vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

140 επισκέπτες, 9 χρήστες
Buliwyf, maprix, Chris66, I.P, geotron, Jorge, ZoeM, KORG N364, lagoudakis

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3465 στις: Μαρτίου 11, 2016, 01:39 »
Για να μειωθεί ο θόρυβος και τα σκασίματα, είναι πολλοί οι παράγοντες:

- Πρέπει να το επιτρέπει η αρχιτεκτονική του ατμοποιητή: η καμπάνα, αν υπάρχουν τρύπες στο housing κ.α (πχ Kayfun Lite+ είναι από τους πιο ήρεμους)
- Παίζει ρόλο το coil πως είναι φτιαγμένο. Με μικρές αποστάσεις στις σπείρες μειώνονται τα σκασίματα (αυτό μπορείς να το κάνεις εύκολα με ένα εργαλείο
τύπου Kuro Koiler. Κάνεις στην αρχή καμοιά 10αριά σπείρες κολλητά, μετά τραβάς από την άκρη και ανοίγουνε και τέλος χαλάς τις ακριανές σπείρες που δεν
χρειάζεσαι. Άλλοι το κάνουν αυτό με ξυλόβιδα και κάποιοι μάστορες παίζει να το πετυχαίνουν με το χέρι). Για να αποφευχεί το μεγάλο σκάσιμο που γίνεται
από το κέντρο της αντίστασης (συνήθως άμα έχεις ώρα να ατμίσεις), αυτό γίνεται μόνο με coil με κολλημένες σπείρες (το λανθασμένα γνωστό ως micro-coil).
Αποφεύγεις επίσης την πλειοψηφεία των σκασιμάτων, αλλά δεν αποφεύγεις τον θόρυβο του coil από τις κολλημένες σπείρες (τουλάχιστον μέχρι να στρώσει
μετά από αρκετά ml), ο οποίος ακούγεται σαν μία mini μηχανή pop-corn.
- Ρόλο παίζει και το πάχος του σύρματος. Πιο χοντρά σύρματα κάνουν περισσότερο θόρυβο γιατί χρειάζονται περισσότερη θερμότητα για να αποδώσουν.
- Τεράστιο ρόλο παίζει το υγρό που χρησιμοποιείς. Τα gourmet ή αυτά με πολλά αρώματα ή πολλά extra (γλυκαντικά κτλ) συνηθίζουν να κάνουν πιο πολλά
σκασίματα από τα μονόπλευρα ή έστω πιο απλά υγρά. Προτείνω για να ελέγχεις την απόδοση του coil σου σε σκασίματα/θόρυβο να το κάνεις με σκέτη βάση
για μερικά ml και μετά να συνεχίζεις με το υγρό αναπλήρωσης, ώστε να συνειδητοποίησεις αν για τα σκασίματα η αιτία είναι το στήσιμο ή το υγρό.
- Ρόλο παίζει και το βαμβάκι πως θα το βάλεις καθώς και η ποσότητα του, αλλά αυτό αλλάζει στο κάθε ατμοποιητή. Αυτό που κάποιοι έχουν γράψει, "βάλε
παραπάνω βαμβάκι" ή "βάλε το βαμβάκι πιο σφιχτό" είναι λάθος. Πρέπει να λάβεις υπόψην όλους τους παραπάνω παράγοντες + το βαμβάκι. Προσωπικά,
δεν είμαι fan του "πολύ βαμβάκι", όσο για το "πιο σφιχτά", δεν έχω δει βελτίωση, ίσα ίσα το βαμβάκι δεν είχε σωστή τροφοδοσία άμα ήταν πολύ σφιχτό.
- Τέλος, σημαντικό ρόλο παίζει στα πόσα ohm/watt δουλεύεις την αντίσταση, πως παίρνεις τζούρες και σε τι ρύθμιση έχεις τον αέρα. Πχ με τον Τηλέμαχο,
όταν τραβάω ούτε που ακούγεται ο αέρας της εισπνοής και μόνο κάτι πατ-πατ από το coil, ενώ φίλος όταν τραβάει με το ίδιο στήσιμο ακούγεται σαν τυφώνας.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3466 στις: Μαρτίου 11, 2016, 09:28 »
τι πρέπει να αλλάξουμε στο στήσιμο όταν έχουμε πολλά σκασίματα; Σαν πυροτέχνημα ένα πράγμα  :fight_shot_bandana:
για αρχη περνα περισσοτερο βαμβακι απο την αντισταση :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3467 στις: Μαρτίου 17, 2016, 15:27 »
ρε παιδιά έχω μια περιέργεια... αν αγοράσω ένα airflow του subtank και αυτό το γυαλί pyrex έφτιαξα στην ουσία ένα έτοιμο για χρήση  ατμοποιητη???  
http://www.dotshop.gr/category-3/subtank-mini-bell-cap-plexiglass/

Αποσυνδεδεμένος antoNiO_an2one

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3468 στις: Μαρτίου 17, 2016, 15:47 »
Ναι. Θα χρειαστείς και αντιστάσεις ομως όπως καταλαβαίνεις και το rba για  επισκευασιμο κομμάτι αν σε ενδιαφέρει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3469 στις: Μαρτίου 17, 2016, 16:22 »
Επίσης δεν είναι πυρέξ αλλά ακριλικό.

Βάλε και το drip tip που χρειάζεσαι!

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3470 στις: Μαρτίου 17, 2016, 17:15 »
ωραία.. ευχαριστώ παιδιά..!!  έχω subtank V2 αλλα γιατί όχι να μην έχω άλλο 1?   8) 

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3471 στις: Μαρτίου 18, 2016, 00:15 »
τι πρέπει να αλλάξουμε στο στήσιμο όταν έχουμε πολλά σκασίματα; Σαν πυροτέχνημα ένα πράγμα :fight_shot_bandana:
βάλε το βαμβάκι τόσο σφιχτά που να τρίζει μέσα στο κοιλ, και αν τα υγρο σου είναι τόσο παχύρρευστο αραίωσε το 2%- 7% με WFI.
εγώ έτσι το πολέμησα. χρησιμοποιώ βάσεις ατμος που είναι αρκετά νερουλές και δεν βάζω νερο

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3472 στις: Μαρτίου 18, 2016, 00:19 »
Το Clapton σύρμα είναι κακη ιδέα για τον subtank mini?  Δοκίμασα χθες από περιέργεια και ενώ έπρεπε να μου βγει γύρω στο 0.6 την διάβαζε 0.15 το vtc είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ή είναι πολύ χοντρό το σύρμα και δεν πιάνεται καλά στις βίδες ή ακουμπούσε στο καπάκι αλλά εκεί δεν θα την διάβαζε καθόλου λογικά .έχει δοκιμάσει κανείς ?

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3473 στις: Μαρτίου 18, 2016, 01:35 »
το δοκίμασα εγώ με κλαπτον 0,4 εσωτερικά 0,16 εξωτερικά κανθαλ και τα 2 ,βγάζει πολύ ζεστό ατμό για μένα άλλα από γεύση σκίζει. θα το δοκιμάσω ξανά όταν μου έρθει το μακρυ τανκακι  και το 0,16 nichrome απο φαστ.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3474 στις: Μαρτίου 18, 2016, 01:35 »

Αποσυνδεδεμένος SpirosK

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Το famousvapors.gr είναι μια ιστοσελίδα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Παρουσιάσεις - Κριτικές και τις καλύτερες προσφορές στο εμπόριο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3475 στις: Μαρτίου 18, 2016, 22:37 »
Καλησπέρα σας και από μένα, παρακάτω έχω ένα Video - Tutorial, για το πώς να στήσουμε τον επισκευάσιμο ατμοποιητή της KangerTech τον SubTank Mini.


Ελπίζω να βοήθησα τους νέους ατμιστές που μπαίνουν στο επισκευάσιμο κομμάτι τώρα....καλή συνέχεια!!!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3476 στις: Μαρτίου 21, 2016, 21:20 »
ηρθε το τανκακι  :lotpot: περα απτο μεγεθος. εχει κρυο ατμο και δεν φτυνει, μαλλον φτυνει αλλα δε ανεβαινει πανω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2016, 21:30 από sergor »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3477 στις: Μαρτίου 21, 2016, 21:37 »
Μέσα στα πρότυπα της ευρωπαϊκής ένωσης βλέπω! :hmmm:  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3478 στις: Μαρτίου 21, 2016, 21:57 »
παιδιά μια ερώτηση... υπαρxει πρόβλημα αν μείνει 2 εβδομάδες ο subtank με υγρό γεμάτος χωρίς να το χρησιμοποιώ???  


Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #3479 στις: Μαρτίου 21, 2016, 22:32 »
στο σκοταδι δεν νομιζω να εχει καποιο προβλημα
περα απο οτι θα σου κραταει μουτρα :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7268 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:39
από Buliwyf
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324082 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118453 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 295935 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826070 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509442 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9276 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155757 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569952 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244887 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2118 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as