vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

166 επισκέπτες, 0 χρήστες

Vaporshark RDNA 40

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #915 στις: Μαΐου 22, 2015, 17:33 »
Οι φωτογραφίες τα λένε όλα και αποδεικνύουν για ποιόν λόγο το DNA40 παραμένει η κορυφαία επιλογή μέχρι στιγμής.
(περιμένω να δω με ανυπομονησία και μετρήσεις του νέου Evic VT της Joyetech)

Τις "έκλεψα" από το post του ntonto :




Αποσυνδεδεμένος drakonman

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #916 στις: Μαΐου 22, 2015, 18:28 »
προφανώς το ένα το κάνει παλμικά το dna είναι σταθερό ! πιο είναι καλύτερο δεν ξέρω παντός πρέπει να πέσει δουλεία γιατί με τα νικέλια και τα τιτάνια δεν θα βγάλουμε άκρη . εγώ έχω το παλιό rdna με την μικρή οθόνη και δεν έχει κλείδωμα άλλα δεν έχω πρόβλημα έχω συνηθίσει πια . Το θέμα είναι το μέταλλο και η θερμοκρασία  :angry_orange: , ελπίζω να βρεθεί μια άκρη γιατί πραγματικά υπαρχή πρόβλημα με της τόσο μικρές αντιστάσεις . και με τα μέταλλα , δύστυχος δεν απέχουμε πολύ από τα όρια του μετάλλου . Για το dna τώρα σε 0,2 n είναι πιο γευστικό το vs το sx χάνει σε γεύση , σε 0,4 ωμός το sx είναι πιο γευστικό . ( πάντα με των ίδιο ατμοποιητη ) .

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #917 στις: Μαΐου 22, 2015, 18:46 »
1.Οι φωτογραφιες αποδεικνυουν οτι το ενα δουλευει παλμικα στο tc και το αλλο flat. Δεν ειναι κατι νεο.
2.Η λειτουργια του tc δεν απαιτει flat σημα γιατι πολυ απλα ο στοχος ειναι να μεινει η θερμοκρασια σταθερη ανεβαζοντας και κατεβαζοντας την ταση.
3. Οι χρηστες ως τωρα, προτιμουν το sx στην αποδοση.
4. Το sx δουλευει παλμικα μονο στο tc. Γι'αυτο πιθανως και εχει τοσο καλο αποτελεσμα (λογικα παντα). Στην κανονικη λειτουργια, ακομη και μεχρι το 1 βολτ, εχει κανονικα flat σημα.

Και 5.
Μπορω να καταλαβω καποιον που θα πει οτι το rdna ειναι καλυτερο γιατι του αρεσει το χρωμα του ( πραγματικα ) η οτιδηποτε αλλο μπορει να θεωρει καποιος σοβαρο, οσο μικρο και αν ειναι.
Στο ρευμα ομως σε σχεση με το sx, το μονο που φαινεται να εχει ειναι πιο ωραιο γραφημα. Για background ξερω γω  :)) :tongue_smilie:
Απ'οτι λεει ο λαος παντα. Αν κανουν λαθος, κανω κι εγω λαθος  :)

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #918 στις: Μαΐου 22, 2015, 19:28 »
Εννοείται πως δεν νοείται flat σήμα σε TC, το ζήτημα είναι πόσο δυναμική είναι η μεταβολή της τάσης.


Στο SX350J μεταβάλλεται η συχνότητα που δίνει ρεύμα το τσιπ, ΠΑΝΤΑ όμως στη μέγιστη τάση (PFM)
-που βρίσκεται και η ένσταση/προβληματισμός μου.


Στο DNA40 έχουμε συνεχές ρεύμα με μεταβαλλόμενη τάση, αναλόγως την τιμή της αντίστασης (και την θερμοκρασία
στην οποία αντιστοιχεί).


Βρίσκω πολύ πιο κοντά στον ιδανικό τρόπο λειτουργίας τον δεύτερο τρόπο και τον προτιμώ. Από κάποιο σημείο και
πέρα δεν είναι θέμα γούστου ή υπεράσπισης του mod που έχει κάποιος στην κατοχή του (γιατί το πλήρωσε και μάλιστα
αδρά), αλλά απλών γεγονότων.




Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #919 στις: Μαΐου 22, 2015, 19:48 »
Λέω να αγοράσω το κορυφαίο μοντ της αγοράς χωρίς εγγύηση !! Τι λέτε ; :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #920 στις: Μαΐου 22, 2015, 19:53 »



Βρίσκω πολύ πιο κοντά στον ιδανικό τρόπο λειτουργίας τον δεύτερο τρόπο και τον προτιμώ. Από κάποιο σημείο και
πέρα δεν είναι θέμα γούστου ή υπεράσπισης του mod που έχει κάποιος στην κατοχή του (γιατί το πλήρωσε και μάλιστα
αδρά)
, αλλά απλών γεγονότων.



Αν και καθήμενος μίλησες ορθά :thumpup:

Λέω να αγοράσω το κορυφαίο μοντ της αγοράς χωρίς εγγύηση !! Τι λέτε ; :laugh1:

Αν είναι στα μισά λεφτά? :yes: :yes: :yes:


Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #921 στις: Μαΐου 22, 2015, 20:18 »
Θεωρητικα johny, δεν διαφωνω καθολου. Στην πραξη ομως βλεπουμε πως ο κοσμος προτιμα το pfm.

Ισως βεβαια να μην ειναι καλυτερο στην πραξη, αλλα να εχει καλυτερο αλγοριθμο υπολογισμου το sx οποτε να καλυπτει την ( πιθανη; ) ανακριβεια του pfm.
Δυστυχως απο αποψη ρευματων δεν μπορω να αναλυσω ουτε να καταλαβω το γιατι. Αν ειχα τον κωδικα και των δυο, θα γινοταν δουλεια  :))


Τωρα να υπερασπιστεις ενα καταναλωτικο προιον, αν δεν το πουλας, δεν υπαρχει καποιος λογος.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση βεβαια εφοσον καποιος ειναι κομπλεξικος και εχει ανασφαλειες, μπορει ανα πασα στιγμη να πουλησει το ενα και να παρει το αλλο. Οποτε και παλι δεν βλεπω λογο.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #922 στις: Μαΐου 22, 2015, 20:21 »
Αν και πολεμιος του pulse modulation, στην πραξη η ατμιστικη εμπειρια του SX ειναι κλασεις ανωτερη του dna.

Το ειχα και μπορω να συγκρινω.

Και για να μην παρεξηγηθω, μια χαρα θα κανει κανεις τη δουλεια του και με τα 2. Ειναι αριστες πλακετες.

Απλα προσωπικα δεν μου αρεσει(πια) το "κοψιμο" του dna στο temp limit  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2015, 21:04 από Lazy Dog »

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #923 στις: Μαΐου 22, 2015, 21:11 »

nikos523:  το τι προτιμά ο κόσμος καθορίζεται πολλές φορές από παράγοντες άσχετους με την αντικειμενική
ικανότητα της ηλεκτρονικής πλακέτας.
- Όπως π.χ. στο ότι στο ένα o pbusardo έδωσε thumbs up ενώ στο άλλο  thumbs down
γιατί δεν του άρεσε το Refinement (το οποίο εγώ π.χ. το θέλω και το επιθυμώ και λειτουργεί σωστά).
- ή πως π.χ. το DNA40 τους πρώτους του μήνες εμφάνισε λιγότερο ή περισσότερο σοβαρά θέματα αξιόπιστης
λειτουργίας - ήμουν κι εγώ θύμα και μάλιστα δις-, οπότε λογικό είναι πολλοί χρήστες του να ξενέρωσαν και να
"ηρέμησαν" με το SX350J που είναι εξαρχής αξιόπιστο στην λειτουργία του.
-πολλά τέτοια μικρά θεματάκια που έχουν -κατ'εμέ, αφού το δοκίμασα και το SX Mini M Class, αν και για περιορισμένο χρόνο
και δεν με ικανοποίησε- να κάνουν με την εικόνα ενός προϊόντος και όχι με αυτήν καθ' εαυτήν την ικανότητά του.

Η οποία ικανότητα, κατ'εμέ, επιδεικνύεται με hard facts, δηλαδή μετρήσεις. Δεν μπορεί να τις αμφισβητήσει κάποιος και
είναι έκφραση της αλήθειας, ασχέτως των προτιμήσεων του καθενός ή του hypιάσματος και του ενθουσιασμού λόγω αναμονής, προτίμησης κατασκευαστή ή οτιδήποτε άλλο. ;)

Lazy Dog, δεν κάνει "κόψιμο" το DNA40 επουδενί (εκτός αν έχεις κάκιστη τροφοδοσία και ξεμείνει από υγρό το βαμβάκι σου).
Χαμηλώνει τα Volts και μάλιστα με ομαλό τρόπο. Αντίστοιχα το SX350J δίνει όλο και πιο αραιά pulses στην μέγιστη όμως τάση.
Εγώ αυτό το δεύτερο, δεν το προτιμώ -και το έζησα και στην πράξη.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #924 στις: Μαΐου 22, 2015, 21:22 »
Γουστα ειναι αυτα και ειναι απολυτως σεβαστο. Διαφωνω βεβαια αλλα τι να κανουμε;  :)

Γενικα ξενερωσα με την evolve και υποσχεθηκα οτι μεχρι να καταφερουν να βγαλουν ενα user upgradable τσιπακι, απο εμενα δεν προκειται να ξαναδουν ουτε cent.

Θεωρω το της YiHi πολυ καλυτερο σε ολα

Ξαναλεω οτι και τα 2 κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους ακολουθωντας διαφορετικους δρομους.

Πιστευω ομως οτι στο τελος θα υπερισχυσει ο κινεζος για πολλους λογους που δεν ειναι της παρουσης

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #925 στις: Μαΐου 22, 2015, 21:28 »
Από εχθές κάτοχος του αυθεντικού (εδώ και δύο μήνες έχω και τον 1:1 κλώνο).
Δυστυχώς δεν είμαι στους τυχερούς και το RDNA έχει έντονο θέμα με το γνωστό και μη εξαιρετεο screen glitch. Να σημειώσω πως είναι η τελευταία version με το atty lock.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση από το κατάστημα μιας και υπάρχει διαθεσιμότητα ή πρέπει να φύγει Αμερική απαραίτητα ;

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #926 στις: Μαΐου 22, 2015, 21:37 »
Παλι τα ιδια???? :angry_orange: :angry_orange:
Η εκδοση με Atty lock εχει screen glitches?
Αισχος. Μολις εστειλα το δικο μου για αντικατασταση στο Miami και θα μου γυρισει ΠΑΛΙ με γκλιτσια?

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #927 στις: Μαΐου 22, 2015, 21:41 »
Δυστυχώς δεν το έχουν λύσει το θέμα. Αυτό που έχουν κάνει είναι η οθόνη να κάνει auto refresh. Δλδ παρουσιάζει το πρόβλημα για ένα δευτερόλεπτο και μετά στρώνει. Μέχρι να το ξανακάνει δλδ. Το θέμα είναι τι γίνεται από εδώ και στο εξής....

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #928 στις: Μαΐου 22, 2015, 22:04 »
Για να πω την αληθεια ποτε δε με ενοχλησε το προβλημα της οθονης αφου δεν συνδεεται με τη λειτουργια-αποδοση του μοντ αλλα γιατι να μην εχω στα χερια μου κατι που λειτουργει οπως πρεπει?
Θα δουμε σε 4 μηνες λοιπον. Ξανα αποστολη για ''επισκευη'' μεχρι να το πετυχουν.
Τωρα επρεπε να το στειλω γιατι εληγε σε λιγο η 4μηνη εγγυηση.

Θα προτεινα να το κρατησεις , αν δε σε ενοχλει το προβλημα και σε ικανοποιει η αποδοση του, γιατι ειτε με αντικατασταση ειτε με αποστολη εξω δεν θα παρεις κατι διαφορετικο ή βελτιωμενο απο αυτο που ηδη εχεις.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #929 στις: Μαΐου 22, 2015, 22:13 »
Από τη στιγμή που έχει θέμα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνω αντικατάσταση. Απλά εύχομαι τη λύση να τη δώσει το κατάστημα για να μην περιμένω ένα μήνα. Η εγγύηση ανανεώνεται με τη νέα συσκευή, σωστά;

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151715 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11101 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345702 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147387 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8126 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208990 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545249 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32977 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52555 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600554 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360999 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13405 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos