vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

90 επισκέπτες, 4 χρήστες
dinos_74, swtos, babis1993, lagoudakis

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #345 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 16:23 »
Να διορθωσω γιατι μολις τωρα ειδα οτι πηρες τον νανο κ οχι τον μινι που ειναι κ επισκευασιμος.Δες αν υπαρχει διαθεσημοτητα αντιστασεων (end off topic)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #346 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 17:00 »
Για να το κλείσω κι εγώ να πω ότι είδα πρώτα αρκετές κεφαλές των 1.2 ohms στο μαγαζί του, μιλάμε και για Ηράκλειο Κρήτης οπότε υποθέτω ότι θα υπάρχει κι αλλού διαθεσιμότητα, γι'αυτό και δεν το σκέφτηκα περισσότερο. Αν είχε μόνο ανταλλακτικές των 0.5 ohms θα το σκεφτόμουν διπλά, ή θα επέλεγα τον mini ναυτίλο και τέλος.

Κλείνω κι εγώ εδώ το off αφού σας ευχαριστήσω και πάλι και να πω ότι λίγο αργότερα θα κάνω ένα edit στο παρόν post για να σας πω απλά μια πρώτη εντύπωση με το 9άρι υγρό (μάλλον για το American blend της Liqua θα μιλήσω..) που θα πάρω το απόγευμα.

Να είστε όλοι καλά! :)


Edit: ας αναφέρω λοιπόν ότι με το 9άρι υγρό όλα έγιναν πιο γλυκά, στην επόμενη αγορά πιθανότατα θα πάω σε 6άρι κιόλας γιατί το χτύπημα εξακολουθεί να είναι αρκετά δυνατό. Ίσως πρέπει απλά να συνηθίσω τη δύναμη αυτών των ατμοποιητών μιας και είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο, σίγουρα πάντως το να ρίχνω προς το παρόν το ρεύμα λίγο πιο κάτω (γύρω στα 11w με βολεύει) κάνει την κατάσταση σαφέστατα πιο υποφερτή.
Συνεχίζω στο νήμα του kangertech subtank λοιπόν.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2015, 18:42 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #347 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 18:09 »
Σωστη επιλογη. Και μονο οτι ο nano παιζει με κεφαλες απο οργανικο βαμβακι φτανει για να γειρει τη ζυγαρια υπερ του. Κατα τα λοιπα ποιοτικοτερος, ομορφοτερος, πιο γκαζιαρης. Κατ' έμε βαζει και τον Atlantis κατω χαλαρα 8) . Για το οτι δεν αγορασες τον mini μην αγχωνεσαι, το πιο πιθανο ειναι να ειναι η επομενη αγορα σου :yes: . Εγω τον mini εχω και ειμαι υπερευχαριστημενος. Μαντεψε ποιον θα αγορασω μετα  :)) . Σημειωτεον η κεφαλη του αποδιδει καλυτερα μετα απο λιγη χρηση (5-6ml) και επισκευαζεται πολυ ευκολα χωρις να χρειαζεται να αγοραζεις συνεχεια καινουριες  ;) .

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #348 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 18:31 »
Επισκευάζονται και του nano; Σίγουρα; Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω την πρώτη κεφαλή θα το κοιτάξω πάντως!

Να πω ότι μόλις προμηθευτηκα και 9άρι υγρό και όλα έγιναν πιο γλυκά, με το 18άρι έκαψα τα πνευμόνια μου μιλάμε, τέτοια δύναμη δεν έχω ξαναδεί σε ηλεκτρονικό τσιγάρο, άααπαπα.. με το nobacco mas 20w νομίζω ότι έδεσε πολύ καλά η συνταγή τελικά, μόλις λίγες ώρες με το σύνολο κι όλα αυτή τη στιγμή δείχνουν ότι έκλεισα για πολύ πολύ καιρό! Δεν χρειάζεται καν να δώσω πολλά ρεύματα, εκεί γύρω στα 10-12 watts (αρκετά πιο χαμηλά θα έλεγα από τα 15 έως 25W που προτείνει η kanger) αισθάνομαι ότι το πακέτο με κάλυψε πλήρως, ίσως μάλιστα στην επόμενη αγορά να πάρω και 6άρι υγρό. Το πολύ πολύ να δώσω λίγο παραπάνω ρεύμα αν χρειαστεί, περιθώρια υπάρχουν εξάλλου μέχρι τα 20w που σηκώνει το modάκι.

Υπέρ-ευχαριστημένος αυτή τη στιγμή και με το παραπάνω θα έλεγα, μένει να δω την αυτονομία της κεφαλής στη χρήση.. :)

Τώρα που το σκέφτομαι, λέτε να υπάρξει κανένα πρόβλημα που δίνω λιγότερο ρεύμα απ'όσο αναφέρει η εταιρεία για τη σωστή λειτουργία της κεφαλής;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2015, 18:36 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #349 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 18:45 »
Στα ρευματα που πρεπει τον λειτουργεις μην ανησυχεις. Το 20αρι στικακι δινει πιο δυνατα ρευματα απο οσο λεει στην οθονη. Να υπολογιζεις περιπου +3-4 βατ απο οτι βλεπεις στην οθονη.
Ο nano δεν εχει επισκευασιμη κεφαλη οπως ο mini  και ο κανονικος. Εννοω οτι μπορεις εσυ να επεμβεις στην εργοστασιακη κεφαλη του που οταν θα θελει αλλαγη, να της αλλαξεις ειτε μονο βαμβακι ειτε και να βαλεις δικη σου αντισταση μεσα και να συνεχισεις να τη χρησιμοποιεις. Δες τα παρακατω videakia που περιγραφουν τη διαδικασια. Το πρωτο αλλαζεις μονο βαμβακι το δευτερο και αντισταση.

[youtube]WMUOtwsd7_E[/youtube]

[youtube]RCqNcKZAZjM[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #350 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 18:50 »
Κατατοπιστικότατος κι ευχαριστώ! Να διορθώσω με την ευκαιρία το λάθος που έκανα παραπάνω, η kangertech αναφέρει 12-25w πάνω στη κεφαλή του nano οπότε δεν έχω να ανησυχώ για κάτι, μέσα είμαι. ;)

Πάμε να μελετήσουμε τα βίντεο τώρα.! :D

Αποσυνδεδεμένος an3

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #351 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 20:32 »
Παιδια για να επισκευασω την εργοστασιακη κεφαλη και να κανω 0.5 και 1.2 ωμ ποσα mm παχος πρεπει να παρω συρμα? Τι μαρκα? Και ποσες σπιρες πρεπει να κανω?

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #352 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 20:40 »
Ισχυει ο,τι ισχυει και για ολους τους επισκευασιμους. Σε αυτο το νημα  [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] θα βρεις τις απαντησεις που ζητας, θελει ψαξιμο. Οι συνδυασμοι ειναι πολλοι. Επισης αυτο το link ειναι ενας υπολογιστης που δειχνει τους συσχετισμους συρματων, διατομων και σπειρων, θα σε βοηθησει. Τελος βεβαια κανεις και βλεπεις τι σε ικανοποιει  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος an3

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #353 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 20:46 »
Τελικα δεν ειναι απλο αν παρω ετιμες δεν μπορω να επισκευασω κεφαλη?

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #354 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 20:57 »
Δες τα παραπανω βιντεακια και κανε οτι κανουν. Ειδικα το πρωτο στο οποιο αλλαζει μονο το βαμβακι ειναι πανευκολο. Στο δευτερο σου λεει και τι συρμα και φαινεται και ποσες σπειρες κανει. Αν κανεις 1-2 σπειρες παραπανω απο οσες κανει ο τυπος ανεβαζεις και τα Ωμ της αντιστασης.  Νομιζω οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο ;)

Αποσυνδεδεμένος an3

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #355 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 20:59 »
Καλα το λες φιλε αν κανω 1-2 παραπανω θα φοραει μεσα ομως?

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #356 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 21:19 »
Ναι αν κανεις τις σπειρες πιο κοντα τη μια στην αλλη. Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις πιο λεπτο συρμα το οποιο εχει μεγαλυτερη αντισταση και τις ιδιες σε αριθμο σπειρες. Οσο πιο λεπτο το συρμα τοση μεγαλυτερη αντισταση δινει  ;) . Σε καθε περιπτωση δοκιμασε το μονος σου και βλεποντας και κανοντας. Προσοχη οπως λεει και στο βιντεο να μην ακουμπουν οι σπειρες στα τοιχωματα.

Αποσυνδεδεμένος Holyweed DOPE

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #357 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 22:23 »
καλησπερα σε ολους....

ονομαζομαι κωστας και ειμαι νεο μελος....

εχω τον subtank μινι, οχι πολυ καιρο και εχω προβλημα...καθε μερα μα καθε μερα εστω μια φορα θα δω να βγαινουν υγρα απο τη ρυθμιση αερα....και βγαινει σχετικα αρκετο υγρο....τοσο οσο να χρειαστω χαρτοπετσετα να σκουπιστω...

εχω δοκιμασει να αλλαξω τα οριγκακια (αν και αυτο πρεπει να ειναι ασχετο) εχω δοκιμασει να σφιξω καλα την κεφαλη εχω δοκιμασει νορμαλ σφιξιμο στην κεφαλη, παντου εχω διαρροες...

εκανα και εναν ωραιοτατο λεκε στον καναπε!!! και μου εχει τυχει και με 2η κεφαλη να εχω διαρροες...

καμια συμβουλη? κατι?  :sign_voithiaaaa:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #358 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 22:34 »
Εχεις αλλαξει αντισταση; Μπορει να ειναι ελλατωματικη αυτη που εχεις και να μην στεγανοποιειται καλα, οχι στη βαση της, αλλα στο πανω μερος της που ενωνεται με το σωληνα που τραβας τον αερα.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #359 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 22:40 »
το πιθανοτερο ελαττωματικη κεφαλη οπως λεει και ο φιλος μας caros

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4698 504370 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 11, 2024, 08:18
από Buliwyf
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8481 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153554 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567523 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 242722 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 292759 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1339 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 761687 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 781 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3702 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13497 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis