vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

306 επισκέπτες, 0 χρήστες

Vaporshark RDNA 40

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #870 στις: Μαΐου 08, 2015, 20:56 »
Οκ ..δεν το είχα διατυπώσει σωστά (το διόρθωσα). Οντως και περνάει "κάποιο" ρεύμα για να "δει" την αντίσταση (..το πόσο όμως ..παίζει τον ρόλο του)!

Ψιλοδιαφορές θα πει κάποιος ...αλλά συζήτηση να γίνεται για να μαθαίνουμε όλοι.

..ιδίως όταν η yihi διατείνεται ότι το πιό σωστό αποτέλεσμα (..ατμιστικά) ..θα το πάρουμε όταν η αντίσταση είναι στο 0.065 (..όπου και καλιμπραρίστηκε το sx mini m class) ..οπότε ενα 0.01 ...όλο και κάποια διαφορά (..έστω και μικρή) θα κάνει "εκεί κάτω"..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
..και μιά φωτογραφία από την νέα version του rdna ..όπου πλέον υπάρχει στην οθόνη το λουκετάκι, που δείχνει ότι έχει "κλειδώσει" την αντίσταση:

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2015, 21:10 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #871 στις: Μαΐου 09, 2015, 02:28 »
Το ότι άλλαζε τις τιμές μέχρι χθες (μόνο του) μέσα στην ημέρα το vaporshark δεν μας ενοχλούσε... :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2015, 02:59 από vasma »

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #872 στις: Μαΐου 09, 2015, 03:59 »
ειμαι κι εγω κατοχος του vapor shark apo σημερα και μου εχει κανει αρκετη εντυπωση το ΤC μπορω να πω . Αυτο που με χαλαει λιγο ειναι το μαγνητικο πορτακι , ηθελα ακομη ενα μαγνητη . Οχι οτι βγαινει αλλα δινει σιγουρια .


Επισης ο επισκευασιμος που ακουμπαει παντα επανω στη συσκευη οταν ειναι βιδωμενος , δε θα κανει σημαδι με τον καιρο?Θα δειξει!


Η ενδειξη με το λουκετακι, που ανεφερε ο φιλος varaderum,δεν  ισχυει οταν η θερμοκρασια ειναι στο off  :hmmm:


Θα παρακαλουσα κυβερνηση και δανειστες να φερουν rDNA skin . Δε βρισκω πουθενα  :D

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #873 στις: Μαΐου 09, 2015, 11:10 »
Λογικό φίλε αστερη!
 ..η μεταβολή της τιμής της αντίστασης κατά 0.01ohm  σε αντιστάσεις μεγαλύτερες (δηλαδή με κανονικό σύρμα τύπου kanthal και λοιπών) ...δεν επιφέρει "μεγάλες" μεταβολές στο ατμιστικό αποτέλεσμα..

{..άλλο να έχεις διαφορά 0.01 ohm σε αντίσταση της τάξης πχ του 0.07 ..που θα δείχνει μετά 0.08 (δηλαδή "μεταβολή" κατά σύν 11.5% της αντίστασής σου ...άρα και όλου του υπολογισμού ohm/watt/amp) και άλλο σε μεγαλύτερες αντιστάσεις (..όπου πχ σε 0.5 το 0.01 είναι σχεδόν αμελητέο) ....οπότε σε ακόμα μεγαλύτερες (άνω του 1 ohm που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι) ..."ανύπαρκτη"}!!

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #874 στις: Μαΐου 12, 2015, 12:00 »
Σε συνέχεια των προηγούμενων post μου για το vaporshark rdna 40, να συμπληρώσω ότι... {..και μετά από "δυναμικές" (..συνεχόμενα πατήματα ..αλλαγές ατμοποιητών με διαφορετικές αντιστάσεις κλπ κλπ) ...και με όλων των ειδών τρόπους δοκιμές που του έκανα} ....είναι αυτό που ("εγώ") θέλω!!

Το modάκι, θεωρώ ότι επιτέλους έλυσε όλες του τις "παιδικές" ασθένειες {..κρίμα βέβαια που βιάστηκαν να το λανσάρουν και κάναμε εμείς τους δοκιμαστές ...και πολύ δε περισσότερο για αυτούς που πήραν τις πρώτες εκδόσεις και "έληξε η εγγύησή του" (..το γνωστό και καλά τετράμηνο), ώστε να το επιστρέψουν}.

..κατά τα άλλα, το support (..τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση ..αλλά και πολλών άλλων της τελευταίας "φουρνιάς" v2 των rdna), ήταν άψογο (..μου έστειλαν ολοκαίνουρια συσκευή γάρ)!!.

Υ.Γ.:
Προσωπικά και δημόσια ..θέλω να ευχαριστήσω θερμά την fabvape για την άψογη και επαγγελματικοφιλική {..και όχι μόνο σε εμένα, αφού ανέλαβε την υποχρέωση ..για όλα τα rdna που διακίνησε στην τελευταία της παραλαβή (..και καλύπτονταν με εγγύηση)} ..αντιμετώπιση του προβλήματος!

..από την ώρα που τους επισήμανα το πρόβλημα ..μου είπαν να περιμένω "λίγο" (....καθώς είχαν ήδη στείλει ένα στην αντιπροσωπεία και περίμεναν να επιστρέψει για να δούν αν λύθηκε το πρόβλημα) .....και αμέσως μετά (..όταν επέστρεψε και όλα ήταν οκ), επικοινώνησαν μαζί μου, για να τους πάω και το δικό μου, ώστε να πάει μαζί με όλα τα υπόλοιπα που είχαν πρόβλημα (..εκτός ενός, που περιμένουν να τους το πάει ..καθώς ο άνθρωπος είναι κάπου "εκτός").

Χίλια μπράβο στους επαγγελματίες - φίλους ..Φώτη και Μαρία!! Εξυπηρέτηση - support ..άψογo!!!

Αποσυνδεδεμένος vasma

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #875 στις: Μαΐου 12, 2015, 13:31 »
Με την αναβάθμιση λύνονται όλα τα προβλήματα (μετρητής μπαταρίας - screen glitch - black screen) ?




Αποσυνδεδεμένος sakis242

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #876 στις: Μαΐου 12, 2015, 13:48 »
Έτσι ακριβώς ειναι κανενα προβλημα

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1359
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #877 στις: Μαΐου 12, 2015, 17:46 »

Επισης ο επισκευασιμος που ακουμπαει παντα επανω στη συσκευη οταν ειναι βιδωμενος , δε θα κανει σημαδι με τον καιρο?Θα δειξει!



 Για να μην κάνει χρησιμοποιώ αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #878 στις: Μαΐου 12, 2015, 17:49 »
Κάτοχος του DNA 40 από 8/5/2015 (δεν υπάρχει ακόμα τέτοιο τόπικ οπότε γράφω εδώ, αλλιώς ας το μετακινήσει ο διαχειριστής).
Κανένα πρόβλημα ως σήμερα που για κανά μισάωρο δεν έλεγε με τίποτα να κλειδώσει η αντίσταση ότι και να έκανα, έβγαζα τον ατμοποιητή, έβγαζα και και ξαναέβαζα τον έλεγχο θερμοκρασίας κ.τ.λ. λες και είχε κολλήσει σε mode χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας. Μετά από κανά μισάωρο λύθηκε μόνο του... ξαναεμφανίστηκε το κλειδάκι. Ελπίζω να είναι το μοναδικό κόλλημα γιατί αν εξαιρέσουμε αυτό το μισάωρο, έπαιζε άψογα.

Πολύ ευχαριστημένος από τη μπαταρία που μου κρατάει με ασταμάτητο άτμισμα τουλάχιστον μια μέρα και γύρω στα 5 ml (τουλάχιστον τόσο κράτησε την Κυριακή που το παρατήρησα, τις άλλες μέρες άτμιζα και με άλλες μπαταρίες παράλληλα και δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για κάθε στήσιμο και υπό όλες τις συνθήκες).

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #879 στις: Μαΐου 12, 2015, 18:11 »
Με την αναβάθμιση λύνονται όλα τα προβλήματα (μετρητής μπαταρίας - screen glitch - black screen) ?

Ναι, όλα (..τουλάχιστον μέχρι στιγμής, αλλά μετά τα test που του έκανα ...πιστεύω ότι μάλλον δεν θα βγάλει ποτέ τίποτα)!!

..το μόνο που θα ήθελα ..θα ήταν και αναβάθμιση μέσω pc ..όπως έχει το sx mini......

....."συμβιβάζομαι" όμως ...με το συνεχές ρεύμα σε watt {..καλά είναι και τα joule (..ίσως και καλύτερα) ..αλλά προτιμώ για εμένα τα πρώτα} ...την ασύρματη φόρτιση ...την πολύ γρήγορη φόρτιση (high speed charging) ...την πανεύκολη αντικατάσταση μπαταρίας ...την κατά ένα περίπου ml μεγαλύτερη αυτονομία της (..σε σχέση με το sx ...στις ίδιες "συνθήκες" ατμίσματος) ...το μικρότερο βάρος (210 gr με θήκη, έναντι 267 του sx) ...και το πολύ καλό (..για το δικό μου χέρι) grip (..και χωρίς .....αλλά ιδίως με την θήκη).

{..υπόψιν ..δεν "κατηγορώ" το sx (..το οποίο θεωρώ ένα από τα καλύτερα modάκια ..με "ίσως" το κορυφαίο τσιπάκι αυτήν την στιγμή) ...απλά επισημαίνω αυτά που σε εμένα αρέσουν καλύτερα στο rdna}.

...και βέβαια έχει και αυτό (το sx) κάποια "προβληματάκια" (...πχ κουδούνισμα κουμπιών ..ξέβαμα χρώματος σε "κάποια" κουτάκια κλπ), όπως όμως έχουν και σχεδόν όλα τα άλλα (..και το rdna).


 Για να μην κάνει χρησιμοποιώ αυτά.

Πολύ καλή λύση για όλους τους ατμοποιητές!

{..αυτό πάντως που έχω διαπιστώσει ..είναι ότι γδέρνεται σχετικά εύκολα το σημείο που ακουμπάει ο ατμοποιητής ...όταν αυτός έχει από κάτω ψιλοανώμαλη επιφάνεια (πχ kayfun lite plus ..που έχει γράμματα). Σε τελείως ίσιους (πχ kayfun v4) ...δεν μου είχε γδαρθεί ούτε ελάχιστα το προηγούμενο ...σε αντίθεση με ενός φίλου που είχε τον lite plus}.

Αποσυνδεδεμένος abe

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #880 στις: Μαΐου 12, 2015, 18:48 »
Σε εμενα με klp περιπου 3 μηνες και aris pro που εχουν γραμματα και η δυο δεν εχω σημαδια μεχρι στιγμης.. μονο καποια υπονοια ξεβαματος στο κουμπι.

Αποσυνδεδεμένος G.koutras

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #881 στις: Μαΐου 12, 2015, 20:22 »
Να κάνω μία ερώτηση στης αρχές μου έβγαζε και εμένα κινέζικα,του έβγαζα τον έλεγχο θερμοκρασίας να δουλέψω κανδαλ και ενώ το είχα στα 15 w μου πυροβολουσαι στα 30.τώρα τελευταία δεν βγάζει κινέζικα και δεν ξανά δοκίμασα κανδαλ,να το επιστρέψω για αντικατάσταση  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #882 στις: Μαΐου 12, 2015, 22:24 »
Μαλλον ειχες σβήσει τη θερμοκρασία απο την ένδειξη  Κελσίου , αν το γυρισεις Φαρενάιτ και μετα κλείσεις τη θερμοκρασία δουλευει σωστα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #883 στις: Μαΐου 13, 2015, 17:16 »
Η μόνη εργοστασιακή κεφαλή Ni200 που δοκίμασα στον Subtank Mini μου φάνηκε μάπα, ίσως να ήτανε ελαττωματική γιατί έκανε σκάσιμο κάθε φορά που άτμιζα ενώ είχε κρυώσει σχετικά ο ατμοποιητής (δηλαδή όταν είχε περάσει  λίγη ώρα από το προηγούμενο άτμισμα) οπότε πέρασα από την πρώτη μέρα σε RBA.

Πρώτο στήσιμο με σύρμα 0.2 σε τρυπανάκι  διαμέτρου 2.4, 10 σπείρες,  0.31 αντίσταση και 170 βαθμούς C.
Πρακτικά μπορούσα να ατμίσω ως 8 βατ, με παραπάνω βατ απλά έμπαινε πιο γρήγορα ο κόφτης και είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Παραγωγή ατμού λίγη οπότε πήγα στο επόμενο στήσιμο.

Δεύτερο στήσιμο με σύρμα 0.3 σε τρυπανάκι  διαμέτρου 2.4, 10 σπείρες,  0.18 αντίσταση και 170 βαθμούς C.
Τώρα μπορώ  να ατμίσω περίπου με 13 - 14 βατ, με παραπάνω βατ απλά μπαίνει πιο γρήγορα ο κόφτης όπως είπα παραπάνω. Παραγωγή ατμού αρκετά καλύτερη αλλά όχι και τέλεια γιατί μου αρέσει ο πυκνός και σχετικά δροσερός ατμός. Σε αυτό το στήσιμο αν βάλω 190 βαθμούς αντί για 170 και 18 βατ έχει πάρα πολλή παραγωγή ατμού αλλά δεν μου αρέσει ο ζεστός για τα γούστα μου ατμός.

Από τα παραπάνω μου φαίνεται πως πρέπει να αυξήσω και άλλο τη διατομή του σύρματος, έχει δοκιμάσει κανείς σε 0.4 σύρμα? Αν ναι που το πήρε κιόλας? Γιατί μόνο στο μπιχλιμπίδι είδα ότι έχει τόσο χοντρό, αλλά μόνο σε 10μετρο που είναι ακριβό για μια απλή δοκιμή που μπορεί να μη μου ταιριάζει( όχι βέβαια ότι θα με σταματήσουν 10 ευρώ για να το δοκιμάσω :) ).

PS
Τώρα σκέφτηκα ότι μπορεί να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα αν χρησιμοποιήσω τρυπανάκι 3 αντί για 2.4, σύμφωνα με το steam-engine μπορώ να βάλω άλλα 3 βατ κρατώντας την ίδια θερμοκρασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2015, 17:44 από Tolis RBA »

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #884 στις: Μαΐου 13, 2015, 22:46 »
Βασικά και εγώ σε subtank στήνω .
Αν και εγώ δουλεύω με 35αρι ni200 δοκίμασε με το 30αρι σε 2.4χιλ τριπανακι να κάνεις 7 σπείρες θα βγει 0.10 . Εγώ με DNA εκεί έπαιζα.  Τώρα με το sx  το καλύτερο μου είναι με αντιστάσεις του 0.06 ωμ. Δοκίμασε χαμηλότερες αντιστάσεις μια δοκιμή θα σου λύσει την απορία...
Το σύρμα το έχω πάρει από eBay.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151734 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11106 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345711 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147393 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8127 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208996 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32980 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52562 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600558 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13415 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos