vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, thanos1071

Twitter

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα περιέχουν έως δεκαπλάσιες καρκινογόνες ουσίες (Ιαπωνία)

Αποσυνδεδεμένος Lorentzo

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Κανεις πολυ μεγαλο λαθος λορεντζο
Η μητερα μου παιρνει μονιμα ενα φαρμακο που κυκλοφορει 20 χρονια ευρεως διαδεδομενο
Πριν απο 2 χρονια περιπου βγηκε μελετη (μετα απο 18 χρονια στην αγορα) που εβγαλ το φαρμακο οφφ απο την αγορα διοτι ναι μεν για τον λογο που το λαμβανεις εχει αποτελεσματα,αλλα απο την αλλη διμιουργει κατι αλλο το οποιο ειναι πολυ κακο για την υγεια αυτουνου που το λαμβανει
Δλδ φτιαχνει κατι κακο και διμιουργει ενα αλλο κακο
Γιαυτο επιμενω
Ναι στο ατμισμα αλλα με ρεγουλα
Δεν ξερουμε σε χ χρονια τι θα βγει
Ατμιστης ειμαι και εγω στη δευτερη προσπαθεια μου αλλα πλεον πολυ συγρατημενος
Παλια εκανα 8-10 ml χωρις να σκεφτομαι τις επιπτωσεις
Τωρα πλεον ατμιζω βια 4 ml ημερησιως μη σου πω και 3
Γνωμη μου παντα

Φάρμακο βιομηχανικό άνευ παρενέργειας δεν υπάρχει,ίσως να μην υπάρχει ούτε ένα όταν μάλιστα γίνεται συστηματική πολύχρονη χρήση!!!

Στο θέμα μας , δεν συγκρίνουμε το άτμισμα με το καθαρό οξυγόνο αλλά με το κάπνισμα που διαλύει την υγεία σε όλα τα επίπεδα.
Μακάρι να μπορέσεις να κόψεις τα 3 ml που ατμίζεις δεν αντιλέγει κανείς.
Όμως η προσπάθεια των καπνοβιομηχάνων να φοβίσουν τους δυστυχείς καπνιστές πως το άτμισμα είναι χειρότερο, ε αυτό είναι για γέλια   :))
 


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9606
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είναι θέμα προσπάθειας εκφοβισμού.....
Επομένως ας είμαστε επιφυλακτικοί. Άποψή μου είναι ότι οι μέχρι στιγμής έρευνες δεν αποδεικνύουν στην ουσία τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Κανείς δεν είπε οτι το άτμισμα είναι υγιεινό. Όμως δεν είναι τσιγάρο (ούτε καν ηλεκτρονικό, αλλά ας παίζουμε με τις λέξεις).
Προφανώς επιβαρύνει τον οργανισμό και όλοι έχουμε μια σχετική ανησυχία. Όμως αν η εναλλακτική είναι το κάπνισμα, τότε για χίλιους δυο λόγους η.τ. και πάλι η.τ. Γιατί έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο: να σου την λέει ο μη καπνιστής είναι δικαιολογημένο - το να σου τη λέει ο καπνιστής είναι τουλάχιστον αστείο.

Δεν είμαι γιατρός, δεν τα καταλαβαίνω τα ιατρικά θέματα, δεν μπορώ να υποστηρίξω επιστημονικά αυτό που λέω.
Υπήρξα καπνιστής και τώρα ατμιστής - άρα μπορώ μόνο εμπειρικά να ξέρω τι μου λέει το σώμα μου (και μέχρι στιγμής μου τα λέει καλά).

Αποσυνδεδεμένος Nikos47

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Αν δεν "παιζοντουσαν" τοσο πολλα λεφτα πισω απο το τσιγαρο, θα ημουν πολυ πιο δεκτικος σε τετοιες αναφορες.
Τωρα ειναι προφανες οτι ο πολεμος ξεκινησε... Καθε λιγο και λιγακι θα βγαινουν ανα το κοσμο επιστημονες που θα καταγγελουν το Η.Τ. , λες και με το Κ.Τ. καπνιζαμε ανεμωνες και ζουμπουλια

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Και για να ξέρουμε τι σημαίνει ΜΜΕ.
Έχω βγει προ εβδομάδος σε ρακάδικο, όπου βλέπω κάποια στιγμή έναν ατμιστή με egrip. Καθώς ατμίζω αργιλεδικά (lung hit, >30Watt) όπως συχνά συμβαίνει, έρχεται και με ρωτά τι είναι αυτό, πολύ ντουμάνι κ.λ. Του λέω λοιπόν (μέσα σε πολλά) δοκίμασε με το επιστόμιό σου, βγάζοντας το δικό μου. Λέει, *δε βγαίνει αυτό* (memo*) του το βγάζω, δοκιμάζει, του είπα πολλά, και πριν φύγει με ρωτά για την έρευνα των δεκαπλασίων μπλα μπλα. Του απάντησα φυσικά, αλλά σκεφτείτε πως δεν ήξερε * καν τη συσκευή που κρατούσε, αλλά είχε ακούσει για μια έρευνα ενός Ιάπωνα!

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Πάνε και αγοράζουν τα λαθραια από την οδό Αθηνάς και ερχονται και σου τη λένε για το Η.Τ ότι ειναι βλαβερό κλπ.Τι να συζητάμε μετά... :wall:

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Κανονικό Τσιγάρο < Ηλεκτρονικό Τσιγάρο < Μη καπνιστής.

Τα πράγματα είναι απλά,ότι και αν τραγουδάει ο καθένας,όσο κακό και αν κάνει το άτμισμα,είναι σαφώς πολύ πιο αθώο
απο το κανονικό τσιγάρο.Απο την άλλη,αν κάποιοι είναι του στυλ ότι και το άτμισμα κάνει κακό,ας μην καπνίζει καθόλου,
ας σηκώνεται 06:30 το πρωί για γυμναστική,να πίνει φρέσκο χυμό απο 2 πορτοκαλια/1 λεμόνι/1 μήλο και με μια σωστή
διατροφή ας κάνει μια υγιεινή ζωή.

Ότι και αν κάνουμε/λέμε/διαβάζουμε,οι ατμιστές που προείλθαν απο το κανονικό τσιγάρο,είναι κατα πάρα πολύ κερδισμένοι
στην υγεία τους .-

Υ.Γ. Σαφώς δεν μιλάω για κάποιον απο εδώ μέσα,ούτε απαντώ σε κάποιον,είναι απλά η άποψη μου περι υγιεινής του ατμίσματος
γιατί ειλικρινά,μας έχουν ζαλήσει το κεφάλι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ-Καπνοβιομηχανιες με ψευδες/τρομοκρατικές
και προπαγανδιστικές δηλώσεις,ΔΕΝ επιστρέφω στο κανονικό τσιγάρο και ούτε θα ζοριστώ για να το κόψω τελείως. :fight_knuppel:

Αποσυνδεδεμένος Hlias21

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Περιμενε κανεις οτι οι καπνοβιομηχανιες με τα δις, δεν θα την πεσουν στο η.τ.?Πληρωμενα ρεπορταζ,πληρωμενες ερευνες κ.ο.κ.,ολα γαι το βωμο του χρηματος.
Μη τυχον και χασουμε την κοτα με τα χρυσα αυγα.
Και τα τοσα λεφτα που πανε χαμενα?
Για ενα να ειμαστε σιγουροι...οτι καποια στιγμη θα ασχοληθουν και οι ιδιες με το η.τ.,και τοτε...ολα μελι γαλα.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Καλά αυτό που σου λένε κόψε και αυτό το μαραφέτι (άτμισμα) να ξαλαφρώσεις ενώ ταυτόχρονα ο ίδιος έχει μια κοιλιά μέχρι το πάτωμα είναι όλα τα λεφτά!  :laugh1:


Προσωπικά πιστεύω ότι τη συγκεκριμένη περίοδο μεγαλύτερη επιβάρυνση η υγεία μου έχει από την αιθαλομίχλη που δημιουργούν ξυλολέβητες , τζάκια , πέλετ κλπ , όπου βγαίνει έξω το βράδυ και μυρίζει λες και έχεις πάει Αραχωβα για διήμερο.


Επιπλέον όλη μέρα κλιματιστικό γιατί η πολυκατοικία δε λέει να βάλει πετρέλαιο...

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
εκτος ολων των αλλων η λογικη λεει το εξης:ναι ο ανθρωπος ειναι δημιουργημενος να αναπνεει ατμοσφαιρικο καθαρο αερα και ειναι φυσιολογικα αποδεκτο,για οσους ομως επελεξαν το ατμισμα μετα το αποδεδειγμενο επιστημονικα εξαιρετικα βλαβερο καπνισμα (ως λυση εναλλακτικη του λαθους τους)αυτος που μας λεει οτι ειναι επικινδυνο ας μας δειξει ερευνα με εργαστηριακες μετρησεις επιστημονικα αποδεδειγμενες οτι το ατμισμα ειναι και αυτο το ιδιο τοξικο με το καπνισμα σε συγκριση παντα με το τελευταιο ή οτι γενικοτερα και αυτο επιβαρυνει αρκετα τον οργανισμο (δεν γνωριζω στο μελλον τι θα προκυψει) αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερα να γνωριζουμε γιατι και οι αστηρικτοι δολιοι τροποι προπαγανδας εχουν και αυτοι ενα τελος...το μονο κουραστικο για καποιον που ανησυχει ειναι να του εξηγησεις τι πραγματικα συμβαινει αλλα και αυτος αν θελει μαθαινει..

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
εκτος ολων των αλλων η λογικη λεει το εξης:ναι ο ανθρωπος ειναι δημιουργημενος να αναπνεει ατμοσφαιρικο καθαρο αερα

Δεν ειμαι γιατρος, αλλα η παραπανω φραση που την εχω διαβασει αρκετες φορες και εδω απο αρκετους συνατμιστες (σε καμια περιπτωση δεν αναφερομαι σε σενα pngtszs1976, συμφωνω με οσα λες, απλα αφορμη παιρνω), μου εχει κατσει λιγο περιεργα με τη δικη μου λογικη. Νομιζω οτι ο πνευμονας αποτελει ενα φυσικο φιλτρο του οργανισμου και σαν φιλτρο, δουλεια του ειναι να φιλτραρει ο,τι παιρνει απο την ατμοσφαιρα. Αλλωστε τι σημαινει "καθαρος" ατμοσφαιρικος αερας; Καποια συγκεκριμενη χημικη ενωση με καποιο ποσοστο αζωτου και οξυγονου; Αυτα μονο σε συνθηκες εργαστηριου υπαρχουν. Στην καθημερινη μας ζωη ο ατμοσφαιρικος αερας (ακομη και στην ανω ραχουλα) ειναι γεματος απο ενα σκασμο διαφορετικες πτητικες ουσιες και αερια, μικρα σωματιδια, γυρη, οσμες, κτλ. Αρα ο πνευμονας δεν ειναι δημιουργημενος για "καθαρο" (οπως τον εχουν στο μυαλο τους πολλοι) ατμοσφαιρικο αερα, αλλα αντιθετα σαν καθε φιλτρο ειναι δημιουργημενος (και αντεχει σε καποια ορια βεβαια) να καθαριζει απο τις οποιες ουσιες ειναι αχρηστες και ισως επικινδυνες για τον οργανισμο και να κρατα τις χρησιμες. Δε λεω οτι πρεπει να βαζουμε τη μυτη μας στις εξατμισεις και να τραβαμε βαθιες εισπνοες ελευθερα, αλλα οχι και οτι ο πνευμονας δε μπορει να διαχειριστει και τιποτα αλλο απο "καθαρο" ατμοσφαιρικο αερα. Θα ηθελα να ακουσω και τη γνωμη καποιου πιο σχετικου, γιατρου ισως (global?) για το θεμα. Συγνωμη για το ισως οφ τοπικ.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
"Φίλτρο" όπως το λες, όχι, σε καμία περίπτωση. Μπορεί να αυτοκαθαρίζεται και να ωθεί προς τα έξω (άνω) σωματίδια, μικρόβια, βλένες. Αν δεν γινόταν αυτό, μετά από μερικά χρόνια καπνίσματος θα έφραζαν τα πάντα.
Φίλτρο για το αίμα ας πούμε είναι τα νεφρά. "Φίλτρο αέρος" δεν έχουμε στον στάνταρ εξοπλισμό :laugh1:
Στη μύτη, ο εισπνεόμενος αέρας θερμαίνεται και υγραίνεται κι αυτό είναι όλο

Αποσυνδεδεμένος acupuncturist

  • **
  • 242
  • Φύλο: Άντρας
επισης ''φιλτρο'' ειναι η σπληνα και το συκωτι. :)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
caros ναι ο οργανισμος μας ειναι τελειος και αποβαλλει με την δικη του ταχυτητα αυτα που δεν γινονται αποδεκτα,οταν λεω καθαρο ατμοσφαιρικο εννοω οτι κι εσυ,το καθαρο το λεω εννοωντας να μην περιεχει πχ υψηλους ατμοσφαιρικους ρυπους φυσικα ολα τα αλλα που αναφερεις ετσι ειναι και για μενα (ο ατμοσφαιρικος αερας περιεχει και αλλα συστατικα και οχι καθαρο οξυγονο αλλιως η ζωη ειναι αδυνατη) αν τωρα εμεις υπερβουμε στη χρηση την ικανοτητα των εσωτερικων μας φιλτρων τοτε την εχουμε ασχημα..
ο καθαρος ατμοσφαιρικος αερας στην φυση ειναι σε απολυτη ισορροπια :)

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο ενδέχεται να είναι 5 με 15 φορές πιο καρκινογόνο από το συμβατικό.
http://www.huffingtonpost.gr/2015/01/22/ugeia-tsigaros-karkinogono_n_6521508.html?utm_hp_ref=greece

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1876 247400 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:21
από Buliwyf
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 56 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 28, 2024, 18:41
από zamploutos
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 72 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 28, 2024, 17:44
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572651 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2101 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8221 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122740 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 795 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327345 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8856 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298475 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140