vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Vaporshark RDNA 40

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #855 στις: Μαΐου 03, 2015, 17:13 »
Ρώτα στο mpixlimpidi στον Πειραιά μιάς και είσαι κοντοχωριανός  ;)

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #856 στις: Μαΐου 03, 2015, 17:16 »
Εκει ηταν η πρώτη μου ερωτηση αλλα δεν εχει πατριώτη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #857 στις: Μαΐου 03, 2015, 18:25 »
πρεπει να εχει στο replacesmoke

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #858 στις: Μαΐου 03, 2015, 18:27 »
Μονο για το απλο DNA40 εχει, οχι για το rDNA

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #859 στις: Μαΐου 03, 2015, 19:14 »

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #860 στις: Μαΐου 03, 2015, 19:16 »
Στην fab αναμενονται κατι μηνες τωρα :P

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #861 στις: Μαΐου 07, 2015, 16:23 »
Ενημέρωση:

μου έχει επιστραφεί εδώ και 2 εβδομάδες περίπου το Vaporhark rDNA 40. Όχι επισκευασμένη, ολοκαίνουρια συσκευή
και αυτή τη φορά. Με το τελευταίο revision του DNA40 , το οποίο χοντρικά:

- επιδιορθώνει τα glitches της οθόνης (επειδή το παρατήρησα, το παρακάμπτει, ουσιαστικά κάνει force refresh
στην οθόνη πολύ συχνά, οπότε και να glitchάρει, το επόμενο δευτερόλεπτο αυτοδιορθώνεται).

- διορθώθηκε το bug που δεν δούλευε σωστά το OFF του TC αν είμαστε σε Celsius Mode.

- εισήγαγε το atty lock (ψιλο-άχρηστο σαν feature και επιζήμιο μερικές φορές, χρήσιμο σε ασταθείς συνδέσεις,
π.χ. Kayfun 4).

- επιτέλους, σωστή ένδειξη στάθμης της μπαταρίας (πολύ πιο προοδευτική η πτώση της στάθμης).

Αυτά χοντρικά, το απολαμβάνω πλέον όπως πρέπει. Πολύ δύσκολα να ξεφύγω από TC ξανά...

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #862 στις: Μαΐου 07, 2015, 18:41 »
Αυτό με το atty lock γιατί το λες ψιλό άχρηστο ; Από όλα όσα αναφέρεις είναι το μόνο που με έχει απασχολήσει. Όχι τόσο ώστε να το στείλω πίσω αλλά λέμε τώρα. Πάντως είναι σχολείο το TC. Σε μαθαίνει να στήνεις...

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #863 στις: Μαΐου 08, 2015, 12:57 »
yakub, υπό την έννοια πως αν έχω στιβαρή σύνδεση (θέμα ατμοποιητή) και δεν "παίζει" η τιμή της αντίστασης,
την θέλω και την θεωρώ επιθυμητή τη λειτουργία του Refinement του DNA40.
(σε rest εντοπίζει ξανά την base resistance, ούτως ώστε αν, π.χ. μετακινηθούμε σε πιο κρύο ή ζεστό μέρος κάνει
readjust την base resistance και την συσχέτισή της με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος)


Αν έχω atty lock θα πρέπει να ξανακάνω lock αν αλλάξει η θερμοκρασία περιβάλλοντος δραστικά. Είναι βέβαια
χρήσιμο, όπως είπα, σε ατμοποιητές με ασταθή σύνδεση, που παίζει συνέχεια η τιμή της αντίστασης και ως συνέπεια
έχουμε λανθασμένη λειτουργία του TC. :)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #864 στις: Μαΐου 08, 2015, 14:58 »
Παρέλαβα και εγώ ένα κατακαίνουργιο rdna 40 (..σε αντικατάσταση του "προβληματικού" προηγούμενού μου ..και οι παρατηρήσεις μου συγκλίνουν με του johnypatras.

Βέβαια εγώ πιστεύω (..καθότι χρήστης kayfun v4), ότι το κλείδωμα της αντίστασης είναι "πανάκεια"!

Σε σχέση δε με το sx mini m class ..οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής..

rdna 40:
α) καλύτερο grip (με την θήκη) ..αλλά και γενικότερα (..στο δικό μου χέρι).
β) μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας (..με ίδια μπαταρία, αντίσταση και ρυθμίσεις).
γ) μικρότερο βάρος (210 gr μαζί με την θήκη, αντί 267 gr του sx mini m class).
δ) πολύ γρήγορη φόρτιση (..σε zip charging φόρτιση)
ε) δυνατότητα ασύρματης φόρτισης (με βολεύει απίστευτα).
ζ) πανεύκολη αντικατάσταση μπαταρίας.
{..στα μείον ..ότι τώρα δεν κλειδώνει η ρύθμιση των watt ..η τουλάχιστον δεν βρήκα εγώ το πώς (..και την "θέση" της λειτουργίας αυτής την "κατέλαβε" το κλείδωμα της αντίστασης)}.

sx mini m class:
α) δυνατότητα αναβάθμισης λογισμικού (χρήσιμο)
β) αυτόματη περιστροφή οθόνης (..πάρα πολύ εύχρηστη λειτουργία)
γ) περισσότερες και αναλυτικότερες ενδείξεις οθόνης (κατ' εμέ, δεν τις χρειάζομαι)
δ) άμεση επιλογή ρυθμίσεων (..σε πέντε προεπιλεγμένες θέσεις, που έχουμε ρυθμίσει από πρίν)
ε) τέσσερις επιλογές έντασης ατμίσματος (soft, standard, powerful, powerful+)
ζ) δυνατότητα ατμίσματος σε παραπάνω "δύναμη", από ότι με το rdna (60 joule, αντί 40 watt)
..{ούτε αυτό προσωπικά μου "χρειάζεται"}

κοινό:
..σε "παρόμοιες ρυθμίσεις" (..καθώς εδώ έχουμε και τα joule στην μέση) ...ίδιο ατμιστικό αποτέλεσμα
{..τουλάχιστον εμένα έτσι μου φαίνεται}.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2015, 15:39 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #865 στις: Μαΐου 08, 2015, 15:11 »
Χρόνος αποστολής παλαιού-παραλαβής νέου? :)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #866 στις: Μαΐου 08, 2015, 15:33 »
Περίπου δύο βδομάδες

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #867 στις: Μαΐου 08, 2015, 17:03 »
Από την αντικατάσταση λογω αναβάθμισης είναι ασφαλές συμπέρασμα οτι το chip δεν αναβαθμίζεται μεσω usb  ουτε από την εταιρεία ,οτι κοστίζει ελάχιστα αφού προτιμούν να το αλλάξουν αντί να το ενημερώσουν,δεν έχουν ικανό αριθμό προσωπικού για την δουλειά αυτή η μήπως ξεστοκάρουμε γιατί μετακομίζουμε  :confused1:
Καινούργια με μεγάλη οθόνη έχουν έλλειψη εδώ και καιρό ,ακόμα και στην Evolv  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #868 στις: Μαΐου 08, 2015, 18:58 »
Να επισημάνω και μία ακόμη "διαφορά" που έχουν rdna και sx mini.

..μετράνε την αντίσταση με λίγο διαφορετικό τρόπο ..που από ότι "φαίνεται" ...αλλάζει και λίγο τα ohm στο πρίν το "κάρφωμα" της αντίστασης!

Στο rdna λοιπόν, για να δούμε και μετά να "καρφώσουμε" την εκάστοτε αντίσταση, πατάμε το fire buton (..όπως και σε όλα τα άλλα mod) ..οπότε το σύρμα παίρνει "λίγη" θερμοκρασία (νομίζω τώρα) και πάντα μα πάντα ..βλέπω ένα 0.01 παραπάνω από ότι στο sx mini, που δεν πατάς το fire buton, αλλά πατάς τα δύο κάτω κουμπιά {..άρα και μάλλον δεν περνάει "το ίδιο" ρεύμα από την αντίσταση, η τουλάχιστον ..όχι "τόσο".. όσο στο rdna}.

{δοκιμές έκανα και με άλλα rdna και sx mini (..του φίλου μου του πιλότου από τους steam tuners) ..με πάντα όπως είπα, τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα και διαφορές}.

.....τώρα αν είναι καλό η κακό αυτό ..δεν το γνωρίζω

Η λογική μου όμως λέει {το είδα και στο sx mini που έβαλα αμέσως μετά έναν ατμοποιητή ..αμέσως μετά την τοποθέτηση - μέτρηση στο rdna και έδειξε και αυτό ίδια με του rdna αντίσταση (..αφού δηλαδή είχε "θερμανθεί" αυτό το ελάχιστο του ενός μικροκλίκ στο rdna)} ..ότι ίσως το rdna να μετράει "σωστότερα" (..με τον ίδιο τρόπο, όπως και όλα τα υπόλοιπα) ;;

Και αυτό το εξηγώ στο ότι το σύρμα - αντιστάσεις, με το που περνάει μέσα τους έστω και ελάχιστο ρεύμα ..μεταβάλουν και αυτά την αντίστασή τους {..πάντα προς τα πάνω ..ξεκινώντας από 0.01 και ανεβάζοντας μέχρι και 0.03 (..σε αντιστάσεις βέβαια της τάξης του 0.1 που δοκιμάζω - παίζω εγώ)}.

Μήπως λοιπόν (ξαναλέω τώρα) ..το rdna "βάζει" στην αντίσταση μιά πιό σωστή τιμή, από ότι παίρνουμε με το sx mini;; (..αυτήν δηλαδή που θα έχει η αντίσταση με το που θα "ζεσταθεί" ελάχιστα)..; Μήπως καλό θα ήταν να πατάει κάποιος στο sx mini για λίγο το fire buton (..ελάχιστα) και μετά να καρφώνει την αντίσταση;

..κανένας πιό ειδικός ..ίσως μας ενημερώσει καλύτερα ..(αν και αυτό θα έπρεπε να συζητηθεί και στο topic του sx mini)..

Υ.Γ. ..βέβαια το τελικό ατμιστικό αποτέλεσμα έρχεται και με τις "διορθώσεις" που κάνουμε εμείς με τα λιγότερα η περισσότερα watt η joule στην υπάρχουσα (..οποιαδήποτε) τιμή της αντίστασης που θα "πάρουμε". Πιστεύω όμως, ότι καλό θα ήταν να υπάρχει το "ίδιο" αρχικό "μέτρο" .....γιαυτό και το όλο "σκεπτικό"..
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2015, 20:46 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος bisbirikos

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #869 στις: Μαΐου 08, 2015, 20:29 »
Για να υπολογισθεί η αντίσταση του σύρματος υποχρεωτικά θα περάσει ρεύμα ,δεν γίνεται με το μάτι....... ;D
Ισως στον κινέζο να στέλνει το κύκλωμα ορισμένη ποσότητα για καλιμπράρισμα ενώ στον αμερικάνο εξαρτάται από το πόσο "βαρύ" είναι το πάτημα του χρήστη  ;) .
Διαφορές του 0,01-0,03 μάλλον θα πρέπει να θεωρούνται αμελητέες ως προς το ποθητό τελικό αποτέλεσμα -οχι καμένο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151761 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11138 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345734 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147404 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8137 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209010 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545286 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32989 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52572 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600572 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361026 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13427 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos