vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

107 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Erlprinz

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #105 στις: Οκτωβρίου 20, 2014, 21:42 »
Δεν τον εχω αλλα απο τα καλυτερα βιντεο που εχω δει ειναι αυτο με τον μουσατο κυριο που εγραψε ο Μπαμπης στην σελιδα 4,κανει ομορφο και νοικοκυρεμενο στησιμο.
Θελει λενε πολυ λιγο βαμβακι στα καναλια και να κανει κουρμπα το φυτιλι οπως φευγει απο αντισταση για να παει στο καναλι

Αποσυνδεδεμένος sipropas

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #106 στις: Οκτωβρίου 20, 2014, 21:57 »
 Αν είδα και κατάλαβα σωστά , θέλει περισσότερο βαμβάκι πλευρικά της αντίστασης  . Θα το δοκιμάσω .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #107 στις: Οκτωβρίου 20, 2014, 23:42 »
Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να είναι το πρώτο αγγλόφωνο βίντεο-παρουσίαση για τον πρίγκηπα



Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #108 στις: Οκτωβρίου 21, 2014, 02:25 »
Εξαιρετικός ο reviewer!
Πολύ καλή παρουσίαση των διαφορών, συν, πολύ καλός και επεξηγηματικός στο στήσιμο! Ωραία αρθρωση.

Το κρατάω για βίντεο αναφοράς, για την περίπτωση που πάρει κάνας φίλος έναν από τους δύο άτμο (konigin/prinze), και χρειαστεί βοήθεια ..

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #109 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 22:45 »
αφου φτιαξαμε την  καμπανα εδω

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,23322.msg771833.html#msg771833

ηλθε η ωρα του κεραμικου(αν δεν τον κανω ιαττυ δεν μπορω......)

το κεραμικο δεν μπαινει με το κλασσικο τροπο αλλα αναποδα ,αφου εγινε το κλασσικο dremeliasma πηρε την μορφη της φωτο και μπαινει αναποδα πανω στην αντισταση  αφου πρωτα την φτιαξουμε...

το κεραμικο συγκρατείτε απο την καμπανα, η οποια λόγω της μετατροπης εχει κοντινη εσωτερικα και η τρυπα του κεραμικου εφάπτεται με την τρυπα της καμπανας.

 

αποτελεσμα

απο ντουμανι ακομα πιο πυκνο μιας και περιορίστηκε ακόμα περισσότερο ο χώρος.

απο χτυπημα ιδιο με πριν.

απο γευση φαινεται καλυτερα μιας και το ντουμανι πυκνωσε αλλα οχι καμια συγκλονιστική διαφορα.

απο ισχυ πλεον απαιτειται λιγοτερη αφου μειωθηκε ο χωρος .

 

αυτα τα ολιγα........

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #110 στις: Οκτωβρίου 31, 2014, 18:46 »
Τον παρέλαβα και εγω σήμερα και μετα από ένα καλό μπανάκι αν και δεν μου φανηκε βρωμικος καθολου αλλα για προληπτικούς λόγους. Έκανα το πρώτο μου στήσιμο σύμφωνα με το βιντεάκι που πόσταρε ο nikoshek παραπάνω, και μπορώ να πω οτι οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλες.
Χτυπημα οπως το θέλω δυνατο, αρωμα παρα παρα πολυ καλό (ατμος nuttaco) και απο ντουμάνι επίσης πολυ καλομ δεν ειναι dripper αλλα είναι τιμιότατο για τα λεφτά που ζητάει.
Και μια φωτο με το MAS


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #111 στις: Οκτωβρίου 31, 2014, 19:04 »
Σήμερα τον έστησα με 20ρι σύρμα και 6 σπείρες σε biowick στα 1.7 ομ.
Ελάχιστα υπολείπεται σε ντουμάνι από το 30ρι σύρμα, ενώ το χτύπημα απάλυνε. Εντονο, αλλά όχι τόσο τραχύ. Στο βαμο κάθεται πλέον καλύτερα, σε χαμηλότερα βολτ.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #112 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 09:08 »
Κάποιες κοντινές φωτογραφίες του erlprinz με τον erlonigin, και οι διαφορές τους.
















http://www.vapercaper.co.uk/pages/erlkonigin-vs-erlprinz

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #113 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 11:08 »
χαχααα....η απορία μου είναι τι σόι χέρια έχει ο τύπος που έκανε το τεστ και χρειάζεται πενσα (pliers) για να αποσυναρμολογήσει το πάνω καπάκι!!!
Μια χαρά γίνεται με το χεράκι.
Kατά τα άλλα, ωραίος!

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #114 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 13:47 »
Yπάρχει κάπου ένα how-to βιντεάκι για το στήσιμο της αντίστασης ? Έχω έτοιμες microcoil αντιστάσεις 1,2Ω αλλά έχουνε μακριά ποδαράκια κι έτσι όταν τα κόψω μειώνεται κι άλλο η ωμική αντίσταση. Να τα γυρίσω 1-2 φορές κάτω απ τη βίδα ?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #115 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 13:53 »
Υπαρχει πιο πανω ενα βιντεο που ποσταρε ενα μέλος και εγω έτσι το εστησα και δουλεύει ρολόι. Δεν χρειαζετε να το γυρισεις τόσο πολύ γύρω απο τη βίδα, μισή φορα φτάνει εξάλου τα Ω αρχιζουν να μετρανε μετά απο την επαφη της βιδας μέχρι την άλλη βίδα. Δες το βιντεάκι πιο πανω, θα σε βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #116 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 13:56 »
Δεν ξέρω αν έχουμε τις ίδιες, αυτές της FABVAPE, αλλά αυτές που πήρα εγώ στα 1.2 είχαν μεν μακριά ποδαράκια, αλλά προφανώς ο υπολογισμός των ομ έγινε με βάση το μήκος του σύρματος που υπήρχε στις σπείρες συν κάτι ελάχιστο ακόμη για τα ποδαράκια. Γι΄αυτό και σε δυο διαφορετικούς ατμοποιητές (που και στους δυο άφησα λίγο μακριά τα ... ποδαράκια) έδειξε διαφορετική ωμική αντισταση. Και τις δυο φορές, πάνω από 1,2.
Στον καυφουν 1.3
Στον erlprinz που μάλλον τα αφησα μακρύτερα έδειξε 1.6
Και στις δυο περιπτώσεις είχα κόψει το σύρμα που περίσσευε


Αν το δεις και λογικά, δεν μπορεί σύρμα τοσο μακρύ να έχει μόνο 1.2 ομ
Οπότε, μην τα κάνεις καρούλι κάτω από τη βίδα. Πιάστα κανονικά και κόψε σύρριζα. Μετά ευθυγράμμισε την αντίσταση, ώστε το φυτίλι να πάρει μόνο του θέση στα αυλάκια.
Το φυτιλι στήνεται πιο εύκολα από τον καυφούν. Μέσα στα λούκια. Οχι τόσο ώστε να σφηνώσει η καμπάνα, αλλά ούτε και τσιγκούνικα. Βάλε όσο χωράει το κάθε λούκι.

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #117 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 14:33 »
Yπάρχει κάπου ένα how-to βιντεάκι για το στήσιμο της αντίστασης ? Έχω έτοιμες microcoil αντιστάσεις 1,2Ω αλλά έχουνε μακριά ποδαράκια κι έτσι όταν τα κόψω μειώνεται κι άλλο η ωμική αντίσταση. Να τα γυρίσω 1-2 φορές κάτω απ τη βίδα ?  :confused1:


Ξεκίνα να βλέπεις από 0:55 μέχρι το 6:50





Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #118 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 14:45 »
Περασε και αυτος ο ατμοποιητης απο τα χερια μου (νομιζω δεν εχει μεινει κατι αλλο για να δοκιμασω :tongue_smilie: ) εντυπωσεις:


1) Ασχημος
2) Δυσκολος
3) Ιδιοτροπος
ομως 5) Η καλυτερη γευση που εχω πετυχει σε ατμοποιητη
και 6) Ο ευκολοτερος τροπος γεμισματος σε καϋφουνοειδη


Για να γινω πιο συγκεκριμενος, μου εβγαλε την πιστη για να τον κανω να σταματησει να τρεχει απο την βαση, αλλαξα 4 φυτιλια για να βρω τι στο καλο του αρεσει, ασε που θελει και διαφορετικο στησιμο σε φυτιλι αναλογα το ποσο παχυρευστο ειναι το υγρο, επισης για να βιδωσω το πανω καπακι στο τζαμακι πονεσαν τα χερια μου και για να πατησει καλα το πανω-πανω καπακι στην βαση του ωστε να μην παιρνει αερα εφτυσα αιμα, ασε που και με το πλαστικο Drip tip να δενει πανω σε ανοξειδωτο και στις τελευταιες σπειρες να ζοριζομαι να το βιδωσω μου εδωσε την εντυπωση πως τα σπειρωματα του θα χαλασουν πολυ συντομα, αρκει ενα στραβοβιδωμα και παμε γι αλλο drip tip.


Σε αποδοση ομως ειναι κορυφαιο, υπεροχη γευση, ωραιο ντουμανι καλο χτυπημα, τωρα αν αξιζει να ταλαιπωρηθεις για να τον στησεις; για μενα οχι, οπως μου τον εδωσε ενας φιλος του τον εδωσα πισω. Δεν ασχολουμε αλλο με ιδιοτροπα μηχανηματα, δεν θελω αλλες περιπετειες, εχω βολευτει στην αγκαλια του Τηλεμαχου και του Καυφουν.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Erlprinz
« Απάντηση #119 στις: Νοεμβρίου 01, 2014, 14:49 »
χαχααα....η απορία μου είναι τι σόι χέρια έχει ο τύπος που έκανε το τεστ και χρειάζεται πενσα (pliers) για να αποσυναρμολογήσει το πάνω καπάκι!!!
Μια χαρά γίνεται με το χεράκι.
Kατά τα άλλα, ωραίος!
...... επισης για να βιδωσω το πανω καπακι στο τζαμακι πονεσαν τα χερια μου και για να πατησει καλα το πανω-πανω καπακι στην βαση του ωστε να μην παιρνει αερα εφτυσα αιμα,......


Βούλα μάλλον έχεις πολύ δυνατά χέρια!! :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1870 247108 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 27, 2024, 21:07
από treloneritis
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572517 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2067 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8185 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122571 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 767 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 476 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327201 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8798 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 512347 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios