vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

162 επισκέπτες, 2 χρήστες
Thaboresso, Sergios

Twitter

Magma rda (κλώνοι)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #570 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 19:59 »
Έχω βάλει και εγώ o-ring εκεί αλλά δεν κάνει τίποτα για τις διαρροές. Στο μόνο που βοηθάει είναι να μην γυριζει το afc από μόνο του.


Το βαμβάκι δεν είναι πολύ απλά επειδή είναι χρησιμοποιημένο έχει φουσκώσει. Βάζω το γνωστό "να μην περνάει ούτε έυκολα ούτε δύσκολα από το coil"

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #571 στις: Οκτωβρίου 25, 2015, 23:28 »
Το όλο θέμα με τις διαρροές, για μένα, έληξε όταν σταμάτησα το βιδωνε ξεβιδωνε. Το δαχτυλίδι επανήλθε μετά από καιρό, και αφού βουλωσα τον ένα αεραγωγο με λίγο βαμβάκι, σταζω από το drip tip και είναι οκ. Για μονή αντίσταση βέβαια. Σηκωσα και το βαμβάκι λίγο ψηλά, πάνω από την βουλωμενη, κι έτσι το υγρό κάνει τσουληθρα και καταλήγει εκεί που πρέπει. Έτσι κάπως τα βρήκα με τον πρώτο μου dripper.

Στάλθηκε από το HUAWEI G750-U10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #572 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 17:43 »
Σκέφτομαι να πάρω της tobeco ,λέω να αρχίσω με μόνη αντίσταση και περισοτερο ψάχνω γεύση και μετά ντουμάνι...απο σύρμα τι να πάρω, έχω μεγάλη ποσότητα απο double twisted 0,20 κάνει αυτο στον magma για μόνη η διπλή αντίσταση; Επίσης θέλει micro coil απαραίτητα η μπορούν να έχουν απόσταση οι σπείρες;; Γιατί δεν έχω το kuro έχω το Απλό που δεν κάνει micro coil


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #573 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 17:55 »
Το twisted θα σου περάσει μέσα από τις τρύπες για μονή αντίσταση λογικά. Για διπλή δεν είμαι και τόσο σίγουρος.
Τώρα όσον αφορά στο ερώτημα για micro coil ή σπείρες με απόσταση, αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα. Όλοι οι ατμοποιητές δουλεύουν και με τους δύο τρόπους. Το ζήτημα είναι τι αρέσει σε εσένα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #574 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 11:35 »
Με διπλή αντίσταση και double twisted 0.45 δεν υπάρχει θέμα.
Όχι πως θα έχει με τα υπόλοιπα, απλά ποιο χοντρό σύρμα δεν ξέρω αν θα πάρει ( για διπλή και twisted πάντα )

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #575 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 12:10 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. χρειάζεται βράσιμο και τέτοια η απλά βγάζω τις βίδες που λογικά δεν είναι ss και τον βάζω σε σαπουναδα και ξύδι.... Και μια τελευταία για να πάω να τον πάρω σε σχέση με expromizer η kayfun ανάλογα τι έχεις δοκιμάσει, έχει διαφορά ο magma η είναι μικρή?  σε γεύση πάντα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #576 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 13:52 »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. χρειάζεται βράσιμο και τέτοια η απλά βγάζω τις βίδες που λογικά δεν είναι ss και τον βάζω σε σαπουναδα και ξύδι.... Και μια τελευταία για να πάω να τον πάρω σε σχέση με expromizer η kayfun ανάλογα τι έχεις δοκιμάσει, έχει διαφορά ο magma η είναι μικρή?  σε γεύση πάντα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
κάποιος άλλος παιδιά κάποια γνώμη αν είναι να έχει μικρή διαφορά από επισκευασιμο μη τον πάρω τσάμπα

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #577 στις: Νοεμβρίου 03, 2015, 14:33 »
Ενας magma κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι τζάμπα. Ειναι πολύ ευκολος και τη δοκιμη των υγρών σου θα την κανεις στο αψε σβησε. Εγω τον εχω δουλεψει και με 0.25 με ανοιχτες σπειρες και ηταν μια χαρα. Ειναι μεγαλη ευκολια αλλα για τον σκοπο που το θες. Αν θες να γυρνας μαζι του να εισαι προετοιμασμενος για τις συνεπειες μιας και μιλαμε για dripper. Μπορεις ομως  να κλεινεις την τρυπα του αερα με το δαχτυλιδι και να τον εχεις σε ορθια θεση και να φευγεις. Εγω τον τυλιγω σε ενα κομματι χαρτι κουζίνας. Κανε ενα καθαρισμο με σαπουνονερο και αν δεις οτι χρειαζεται παραπανω πηγαινε και στο ξυδι.

Αποσυνδεδεμένος IreneS

  • **
  • 280
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #578 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 11:29 »
Κάτοχος από χθες της Tobeco, είναι ο πρώτος μου dripper και μάλλον με αυτόν λήγει και η αναζήτησή μου για κάτι απλούστατο με αξιοπρεπείς επιδόσεις για γρήγορες δοκιμές υγρών.

Το πρώτο μου στήσιμο (φωτο) ήταν με μονό coil, 7 ανοιχτές σπείρες σε 28άρι σύρμα και πολύ λίγο βαμβάκι -φοβούμενη τις διαρροές. Προσπάθησα να τυλίξω το βαμβάκι γύρω από του πόλους (σύμφωνα με τη συμβουλή του modivin) Και αφού το άφησα λίγο να ποτίσει τράβηξα την πρώτη τζούρα. Μέχρι να στρώσει λίγο το βαμβάκι και να καταλάβω γεύση είχα δει ότι χρειάζεται περισσότερο, οπότε πήγαμε σε δεύτερη δοκιμή.
Αυτή τη φορά όλα δούλεψαν ρολόι -για RDA πράγματι χωράει αρκετό υγρό, οι διαρροές είναι ελεγχόμενες αν δεν πλημμυρίσεις το deck και αν δεν αφήσεις το βαμβάκι ανεξέλεγκτο, αλλά το τυλίξεις γύρω από τους πόλους. Πολύ ντουμάνι, καλό throat hit, δυνατότητα για αξιοπρεπή "τσιγαρίσια" τζούρα στη μικρή τρύπα και αρκετά καλή, -αλλά κυρίως- καθαρή γεύση. Δοκίμασα το παραγκωνισμένο Halo Voodoo που με είχε απογοητεύσει στον KFL+ λόγω της πολυπλοκότητάς του και με τον Magma πήρε παράταση ζωής.

Θα τον πρότεινα σε κάποιον που θέλει να δοκιμάσει dripper. Κατά πως φαίνεται, ο Magma θα έχει τη χαρά να δει τα καινούρια μου υγρά πρώτος, για καθημερινό άτμισμα όμως θα μείνω στους τανκάτους γιατί δε μου αρέσει να ασχολούμαι συνέχεια με τον ατμοποιητή μου  :)




Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #579 στις: Νοεμβρίου 04, 2015, 12:01 »
Αν βρεις διαθεσιμη και την καμπανα eviva d ριξε μια δοκιμη!μετραει παρα παρα πολυ τουλαχιστον για την δικη μου γευση!

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #580 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 01:47 »
Παιδια κατοχος κ γω σημερα απο vapesin του κλωνου τομπεκο,ηρθε πεντακαθαρος κ στημενος με αντισταση 1,2.ευχαριστω που με βγαλανε απο τον κοπο να πλενω ,να καθαριζω κ να στεινω!η πρωτη εντυπωση με ενα αρκετα ανοιχτο drip tip ετσι κ ετσι απο γευση κ ντουμανι.θα του κανω το δικο μου στησιμο αυριο στα 1.8 με 28αρι συρμα κ ελπιζω να αλλαξουν οι εντυπωσεις!ο kl+ παντως με τη μικρη συγκριση σημερα πολυ καλυτερος!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #581 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 15:06 »
Συνολικά ο kfl είναι καλύτερος γιατί αποδίδει τα περισσότερα υγρά πιο σωστά αλλά και ο magma έχει τα καλά του.
Βάλε μικρότερο drip tip και άσε μόνο μία τρύπα αέρα από την πλευρά της αντίστασης και θα πάρεις καλύτερη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #582 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 15:17 »
Έχω κι εγώ στην κατοχή μου εδώ και καμια 20αριά μέρες τον Magma από HCIGAR που έχει μαζί και το drip tip και τον έχω καταευχαριστηθεί.
Τον έβαλα δίπλα-δίπλα με αυτόν της Tobeco και ο της HCIGAR σε φινίρισμα, σπειρώματα και ποιότητα κατασκευής είναι ένα κλικ παραπάνω.
Στήσιμο dual mc στα 0.9 ohm περίπου και ο αέρας στις δύο μικρότερες τρύπες. Πολύ καλή γεύση, αλλά ΚΑΙ ντουμάνι (ναι, ακόμα και στις μικρές τρύπες)!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #583 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 22:42 »

παρήγγειλα και εγώ σήμερα τον tobeco από vapor solution μιας και δεν είχα dripper έπρεπε κάτι να κάνω
ερώτηση: από το drip tip είναι εύκολο να στάξεις πάνω στα βαμβάκια η θέλει ξεβίδωμα κάθε φορά?

Αποσυνδεδεμένος online79

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #584 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 22:48 »
Μια χαρά μπορείς να στάξεις βγάζοντας μόνο το drip-tip.
Αλλά καλύτερα να ξεβιδώνεις που και που να ρίχνεις και μια ματιά στην αντίσταση και στο βαμβάκι!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115782 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824243 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507291 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8914 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154716 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568718 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243791 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294122 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1733 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762689 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1101 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3998 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem