vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

140 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1320 στις: Μαΐου 01, 2015, 23:51 »
50/50 PG,VG ειναι καλά.Με περισσότερη vg ίσως να δυσκολευτεί στη τροφοδοσία αν κάνεις απανωτές τζούρες.Με γειές.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1321 στις: Μαΐου 01, 2015, 23:58 »
Προσωπικά έπαιξα την 0.5 κεφαλή με υγρό με βάσεις Atmos Lab Glycerine (πηχτή) και δεν είχα θέμα μέχρι τα 30W όπου και με ικανοποιούσε γενικά.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1322 στις: Μαΐου 02, 2015, 07:56 »
Κάποιες παρατηρήσεις μου μετά από λίγες ημέρες συμβίωσης με τον subtank mini. Μέχρι τώρα μόνο με την εργοστασιακή 1.2Ω και με υγρό FA Virginia VG 9mg/ml. Να σημειώσω ότι δεν θεωρούμαι έμπειρος στο ηλεκτρονικό, hell εδώ μέχρι πριν λίγους μήνες δεν ήξερα καν τι είναι η πνευμονική! Οπότε συγχωρέστε τυχόν παραλείψεις και υπερβολές!  :-[

Αρχικά αυτό που φοβόμουν προτού μου έρθει. Το έγραψα και νωρίτερα αλλά θέλω να το τονίσω για όσους «φοβούνται» η πνευμονική μου βγήκε καθαρά μόνη της... έβαλα το επιστόμιο στα χείλη έτοιμος για mouth to lung και τελικά κατέβασα κατ'ευθείαν... εντελώς φυσικά, χωρίς να το θέλω! Και μάλιστα στη μικρή τρύπα με «κανονικό» επιστόμιο. Mouth to lung γίνεται και αρκετά εύκολα, αλλά σε χαμηλά Watt γιατί αλλιώς το χτύπημα είναι αφόρητο ακόμα και στα 9mg/ml. Πάντως mouth to lung από τότε που τον γέμισα πρέπει να έχω κάνει... 2 ή 3 φορές.  ::)

Μέχρι την Τετάρτη ήμουν με το iStick 20W στα 20W και από προχτές με το iStick 50W στο οποίο έχω βρει δύο sweet spots: Στα ~15W - 18W για το καθημερινό άτμισμα, όπου για εμένα είναι η χρυσή τομή γεύσης, χτυπήματος και ντουμανιού, και στα ~22W - 25W όταν θέλω περισσότερο χτύπημα ή/και ντουμάνι. Πολλές φορές μάλιστα βγάζω όλη τη μέρα στα 25W αλλά προσπαθώ να το περιορίζω.

Τη διαφορά στο χτύπημα από τον μίνι ναυτίλο (δεν κατέβασα νικοτίνη) τουλάχιστον στην 1.2Ω και γύρω στα 18W την συνήθισα αμέσως. Μετά από λίγη ώρα ατμίσματος μάλιστα «αντέχω» ρούφηγμα ~6 δευτερολέπτων στα 25W, κάτι που δοκίμασα μόνο μια φορά αλλά πέτυχε! Δεν το περίμενα! Με ρούφηγμα γύρω στα ~2 δευτερόλεπτα πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μοναδικό «πρόβλημα» σε εμένα το εξής: καμιά φορά όταν έχω αρκετή ώρα να ατμίσω (ή τα πρωινά) ακόμα και κοφτή τζούρα μισού δευτερολέπτου στα 15W με χτυπάει γερά στο λαιμό, πρέπει να κατέβω γύρω στα 12 για να μην βήξω. Μετά από λίγες τζούρες όλα οκ. Σκέφτηκα να μειώσω τη νικοτίνη, αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως αν τη μειώσω μόνο για την αρχική τζούρα μετά δεν θα με καλύπτει στη διάρκεια του ατμίσματος...

Περιέργως, και αντίθετα με όσα διάβασα, τη γεύση τη νοιώθω καλύτερη από τον μίνι ναυτίλο. Ίσως είναι το υγρό, ίσως η ιδέα μου, ίσως απλά ήμουν αρνητικά προκατειλημμένος, δεν ξέρω, πάντως ειδικά στα ~15W - 18W μου φαίνεται ένα κλικ καλύτερη και πιο "έντονη".

Την πρώτη κεφαλή την έχω επάνω από την Δευτέρα, έχω κάνει περίπου 40ml και δεν έχω παρατηρήσει πτώση στην απόδοση. Ούτε μου έχει έρθει καμένο. Καθαρά από περιέργεια λέω να τη χρησιμοποιήσω και σήμερα (για να δω αν θα υπάρξει ξαφνική πτώση ή καμένο) και να την αλλάξω το βράδυ. Θα κρατήσω πάντως το «πρόγραμμα» μου για αλλαγή αντιστάσεων στο πενθήμερο καθαρά προληπτικά. Μέχρι τουλάχιστον να πιάσω το RBA.  8)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1323 στις: Μαΐου 02, 2015, 09:33 »
Περιέργως, και αντίθετα με όσα διάβασα, τη γεύση τη νοιώθω καλύτερη από τον μίνι ναυτίλο. Ίσως είναι το υγρό, ίσως η ιδέα μου, ίσως απλά ήμουν αρνητικά προκατειλημμένος, δεν ξέρω, πάντως ειδικά στα ~15W - 18W μου φαίνεται ένα κλικ καλύτερη και πιο "έντονη".

Μεγιες για τον καινουριο ατμο :) . Αυτο με το ναυτιλο παντως με εκανε και γελασα, να σαι καλα πρωινιατικα! Που τα διαβασες αυτα  :o ? Οχι παντως σε αυτο το νημα. Η γευση του subtank mini κινειται σε αλλα, υψηλοτερα επιπεδα. Οταν χρησιμοποιησεις και την RBA κεφαλη θα το καταλαβεις καλυτερα. Τελος θα σου προτεινα να κατεβασεις τη νικοτινη γιατι οντως "κλωτσαει" σε mouth to lung. Απο την αλλη βεβαια, once you go "πνευμονικες", you can never go back! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1324 στις: Μαΐου 02, 2015, 09:45 »
Νομίζω στο reddit το είχα διαβάσει, σε άτυπες συγκρίσεις των δύο μίνι, και είχα θορυβηθεί λίγο. Τελικά ευτυχώς διαψεύστηκαν, τουλάχιστον όσον αφορά τη δική μου εμπειρία  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cantona

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1325 στις: Μαΐου 02, 2015, 12:49 »
Να ρωτήσω.Στις πόσες μέρες ή στα πόσα ml,τσεκάρουμε ή αλλάζουμε αντίσταση ή βαμβάκι περίπου,αν δεν υπάρχει βέβαια πρόβλημα στην γεύση;

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1326 στις: Μαΐου 02, 2015, 13:02 »

εγώ αλλάζω γενικά το build ανά εβδομάδα περίπου 30 ml
κάποιοι άλλοι κάθε μέρα αυτό είναι στον άνθρωπο και πόση όρεξη έχει να το κάνει συχνά
η λογική λέει κάθε 2-3 μέρες 10-15ml αλλαγή βαμβάκι και κάθε 7-12 μέρες 40-60ml αλλαγή αντίσταση όμως δεν υπάρχει κάτι στάνταρ κάποιος άλλος μπορεί να σου πει διαφορετικά νούμερα όπως και διαφορετικά ml ανά μέρα

Αποσυνδεδεμένος romanos23

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1327 στις: Μαΐου 02, 2015, 13:07 »
Αλλάζεις αντίσταση κάθε 2-3 μέρες  αλλά αν δεν σ φέρει καμμένα  στην γεύση τσέκαρε την να δεις αν  είναι Οκ.. αν δεν την δεις Οκ τότε άλλαξε την μπορείς αν θες αντί για όλη την αντίσταση να βάλεις μόνο βαμβάκι..  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1328 στις: Μαΐου 02, 2015, 17:14 »
Εμείς πάντως προς το παρόν δεν τα έχουμε βρει καθόλου με τον nano. Προσπάθησα να βρω μια καλή ρύθμιση για mouth to lung αρχικα, μιας και δεν το πολυέχω ακόμα με τις πνευμονικές, αλλά δεν είχα τύχη. Δοκίμασα όλες τις τρύπες του airflow, διαφορετικά drip tips, 10-13 watt με την 1.2ω αντίσταση και δεν κατάφερα να βρω κάτι να με βολεύει. Το χτύπημά του είναι ΠΑΡΑ πολύ δυνατό για μένα, ακόμα και με την 6άρα νικοτίνη που χρησιμοποιώ και ο ατμός φτάνει στο στόμα ζεστός, σχεδόν υγρός και πολύ "ωμός" -δε βρήκα καλύτερη λέξη να το περιγράψω- με αποτέλεσμα να με "πνίγει" σε σημείο βήχα πριν προλάβω να φυσήξω. Μοιραία, δεν έχω σχεδόν καθόλου ντουμάνι και δεν προλαβαίνω να καταλάβω γεύση -έχω βάλει  Tribeca και δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Η πνευμονική γίνεται πράγματι πάρα πολύ εύκολα αλλά δε μου δίνει αυτό που θέλω σε αυτή τη φάση.

Άρα μάλλον ή πρέπει να αλλάξω τις ατμιστικές μου συνήθειες για να τον μάθω, ή πρέπει να τον αφήσω λίγο στην άκρη μέχρι να είμαι έτοιμη να τον ξαναδοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1329 στις: Μαΐου 02, 2015, 17:27 »
 Εγώ που τους δοκίμασα είπα οτι κάποια στιγμή θα πάρω κάποιον και μάλλον τον μινι για να ασχοληθώ και με κατασκευή αντιστάσεων, όταν το αποφασίσω. Ανέφερα οτι το sub και οι πνευμονικές δεν μου αρέσουν, τουλάχιστον στην παρούσα φάση. Επειδή όμως διαπίστωσα, όπως ανέφερες και εσύ Ειρήνη, το χτύπημα του σε mouth to lung είναι δυνατό σκέφτηκα να τον πάρω για να με βοηθήσει να μειώσω την νικοτίνη.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1330 στις: Μαΐου 02, 2015, 18:30 »
Γιώργο κι εγώ είπα να το δοκιμάσω με τις πνευμονικές και ελπίζοντας ότι θα δίνει αρκετό χτύπημα και ντουμάνι για να αρκούμαι σε λιγότερη νικοτίνη. Και παρόλο που δε δοκίμασα καν την 0.5 αλλά την 1.2, δε νομίζω ότι αντέχω τα ρεύματα σε αυτά τα επίπεδα.
Αν δε σου αρέσουν οι πνευμονικές όμως, προσωπικά με τον Ναυτίλο και τον Delta ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο τις mouth to lung. Υπάρχει βέβαια πολύ σοβαρή πιθανότητα να μην τον χρησιμοποιώ σωστά ή πολύ απλά να είναι πολύ νωρίς για να τον δοκιμάσω. Ο καιρός θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1331 στις: Μαΐου 02, 2015, 18:54 »
Επειδή με καλύπτουν και μου αρέσουν οι τσιγαρίσιες μια χαρά τον ευχαριστιέμαι τον Delta και τον Levante που χρησιμοποιώ, έχεις δίκιο! Γι'αυτό είπα οτι σκέφτομαι την αγορά για το μέλλον γιατί απο όσους δοκίμασα μου άρεσε και σαν απόδοση αλλά και οπτικά. Θα σου έλεγα να τον παροπλίσεις προς το παρόν και να ξαναδοκιμάσεις στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1332 στις: Μαΐου 02, 2015, 20:28 »
Εμείς πάντως προς το παρόν δεν τα έχουμε βρει καθόλου με τον nano. Προσπάθησα να βρω μια καλή ρύθμιση για mouth to lung αρχικα, μιας και δεν το πολυέχω ακόμα με τις πνευμονικές, αλλά δεν είχα τύχη. Δοκίμασα όλες τις τρύπες του airflow, διαφορετικά drip tips, 10-13 watt με την 1.2ω αντίσταση και δεν κατάφερα να βρω κάτι να με βολεύει. Το χτύπημά του είναι ΠΑΡΑ πολύ δυνατό για μένα, ακόμα και με την 6άρα νικοτίνη που χρησιμοποιώ και ο ατμός φτάνει στο στόμα ζεστός, σχεδόν υγρός και πολύ "ωμός" -δε βρήκα καλύτερη λέξη να το περιγράψω- με αποτέλεσμα να με "πνίγει" σε σημείο βήχα πριν προλάβω να φυσήξω. Μοιραία, δεν έχω σχεδόν καθόλου ντουμάνι και δεν προλαβαίνω να καταλάβω γεύση -έχω βάλει  Tribeca και δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Η πνευμονική γίνεται πράγματι πάρα πολύ εύκολα αλλά δε μου δίνει αυτό που θέλω σε αυτή τη φάση.


Με την εργοστασιακη 1,2 Ωμ, οπως εχει ειπωθει παρα πολλες φορες, παιζουμε τουλαχιστον στα 15-16 βατ. Τραβαμε δυνατες τζουρες και οχι "ξεψυχισμενες/φοβισμενες", ωστε να δροσιζει ο ατμος. Επισης υποψην για να στρωσει η αντισταση χρειαζεται μια καταναλωση 1-2 τανκ (4-7 ml).

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1333 στις: Μαΐου 02, 2015, 21:59 »

Twisted FTW και για μένα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, 0.32 twisted 7 στροφές σε 2.5mm Kuro Coiler με 0.9Ω αποτέλεσμα.

Eίδα τη δική σου αντίσταση στη φωτό και έφτιαξα μία με σύρμα 0.25mm twisted 8 σπείρες σε 3.00mm διάμετρο και βγήκε 1,5 Ohm. Την ζέστανα και κόλλησα σχεδόν τελείως τις σπείρες. Το δουλεύω στα 12.5 watts και μου δίνει αρκετά καλή γεύση και χτύπημα μπορώ να πω.
Αν ανεβάσω τα watts, νομίζω ότι ο ατμός μου έρχεται πιο ζεστός. :)

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1334 στις: Μαΐου 04, 2015, 21:10 »
Επανέρχομαι μετά από 3 μέρες συμβίωσης με τον Subtank Nano, οι δύο πρώτες εκ των οποίων ήταν μια παταγώδης αποτυχία. Σήμερα ήμουν έτοιμη να τον πακετάρω μέχρι νεωτέρας και για την ακρίβεια να τον κλείδώσω σε ένα συρτάρι και να πετάξω το κλειδί, γιατί μόνο που τον έβλεπα ήθελα να ανάψω τσιγάρο. Έκανα όμως τα εξής, με τη βοήθεια και του forum, που φαίνεται να δίνουν μια δεύτερη ευκαιρία στη σχέση μας:

1. Άδειασα το Tribeca με 6mg νικοτίνη που δοκίμαζα αυτές τις μέρες και του έκανα ένα καλό πλύσιμο, αλλάζοντας και αντίσταση.
2. Πήγα και πήρα 2 μη καπνικά υγρά, φρουτώδη και γλυκά με 0 νικοτίνη, που με εμπνέουν να επιμείνω παραπάνω μόνο και μόνο για τη γεύση και το άρωμά τους (τα υγρά είναι 7 (Seven), αλλά επ'αυτού θα επανέλθω στο αντίστοιχο νήμα).
3. Άλλαξα το drip tip με ένα μακρύ και στενό (για την ακρίβεια έβαλα το παραγκωνισμένο μαμά tip του Delta 16 μου), για να ταξιδεύει ο ατμός λίγο περισσότερο και σε πιο μαζεμένα "μονοπάτια".

Με αυτό το set up, μπόρεσα να κάνω κάποιες συμπαθητικές mouth to lung τζούρες, με πολλή γεύση και αρκετούτσικο ατμό, αλλά και να δοκιμάσω επιτυχώς και χωρίς πρόβλημα και αρκετές πνευμονικές με μπόλικη γεύση και ντουμάνι. Επόμενο βήμα, να ρίξω λίγες σταγόνες κάποιου ουδέτερου καπνικού με νικοτίνη, για να μην ατμίζω αέρα  :)

Άρα σε γενικές γραμμές, τον κρατάμε, μαθαίνουμε να τον χαιρόμαστε και αυτόν με τον τρόπο του και μιας και έψαχνα έναν ατμοποιητή για τις μη καπνικές μου γεύσεις σε ώρες χαλάρωσης, μάλλον θα τα βρούμε οι δυο μας.
Εγώ και ο Nano σας ευχαριστούμε!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246003 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572043 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1867 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8019 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121626 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8602 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297672 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511665 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios