vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

159 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, manoslykos, mathimatikos1966

Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #195 στις: Ιουνίου 09, 2011, 19:44 »
εδώ και 3 ώρες δουλεύει πολύ καλά. στην αρχή είχε μια παράξενη γεύση, πλαστικίλα, καμένο αλλά μετά όλα οκ. επιτέλους τέρμα οι χαρτοπετσέτες και το στάξιμο!!!!λίγο μεγάλο το στόμιο της αμπούλας αλλά συνηθίζεται..φυσικά δε λείπουν τα σεξιστικά σχόλια!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #196 στις: Ιουνίου 09, 2011, 21:30 »
Το μεσημέρι λοιπόν παρέλαβα κι εγώ αμπούλες και τον τύπου Β...
Αυτή την στιγμή έχω έναν από φαν κι έναν από i vape.
Ξεκίνησα με τον δεύτερο και οι πρώτες εντυπώσεις είναι οι εξής:
Μετά το αναγκαίο  ΄΄στρώσιμο΄΄ του ΄΄άτμο΄΄, ο ατμός είναι όντως αρκετός οι τζούρες λίγο άβολες προς το παρόν ( λόγω της συνήθειας με μικρότερο επιστόμιο) αλλά απολαυστικές...
Ειδικά για μένα που συνηθίζω τον τρόπο διπλής τζούρας η απόδοση παραμένει στο ύψος της...
Δεν διακρίνω καμία ειδοποιό διαφορά από έναν κοινό Τ LR στην απόδοση του ΄΄άτμο΄΄ είναι η αλήθεια αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι η συγκεκριμένη απόδοση δεν είναι ο,τι καλύτερο υπάρχει για μένα μέχρι στιγμής σε HK...
Διαρροές ναι έχω...ειδικά όταν το υγρό έφτασε περίπου στη μέση αλλά για μικρό χρονικό διάστημα και όχι σε μεγάλη έκταση...
Οπότε δεν το βρίσκω αρνητικό μιας που πλέον η ανεκτή διαρροή είναι αναμενόμενη..αν εξαιρέση κανείς βέβαια το γεγονός οτι πηγαίνοντας με τον γιο μου στα jumbo με το αμάξι, άφησα το τσιγάρο για μία στιγμή πάνω στην βερμούδα και λερώθηκα σε επίμαχο σημείο...  :-[ ;D αλλά μικρό το κακό...
Πάμε στην αμπούλα , που είναι όντως το μεγάλο πλεονέκτημα του τύπου Β...
Ο,τι ακριβώς περιμένει ένας ατμιστής που δεν αφήνει το τσιγάρο του σχεδόν καθόλου όλη μέρα, είναι η αμπούλα των 2 ml...
Προσωπικά άντε να χρειαστεί να επαναγεμίσω μία φορά και ξεμπερδεύω...
Το υγρό που χρησιμοποίησα είναι δικό μου στα 18-20 mg με pg και ελάχιστη vg, άρωμα λεμόνι με μερικές σταγόνες καραμέλας για προσδώσει μία διακριτική γλυκιά γεύση και να πετύχω ακριβώς την γεύση καραμέλας λεμόνι που ήθελα...
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #197 στις: Ιουνίου 09, 2011, 21:31 »
εδώ και 3 ώρες δουλεύει πολύ καλά. στην αρχή είχε μια παράξενη γεύση, πλαστικίλα, καμένο αλλά μετά όλα οκ. επιτέλους τέρμα οι χαρτοπετσέτες και το στάξιμο!!!!λίγο μεγάλο το στόμιο της αμπούλας αλλά συνηθίζεται..φυσικά δε λείπουν τα σεξιστικά σχόλια!

Εδώ η καζούρα παίρνει κι εμάς... εσύ θα την γλύτωνες νομίζεις; :)) :)) :))  ;)

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #198 στις: Ιουνίου 09, 2011, 21:41 »

Δεν διακρίνω καμία ειδοποιό διαφορά από έναν κοινό Τ LR στην απόδοση του ΄΄άτμο΄΄
 :thumpup:

Μολις  τον πήρα  (lr b)  πριν απο 9 μέρες  το πρώτο  πράγμα  που έκανα  ήταν  να  τον  δοκιμάσω παράλληλα με  εναν  lr  a  ,  νομίζω  πως  έχει  την διπλάσια απόδοση  .

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #199 στις: Ιουνίου 09, 2011, 21:46 »
Πήρα έναν lr b την προηγούμενη Τετάρτη και πριν δύο λεπτά μου άφησε χρόνους  :'( Ένας τύπου Α lr που έχω εδώ και 3 βδομάδες καλά κρατά. Λέτε να έπεσα σε ελαττωματικό ?

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #200 στις: Ιουνίου 09, 2011, 21:48 »
Τροποποίηση που δοκίμασα χτες, απέδωσε καλώς στο πρώτο "μισογεμάτο" φίλτρο που δοκίμασα.
Καμία διαρροή, εκτός από τρία-τέσσερα σταγονίδια μέσα στο φιλτράκι. (φυσιολογικό κ.τ.τ.μ.γ.)

Χρησιμοποιώντας μια μεταλλική λίμα, δημιούργησα συμμετρικά με τις δύο προϋπάρχουσες "οπές αναπνοής" του άτμο, άλλες δύο καινούργιες, όσο το δυνατόν γίνεται όμοιες σε μέγεθος. Αναφέρομαι στο σημείο που έρχεται εξωτερικά σε επαφή ο ατμο με την μπαταρία, στο δαχτυλίδι με το μπουτόν της.
"Ανασαίνει" καλύτερα στις τζούρες ο άτμο και βοηθιέται προφανώς να μην κρατάει "πλούσιο" μίγμα στο συγκρότημα πυρίμαχο-αντίσταση-φιτίλι του, ακόμα κι όταν το υγρό στο τανκ "σπρώχνεται" λόγω πίεσης από τον παγιδευμένο αέρα.

Βέβαια, είναι πολύ νωρίς  ακόμη για... πανηγύρια :laugh_wave: 

Θα σας κρατάω ενήμερους...


Edit : Δεύτερο μισογεμάτο τανκ που συμπεριφέρεται σχεδόν άψογα με επαναληπτικές μακρόσυρτες τζούρες . Το "σχεδόν" πάει στο ότι το φαινόμενο της διαρροής δεν εμφανίστηκε στο στόμιο, αλλά μόνο σαν εφίδρωση στην ένωση με την μπαταρία.

Θα με συγχωρήσετε όμως αλλά θα... κόψω λίγο φόρα γιατί απ'το πρωί έχω ατμίσει τις κάλτσες μου με το B type και το δανεικό Hybrid (το οποίο επεστράφη στον ιδιοκτήτη του, μη το κάνουμε και λύσσα)
Ίσως τελικά , αν προλάβουμε έγκαιρα να αποφύγουμε τις υπερβολικές αρχικές πλημμύρες στον άτμο, να σώζεται η παρτίδα όσο αφορά το φιτίλι.

Οψόμεθα ... 8)

Α, ξέχασα, δοκιμάζω ταυτόχρονα και μιά μοντίφα (πατέντα) σχετική με το τανκ. Με βλέπω να ξεμένω από υγρά στο τέλος :hmmm:
grats :)  :thumpup: :thumpup:
Βλέπω ότι η συμβολή μου ήταν χρήσιμη και την βελτίωσες:respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #201 στις: Ιουνίου 09, 2011, 21:50 »
Πήρα έναν lr b την προηγούμενη Τετάρτη και πριν δύο λεπτά μου άφησε χρόνους  :'( Ένας τύπου Α lr που έχω εδώ και 3 βδομάδες καλά κρατά. Λέτε να έπεσα σε ελαττωματικό ?
Μέτρα  την αντίσταση...... μήπως σώζεται

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #202 στις: Ιουνίου 09, 2011, 21:51 »
Μολις  τον πήρα  (lr b)  πριν απο 9 μέρες  το πρώτο  πράγμα  που έκανα  ήταν  να  τον  δοκιμάσω παράλληλα με  εναν  lr  a  ,  νομίζω  πως  έχει  την διπλάσια απόδοση  .

Όταν λές ΄΄διπλάσια απόδοση lr  a΄΄ εννοείς στην ποσότητα ατμού, στην απόδοση γεύσης και στο χτύπημα;
Εννοείς οτι δοκίμασες παράλληλα με έναν φρέσκο LR A;
Δεν νομίζω...παρόλα αυτά σεβαστή η άποψή σου...   ;)

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #203 στις: Ιουνίου 09, 2011, 21:53 »

Χρησιμοποιώντας μια μεταλλική λίμα, δημιούργησα συμμετρικά με τις δύο προϋπάρχουσες "οπές αναπνοής" του άτμο, άλλες δύο καινούργιες, όσο το δυνατόν γίνεται όμοιες σε μέγεθος. Αναφέρομαι στο σημείο που έρχεται εξωτερικά σε επαφή ο ατμο με την μπαταρία, στο δαχτυλίδι με το μπουτόν της.
"Ανασαίνει" καλύτερα στις τζούρες ο άτμο και βοηθιέται προφανώς να μην κρατάει "πλούσιο" μίγμα στο συγκρότημα πυρίμαχο-αντίσταση-φιτίλι του, ακόμα κι όταν το υγρό στο τανκ "σπρώχνεται" λόγω πίεσης από τον παγιδευμένο αέρα.

 :hmmm:

Ένας φίλος  μου το έκανε  αυτό  με  drimel πριν από 10 μέρες  σε  lr  A,  Δεν  ξέρω  αν  παίζει κάποιο ρόλο  αλλά  μετά  από  μια μέρα  κάηκε. Ήταν καινούργιος  μολις τον είχε βάλει.

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #204 στις: Ιουνίου 09, 2011, 21:59 »
Όταν λές ΄΄διπλάσια απόδοση lr  a΄΄ εννοείς στην ποσότητα ατμού, στην απόδοση γεύσης και στο χτύπημα;
Εννοείς οτι δοκίμασες παράλληλα με έναν φρέσκο LR A;
Δεν νομίζω...παρόλα αυτά σεβαστή η άποψή σου...   ;)

Όχι δεν ήταν  φρέσκος  ήταν 4 ημερών

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #205 στις: Ιουνίου 09, 2011, 23:58 »
grats :)  :thumpup: :thumpup:
Βλέπω ότι η συμβολή μου ήταν χρήσιμη και την βελτίωσες:respect: :respect:

...χεχεχε, ναι, μα στο έγραψα εξ αρχής ότι κάτι είχα αντίστοιχο στο μυαλό μου :idiot1: ο ατμιστής...

Ένας φίλος  μου το έκανε  αυτό  με  drimel πριν από 10 μέρες  σε  lr  A,  Δεν  ξέρω  αν  παίζει κάποιο ρόλο  αλλά  μετά  από  μια μέρα  κάηκε. Ήταν καινούργιος  μολις τον είχε βάλει.


...ναι Μάνο, κι εγώ αν ήμουν σπίτι, με ντρέμελ θα το δούλευα για ποιοτικότερο αποτέλεσμα. ;)

Πιστεύω ότι είμαι πολύ κοντά στην
τελική λύση - τροποποίηση- πατέντα
που θα γλιτώσει όλους τους νέους ιδιοκτήτες ατμο type B από τις διαρροές,
εύκολα εφαρμόσιμη,
χωρίς ειδικά εργαλεία,
χωρίς ειδικές τεχνικές γνώσεις και ικανότητες,
χωρίς...εγχειρίσεις ανοιχτής καρδιάς ,
"μιά κι έξω" εφαρμογή χωρίς περαιτέρω σκοτούρες και ... (για πολλούς, το κυριότερο),
με μηδενικό κόστος !!!

Αρκεί να σας πώ ότι είμαι αισίως στο τέταρτο μισογεμάτο ατμισμένο τανκ και,
η μπαταρία μου αλλά και τα χείλη μου, είναι εντελώς στεγνά σε τέτοιο βαθμό που, σχεδόν...μου λείπει η γεύση του VG !!! :hmmm:
Τα φιλτράκια τα άδειασα μέχρι ... τελευταίας ρανίδας!!! 8)
Ο ατμο, κοντεύει να ξεφλουδίσει το χρώμα του από την υπερθέρμανση, αλλά ....διαρροές μηδέν

Εάν δεν αντιμετωπίσω άλλα προβλήματα αξιοπιστίας, γεύσης και ποσότητας ατμού, το σκέφτομαι σοβαρά να ...πουλήσω την ιδέα στους Κινέζους  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Αστειεύομαι, φυσικά, αύριο αν όλα πάνε καλά θα ανεβάσω βιντεάκι στο youtube, το οποίο πιστεύω δε θα έχει διάρκεια πάνω από δύο λεπτά....


Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #206 στις: Ιουνίου 10, 2011, 00:02 »

...χεχεχε, ναι, μα στο έγραψα εξ αρχής ότι κάτι είχα αντίστοιχο στο μυαλό μου :idiot1: ο ατμιστής...
 

...ναι Μάνο, κι εγώ αν ήμουν σπίτι, με ντρέμελ θα το δούλευα για ποιοτικότερο αποτέλεσμα. ;)

Πιστεύω ότι είμαι πολύ κοντά στην
τελική λύση - τροποποίηση- πατέντα
που θα γλιτώσει όλους τους νέους ιδιοκτήτες ατμο type B από τις διαρροές,
εύκολα εφαρμόσιμη,
χωρίς ειδικά εργαλεία,
χωρίς ειδικές τεχνικές γνώσεις και ικανότητες,
χωρίς...εγχειρίσεις ανοιχτής καρδιάς ,
"μιά κι έξω" εφαρμογή χωρίς περαιτέρω σκοτούρες και ... (για πολλούς, το κυριότερο),
με μηδενικό κόστος !!!

Αρκεί να σας πώ ότι είμαι αισίως στο τέταρτο μισογεμάτο ατμισμένο τανκ και,
η μπαταρία μου αλλά και τα χείλη μου, είναι εντελώς στεγνά σε τέτοιο βαθμό που, σχεδόν...μου λείπει η γεύση του VG !!! :hmmm:
Τα φιλτράκια τα άδειασα μέχρι ... τελευταίας ρανίδας!!! 8)
Ο ατμο, κοντεύει να ξεφλουδίσει το χρώμα του από την υπερθέρμανση, αλλά ....διαρροές μηδέν

Εάν δεν αντιμετωπίσω άλλα προβλήματα αξιοπιστίας, γεύσης και ποσότητας ατμού, το σκέφτομαι σοβαρά να ...πουλήσω την ιδέα στους Κινέζους  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Αστειεύομαι, φυσικά, αύριο αν όλα πάνε καλά θα ανεβάσω βιντεάκι στο youtube, το οποίο πιστεύω δε θα έχει διάρκεια πάνω από δύο λεπτά....

Μακάρι ,   άντε  να δούμε :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Tolakos

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #207 στις: Ιουνίου 10, 2011, 00:54 »
καλησπερα παιδια.
κ εγω εχθες αγορασα το ego-t (το lr που το γραφει?)μεχρι τωρα ειμαι ικανοποιημενος αφου δεν εχω καμια επιθυμια να αναψω κ.τ.!!!
θα ηθελα να μου πειτε καμια καλη γευση για τα υγρα η αν υπαρχει κανενα thread γιαυτο το θεμα?

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #208 στις: Ιουνίου 10, 2011, 16:19 »
Γιά δείτε λίγο εδώ και δοκιμάστε αυτή τη λύση. (διαρροές τέλος ??? )

Στους δικούς μου δουλεύει εδώ και δύο μέρες απροβλημάτιστα :thumbsup_move_1: :victory: :laugh_cool_jump:


EDIT by Atmos. Διόρθωση link

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2011, 18:00 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος MANOSF

  • ***
  • 503
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #209 στις: Ιουνίου 10, 2011, 16:39 »
καλησπερα παιδια.
κ εγω εχθες αγορασα το ego-t (το lr που το γραφει?)μεχρι τωρα ειμαι ικανοποιημενος αφου δεν εχω καμια επιθυμια να αναψω κ.τ.!!!
θα ηθελα να μου πειτε καμια καλη γευση για τα υγρα η αν υπαρχει κανενα thread γιαυτο το θεμα?

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,91.0.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2383.60.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [AIO (Όλα σε ένα)] 0 84 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 15:46
από zamploutos
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2709 601091 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 12:45
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 191033 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152462 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11481 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346140 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147695 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8420 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209417 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545931 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33273 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F