vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

219 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, JohnDag

Vaporshark RDNA 40

Αποσυνδεδεμένος sotosmsid

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #495 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 16:56 »
Η μέτρηση της θερμοκρασίας γίνεται στην πλακέτα συγκρίνοντας την αρχική αντίσταση του σύρματος Ni200 όταν είναι κρύο, με την αντίστασή πού έχει την στιγμή που η αντίστασή θερμαίνεται. Στα σύρματα Nickel αυτή η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη ώστε η πλακέττα να μπόρεί να την ενοπίσει και έτσι να υπολογίσει την θερμοκρασία και να "κόψει" το ρεύμα όταν πρέπει.
Όπως και με τις αντιστάσεις Ni200 έτσι και με όλα τα σύρματα συμβαίνει το ίδιο, μόνο που με τα άλλα σύρματα αυτή η διαφορά αντίστασης με την άνοδο της θερμοκρασίας είναι πολύ μικρότερη. Γιαυτο και παρόλο που φαίνεται ότι η πλακέτα λειτουργεί με προστασία θρμοκρασίας οι μετρήσεις της είναι πολύ ανακριβείς και δεν δίνουν σωστή "διάγνωση" της θερμοκρασίας.

Αν googlαρεις τον όρο "resistance temperature coefficient" θα δεις και πίνακες με τα διάφορα μέταλλα και τους συντελεστές μεταβολής της αντίστασης ανάλογα με τη θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #496 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 17:07 »
Δεν ξέρω τι παίζει και δεν απαντώ αλλά αν πράγματι λειτουργεί και δεν σου δημιουργεί κάποιο άλλο πρόβλημα , δες το ότι είσαι απο τους τυχερούς. Έχεις το πρώτο τσιπάκι με TC και σε kanthal. Το επόμενο Evolv project στα χέρια σου.



Αποσυνδεδεμένος Stavros 66

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #497 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 17:10 »
Πάντως έστω κ ετσι έχεις ένα υποτυπωδη έλεγχο..  Εννοώ ότι μπορεί να αποφύγεις το ψήσιμο της αντίστασης κάτω από κάποιες συνθήκες..  Αν έδινα 18w σε BVC το αποτέλεσμα θα ήταν άμεσα καμένο  αλλά εδώ φαίνεται να το αποφεύγεις..
Δεν είμαι ιδιαίτερα ενημερωμένος στη συγκεκριμένη τεχνολογία κ ίσως φαίνονται κουταμαρες αυτά που έγραψα..  :)  Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε sotosmsid! 

Αποσυνδεδεμένος sotosmsid

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #498 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 17:16 »
Και γω από τα όσα έχω διαβάσει και ακούσει μόνο αυτά μπορώ να σου πω. Παραπάνω δεν γνωρίζω και δεν είμαι και ειδικός για να πώ.
Πάντως αν η τεχνολογία προχωρήσει ακόμα λίγο και τα chipακια γίνουν λίγο πιο ακριβείας μην εκπλαγείς αν δουμε σε λίγο καιρο κανένα DNA version 3 με έλεγχο θερμοκρασίας και με Kanthal σύρματα. Ίσως του χρονου τέτοιο καιρό...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Stavros 66

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #499 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 17:22 »
Με τα βήματα που προχωρά η τεχνολογία  σε αυτο τον χώρο έχεις απόλυτο δίκιο..  Μπορεί ίσως κ από άλλο κατασκευαστή συντομα να υπάρξει έλεγχος κ σε άλλα σύρματα εκτός νικελιου..

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #500 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 18:04 »
Εγώ θα γίνω ο κακός,που ποτέ μέχρι σήμερα δεν ήμουν στο συγκεκριμένο μοντ.
Εκδόση 3 θα βγεί,για να φτιάξει την 2,στης 4 ίσως βγάλουν αυτό που λέτε  :))

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #501 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 22:08 »
αμα τα βάλεις δίπλα με τη πλακέτα του dna οπου η πρώτη με τις μετρήσεις κελσίου ήταν η v4 και ειμαστε ήδη στη δεύτερη με κελσίου (δηλαδή v5) έχεις βασικά 10 διαφορετικά rdna  :)) και όπως το πάτε με τα bezels και τα σκαριά ξερωγω.  Για την ακρίβεια και για να μη τρελαθούμε, η πρώτη εκδοση rdna είχε τρεις -μόνο- διαφορετικες πλακέτες (οχι και πολύ διαφορετικές, αλλα με κάποιες διορθώσεις, υποτίθεται...), και η δέυτερη του rdna έχει δυο εκδόσεις πλακέτας, αυτής με τα κελσίου οπότε το ακριβές σύνολο = 5 rdna 40 και μέχρι στιγμής  :sfyrigma:

αμαν, δεν έβαλα και τον παράγοντα bezel στις διαφορετικές εκδόσεις του rdna  :eyesplash: :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2015, 22:38 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος bravevapor

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #502 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 11:59 »
Ζήτησα τα χρήματα μου πίσω προς στιγμή πήγε να μου τα δωση. Επάνω στο vs είχε όντως ένα μηδαμινό χτύπημα και δεν το δέχτηκε πίσω κάλεσα την αστυνομία και πριν έρθει μου είπε δεν θα σε "κρεμάσω " θα δούμε τι θα κάνουμε με Mail στην vs. Προς στιγμή του έδωσα περιθώριο για απάντηση ειδάλλως θα έχουμε συνέχεια δεν μπορώ να το στείλω στην Αμερική και να έχω δωση 200 ευρώ και μοντ να μην έχω. Το θέμα είναι μην μου κάνει κάνανε μπαμ. Αλλιώς ας μου στείλουν άλλο και μετά θα πάρουν αυτό που έχω.ετσι φέρνω και εγώ 100 vaporshark και λέω έχουν πρόβλημα; Οκ θα το στείλω για αντικατάσταση και εγώ θα έχω πάρει τα ευρα.


Φίλε sakis242 επειδή είμαι τακτικός πελάτης στο μπιχλιμπίδι και τα ξέρω αρκετά τα παιδιά εκεί θα σου πω να μην ανησυχείς, δεν είναι άνθρωποι που θα ρισκάρουν την φήμη του καταστήματος τους για καμία vapor shark και για κανένα rdna... Θέλω να πιστεύω ότι θα σου βρει λύση στο πρόβλημα σου και όπως σου είπε δεν θα σε ''κρεμάσει''.... Από την άλλη τι να πω; Με τα όσα διαβάζω εδώ μέσα μάλλον θα πρέπει να θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που έχω πέσει σε σωστό rdna v2 χωρίς προβλήματα μέχρι στιγμής τουλάχιστον (μην το ματιάσω)....

Αποσυνδεδεμένος sakis242

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #503 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 18:37 »
Φίλε brave vapor και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω γιατί φτάνω στα άκρα παντα

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #504 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 20:14 »
επειδή μερικοι φρίκαραν απο το μήνυμά μου απ ότι μου ειπαν σε τηλεδιάσκεψη μέσω e-goverment  :)) , να γίνω πιο συγκεκριμένος γι αυτό που γνωρίζω για τις πλακέτες με ην μέτρηση κελσίου, οτι η evolv την v4 , την πρώτη με κελσίου μέτρηση δηλαδη, την δήλωσε ως stable/σταθερή και η V5 εχει επιπλέον χρυσές επαφές
Λένε επίσης χρήστες πως πλέον αντικαθιστώνται οι τυχον προβληματικές πλακέτες με τη νεότερη και δεν αναβαθμίζονται ή επιδιορθώνονται όπως παλια, πράγμα που δημιούργησε κι έναν φαύλο κύκλο τελικά με την περιβόητη ελαττωματική παρτίδα. Σε αυτά με τους χρήστες προσωπικά ειμαι επιφυλακτικός, αλλα μάλλον κι έτσι δείχνει επι της παρούσης (δεν αντεχα να μην την αμολήσω  :)) )
Αυτά ! Αν έχει βγει V6 δεν το γνωρίζω, αφου τους βαρέθηκα κι αυτους να τους διαβάζω  :)) έχουμε και άλλα στο σβέρκο μας

σορρυ αν δεν ειναι ον τοπικ, ειναι και το εγκεφαλικό, 1+1=2, έπαιζα Λέγκω με τον Τζούνιορ πριν
Μερσί


 

Αποσυνδεδεμένος sakis242

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #505 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 10:52 »
Καλημέρα στο φόρουμ! Τελικά όλα πήγανε καλά με το vaporshark rdna την πλακέτα την μπέρδευε η αντίσταση που έφτιαχνα στη 'Sofia' ήταν λάθος δικό μου γιατί δεν γίνονταν σωστά.υστερα από ένα πέρασμα μου στο κατάστημα 'μπιχλιμπιδι' ασχοληθήκαμε πριν στείλουμε το VS στην αντιπροσωπεία με τον Παντελή που θέλω να τον ευχαριστήσω γιατί μετά από εξηγησεις που δόθηκαν με αντιμετώπισε με επαγγελματισμό και υπευθυνότητα! Είμαι χαρούμενος που είχαμε αίσιο τέλος και θα ήθελα να του ζητήσω δημόσια ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ  ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΠΗΡΑΞΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΘΥΜΟ ΜΟΥ.ολα καλά καλά ατμισματα. Και τον box είναι άπαιχτο!

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #506 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 11:02 »
Πρόβλημα με καινούριο rdna 40 Πέμπτη το αγόρασα από μπιχλιμπίδι εδώ και δυο μέρες μου κάνει ιστορίες η οθόνη τα νούμερα κόβονται στην μέση άλλες φορές δουλεύουν σαν τρέιλερ άλλη στιγμή έγινε μπλε όλοι τι γίνετε ρε παιδιά;

Δηλαδή εκανες λάθος αντίσταση που δημιουργούσε το παραπάνω πρόβλημα?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος sakis242

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #507 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 12:16 »
Ναι Φιλε  μου γιατί η Σοφία έχει ένα μικρό κεραμικό δεν χώραγε το σύρμα νικελίου που είχα πάρει είχε σπάσει χαμηλά το κεραμικό και έβγαζε προβλημα

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #508 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 12:44 »
To οποιοδήποτε βραχυκύκλωμα (γιατί μάλλον κάτι τέτοιο ή παρόμοιο φαίνεται να περιγράφεις λόγω σπασίματος του κεραμικού) πως σχετίζεται με το σαρδάμ της οθόνης? Η λογική λέει ότι θα σου έβγαζε κάποια ένδειξη στην οθόνη ή δεν θα δούλευε το TC ή κάτι άλλο τεσ πα αλλά όχι να μπερδεύονται οι χαρακτήρες της οθόνης.
Το σαρδάμ ήταν μόνιμο και διορθώθηκε αμέσως οπότε συμπεραίνεται ότι έφταιγε το κεραμικό ή στο έκανε περιστασιακά οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος 100% αν έχει θεραπευτεί γιατί ακόμα πιθανά να μην το έχει ξαναεμφανίσει?

Και ένα χοντρο θάψιμο του καρχαρια. Βέβαια ο τύπος κάνει το κλασσικό λάθος και έχει mc αντί για αραιό σπειρωμα, παρόλο που έχει ξεκαθαριστεί εδώ και καιρό το θέμα αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2015, 14:26 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος sakis242

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark RDNA 40
« Απάντηση #509 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 14:35 »
Γιαυτο παιδιά ζήτησα συγνώμη από το μπιχλιμπίδι και τον Παντελή; Εγώ δούλευα με αντίσταση και με την Σοφία πήγα να χωρέσω το σύρμα νικελίου αλλά είναι πιο χοντρό από αυτό που είχα δεν ξέρω πάντως σταμάτησε από χθες το πρωί κάθε πρόβλημα που έβγαζε.μακαρι να έχει λήξη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190907 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152224 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11392 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346036 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147614 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8354 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545762 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33191 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52851 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600890 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361424 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed