vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)

Αποσυνδεδεμένος γιωργος77

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2640 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 19:48 »
εχει δοκιμασει καποιος το 30αρι με την ατλαντιδα??
δουλευει σωστα?σκεφτομαι να το κανω σετακι :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2641 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 19:51 »
Stepdown στην ηλεκτρολογία εννούμε κυκλώματα που μπορουν να μειώσουν την ωφέλιμη τάση εξόδο. To PWM είναι ένα τέτοιο κύκλωμα. Το ότι το iStick είναι λάθος ρυθμισμένο και δεν κόβει πολύ είναι άσχετο. Stepdown έχει (το PWM σύστημα , το οποιο ενεργεί στα 5.5V του boost converter, μειώνοντάς τα). Απλά το εύρος του stepdown έιναι μικρό και έχει ελάχιστη τάση τα 4.06Vrms από τα 5.5V.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2642 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 19:54 »
Stepdown στην ηλεκτρολογία εννούμε κυκλώματα που μπορουν να μειώσουν την ωφέλιμη τάση εξόδο.
Ακριβώς. Να μειώσουν την τάση εξόδου σε σχέση με την τάση εισόδου (μπαταρία στη συγκεκριμένη περίπτωση).

Το ότι το iStick είναι λάθος ρυθμισμένο και δεν κόβει πολύ είναι άσχετο.
Όχι, δεν είναι άσχετο. Σημαίνει ότι δεν κάνει step down.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2643 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 19:59 »
Κάνει stepdown, απλά δεν έχει εύρος ώστε να πάει χαμηλά. Μην μπερδεύεσαι με κυκλώματα τύπου DNΑ 20 και DNA 30 που ξεκινάνε από την τάση της μπαταρίας και μετά έχουν ρυθμιζόμενο boost converter για να πάνε πιο ψηλά. Είναι σημαντική διαφορά καθώς η λέξη περιγράφει τη λειτουργία του κυκλώματος. Το iStick αντί να έχει ρυθμιζόμενο boost converter έχει σταθερό που δίνει τάση 5.5V και μετά κάνει stepdown με PWM το οποίο δεν έχει μεγάλο εύρος (λόγω μέτρησης mean).

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2644 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 20:04 »
Δεν μπερδεύομαι. Μας ενδιαφέρει η έξοδος και μόνο στα buck/boost converters. Τα περισσότερα boost converters δουλεύουν παλμικά αλλά δεν χαρακτηρίζονται buck αν δεν μπορούν να χαμηλώσουν την εισερχόμενη τάση στην έξοδο. Αυτό δεν μπορεί να το κάνει το istick. Εσωτερικά δουλεύει όπως λες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι step down.

Να δώσω ένα άλλο παράδειγμα. Αρκετοί σταθεροποιητές τάσης, ανεβάζουν την τάση σε κάποιο επίπεδο και μετά τη ρίχνουν ώστε να υπάρχει πάντα σταθερή τάση εξόδου. Δεν χαρακτηρίζονται όμως σαν step up converters αλλά σαν σταθεροποιητές τάσης γιατί δεν μας ενδιαφέρει πως δουλεύουν εσωτερικά.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2645 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 20:10 »
Θα μου επιτρέψεις να είμαι ακριβής στις ορολογίες μου. Οι boost converters δεν είναι παλμικοί (pulse width modulation) αλλά υπάγονται στην οικογένεια των switched mode power supplies η "τροφοδότικά ρεύματος μεταγόμενου τρόπου". Είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2646 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 20:43 »
Έτσι ακριβώς αλλά τα switched mode power supplies χρησιμοποιούν PWM και δεν είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

SMPS (Switched Mode Power Supply)

Παράθεση
SMPS rely on PWM to control the average value of the output voltage.

Αποσυνδεδεμένος pitermaniak

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • 8v Tuners
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2647 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:16 »
Τελικα κατεληξα. Πηγα σημερα και πηρα το iStick eleaf 30w και ενα ατμο Nautilus BDC. Πραγματικα μετα απο 6 ωρες επανω του εχω παθει πλακα. Πολυ καλο εργαλειο και δεν κοπαναει τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2648 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:28 »

 :sign_voithiaaaa:



Προσπαθώ να ατμίσω με το 20άρι της Eleaf τρεις ημέρες (αγορασμένο σετάκι από αθηναϊκό γνωστό και αξιόπιστο κατάστημα). Εάν είμουν νέα στον ατμό, θα γύριζα στο τσιγάρο. Χρήση με απλούς ατμοποιητές που χρησιμοποιώ με τη vision spinner. Την πρώτη ημέρα δύο ατμο έβγαζαν καμένο, έναν δεν τον διάβαζε. Τη δεύτερη ημέρα είπα να παραμείνω ψύχραιμη. Όλα πήγαν καλά  με όλους τους ατμο. Σήμερα φόρτισα το istick και ξαναδοκίμασα. Τα ίδια με την πρώτη ημέρα. Καμένο, ακόμη και ο gemini, αναγνώρισε το άτμο της πρώτης ημέρας, δεν αναγνώρισε άλλον! Τη Δευτέρα πάω στο κατάστημα (οι ίδιοι μου είπαν να πάω από εκε)ί. Τι προτείνετε: αλλαγή με άλλον 20άρι, αλλαγή με 30άρι, ή αγορά καλού ατμοποιητή ? ή μήπως συνδυασμό δύο? Αυτό το καμμένο με αρρώστησε. Δεν θέλω να ατμίσω. Πολλά πράγματα από volt και watt δεν ξέρω, αν όμως ισχύει ότι ανεβάζει watt ανεξέλεγκτα (αν έχω καταλάβει τα σχόλια που έχω διαβάσει), δεν είναι επικίνδυνο για τα πνευμόνια? Όποιος έχει το χρόνο και τη διάθεση...μια γνώμη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:38 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2649 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:33 »
Θα πρότεινα να παίξεις με watt και να ξεκινήσεις από τη χαμηλότερη τιμή. Οι αντιστάσεις σου διαβάζονται σωστά από το mod?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2650 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:33 »
Θα σου πρότεινα κατ αρχήν αλλαγή με ένα 30άρι. Πολύ πιο απαλό ρεύμα σε σχέση με το 20άρι.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2651 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:36 »
Τέρμα κάτω τα Volt ή αντίστοιχα τα Watt.
Επιβεβαίωσε ότι διαβάζει σωστά τις αντιστάσεις σου,τουλάχιστον με μια μικρή απόκλιση.
Αν παίρνεις καμένο,σταματάς και δεν ατμίζεις έτσι.
Πας απο το κατάστημα και δεν περιμένεις να σου βρεί κάποιος λύση απο εδώ μέσα μιας και
όπως λες δεν το κατέχεις καθόλου.Πολλά μπορεί να ισχύουν....δεν παίζουμε με αυτά όμως
Μαρία,καλύτερα απο το κατάστημα είμαι σίγουρος θα βρουν και θα λύσουν το πρόβλημα σου.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2652 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:41 »
Έχω κατεβάσει τα watt στη χαμηλότερη ένδειξη, δεν αλλάζει τίποτα. Θα πάω άμεσα στο κατάστημα...και φυσικά έχω γυρίσει στις κανονικές μου μπαταρίες. Το istick το έκλεισα στο κουτί και βλέπουμε...Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:58 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2653 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:44 »
Βαλτω λιγο παραπανω απ τα 3v κ δοκιμασε ανεβαζοντας σταδιακα.

Αποσυνδεδεμένος kosvou

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2654 στις: Ιανουαρίου 30, 2015, 22:54 »
Καλησπέρα έχει κανείς το eleaf το 30άρι με τον kanger suntank mini; Μ' αυτόν τον συνδιασμό με την επισκευάσιμη 0,5 Ohm αντίσταση που είχε στο πακέτο και μέχρι 14 Watt βγάζει μια μέρα με το ζόρι η μπαταρία. Είναι φυσιολογικό να κρατάει μόνο τόσο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115911 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824376 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154776 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568784 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243882 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294187 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1760 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762775 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1127 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4018 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem