vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

380 επισκέπτες, 5 χρήστες
gstamatos, camber, Buliwyf, vsotos, Tem

Twitter

Magma rda (κλώνοι)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #390 στις: Μαρτίου 09, 2015, 12:58 »
Με αλενόβιδες είναι ο δικός σου? :o Εγώ κάνω καμια δεκαριά τζούρες οπωσδήποτε και παραπάνω ίσως.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #391 στις: Μαρτίου 09, 2015, 13:17 »
A ναι ξέχασα να το αναφέρω αυτό. Φυσικά είχε και το αλενοκλειδάκι στη συσκευασία αλλά είναι όντως λίγο σπαστικό να προσθέτεις άλλο ένα εργαλείο στη συλλογή με τα εργαλεία των στησιμάτων. Anyway μικρό το κακό, εγώ έπεσα σε κλώνο των κλώνων μάλλον.. :))

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #392 στις: Μαρτίου 09, 2015, 13:18 »
παιδιά και ο δικός μου πάνω στο τριαντάρι άιστικ άφηνε στην αρχή ένα μικρό κενό, αλλά βάλε βγάλε και χωρίς να σφίγγω ιδιαίτερα, αυτό εξαφανίστηκε.Τώρα δεν περνάει ούτε σκέψη ανάμεσά τους!Εγώ δεν τον γεμίζω κάργα.Βγάζω το ντριπ τιπ και στάζω,χωρίς να βλέπω.Καμμένο έφαγα μια φορά στις αρχές μόνο, γιατί δεν ήξερα πώς συμπεριφέρεται το βαμβάκι παρόλο που είχα σχέση με το ντρίπινγκ και πριν.Τώρα καταλαβαίνω από τη γεύση πότε αρχίζει να στεγνώνει το σχέδιο...Εξαρτάται και από τις τζούρες.Εμένα που οι τζούρες μου είναι νορμάλ, 4-5 δευτερολέπτων, στη μεσαία τρύπα αέρα και throat hits με βγάζει και καμιά εικοσαριά τζούρες ας πούμε

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #393 στις: Μαρτίου 09, 2015, 14:01 »
 Έχει να κάνει με το πόσο βαμβάκι βάζεις και με το άν χρησιμοποιείς μονή ή διπλή αντίσταση.
 
 Σε κάθε περίπτωση το καταλαβαίνεις  πότε πρέπει να στάξεις (όπως προαναφέρθηκε)από την αλλαγή της γεύσης πολύ πριν πάρεις καμένο.
 

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #394 στις: Μαρτίου 09, 2015, 14:08 »
Βαμβάκι ελάχιστο, ίσα να ακουμπά τη βάση, χρησιμοποιείς ολόκληρο το χώρο για υγρό. Δουλεύει και με μονή αλλά καλύτερα διπλή για μένα, με μονή η εισαγωγή αέρα που δεν χρησιμοποιείτε γεμίζει υγρό και το βγάζει στο δαχτυλίδι.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #395 στις: Μαρτίου 09, 2015, 14:44 »
Θα τα έχω υπόψιν όλα αυτά που αναφέρατε παιδιά, με την ευκαιρία να διορθώσω κάτι που είπα νωρίτερα μιας και μετά από καλύτερο σφίξιμο των βιδών της αντίστασης το αποτέλεσμα άλλαξε κατά πολύ και από τα 0,8 με 0,9ohm που έπαιζε (πάνω κάτω πήγαινε), κατέληξε τελικά στα 0,4.


Μάλλον έκανα χαζομάρα στο σύρμα που πήρα γιατί βλέπω ότι είναι πολύ χοντρό, 0,26άρι kanthal ζήτησα πάντως.. μήπως δεν είναι το κατάλληλο να παίξω με αντιστάσεις γύρω στα 1+ohms με αυτό;


Έκανα κι άλλη μια απόπειρα μόλις με το ίδιο σύρμα πάντως, μονό coil και 10 σπείρες σε 2mm κατσαβιδάκι και πλέον (αφού βέβαια έσφιξα καλά και τις βίδες), έχω αντίσταση στα 0,9ohm πάντα σύμφωνα με το istick30. Λογικά με 1-2 σπείρες παραπάνω θα φτάσω εκεί που επιθυμώ, σωστά; Αν και λόγω χοντρού σύρματος βλέπω ότι απαιτείται και αυξημένο ρεύμα ώστε να μπορεί το σύνολο να ατμοποιεί σωστά και όμορφα, γύρω στα 16.5W ανέβασα.. πως την πάτησα έτσι; 'Η μήπως είμαι καλά τελικά;


Πρέπει να στρωθώ να μάθω για τα σύρματα.. :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #396 στις: Μαρτίου 09, 2015, 15:09 »
Δεν υπάρχει πρέπει, υπάρχει δοκιμάζω τί μου αρέσει!Υπάρχουν προγραμματάκια που βάζεις τις παραμέτρους και σου δείχνει πόσες σπείρες πρέπει να κάνεις για να φτάσεις στην επιθυμητή αντίσταση με βάση το σύρμα σου και το τρυπανάκι που χρησιμοποιείς.Πολύ χρήσιμα εργαλεία.Εγώ δουλεύω αυτό http://www.steam-engine.org/coil.asp?dia=0.2&id=2

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #397 στις: Μαρτίου 09, 2015, 15:12 »
Φιλε μου, μαλλον κατι δεν παει καλα, συμφωνα με αυτο, 10 σπειρες σε 2αρι κατσαβιδακι βγαινει περιπου 2,2 Ω

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #398 στις: Μαρτίου 09, 2015, 15:33 »
Μάλλον 40αρι σύρμα έχεις (26 awg δηλαδή, όχι 0.26χιλ)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #399 στις: Μαρτίου 09, 2015, 15:38 »
Πραγματικά παιδιά δεν βγάζω άκρη, παρατηρώ ότι το σύρμα μου είναι αρκετά χοντρό και σε τηλεφωνική επικοινωνία που ήρθα με το κατάστημα για να επιβεβαιώσω ότι δεν μου έδωσε λάθος σύρμα, μου είπαν (στα πολύ γρήγορα γιατί είχαν δουλειά) ότι το σύρμα που πήρα είναι όντως 0.26 kanthal κι έχει διάμετρο 0,4mm.. να με παλαβώσουν θέλουν; :idiot1:


Όντως κάπου τόσο θα το έβγαζα κι εγώ πάντως συγκρίνοντάς το με το 30άρι NiChrome που χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος στον mini RBA, δείχνει δηλαδή πιο χοντρό. Θα έλεγα ότι ναι, είναι εκεί γύρω στα 0.4mm.. τότε το 0.26 τι είναι;


Ρώτησα και στο νήμα με τα σύρματα πάντως, μήπως θελήσει κανείς να μου εξηγήσει κάποια πράγματα κι από εκεί. Και το μαγαζί βέβαια για να είμαι ακριβοδίκαιος μου είπε ότι θα μου τα πει μόλις ξαναπεράσω, είχε όντως κόσμο όταν πήρα τηλέφωνο.. :) 




Εdit: Μετά την τελευταία απάντηση του Νίκου τό'πιασα το νόημα.. τώρα τους το γυρίζεις πίσω ή όχι; Εγώ όταν τους ζήτησα 0.26 kanthal εννοούσα τη διάμετρο, αϊντάααα.... συνεννόηση οκαρίνα.. :))

Άρα καταλήξαμε, μιλάμε για 40άρι σύρμα, που δεν το ήθελα η αλήθεια είναι.. και πήρα και 10μετρο πανάθεμά με.. :))

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #400 στις: Μαρτίου 09, 2015, 15:45 »
Κανονικά το 0.26 είναι η διάμετρος του (τουλάχιστον έτσι το ξέρω και εγώ), τώρα τι εννοούσε το κατάστημα που πείρες τηλ μάλλον θα μάθεις αν πας απο εκεί.

EDIT: τώρα είδα και εγώ το edit του μάκη.

Αποσυνδεδεμένος Pigeonaras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #401 στις: Μαρτίου 09, 2015, 16:02 »
Μαλλον το καταστημα κατάλαβε 26 awg kanthal (0.40mm)......
Αντίστοιχα το 0.20mm ειναι 32 awg κτλ.....


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #402 στις: Μαρτίου 09, 2015, 16:16 »
Ξεκαθάρισε το τοπίο, όντως. Θα δω μήπως μπορούν να μου το αλλάξουν βέβαια αν και έκοψα κάνα 20cm από αυτό. Ίσως θα μπορέσουν να μου κόψουν άλλα 80 και να πληρώσω μόνο το ένα απ'τα 10μέτρα που πήρα, δεν χάλασε κι ο κόσμος.


Εδώ που τα λέμε παρατηρώ ότι στον magma ταιριάζουν οι μεγάλες αντιστάσεις πάντως, λέγοντας "μεγάλες" εννοώ αυτές που έχουν πολλές σπείρες και όλες μαζί φτιάχνουν ένα φαρδύ σπείρωμα. Κάθονται καλύτερα στις υποδοχές με τις βίδες. Απλά δεν θέλω τόσο χοντρό σύρμα, μου φαίνεται τεράστιο μπροστά σε αυτά που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα..

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #403 στις: Μαρτίου 09, 2015, 16:26 »
 Πρόσφατα που ξεκίνησα και εγώ να παίζω με πιο χοντρό σύρμα τέτοια εντύπωση έχω και εγώ ότι παίζει καλύτερα με πιο πολλές σπείρες. Αναφορικά αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ 0.37mm kanthal και περιμένω και ένα 0.40 να μου έρθει να το δοκιμάσω.
 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Magma rda (κλώνοι)
« Απάντηση #404 στις: Μαρτίου 10, 2015, 10:13 »
Αρχίζω να τον λατρεύω! Αφού επέστρεψα στο μαγαζί και άλλαξα το σύρμα με 30άρι kanthal, έφτιαξα μόλις μια μονή αντίσταση στα 1.3ohm και για πρώτη φορά είπα να κόψω το βαμβάκι στο σημείο που ακουμπάει τη βάση, ίσα ίσα για να τραβάει απ'το "δοχείο" δηλαδή. Αυτή τη στιγμή μιλάω για την απίστευτη γεύση που έχω στο στόμα, με το RY4 της Liqua έχω απογειωθεί! Με ρεύματα γύρω στα 13.5w δηλώνω ευτυχισμένος, δροσερός ατμός, έντονη γεύση σαν να πίνεις απ'το μπουκάλι, η απόλαυση του πρωινού καφέ εκτοξεύθηκε στα ύψη!
Ευτυχώς που δεν εξυπηρετεί στο να τον κουβαλάς παντού και να τον έχεις πιπίλα στο στόμα γιατί θα ήθελα ένα 30μελο μπουκάλι υγρού μέσα στη μέρα, για τέτοια απόλαυση μιλάμε!
Τώρα καταλαβαίνω πόσο αέρα τράβαγα με τους subtanks, βέβαια αυτοί είναι άλλη ιστορία, άλλη κατηγορία, άλλη απόλαυση.
Ο magma μένει στην άκρη για τις ωραίες στιγμές της μέρας και φυσικά έχει την ικανότητα να τις κάνει ακόμα καλύτερες!

:)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 7772 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2112 324511 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 10:33
από xristos99
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1118901 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296166 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826330 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 509798 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9324 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155957 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245122 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 2171 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 764181 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as