vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

175 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, maraki1308, Tem, Αποστολης, Mimhsdr, radios, I.P, trabaman

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2640 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 02:13 »
Σε απάντηση - συμπλήρωση πολλών ερωτήσεων - απαντήσεων εδώ για να μην τα λέω ξεχωριστά θα αναφέρω απλά τις δικές μου εμπειρίες με τον subtank mini.

- Διαρροές : Με εργοστασιακή αντίσταση δεν είχα ποτέ αν και χρησιμοποίησα μόνο αυτές που είχε η συσκευασία μέσα μιας που ήθελα απο την αρχή να παίξω με την RBA κεφαλή. Με την RBA λοιπόν είχα διαρροές μόνο όταν δεν έκλεισα καλά μια φορά τις τρύπες εισαγωγής του υγρού με βαμβάκι, όπου το υγρό κατέβηκε στη βάση και έβγαινε απο τις τρύπες εισαγωγής αέρα. Μπορεί να είμαι απλά τυχερός αλλά δε χρειάστηκε ποτέ να ασχοληθώ με o-rings ή πιέσεις ή οτιδήποτε άλλο. Επίσης επειδή είμαι και λίγο ψείρας με αυτά, όποτε άλλαζα κεφαλή ή σύρμα έπεφτε και καλό καθάρισμα και μέσα στη βάση και απο τις τρύπες εισαγωγής αέρα.
- Watt και αντιστάσεις : Σαν καινούριος στο άτμισμα, ακολουθώ κάτι που μου είχε πει ένας φίλος που έκανε παλαιότερα Η.Τ. που τότε παίζανε με Volt και όχι με Watt και μπορώ να πω οτι με έχει βολέψει. Μου είχε πει λοιπόν οτι εκείνος άτμιζε καλύτερα γύρω στα 4 Volt. Ακολουθώντας αυτό, ανάλογα την αντίσταση, ρυθμίζω τα Watt τόσο ώστε να πιάσω περίπου τα 4 Volt και με ικανοποιεί η απόδοση, σύμφωνα πάντα και με δοκιμές σε άλλες τιμές. Γενικότερα, όσο πιο λεπτό το σύρμα, δηλαδή μεγαλύτερη αντίσταση, τόσο λιγότερα Watt θέλουμε για να πετύχουμε το ίδιο αποτέλεσμα αν πούμε οτι οι αντιστάσεις μας είναι πάντα ίδιες (διατομή και σπείρες).
- Διατομές και βαμβάκι : Εγώ προσωπικά, σε αντίσταση διατομής 3mm κόβω το βαμβάκι σε λωρίδα 5mm περίπου και περνάει μια χαρά και είναι και σχετικά σφιχτό. Αυτό σε σύρμα Ni200 που είναι μαλακό και μπορεί να χαλάσει με πιο χοντρό βαμβάκι (βέβαια εγώ όταν το περνάω απο την αντίσταση δεν το πολυστρίβω, παρά μόνο στην αρχή, γιατί προτιμώ να μένει "παρθένο", προσωπικό κόλλημα). Σε αντίσταση με Kanthal φαντάζομαι θα περνούσαν άνετα και τα 6mm λωρίδας μιας που είναι πιο σκληρό σύρμα. Σε άλλο ατμοποιητή, για να δώσω και άλλες, προσωπικές πάντα, τιμές, διπλή αντίσταση, διατομής 2mm και το βαμβάκι πάλι σε λωρίδα 5mm, αλλά χωρίζω τις ίνες στα δύο, για κάθε αντίσταση.

Το δικό μου ιδανικό στήσιμο είναι στα 0.40Ω, με Ni200 32ga στις 12 σπείρες περίπου στα 3mm διάμετρο. Έχω δοκιμάσει και με Kanthal και σε μεγαλύτερη αντίσταση και άλλες διατομές και σχήματα και τελικά με ικανοποιεί αυτό.
ΥΓ1. Παρακαλώ διορθώστε με αν έκανα κάποιο λάθος στις αναλογίες λόγο περασμένης ώρας   :))
ΥΓ2. Ο δικός μου Subtank είναι v2.
 

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2641 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 17:03 »
Moλις εκανα την 1η μου αντισταση :thumpup: :thumpup:  Εσπασε η παρθενια!!
Εκει που εχω αμφιβολια ειναι για την ποσοτητα του βαμβακιου που χρησιμοποιησα. δηλαδη ποσο μακρυ το εκαψα παχυ κ.τ.λ! Τι επιπτωσεις μπορει να υπαρξουν αν το βαμβακι ειναι πολυ λεπτο? Και αντιστοιχα αν ειναι πιο παχυ απ οτι επρεπε? Αν και προς το παρον ολα φαινονται κομπλε...

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2642 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 19:44 »
Τελικά δεν ήταν όλα κομπλε...Όταν γυρισα πλαγιά τον ατμό πλημμύρισε ο τόπος από τις τρύπες αέρα! Αυτό οφείλεται στο ότι χρησιμοποίησα λιγότερο ή περισσότερο βαμβάκι;

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2643 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 19:50 »
Μηπως εβαλες λιγο βαμβακι? Τα λεει καλα ο φιλος estrifan λιγο πιο πανω για ριξε μια ματια.
Εγω γενικος δεν τον αφηνω ξαπλα, κοιταω να ειναι παντα ορθιος...
Οσο για τις 12 σπειρες εγω δυσκολευομαι με τις 8 να τις στριμωξω εκει.
Θα το δοκιμασω..

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2644 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:02 »
Θα δοκίμασω με περισσοτερο βαμβάκι...αν κ έχω την αίσθηση πως είχα ήδη αρκετό...

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2645 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:08 »
Για την ακριβεια δωσε εμφαση στο να κλεισεις καλα τις δυο τρυπιτσες με αφρατο και μπολικο βαμβακι.
 :)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2646 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:12 »
Το 32ga ni200 που χρησιμοποιώ εγώ άνετα μου βγάζει τις 12 σπείρες, είναι λεπτό  ;)
Και φαντάσου οτι είναι και τρείς αντιστάσεις σε σειρά απο τέσσερις σπείρες η καθεμία...και για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ οτι κάνω τέσσερις σπείρες, αφήνω ένα μικρό κενό, μισή σπείρα δηλαδή 2mm εκεί που οι κανονικές μου σπείρες απέχουν μεταξύ τους μισό με ένα mm...και ξανά άλλες τέσσερις και πάει λέγοντας...
Εμένα αυτό το στήσιμο μου έβγαλε περισσότερη γεύση...ίσως επειδή στο κενό μεταξύ των σπειρών μαζεύεται περισσότερο υγρό και υπάρχει περισσότερο να ατμοποιηθεί...δεν ξέρω...αλλά δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο...
Κλείνοντας καλά τις τρύπες εισαγωγής υγρού με το βαμβάκι δεν είχα ποτέ διαρροή, ακόμα και όταν τον έχω ακουμπησμένο πλάγια που την περισσότερη ώρα στη δουλειά έτσι είναι... Η ποσότητα του βαμβακιού μπορεί να είναι τόση όση να καλύπτει ίσα ίσα τις τρύπες αυτές ή και περισσότερη διπλώνοντάς το προς τα μέσα (δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς αν δεν το δείξω). Και όταν λέω να καλύπτει τις τρύπες, εννοώ πλήρως! Χωρίς κανένα κενό!
Καλές δοκιμές!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2647 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:17 »
2 φορές είχα διαρροή..
την 1η είχα βάλει λιγο βαμβάκι και δεν είχα κλείσει-καλύψει σωστά τις 2 τρύπες εισαγωγής και
την 2η το o-ring της βάσης δεν είχα πατήσει σωστα, όπου το άλλαξα και όλα καλά..
το 2ο είναι σπανιότερο του 1ου

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2648 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:18 »
Πρωτα βιδωνουμε την RBA πανω στη βαση και μετα τη βαση πανω στο μοντακι. Αν κανεις το αντιθετο η RBA δε βιδωνει τελειως. Σε καθε περιπτωση ανεβασε και καποια φωτο να δουμε το στησιμο σου, με τα λογια δυσκολο να βοηθησουμε. Δεν χρειαζεται πολυ στριμωγμα βαμβακιου στις τρυπες. Γενικως ο μινι δεν εχει διαρροες σε οποια θεση και να τον εχεις.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2649 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:30 »
@ estrifan: αν μπορεις βαλε καποια στιγμη αυτο το στησιμο μια photo.
Το 32ga ειναι 0.20mm?
0.20 και 0.30 εχω και πειραματιζομαι, και κατ εμε νομιζω κατι στο ενδιαμεσο θα ηθελα, ενα 0.25mm δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2650 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:37 »
mel9887 κοίτα στην φωτογραφία δεν υπάρχει περίπτωση υποτροφοδοσια με αυτό το σεταπ

Το βαμβάκι θα το κόψεις μισό εκατοστό πάνω από το βαρελάκι και θα το αφρατεψησ καλά μετά θα γυρίσεις τισ άκρες να πάνε προς τα κάτω και όχι πίεση με απαλές κινήσεις

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2651 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 20:50 »
Έχω την v2 έκδοση...το βαμβάκι πρέπει να κλείνει καλά τις τρύπες στα πλαγιά; Ή πρέπει ν έχει κάποιο κενό;Σας ευχαριστώ πολύ παίδες...

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων




Προσπαθησα να το κανω οπως ο Γιωργος παραπανω και μ βγηκε αυτο.... συγχωρατε με ειναι η 2η προσπαθεια :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2015, 22:26 από mel9887 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2652 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 22:42 »
@ estrifan: αν μπορεις βαλε καποια στιγμη αυτο το στησιμο μια photo.
Το 32ga ειναι 0.20mm?
0.20 και 0.30 εχω και πειραματιζομαι, και κατ εμε νομιζω κατι στο ενδιαμεσο θα ηθελα, ενα 0.25mm δηλαδη.

Το 32ga είναι 0,20 ναι. Το στήσιμο θα το βγάλω σε φωτό βήμα βήμα καθώς και τι εννοώ με τις τρύπες εισαγωγής υγρού και το βαμβάκι. Προς το παρόν δείχνω τους υπολογισμούς με το συγκεκριμένο στήσιμο όπως βγαίνουν και στο http://www.steam-engine.org/coil.asp

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2653 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 22:50 »
Οκ περιμενω να το δω!  :thumpup:
Τωρα εχω 0,20mm 2,5mm coil 7 αν θυμαμαι σπειρες και 0.22Ω. Για καποιο λογο πρεπει να ανεβω 260°C στο vtc mini να ατμισω κανονικα...
Με παιδευει αυτο το ni200 πανω που ειχα βρει εναν μπουσουλα με το kanthal.

@ mel9887: να τις κλεινει καλα τις τρυπες αλλα αφρατο το βαβμακι. Εαν σε βοηθαει αυτο εγω το σκαλιζω και το στρωνω με μια οδοντογλυφιδα.

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #2654 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 23:02 »
Τώρα στη φωτό που βλέπεις παραπάνω τις κάλυψαν πλήρως τις τρύπες...προς το παρόν δν είχα διαρροή... Θα δείξει....

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341997 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206290 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541013 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30890 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49979 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11364 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192841 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591419 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios