vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

78 επισκέπτες, 4 χρήστες
Milarepa, manoslykos, camber, Blackwolf

Twitter

Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #150 στις: Ιουνίου 07, 2011, 00:20 »
Έχω πάθει  κόλλημα.   Είμαι  σαν το παιδάκι που ανακαλύπτει  νέες γεύσεις  έχω πάρει πάραααα μα πάαρα πολλά  υγρά  και όλα  είναι φανταστικά  :tongue_smilie: :tongue_smilie: εκτός από 2-3  ,  κάνω  και κάποιους συνδυασμούς μεταξύ τους  :)) :)).
Κι εγω μαζι σου :party_beer_01:  :laugh2: :happy_roll_01:
δν το αφηνω απο το στομα μου :baby: ...ευτυχως που κοιμαμαι  :sleep35: κιολας... :laugh_cantstop: :laugh_cantstop:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #151 στις: Ιουνίου 07, 2011, 03:13 »
σε κάθε περίπτωση πολύ καλός ο τύπου Β eGo-T LR. H διάρκεια ζωής του (χωρίς αντικατάσταση φιτιλιού) δεν διαφέρει από την διάρκεια ενός  τύπου Α eGo-T LR. Δεν παρουσιάζει διαρροές όπως σαφώς δεν παρουσιάζει διαρροές και ένας τύπου Α ατμοποιητής eGo-T LR.

Αποσυνδεδεμένος pontmarley

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #152 στις: Ιουνίου 07, 2011, 11:53 »
Καλημέρα παιδιά! :) Σήμερα παρέλαβα και γω έναν eGo-T B LR από funstore. Καταρχάς να αναφέρω ότι προσωπικά σε μένα τα τελευταία προβλήματα της funstore (που είχα αντιμετωπίσει και γω στο παρελθόν) δε μου παρουσιάστηκαν σ' αυτή μου την παραγγελία. Ήρθε σε μια μέρα και μάλιστα μου κάναν δώρο ένα BITTER WIZARD που είχα μέσα στην παραγγελία (παρότι δεν είχα τρομερά μεγάλη παραγγελία, μόνο 2 ατμιστικές βάσεις, το Bitter και έναν άτμο). Μόλις ξεκίνησα τη δοκιμή του ατμοποιητή μπορώ να πω ότι εξεπλάγην θετικά, καθώς περίμενα να μου γίνει καμιά τσατσιά, του τύπου σφιχτή τζούρα, καμμένο κλπ, όπως είχα την πρώτη φορά που δοκίμασα eGo-T A και χρειάστηκε να επέμβω με βελόνα για να χαλαρώσω λίγο το φιτίλι και να στρώσει η ροή. Αυτή τη στιγμή το δοκιμάζω με Ice Blade αραιωμένη με PG μόνο και λίγο άρωμα. Προς στιγμήν, έχω πολύ χαλαρή τζούρα, μεγάλη παραγωγή ατμού, τρελό χτύπημα (το 24αρι υγρό μου, μου φαίνεται πολύ τούμπανο), καλή γεύση και μου άρεσε και εμφανισιακά! :) Συνεχίζω τη χρήση του τώρα κι άντε να δούμε πότε θα αλλάξουμε φιτίλι....στον LR τύπου Α που είχα, χρειάστηκε να αλλάξω σε 3 μέρες. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #153 στις: Ιουνίου 07, 2011, 12:07 »
........... Προς στιγμήν, έχω πολύ χαλαρή τζούρα, μεγάλη παραγωγή ατμού, τρελό χτύπημα (το 24αρι υγρό μου, μου φαίνεται πολύ τούμπανο), καλή γεύση και μου άρεσε και εμφανισιακά! :) Συνεχίζω τη χρήση του τώρα κι άντε να δούμε πότε θα αλλάξουμε φιτίλι....στον LR τύπου Α που είχα, χρειάστηκε να αλλάξω σε 3 μέρες. :confused1:
ισχύουν όλα τα παραπάνω θετικά χαρακτηριστικά που αναφέρεις. Από θέμα διάρκειας ωστόσο μην περιμένεις κάτι ιδιαίτερο. Σε 3 με 4 ημέρες κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς νέο ατμοποιητή.
Είναι και θέμα τύχης. Προσωπικά έχω πετύχει και αρκετούς τύπου Α που με έχουν βγάλει άνετα 10 ημέρες ίσως και παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 07, 2011, 12:16 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος pontmarley

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #154 στις: Ιουνίου 07, 2011, 12:42 »
Σε 3 με 4 ημέρες κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς νέο ατμοποιητή.
Είναι και θέμα τύχης.
Και γω το ίδιο πιθανολογώ Θέμη, αλλά δε με χαλάει. ::) Θα προχωρήσω σε αλλαγή φιτιλιού άμεσα. 8)

Αποσυνδεδεμένος pontmarley

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #155 στις: Ιουνίου 07, 2011, 22:09 »
Λοιπόν, εδώ και 10 ώρες ατμίζω με τον καινούριο μου LR τύπου Β, ασταμάτητα. Είμαι στο τέλος της 2ης αμπούλας αυτή τη στιγμή. Η τζούρα που τραβάω αυτή τη στιγμή είναι τόσο καλή όσο και η 1η που τράβηξα. Αλλά μου συνέβει το εξής παράδοξο: Ενώ τις προηγούμενες μέρες με τον απλό 510 και driptip τελείωνε η 1000αρα μπαταρία μου σε 5 ώρες (το πολύ), αυτή τη στιγμή, εδώ και 10 ώρες, ατμίζω με την ίδια!!! :o Το παράδοξο είναι ότι παρότι χρησιμοποιώ LR και ατμίζω ακριβώς το ίδιο, έχω μεγάλη διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας. Μπορεί κανείς να το εξηγήσει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #156 στις: Ιουνίου 07, 2011, 22:16 »
Αύριο μόλις γυρίσω από το σχολείο πιθανότατα θα με περιμένουν οι αμπούλες για τύπου Β καθώς και ένας ακόμη  τύπου Β LR...
Έχω φτιάξει και το λεμονάκι στα 18 περίπου mg και το  Κουβανέζικο Ρούμι στα ίδια και αναμένω... :tongue_smilie:  :yes:


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #157 στις: Ιουνίου 07, 2011, 23:33 »
Αλλά μου συνέβει το εξής παράδοξο: Ενώ τις προηγούμενες μέρες με τον απλό 510 και driptip τελείωνε η 1000αρα μπαταρία μου σε 5 ώρες (το πολύ), αυτή τη στιγμή, εδώ και 10 ώρες, ατμίζω με την ίδια!!! :o Το παράδοξο είναι ότι παρότι χρησιμοποιώ LR και ατμίζω ακριβώς το ίδιο, έχω μεγάλη διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας. Μπορεί κανείς να το εξηγήσει αυτό;
Πολύ ενδιαφέρον..
Η μόνη ερμηνεία που μπορώ να δώσω αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι εξηγεί το φαινόμενο είναι ότι με dripping εγώ προσωπικά κάνω θηριώδεις τζουρες πολύ μεγάλης διάρκειας και πολλές απανωτές που ίσως κουράζουν την μπαταρία και την εξαντλούν εύκολα. Ισως είναι μη γραμμική η συμπεριφορά της μπαταρίας .

Αποσυνδεδεμένος talavera

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #158 στις: Ιουνίου 08, 2011, 11:48 »
Τον δικό μου τον πέταξα στα σκουπίδια! To πήρα και εγώ κ ένας φίλος μου. Και στους δυο τρέχει υγρό από εκεί που βιδώνει με την μπαταρία. Πεταμένα λεφτά!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #159 στις: Ιουνίου 08, 2011, 13:29 »
Συμπληρώνω σήμερα μια βδομάδα ατμίσματος με το συγκεκριμένο άτμο, (δύο του αρχικού πακέτου συν ένας έξτρα/ άφτερ μάρκετ, κανονικοί όλοι, όχι LR)
Επισημαίνω ότι είμαι καινούργιος στο άθλημα και ότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά VG υγρά, με περιεκτικότητα σε νικοτίνη 6-18mg και καμιά 10ριά διάφορα αρώματα (γλυκά, φρούτα και καπνιστικά).
Φιλτράκια-δεξαμενές έχω 10 διαφορετικά (όλα καινούργια), στα οποία "μιξάρω" περιεκτικότητες κι αρώματα.
Το κ.τ. το έχω κόψει εντελώς.

Τα (ταπεινά) συμπεράσματά μου λοιπόν

Υπέρ της συσκευής:
'Οτι λέει ο fotis67 εδώ:


Υπέρ:
Ατμιστική γεύση
Χτύπημα
Πλούσιος και γεμάτος ατμός... με λίγο ρούφηγμα
70+ σταγόνες στην αμπούλα
Καμμία μα καμμία διαρροή σε κανένα σημείο... ούτε απο την ζέστη ανάμεσα ατμό-αμπούλα
Απο το μεσημέρι δεν έχω στα χερια μου χαρτοπετσέτα



Αλλά έχει και τα εξής προβληματάκια:

Μόλις η ποσότητα στο τανκ φτάσει ίσα να μην φαίνεται όταν το κρατάμε κάθετα, (περίπου 0,7 ml ατμισμένα δλδ), ξεκινάνε οι διαρροές στο στόμιο και -αν επιμείνω να ατμίζω- προχωράνε και στην ένωση με την μπαταρία.
Στο ίδιο σετ μπαταρίας/ατμο (και αφού το φυσίξω και σκουπίσω τα πολλά υγρά) αν βάλω άλλο γεμάτο τανκ, κανένα πρόβλημα, μέχρι να φτάσει κι αυτό ίσα να μην φαίνεται (σε κάθετη θέση).

Το παραπάνω πρόβλημα υπάρχει και στους 3 ατμο και όλα τα φιλτράκια-τανκς τύπου Β που έχω.
Πιθανότατα δεν είναι αστοχία εξαρτήματος δλδ. αλλά "κουσουράκι" σχεδίασης που οφείλεται στον αέρα μέσα στο τανκ ,όταν φτάνει σε "κρίσημο" όγκο διαστολής λόγω της ζέστης από τον άτμο. Αποτέλεσμα να αυξάνεται η ροή στο φυτίλι και ο άτμο να μην προλαβαίνει να εξατμίσει την περίσσια του υγρού.
-Πρώτο σύμπτωμα : "ιδρώνει" εσωτερικά το φιλτράκι.
Αν συνεχίσω να ατμίζω τότε:
-Δεύτερο σύμπτωμα: γεύση υγρού στο στόμα.
Αν συνεχίσω να ατμίζω (φτύνοντας τα ζουμιά) τότε:
-Τρίτο σύμπτωμα: διαρροή από την ένωση με τη μπαταρία.

Τα καλά νέα είναι ότι , μόλις πέσει η ποσότητα στο "ύποπτο" επίπεδο και αρχίσω να διαπιστώνω το πρώτο σύμπτωμα, αποσυναρμολογώ μπαταρία/ατμο/φιλτράκι, φυσάω και σκουπίζω όσο καλύτερα γίνεται και τα τρία εξαρτήματα με έμφαση στο στόμιο του φίλτρου.
Τότε, το πρόβλημα σχεδόν εξαφανίζεται μέχρι να τελειώσει το τανκ :thumpup:

Οφείλω να αναγνωρίσω στο συγκεκριμένο ατμο, ότι τα έχει καταφέρει απόλυτα στο να με κρατήσει μακριά από το κ.τ.(και ότι τα παιδιά μου πλέον μου λένε ότι, έπαψα να βρωμάω σαν τασάκι καφενείου, αλλά αυτό οφείλεται γενικά στο η.τ. και όχι στο συγκεκριμένο ατμο))

Αυτά.
Θα σας ενημερώσω για τυχόν αχρήστευση/δυσλειτουργία/κακοσμία του ατμο.


 

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #160 στις: Ιουνίου 08, 2011, 13:47 »
Nα γράψω και εδώ (ακόμη μια φορά) πως η υπερ-ροή στους ΤΑΝΚ, οφείλεται στην καύση του φιτιλιού που έχει γίνει από την χρήση. Βεβαιότατα και είναι εντονότερη όταν έχει απομείνει λίγο υγρό στην Αμπούλα. Ότι μέτρο και να πάρετε, δεν θα έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα. Χρειάζεται αλλαγή φιτιλιού.
Εάν βρεθεί φιτίλι που η συμπεριφορά του είναι σταθερή (δηλαδή δεν αλλοιώνεται τόσο εύκολα σαν υλικό, από τη χρήση), τότε ο ΤΑΝΚ θα αποτελεί ατμιστικό υπερ-όπλο, γιατί σαν ατμοποιητής κρατάει και δεν πεθαίνει εύκολα.


Αποσυνδεδεμένος gnikolaos

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #161 στις: Ιουνίου 08, 2011, 13:55 »
Λοιπον φιλοι μου Ολα καλα μετα απο μια εβδομαδα χρησης του συγκεκριμένου ατμιστή.......
Του πηρα τον αέρα............ειχα λιγες διαρροές αλλα έφταιγα εγω.......ρουφουσα πολυ δυνατα..........τωρα που βρηκα πως πρεπει να τον χρησιμοποιω, τον απολαμβανω....
Απλα θα ηθελα να σας μεταφερω καποιες ανησυχιες μου σχετικα με τα υγρα που εχουν μεσα νικοτίνη..........
διαβασα οτι ειναι παρανομα αυτα που περιλαμβανουν νικοτίνη και πολυ επικίνδυνα.........αν φτασει στο στομα ή αν χυθει στο δερμα δέχεσαι μεγαλη ποσοτητα νικοτινης σε μικρο χρονικο διαστημα, πραγμα παρα πολυ επικίνδυνο......μεχρι και θανατο μπορει να προκαλεσει.............
γι αυτο ακριβως τον λογο χρησιμοποιω υγρα χωρις νικοτινη........και δεν εχω κανενα προβλημα........ειμαι απολύτως ικανοποιημένος..........
ψαξτε το λιγο.............
Αυτη ειναι η ταπεινή μου γνωμη και μονο...........
Νικος απο Γιαννιτσα/Ροδος.....

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #162 στις: Ιουνίου 08, 2011, 14:03 »
Που το διαβασες οτι ειναι παρανομα; Μηπως σε κανενα σαιτ εμπορου; Τοτε οι τσιχλες νικοτινης πως πωλουνται στα φαρμακεια; Πραγματι ειναι επικινδυνα, πχ. οταν παρεις ενα μπουκαλακι με υγρο που εχει νικοτινη και κατα λαθος το ριξεις πανω σου, η νικοτινη θα απορροφηθει αμεσα με αγνωστες....συνεπειες! Αν ομως το ατμιζεις σε λογικα πλαισια, δεν κινδυνευεις περισσοτερο απο οσο αν καπνιζες κ.τ. Αυτα για την νικοτινη βεβαια, μακαρι να υπηρχε καποια πιστοποιηση των υγρων που ατμιζουμε με ή χωρις νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος gnikolaos

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #163 στις: Ιουνίου 08, 2011, 14:16 »
μα αυτο ακριβως ειπα και εγω........αν το ατμιζεις δεν εχεις προβλημα, αλλα αν χυθει επανω σου ή αν καταπιεις μια ποσοτητα τότε δεχεσαι ακαριαία μεγαλη ποσοτητα νικοτινης.........αυτο ειναι επικίνδυνο.......
δεν θυμαμαι που ακριβως το διαβασα...θα ψαξω να το βρω............

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Ατμοποιητές eGo-T τύπου Β
« Απάντηση #164 στις: Ιουνίου 08, 2011, 14:38 »
Στην κατηγορία υγεία κλπ...αυτά έχουν συζητηθεί πάρα πολλές φορές και εκεί μέσα υπάρχουν άπειρες πληροφορίες!!!
Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται να μάθει (πριν μιλήσει) ας αφιερώσει λίγο χρόνο.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12094 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499653 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos