vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

173 επισκέπτες, 4 χρήστες
PsykieG, camber, e-akapnos, lagoudakis

Twitter

ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
melo4 η nautilus 2 ?
« Απάντηση #735 στις: Μαΐου 28, 2018, 18:06 »
Το ερωτημα ειναι απλο: Exω  τον melo4  παιζω στα 35-40 w , και θελω να χαμηλωσω τα watt αλλα οχι παρα πολυ....

Τι προτεινετε melo4 με 0.75 αντισταση η να αγορασω τον nautilus και να χρησιμοποιω την 0,7 αντσισταση που εχει.....? με ποιον απο τους δυο θα εχω καλυτερη γευση και μικροτερη καταναλωση ?

Απ: melo4 η nautilus 2 ?
« Απάντηση #736 στις: Μαΐου 28, 2018, 19:45 »
Καμία σχέση ο ένας με τον άλλο.
Ο nautilus 2 είναι 100% τσιγαρίσιος mtl, με πολύ σφιχτή τζούρα.
Από την άλλη, ο melo 4 είναι φουλ αεράτος και δεν προορίζεται να χρησιμοποιηθεί για mtl καταστάσεις.
Αν θες οικονομία στην κατανάλωση, τότε σίγουρα πας για Nautilus 2. Με την 1,8 αντίσταση ένα 10μελο μου κράταγε πάνω από μια βδομάδα.
Θα σου πρότεινα επίσης να τον δοκιμάσεις πριν τον πάρεις, είναι αρκετά καλός αλλά έχει τα τερτίπια του (κυρίως στο γέμισμα).

PS. Αν έχεις τον χρόνο και την υπομονή να αφιερώσεις θα σου πρότεινα να πας σε κάποιον rta επισκευάσιμο. Έχουν βγει πολλοί καλοί τελευταία, ενδεικτικά ο Cthulhu Hastur και ο Digiflavor Siren v2. Προσωπικά εγώ που πήγα σε Hastur μετά από Nautilus 2, δεν το ξανασκέφτομαι να γυρίσω πίσω. Το κακό είναι ότι έχει μεγαλύτερη αρχική επένδυση για βαμβάκι και σύρμα, καθώς και κάποιο χρόνο στην αρχή να μάθεις να στρίβεις και να βαμβακώνεις. Για τον λόγο αυτό, αν επιλέξεις τελικά να τον πάρεις, καλό θα ήταν να πας σε κατάστημα που θα σου δείξουν 2 πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2308
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: melo4 η nautilus 2 ?
« Απάντηση #737 στις: Μαΐου 28, 2018, 19:48 »
Νίκο, καλά λόγια έχω ακούσει ΚΑΙ για τον Zenith (δες το νήμα του σχετικά). Ομως....
μήπως ήρθε ο καιρός να ασχοληθείς με κάποιον επισκευάσιμο; Ξεκινούν από το ίδιο κόστος (βρίσκεις τον Doggy με €17για απροβλημάτιστη & εύκολη εισαγωγή) & θα μπορείς να πειραματίζεσαι με Ω & Βαττ, μήπως και βγάλεις κάποια άκρη με το θέμα που σε ταλαιπωρεί.

Αποσυνδεδεμένος nikosgia

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: melo4 η nautilus 2 ?
« Απάντηση #738 στις: Μαΐου 28, 2018, 21:15 »
[member=21779]treloneritis[/member] καποια στιγμη οταν μου ρθει η ορεξη φιλε μπορει και να ασχοληθω με επισκευασιμο....

Στην παρουσα φαση εβαλα την 0.75 στον melo αλλα με 4 νικοτινη που εχω στα 20 watt δεν καταλαβαινω τιποτα...μαλλον σε αυτα τα watt πρεπει να ανεβασω νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: melo4 η nautilus 2 ?
« Απάντηση #739 στις: Μαΐου 28, 2018, 22:11 »
Καλησπέρα,
δεν ξέρω τι συνθεση υγρων χρησιμοποιείς, αλλά θα αναφέρω τα εξής.
Δεν θα πετυχεις το χτύπημα της 0.3 ή της 0.5 στον melo με την 0.75 πάνω με το ίδιο ακριβώς υγρό.
Αν θες να μείνεις με τον melo και τη 0.75 πάνω που παιζει αρμονικά γύρω απο τα 20 βαττακια, τότε πρέπει ή να αυξήσεις την pg στην σύνθεση του υγρού σου (ιδανικό για μένα το 50/50) ή να ανεβάσεις νικοτίνη γύρω στο 7.

Αν θες να πας σε ναυτίλο, τότε με την 0.7 πάνω στα 20 βαττακια με εξαρα νομίζω θα καλυφθείς και απο χτύπημα (ακόμα και σε 70vg/30 pg υγρά) αλλά και σε γεύση, ο melo δεν μποσει εύκολα να ανταγωνιστεί τον ναυτίλο 2 σε γεύση).
Να γνωρίζεις όμως οτι και με αυτό το σεταπ πάλι θα έχεις κατανάλωση, όχι όπως με τον μελο αλλά αρκετή για τσιγαρίσιο.

Κι ο zenith ακούγεται ως μια άριστη λύση, αλλά δεν τον εχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν μπορώ να σου πω λειτουργικά πως συμπεριφέρεται σε χτύπημα και κατανάλωση.

Μια φθηνή λύση πάντως για να δοκιμάσεις και την 0.7 του ναυτίλου είναι ο k3 (aspire)
τον βρίσκεις απο 12- 14 ευρώ και παίρνει όλες του ναυτίλου.

Μεβρίσκει πάντως σύμφωνω και η προτροπή των φίλων πιο πάνω για να δοκιμάσεις να πας σε επισκευάσιμο, και ο doggy είναι μια πολύ καλή λύση και θα σου δώσει αυτά ακριβώς που ζητάς :)

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
ΝΕΟΣ ΑΤΜΟΠΟΙΗΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ-ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #740 στις: Ιουλίου 01, 2018, 19:56 »
Καλησπέρα σας και ελπιζω να ανοιξα σε σωστη μερια το θεμα αν εκανα λαθος ζητω συγγνωμη. Εννοειται οι admins ας με συμβουλεψουν που να το μετακινησω σε περιπτωση λαθους μου. Λοιπόν ειμαι ατμοποιητης τα 2 τελευταια χρονια με ενα pico mega με ατμο το mini fumytank 3. Στην αρχη χρησιμοποιουσα fumytech αντιστασεις που διναν ωραια γευση αλλά λογω οικονομικου θεματος μετα γυρισα και επαιρνα της eleaf για gs air που ταιριαζαν και με αυτες συνεχιζω ως σημερα με 1.2 ohms αντιστασεις στα 15 με 17 watt. Δεν λεω ακομα και μεχρι σημερα ατμιζω ευχαριστα με το συγκεκριμενο αλλά εχω δοκιμασει και απο ατμοποιητες φίλων και γνωστών και νομιζω εχουν ακομα πιο ωραια γευση με το ιδιο υγρο και παντα ολοι με τσιγαρισιους ατμοποιητες. Δεν με ενδιαφερουν τα εφφε με πολυ ατμο και τα σχετικα με ενδιαφερει να το ευχαριστιεμαι σαν γευση. Να ενημερωσω οτι ατμιζω με 0.9 νικοτινη ειχα ξεκινησει απο 1.8 και σταδιακα τη εριχνα. Τωρα στο θεμα μας ενδιαφερομαι για νεο ατμοποιητη για τους εξης λογους  1.η ευκολια αν ειναι δυνατον να γεμιζω απο πανω, 2. καλυτερη γευση . Να ενημερωσω εδω οτι ενδιαφερομαι για τσιγαρισιο ατμοποιητη καλα και αν ειναι αερατος δεν εχω θεμα απλα δεν με νοιαζουν οι πολλοι ατμοι να κανω το δρακο αλλά η γευση. Και αν και ξερω την καλυτερη γευση την δινουν οι  drippers και οι επισκευασιμες αντιστασεις δεν θελω να ασχοληθω με αυτο,Προτιμω με απλη εργοστασιακη αντισταση. Μετα απο πολυ διαβασμα και ερευνα εχω διαβασει πολυ καλά λογια για τον nautilus τον 2 και τον triton mini. Θα ηθελα αν θελετε να με προτεινεται περισσοτερο τον εναν απο αυτους τους 2 ή αν εχετε καποιον ακομα καλυτερο να με προτεινετε. Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια απάντηση

Αποσυνδεδεμένος opel007

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα φιλος!
Ο ναυτιλος ειναι παρα πολυ ωραιος ατμο με ωραια γευση απλα δεν γεμιζει απο πανω οπως λες οτι θα ηθελες!

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Οι ναυτίλοι ξεπεράστηκαν. Innokin Zenith. Βάλε λουκετάκι στο νημα και άντε πάρτον με κλειστά μάτια.  ;) Kαλύτερη γεύση, ευκολότερο γέμισμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Ο Ναυτιλους 2 απο οσα βιντεο ειδα πρεπει να βγει η καμπανα για να γεμισεις υγρο απο πανω. Στους τριτον μινι και ζενιθ ναι γεμιζουν απο πανω πιο ευκολα. Ο ζενιθ εκει που με χαλαει ειναι οτι δεν μπορεις να το πλυνεις απο μεσα γιατι δεν λυνεται. Και στου ζενιθ οι αντιστασεις δεν τις βρισκω κατω απο 2.5 ευρω πουθενα ενω του ναυτιλους 2 και τριτον μινι τις βρισκω με 8.90 τις 5 απο το μοντεκριστο. Δεν ειναι μεγαλη διαφορα για καποιον αλλο αλλά για τα πολυ δυσκολα δικα μου οικονικα μετραει δυστυχως και αυτη η διαφορα. Αυτοι ειναι οι κυριοι λογοι που αμφιταλαντευομαι μεταξυ τους.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Η διάρκεια χρήσης των αντιστάσεων του Zenith θα ισοφαρίσει την διαφορά κόστους τους.
Όμως, την ευκολία του να γεμίζεις τον Zenith περπατώντας (χωρίς να κρατάς την "πανοπλία" στο χέρι σου, μαζί με μπουκαλάκι και το καπάκι του), δεν την ισοφαρίζει η φθηνότερη τιμή του Ναυτίλου 2.

Κάποιοι που "παίζουν" με επισκευάσιμους (τανκάτους και δριπεράτους), έχουν τον Zenith για τον δρόμο, γιατί βαριούνται την "ταλαιπωρία".  

Το πλύσιμο δεν είναι πρόβλημα. Κάτω από τη βρύση, μετά τίναγμα, φύσημα και... άσε τον το βράδυ να στεγνώσει.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Πάντως αν σε ενδιαφέρει και η οικονομία,τότε παίρνεις ένα sxk doggy, ένα καρούλι σύρμα, βαμβάκι και έχεις καθαρίσει με 25-30ευρώ για ένα χρόνο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος realizum

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή μιλάς για οικονομία είναι μονόδρομος ο επισκευάσιμος. 5.5ε για 10 μέτρα σύρμα πχ. Όσο και φτηνά να βρεις τις αντιστάσεις,άσε που γλυτώνεις και τη ρουλέτα αν ειναι καλή ή κακή η αντίσταση. Πέρνεις και έναν sxk doggy οπως είπε ο φίλος που τον στήνεις για πλάκα και έχεις και γεύση ανωτερη και οικονομία σε αντιστάσεις. Μετά πίσω δεν ξανακοιτάς. Τώρα αν δεν θες με τίποτα να ασχοληθείς κοίτα τον cubis 2 που γεμίζει πολύ ευκολα,έχει καλή γεύση στις 0.6 που δουλευα,αλλά προσωπικά είχε υργασία το τανκ σε εμένα και τον άφησα. Άλλοι δεν έχουν παραπονεθεί.

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Οχι παιδια το ξερω με τους επισκευασιμους ειναι πολυ πιο φτηνα τα πραγματα. Αλλά τα χερια μου πως να το πω ευγενικα δεν πιανουν με τπτ το ξερω οτι ειμαι ατσουμπαλος εντελως για αυτο θελω μονο με εργοστασιακες.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Ενώ όλοι οι υπόλοιποι είμαστε μηχανολόγοι μηχανικοί  ;D :)) 

Όλοι αριστερά χέρια έχουμε μόνο ;)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
.... κουμ0υνια 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246338 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572248 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1937 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8074 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122079 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326876 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8637 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios