vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

169 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, camber, Mimhsdr

Twitter

iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1755 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 00:57 »
Το usb3 ως πρωτοκολλο επικοινωνιας δεδομενων θελει συμβατες συσκευες.
Ως παροχη ρευματος λογικα θα θελει συσκευες που να δεχονται ενα αμπερ για να τους το δωσει. Οχι κατι πιο εξεζητημενο.
Απο τη στιγμη που το στικακι δεχεται ενα αμπερ γιατι οχι;

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1756 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 01:16 »
Έχω την εντύπωση πως η συνδεσμολογία δεν παίζει ρόλο και μιλάμε για σχεδόν ίδιο καλώδιο,εκτός το βύσμα
του κανονικού USB,καλώδιο με 4 καλώδια/σειρά.( Το micro usb είναι και στις 2 περιπτώσεις το ίδιο).Αυτό που θέλω να πω είναι πως το καλώδιο
ότι του δώσεις αυτό θα μεταφέρει.Στην περίπτωση του USB3.0 η μεγαλύτερη τιμή που μπορεί να τραβήξει μια συσκευή είναι 900mah στα 5V.


Αντίστοιχα οι USB 2.0 εντελώς εγκυκλοπαιδικά δίνουν 500mah.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1757 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 01:19 »
εδωσες απαντηση σε αυτο που ηθελα να ρωτησω chris

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1758 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 01:57 »
Το usb 3 μπορει να δωσει τουλαχιστον 2Α. Εδω παιζει ρολο και η μητρικη του υπολογιστη και τι τσιπακια παιζουν πανω της. Στο δικο μου pc με μητρικη gigabyte μου δινει κοντα στα 2Α στο κινητο. Εχει βεβαια συγκεκριμενο τσιπακι πανω της η μητρικη που δινει ρευμα οσο μπορει να τραβηξει η καθε συσκευη που συνδεεται με usb. To stikaki μου το φορτιζει σε 2 ωρες το πολυ.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1759 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 04:03 »
Φίλτατε caros αν μου αποδείξεις με οποιονδήποτε τρόπο ότι τραβάς 2,000mah απο την θύρα USB του
υπολογιστή σου,θα ξεχάσω όλα όσα ήξερα σαν τεχνικός Η/Υ μέχρι σήμερα ;)


Σαφώς δεν ειρωνεύομαι,σοβαρά,υπάρχει τρόπος να μου αποδείξεις κάτι τέτοιο;


Αν και ξεφύγαμε απο το θέμα :(

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1760 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 06:26 »
Δεν εχω τα οργανα να σου αποδειξω κατι τετοιο, ομως το κινητο μου φορτιζει γρηγοροτερα στο pc μου παρα με τον φορτιστη του που ειναι 850 μΑ. Επισης υπαρχει βεβαια η συγκεκριμενη τεχνολογια 3x usb power supply που εχουν οι μητρικες της gigabyte.

Απο τη σελιδα της εταιριας:

"In general, a USB 2.0 hub port has a current limitation of 500mA, but GIGABYTE motherboards equipped with 3x USB Power supply are able to provide 1.5A for each USB 2.0 port. Additionally, USB 3.0 hub ports Moreover the USB3.0 hub port can even provide up to 2.7A of power for USB 3.0 devices."

Παρε και το λινκ απο τη συγκεκριμενη σελιδα http://www.gigabyte.com/microsite/239/3x-usb-power.html
Δε χρειαζεται να ξεχασεις τιποτα  :) , δυσκολοι καιροι σημερα.

Και τωρα ειμαστε σιγουρα οφ τοπικ  ;D

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1761 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 09:27 »
Καλημερα σας και χρονια πολλα.

Τεχνικος δεν ειμαι ομως, μου φαινεται οτι φορτιζει πιο σταθερα και σωστα απο το λαπτοπ παρα γρηγορα.  Δεν ξερω αν και αλλοι εχετε την ιδια αποψη, παντως 2 κινητα φορτιζονται ετσι και αυτο βλεπω. (στικακι δεν εχω-για το θεμα φορτιση απο usb). Ισως ειναι πιο σωστο ρευμα απο οτι στο φορτιστη .

καλημερες !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2015, 09:38 από Eizomar »

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1762 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 12:17 »
Δεν εχω τα οργανα να σου αποδειξω κατι τετοιο, ομως το κινητο μου φορτιζει γρηγοροτερα στο pc μου παρα με τον φορτιστη του που ειναι 850 μΑ. Επισης υπαρχει βεβαια η συγκεκριμενη τεχνολογια 3x usb power supply που εχουν οι μητρικες της gigabyte.

Απο τη σελιδα της εταιριας:

"In general, a USB 2.0 hub port has a current limitation of 500mA, but GIGABYTE motherboards equipped with 3x USB Power supply are able to provide 1.5A for each USB 2.0 port. Additionally, USB 3.0 hub ports Moreover the USB3.0 hub port can even provide up to 2.7A of power for USB 3.0 devices."

Παρε και το λινκ απο τη συγκεκριμενη σελιδα http://www.gigabyte.com/microsite/239/3x-usb-power.html
Δε χρειαζεται να ξεχασεις τιποτα  :) , δυσκολοι καιροι σημερα.

Και τωρα ειμαστε σιγουρα οφ τοπικ  ;D


Φίλτατε θα μπορούσα να επιμένω ξεκάθαρα,απόλυτος και ξεροκέφαλος αλλα επειδή στο κομμάτι της δουλειάς μου βλέπω
συνεχώς νέα πράγματα,γι'αυτό και η ερώτηση.Με έχεις καλύψει στο ερώτημα μου και μάλιστα μια χαρά και σε ευχαριστώ
για την πληροφορία :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1763 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 12:24 »
Εγω παντως εχω ακουσει απο γνώστες υπολογιστών,
οτι καλυτερα να μη χρησιμοποιω την USB για φορτιση,
γιατι μπορει να καει.... (η θύρα USB του υπολογιστη)
 :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1764 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 12:56 »
Κάθε συσκευή τραβάει τα Αmp που χρειάζεται για να φορτίσει ανεξάρτητα από το πόσα δίνουμε εμείς.
Αν το κινητό,κουτακι, οτιδήποτε άλλο, τραβάει 1Α και ο φορτιστής μας δίνει από 1Α και πάνω φορτίζει κανονικά και τραβάει μόνο το 1Α που χρειάζεται. Αν δεν μας δίνει 1Α η συσκευή φόρτισης τότε φορτίζει πιο αργά. Σε καμία περίπτωση δεν φορτίζει πιο γρήγορα αν δώσουμε περισσότερα Α από αυτά που είναι ρυθμισμένο να τραβήξει.
Τα βολτ είναι το θέμα. Αν μια συσκευή χρειάζεται 5βολτ και δώσουμε 4,9 5,1 η οτιδήποτε άλλο της κάνουμε ζημιά και ίσως καεί σχετικά άμεσα.
Οι μπαταρίες που χρησιμοποιούνται σκετες βέβαια στα μοντ δεν έχουν κάτι τέτοιο (εδώ ας επιβεβαιώσει και κάποιος ειδικότερος) οπότε αν δώσεις παραπάνω, θα πάρουν παραπάνω.

Αυτό με την θύρα usb δεν ισχύει. Φυσικά την ζορίζουμε με συχνές φορτίσεις αλλά να καεί από αυτό, ίσως χρειάζονται χιλιάδες φορτίσεις.

Και συγγνώμη για το οφ :D

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1765 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 12:59 »
Εγω παντως εχω ακουσει απο γνώστες υπολογιστών,
οτι καλυτερα να μη χρησιμοποιω την USB για φορτιση,
γιατι μπορει να καει.... (η θύρα USB του υπολογιστη)
 :dontknow: :dontknow: :dontknow:


Πρόβλημα δεν υπάρχει,είναι θέμα χρήσης.Και εγώ αυτής της άποψης είμαι κατά της φόρτισης μέσω USB
άλλα μέχρι σήμερα,ότι καμένη θύρα σε USB έχω δεί,είναι απο κακή χρήση τοποθέτησης. (Χαλάει η θύρα
εσωτερικά μέχρι και σε σημείο βραχυκυκλώματος και να μην ανοίγει ο υπολογιστής).

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1766 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 13:38 »
αυτο με τη θυρα usb και το βραχυκύκλωμά της έχει αναφερθεί σε σχέση με χρήση passthrough. Αυτά συνίσταται να μην τα δουλεύουμε σε usb θύρα, δηλαδή να ατμίζουμε με το ρεύμα της.
Απλή φόρτιση δεν βλέπω τι ζημιά μπορεί να κάνει

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1767 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 13:39 »

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1768 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 13:45 »
αυτο με τη θυρα usb και το βραχυκύκλωμά της έχει αναφερθεί σε σχέση με χρήση passthrough. Αυτά συνίσταται να μην τα δουλεύουμε σε usb θύρα, δηλαδή να ατμίζουμε με το ρεύμα της.
Απλή φόρτιση δεν βλέπω τι ζημιά μπορεί να κάνει


petra όχι βραχυκύκλωμα λόγο ρευμάτων όπως το έχεις καταλάβει,αλλά βραχυκύκλωμα που έχει προκληθεί
απο την εσωτερική καταστροφή της θύρας,με αποτέλεσμα να ακουμπάνε 2 γραμμές ή αντίστοιχα η γείωση
με μία γραμμή.Για να μην καταλάβει κάποιο μέλος κάτι λάθος,γι'αυτό και έγραψα παραπάνω,έχει να κάνει
με την χρήση της θύρας ως προς το πόσο πολύ έχει χρησιμοποιηθεί και με τι τρόπο.Έχω δει κατεστραμμένες
θύρες για παράδειγμα απο προσπάθεια να μπει ένα usb stick ή ένα καλώδιο usb ανάποδα.Ακόμα
και απο την βίαιη εξαγωγή του καλωδίου απο την θύρα με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τα παραπάνω.


Πιστεύω να έγινε κατανοητός καλύτερα τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: iStick by Eleaf (Nobacco Mas - eCig eBox)
« Απάντηση #1769 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 16:41 »
iStick Mini Review


[youtube]XXbU_-IeNCE[/youtube]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115843 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824343 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507329 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8929 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154753 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243854 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294163 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1750 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762747 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1117 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4008 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem