεις ώστε να οπλίσεις τα παιδιά τους;

Είμαστε ακόμα homo sapiens. Μόνο... Και όπως είπε και ο Sagan, στην "επαφή":
"βήμα - βήμα". Τόσο αντέχουμε...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουαρίου 21, 2015, 11:40 »

Παράθεση (με λάθος τρόπο) στο κείμενο του Kimmi:
"Αυτό που εμείς  οι ατμιστές  πρέπει να βγάλουμε παραέξω, ιδιαίτερα στις νεότερες γενιές, είναι όχι ότι κάνουμε κάτι σπουδαίο(άλλωστε δεν κάνουμε τίποτα σπουδαίο)  αλλά ότι προσπαθούμε να βελτιώσουμε την υγεία μας από μια λάθος απόφαση που πήραμε κάποτε, να αρχίσουμε το τσιγάρο"


Αυτή τη φράση λέμε συνέχεια στην 15χρονη  κόρη μας εγώ κι ο άντρας μου, όταν μας ρωτάει τι μυρίζει τόσο ωραία...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #65 στις: Μαρτίου 10, 2015, 23:49 »
17χρονος "συνήθιζε" να καπνίζει.
Και βεβαίως και η μητέρα του το κατάλαβε.
Μια μέρα, ο γιος έμαθε για το ΗΤ και μάλιστα του γυάλισε ένα ασημένιο μποξάκι.
Μάνα και γιος πήγαν μαζί σε κατάστημα, όπου και προμηθεύτηκαν το ποθητό και τα λοιπά απαραίτητα.
Ο γιος είναι πλέον ατμιστής, του αρέσει κάποιο υγρό βότκα-λεμόνι, ενώ η μητέρα έθεσε τον όρο: ο νεαρός να ατμίζει όπου και όποτε κάπνιζε (εκτός σπιτιού).

Συμπέρασμα: παρά την παραπληροφόρηση, η κοινή γνώμη ξέρει ότι το ΗΤ είναι ο κατά κράτος λιγότερο βλαβερός τρόπος αντικατάστασης.
(Μην ξεχνάμε ότι σαν την αγάπη του γονιού προς το παιδί... δεν έχει).

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #66 στις: Μαρτίου 11, 2015, 01:27 »
Και το δικο μου συμπερασμα, δυστυχώς φιλε spectrum είναι ότι, το μη χείρον βέλτιστον.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #67 στις: Μαρτίου 11, 2015, 12:36 »
Τα θερμά μου συγχαρητήρια στη μητέρα.

Και για την πρωτοβουλία να αγοράσει μοντ στον υιό, και για τον όρο που έθεσε!!!

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #68 στις: Μαρτίου 11, 2015, 15:30 »
Μακαρι και ο υιος να το κρατησει και να μην το εχ3ι στην τσάντα και να κάνει κ.τ ....

Μπηκε που μπηκε στον χορο τουλαχιστον να κανει η.τ και οχι κ.τ

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #69 στις: Μαρτίου 31, 2015, 14:20 »
Νέα έρευνα που πραγματοποιήθηκε από το Πανεπιστημιο Liverpool John Moores University βρήκε οτι ένας στους πέντε εφήβους έχει καπνίσει η.τ.

Η μελέτη αποκάλυψε οτι το 16% των εφήβων δεν είχαν καπνίσει προηγουμένως συμβατικά τσιγάρα και ότι τα η.τ. είναι "στενά συνδεδεμένα" με τη χρήση αλκοόλ μεταξύ των εφήβων.

Ένας από τους συγγραφείς της μελέτης, ο καθηγητής Mark Bellis, προειδοποίησε ότι μια τέτοια «ταχεία διείσδυση στην εφηβική κουλτούρα είναι ουσιαστικά μια νέα επιλογή για χρήση ναρκωτικών άνεφ προηγουμένου».

Ρωτήθηκαν πάνω από 16.000 μαθητές ηλικίας 14 έως 17 στο βόρειο τμήμα της Αγγλίας σχετικά με το αλκοόλ και τη χρήση καπνού.

Βρέθηκε ότι ένας στους πέντε απάντησε ναι στην ερώτηση: "Έχετε ποτέ αγοράσει ή δοκιμάσει ηλεκτρονικά τσιγάρα;», με περισσότερα αγόρια από κορίτσια. Το ποσοστό αυτο αυξάνεται με την ηλικία και το αν ζούσαν σε μια υποβαθμισμένη περιοχή.

Από τους εφήβους που είχαν δοκιμάσει η.τ., το 16% δεν είχαν καπνίσει ποτέ, το 23% είχαν δοκιμάσει το κάπνισμα αλλά δεν τους άρεσε, το 36% ήταν τακτικοί καπνιστές, το 12% καπνίζαν μόνο όταν επίναν και το 14% ήταν πρώην καπνιστές.



Ολοκληρο το αρθρο για την ερευνα μπορειτε να το βρειτε εδω:
http://www.liverpoolecho.co.uk/news/liverpool-news/e-cigarettes-been-smoked-one-five-8949889

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #70 στις: Μαρτίου 31, 2015, 15:54 »
Ψάχνοντας για προπαγάνδα είναι αναπόφευκτο πως θα την βρεις:
Παράθεση
The researchers said their findings suggest that teenagers who use e-cigarettes are most susceptible to other forms of substance use and risk-taking behaviours.
Δηλαδή όσο η ηλικία μεγαλώνει και ο κοινωνικός περίγυρος είναι φτωχότερος αυξάνεται το κάπνισμα, το ποτό, τα ναρκωτικά, οι παραβατικές συμπεριφορές και το άτμισμα -ή τουλάχιστον η δοκιμή ΗΤ. Μέχρι εδώ γνωστά και αναμενόμενα, δεν παίρνεις και Νόμπελ.
Πώς να το πούμε να τρομάξουμε τους γονείς; Το βρήκα!:
"Οι έφηβοι που χρησιμοποιούν ΗΤ είναι πιο επιρρεπείς σε χρήση άλλων ουσιών και επικίνδυνη συμπεριφορά."
-Κακό ΗΤ, εσύ κάνεις τα παιδιά μας τζάνκια και χουλιγκάνια στις φτωχογειτονιές του αγγλικού βορρά!

Μια λεπτομέρεια που βρίσκεται πίσω από τα νούμερα: Το 16% του 20% σημαίνει 3,2% εφήβων που δοκίμασαν ΗΤ χωρίς να έχουν ήδη σχέση με το τσιγάρο. Το αναλύω επειδή όταν μπαίνουν ένα-ένα τα νούμερα φανταζόμαστε ορδές εφήβων με Καϋφούν. Δεν θέλω να προπαγανδίζω κι εγώ, τα ποσοστά λογικά θα ανέβουν με τον καιρό. Αλλά... ήμαρτον!

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #71 στις: Μαρτίου 31, 2015, 18:39 »
Δεν μας λέει ο γιατρός και πόσοι liverpoolians το έριξαν κατευθείαν στα βαριά ναρκωτικά, όταν γλυστραγε πέρυσι ο Τζέραρντ και χάσαμε το πρωτάθλημα... :confused1:

Sorry για το offtopic, αλλά δεν κρατιέμαι. Άντε γιατί με τέτοια μυαλά, θα κάνουμε άλλα 25 χρόνια να σηκώσουμε την κούπα! :angry_orange:
 ;D

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #72 στις: Μαρτίου 31, 2015, 19:52 »
τωρα τελευταια στο φβ δεχομαι πολλα μνματα σε ομαδες ατμιστικες , απο παιδια 17-19 ετων που καπνιζουν απο τα 14 και θελουν να μπουν στο Η.Τ


οσο και αν προσπαθησα να τα αποτρεψω και απο το κανονικο τσιγαρο αλλα και απο το ηλεκτρονικο δε τα καταφερα δυστυχως και λυπαμαι πραγματικα ..


δε ξερω τη να πω ... δε ξερω γιατι 14 χρονον παιδια βαζουν τσιγαρο στο στομα τους , φταινε οι γονεις , φταιει ο κυκλος γενικοτερα ? ειναι αντιδραση στη τρομοκρατια τον γονιων πανω σε αυτο το θεμα ?


 ειμαι πατερας και παντα προσπαθω με ομορφο τροπο και χωρις πιεση να αποτρεψω τα παιδια μου απο κατι τετοιο , φερνοντας τα κοντα σε αυτο ...


ειναι αρκετα σοκοραστικο αυτο που βιωσα αρκετες μερες τωρα στο φβ  :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #73 στις: Απριλίου 01, 2015, 02:27 »
Πότε ξεκίνησες να καπνίζεις; Εγώ μάλλον άργησα, μετά το Λύκειο.
Όμως οι περισσότεροι το ξεκινούν στην εφηβεία και νομίζω πως αυτό ίσχυε και στις παλιότερες γενιές.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το έφηβο βλαστάρι μου ατμίζει !!! Συμβουλές…
« Απάντηση #74 στις: Απριλίου 01, 2015, 08:51 »

δε ξερω τη να πω ... δε ξερω γιατι 14 χρονον παιδια βαζουν τσιγαρο στο στομα τους , φταινε οι γονεις , φταιει ο κυκλος γενικοτερα ? ειναι αντιδραση στη τρομοκρατια τον γονιων πανω σε αυτο το θεμα ?


 ειμαι πατερας και παντα προσπαθω με ομορφο τροπο και χωρις πιεση να αποτρεψω τα παιδια μου απο κατι τετοιο , φερνοντας τα κοντα σε αυτο ...


ειναι αρκετα σοκοραστικο αυτο που βιωσα αρκετες μερες τωρα στο φβ  :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

"Το τσιγάρο είναι μαγκιά. Το τσιγάρο σε δείχνει περισσότερο προχωρημένο, σε βοηθάει να ξεχωρίζεις από τους άλλους, τους ξενέρωτους. Οι γέροι μου, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου κάπνιζαν, μετά το γύρισαν στο ηλεκτρονικό, μια από τα ίδια δηλαδή..." Και άλλα πολλά, σε πιο cool γλώσσα, γιατί έχω μείνει πίσω... ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4698 504668 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 11, 2024, 08:18
από Buliwyf
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8521 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153668 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567645 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 242834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 292903 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1368 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 761785 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 807 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3734 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13563 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis