vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

155 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, Milarepa, Doubt, bloodlessz, kompsognathous

Twitter

iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)

Αποσυνδεδεμένος donparalias

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2460 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 15:59 »
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα,
καταρχάς να πω ότι είμαι καινούργιος χρήστης και αυτή είναι η πρώτη μου ερώτηση/δημοσίευση. Ατμίζω περίπου 1 μήνα με ένα απλό CE4 και μια ego1100mah, και σήμερα αγόρασα το istick 30w και έναν lemo drop. Καταρχάς να πω ότι στο δικό μου istick τα κουμπάκια δεν κουδουνίζουν καθόλου όπως λένε μερικοί, όλα φαίνονται πολύ σφιχτά και όμορφα. Βάζω την ερώτηση μου εδώ γιατί αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το istick, επομένως ίσως θεωρείται και σχετική. Πήρα ενα υγρό μπανάνα της joyetech στα 6mg. Πριν κάπνιζα ένα υγρό noname από το εξωτερικό , πάλι μπανάνα, στα 12mg. Παρόλα αυτά, στο lemo πάνω στο istick το χτύπημα που πέρνω είναι απίστευτα βαρή. Άνοιξα λίγο τον αέρα και προσπαθώ να παίξω γύρω στα 10-15w με αντίσταση αυτή που είχε στημένη πανω στα 1.3ohm. Χαμηλότερα δεν παίρνω τα ντουμάνια που θα ήθελα και πιο ψηλά αν και παίρνω τρελά ντουμάνια, το χαρμάνι γίνεται απίστευτα βαρή και φυσικά πιο καυτό. Επίσης να πω ότι και στα 10-15w το τανκ του lemo, ζεστένεται, είναι φυσιολογικό αυτό? Δεν μπορώ να καταλάβω αν δεν κάνω κάτι καλά ή απλός τα υγρά είναι τόσο χάλια (είχα διαβάσει καλές κριτικές ωστόσο). Όταν το πήρα , έβρεξα απλά το βαμβάκι του lemo με υγρό όπως είδα σε διάφορα βίντεο, αλλά δεν έδωσα ρέυμα. Όταν βγάζω το drip και κοιτάω μέσα στην αντίσταση και δίνω ρεύμα, η αντίσταση δεν πυρακτώνεται καθόλου όπως έβλεπα στο youtube. Αυτό είναι φυσιολογικό? Είναι επειδή έχω υγρό μέσα? Επίσης να πω ότι έπαιζα λιγο με τα watt, από τα 20-30w , αν και πήρα τα πιο τρελά ντουμάνια που έχω δει, άκουγα πολλές φορές "σκασίματα" και έχω την αίσθηση ότι μου ήρθαν και μερικές "φούσκες" με υγρό στο στόμα. Φυσιολογικό και αυτό? Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν φταίει το υγρό ή ο ατμοποιητής που διάλεξα και η αίσθηση που πέρνω είναι τόσο βαρυά. Είμαι πάνω από 10 χρόνια καπνιστής και πρώτη φορά νιώθω κάτι τόσο βαρή.
Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδίποτε βοήθεια!
Βασίλης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2015, 16:15 από donparalias »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2461 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 16:00 »
Μωρε το οποιοδηποτε μοντ μπορεις να το φτασεις στα ορια του κ να γινει το οτιδηποτε,σαφος κ δεν μιλαω για ενα μεμονομενο περιστατικο,γιαυτο ειπα εαν ισχυει τοτε εγω απλα δεν το αγοραζω,πιστεψε με ειμαι ξενερωμενος απο τα 3 στικακια που εχω,η τουλαχιστον απο τα 2 20αρια αλλα δεν ηταν κατι που θα μπορουσε να μου κανει ζημια η που δεν φτιαχνετε (προφανος δεν θα το αφηνα να δουλευει ετσι).Ειναι ωραιο το cloupor κ αν δινει αυτα που υποσχετε χωρις θεματα,θα το παρω κ γω απλα περιμενω να δω τυχον κουσουρια :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2462 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 16:13 »
Κουσούρια αποκλείεται να μην έχει, γιατί πώς αλλιώς θα βγάλουν την επόμενη έκδοση? :)

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2463 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 16:17 »
Πάντως το χειρότερο πράγμα πάνω στο istick 20 δεν ήταν ούτε τα σπειρώματα, ούτε τα ρευματα, αλλά αυτό:   ( )
Ο Ψαρ όσο τουλάχιστον ήταν ραδιοφωνικός παραγωγός, ηταν φοβερός. Απίστευτο χιούμορ. Την πολιτική του καριέρα και τα λεγόμενα του δεν τα έχω παρακολουθήσει... :)

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2464 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 16:21 »
Κουσουρια ως προς την λειτουργεια ας εχει,προς την ''υγεια'' να μην εχει.

@donparalias : Η εχεις κανει λαθος στησιμο κ παιρνεις καμμενα τα οποια δεν τα καταλαβαινεις κ απλα τα νιωθεις ως βαρια γευση η νικοτινη,δευτερον το που ησουν,με το που εισαι ατμιστικα οσον αφορα τα ατμιστικα,εχουν μεγαλη διαφορα περισσοτερα watt,ρευματα κλτπ,3ον εχει θεμα το υγρο που εχεις παρει,η απλα σε πειραζει καποιο συστατικο πχ VG/PG,ουδεμια σχεση εχει η νικοτινη του κτ με του ητ.Να εχει θεμα ο ατμο η το μοντ το αφηνω τελευταιο,προσπαθησε να στρωσεις αυτα που σου ειπα κ μετα βλεπεις.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2465 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 16:26 »
Βαγγέλη γνωρίζεις πολύ καλά σαν μεγάλος γνώστης του κατασκευαστικού τομέα,ότι όντως δεν είναι κάτι
δύσκολο η προσθήκη αλλαγής της μπαταρίας στο iStick,πρέπει να γνωρίζεις όμως επίσης (που γνωρίζεις)
το κομμάτι του Marketing της κάθε εταιρίας και φαντάζομαι εκεί εστιάζεις απλά δεν το λές ξεκάθαρα.


Μην ξεχνάμε όμως φίλε ότι iStick έχει αγοράσει και η κουτσή Μαρία που λέμε,αν είχε επιλογή αλλαγή της
μπαταρίας,φαντάσου να πήγαινε ένας νέος ατμιστής και να άκουγε για 18650,nitecore κλπ,δεν θα μπερδευόταν;
Θα μου πεις,τρίχες,ας κρατάει την ίδια μέσα και να μην μπλέξει με εξωτερικές αλλαγές.Marketing θα σου πω
ξανά εγώ...χωρίς να το υποστηρίζω.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2466 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 16:26 »
donparalias...κατεβασε τα watt στο stick στα 7 περιπου και ξεκινα να ατμιζεις απο εκει πρωτα και σιγα σιγα ανεβαζε μεχρι να βρεις καποιο σημειο που σε ικανοποιει 

το κομμάτι του Marketing της κάθε εταιρίας και φαντάζομαι εκεί εστιάζεις απλά δεν το λές ξεκάθαρα.



Πιο ξεκαθαρα απο αυτο που λεω οτι θα ειναι ετσι στην εδοση V654  με αλλαγη μπαταριας δεν μπορουσα να το πω  :laugh1: :laugh1:


Αλλα ξεχασα αυτο θα ειναι στην V654 εκδοση  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2467 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 16:31 »
@Chris μη το λες,ξερω ατομα που ξεκινησαν με προβατο ;D κ δεν ειχαν καν ιδεα τι εστι ητ.Ξερω αλλους που κατσαν κ ρωτησαν πως κ τι,κ πηραν για πρωτο τους ητ ενα ηλεκτρονικο μοντ,σαφος κ ο κοσμος ''την τρωει'' ακουγοντας ''αυτονομια'' χωρις καν να εχει ιδεα τι εστι μοντ,anyway μαρκετινγκ υπαρχει κ στο ψωμι που τρως :)
(Δεν διαφωνω σε αυτα που λες)
 

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2468 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 16:39 »
Δονπαραλίας ο λέμο θέλει στήσιμο με λεπτότερο σύρμα για να αποδώσει καλά σε λιγότερα βατ ώστε να αντέχει ο λαιμός σου. Φτιάξε μια με 0,25 σύρμα στα 1,5 εως 1,8 Ωμ και ξαναδοκίμασε. Το συρμα της συσκευασίας του Λεμο παραείναι χοντρο.

Αποσυνδεδεμένος donparalias

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2469 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 16:57 »
@Athan δεν έκανα κάποιο στήσιμο εγώ, με την αντίσταση/βαμβάκι που είχε πάνω το έστησα, άρα δεν νομίζω να κάνω κάτι λάθος, εκτώς και αν δεν ήταν στημένο καλά , αλλά το αποκλείω. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

@SEB στα 7watt δεν παίρνω σχεδόν καθόλου ατμό. Ο Ρένος το έχει στα 8watt και βγάζει ντουμάνια όμως!

@Stepeha μάλλον πρέπει να έχεις δίκιο. Το λέει και ο Ρένος στο βίντεο που το στήνει με 0.25 ότι αυτό που έχει πάνω εργοστασιακά είναι γαιδουρόσυρμα :p . Θα πάω να αγοράσω αύριο ένα και θα σου πω, πως τα πήγε αν και πραγματικά έχω την εντύπωση ότι και το υγρό είναι χάλια. Στο ecig πάντως 0.16 βλέπω έχει μόνο, αυτό παραείναι λεπτό?

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2470 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 17:18 »
Επισκευάσιμους σαν τον Lemo/KFL+ κλπ καλύτερες επιλογές άποψη μου είναι σύρματα 0,25 0,28 0,30.
Προσωπικά χρησιμοποιώ 0,28.Το 0,16 θα πρέπει να κάνεις 3 σπείρες για να πάρεις μια αντίσταση στα 1,8Ω
περίπου.Προσωπικά τόσο λεπτά σύρματα μετα βίας θα έβαζα σε κανέναν Dripper Pro,αν όχι 0,20.


Ξαναλέω,άποψη μου.

Αποσυνδεδεμένος donparalias

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2471 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 20:41 »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Μια ερώτηση ακόμα έχω για κάποιον που ίσως πήρε το 30αρι. Από τα 8watt και κάτω όταν το δουλεύω, ακούω μέσα στον ατμοποιητή/μπαταρία (μου φαίνεται έρχεται απο την αντίσταση ο ήχος) ένα "τσιτσίρισμα" ρεύματος. Από 8watt και πάνω δεν ακούγεται καθόλου. Αυτό είναι φυσιολογικό? Να υπενθυμίσω ότι είμαι με την αντίσταση που είχε εργοστασιακά πάνω, που το μοντάκι την διαβάζει 1,1ohm και μερικές φορές 1.3ohm.

Αποσυνδεδεμένος wcpaeb

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2472 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 20:52 »
^^
φυσιολογικό είναι. Μπορείς και το ακούς στα χαμηλά βατ γιατι αργεί να πυρώσει η αντίσταση (αρα και η ατμοποίηση του υγρού), στα υψηλά δεν το ακούς (ενώ υπάρχει κι εκει αυτός ο "θορυβος") γιατί ήδη ατμποποιείται το υγρό και καλύπτεται ο ήχος.

Αποσυνδεδεμένος wazedi

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2473 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 20:53 »
Δεν εχω το istick αλλα για να στο διαβαζει την μια 1.3 και την αλλη 1.1 μαλλον κατι δεν εχεις καλα βιδωμενο.Δες αν ειναι καλα βιδωμενη η κεφαλη και ο ατμο

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #2474 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 21:01 »
Σαφώς βελτιωμένο το 30-ρι αλλά αυτές οι περιστασιακές τζούφιες υπάρχουν ακόμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824388 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507404 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8943 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154778 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568796 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243887 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762781 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1130 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem