vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 4 χρήστες
ZoeM, manoslykos, PsykieG, camber

Twitter

ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 681
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #720 στις: Απριλίου 03, 2018, 12:23 »
Το 22 ή 24 είναι η διάμετρο του ατμοποιητή σε χιλιοστά.
Πάνω στο istick 40 που έχεις, ένας 24αρης θα εξέχει και θα δείχνει κάπως παράταιρος.

Παλιά το πρόβλημα ήταν η διαθέσιμη ενέργεια από την μπαταρία για αυτό οι ατμο ήταν σε χαμηλά watt με μεγάλες ωμικές αντιστάσεις. Τώρα πια μια εργοστασιακή κεφαλή για αεράτο subohm μπορεί να ανέβει και 80 watt αλλά δεν είναι θέμα μόνο το σύρμα. Η τροφοδοσία υγρού και η ποσότητα του διερχόμενου αέρα παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο. 

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #721 στις: Απριλίου 03, 2018, 12:57 »
EDIT: έγινε διόρθωση παράθεσης



Aυτο σημαίνει ότι η μπαταρία αδειάζει και πιο γρήγορα.Γιατι το mod Που εχω όταν το δούλευα με έναν "παλιας σχολής" ατμοποιητή στα 7 watt μου διαρκούσε μια μέρα ενώ τώρα με τον ατμοποιητή που έχω στα διπλάσια+ watt μου κρατά ένα εξάωρο το πολύ.
Με τους επισκευάσιμους ατμοποιητές ισχύει το ίδιο?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2018, 13:01 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #722 στις: Απριλίου 03, 2018, 13:05 »
Η ενεργεια που τραβας απο την μπαταρια καθοριζει τη διαρκεια που αυτη παραμενει φορτισμενη.
Ανεξαρτητα απο το αν χρησιμοποιεις επισκευασιμο η εργοστασιακο.
Αν θελεις να.κρατησεις το στικακι, μια ακομη καλη λυση ειναι ο ολοκαινουριος innokin prism t20s, που φoραει πιο καινουριες κεφαλες απο του zenith, ειναι 20ρης κ καθεται πανεμορφα σε μικρο μοντακι.
Εχει αντιστασεις στο 1.5 ομ που δουλευουν με 12-16 βατ ικανοποιητικοτατα. Ο ατμοποιητης ανοιγει απο πανω για να γεμισει κ ειναι μικρων διαστασεων. Δες εδω
http://vaping.gr/index.php/topic,39456.msg1330804.html#msg1330804

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #723 στις: Απριλίου 03, 2018, 13:29 »
Αυτό θέλω να πώ.Όλοι αυτοί οι καινούριοι ατμοποιητές με πολύ χαμηλα ohm και υψηλά watt λειτουργίας τραβάνε πολύ ενέργεια για να μπορούν να δουλέψουν σωστά.Θα ήθελα κάτι να μπορώ να το δουλέψω στα 7 watt πχ και να δουλεύει όπως αυτός που έχω τώρα στα 15.
Η αντίσταση που αναφέρεις Πέτρα στα 1.5 ohm κάποτε δούλευε με ένα απλό μηχανικο mod.Για να μπορεί να δουλέυει στα 16 watt (πράμα εξωφρενικό για πρίν απο κάποια χρόνια) σημαίνει ότι κάτι έχει αλλάξει στην τεχνολογία τους.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #724 στις: Απριλίου 03, 2018, 13:42 »
αυτό που έχει αλλάξει είναι ότι υπάρχει μια τάση για πιο αεράτο και πιο ντουμανατο ατμισμα και οι περισσότερες εταιρίες έχουν κατευθυνθεί προς τα εκεί
τα σύρματα είναι τα ίδια, απλά τώρα χρησιμοποιούν πιο χοντρά σύρματα και διαφορα πλέγματα συρμάτων για να δώσουν πιο ντουμανατο ατμισμα
έχουν προστεθεί και καινούργια σύρματα για έλεγχο θερμοκρασίας αλλα και για watt όπως είναι το stainless steel
υπάρχουν και οι ατμοποιητες όπως αυτός που σου πρότεινε η petra που δουλεύει σε πιο χαμηλά watt και ακόμα και σε επισκευάσιμο μπορείς πολύ εύκολα με ένα ψιλό σύρμα (0.20mm ας πούμε) να βγάλεις μια αντίσταση που θα δουλεύει σε χαμηλά watt
χρειάζεται μια ερευνα ώστε να βρείς ποιος ατμοποιητης ταιριάζει καλύτερα σε αυτά τα στησίματα (πχ kayfun lite plus - εβίβα)

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #725 στις: Απριλίου 03, 2018, 13:49 »
Ωραίος ευχαριστώ.Μου λύθηκε η απορία. ;D

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #726 στις: Απριλίου 03, 2018, 23:38 »
smoka, στα 7 βατ λίγο δύσκολο να ατμίσεις σωστά, ακόμη και με τα παλιά δεδομένα.
Η τάση για πιο αεράτο άτμισμα μπορεί να υπάρχει, αλλά ακόμη ζουν και βασιλεύουν πολλοί τσιγαρίσιοι (παραδοσιακοί σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα) ατμοποιητές.
Το θέμα είναι ότι και σ΄αυτούς υπάρχει η τάση για πιο χοντρά σύρματα, πχ 30ρια, αντί για 16ρια και 20ρια.
Επιπλέον, η έλευση του SS σύρματος άλλαξε κάποια δεδομένα. Για ίδια διατομή, το ss δίνει λιγότερα ομ από το κλασικό kanthal και χρειάζεται κάποια παραπάνω βατ.
Το στικάκι κάλιστα μπορεί να ανταποκριθεί με τσιγαρίσιους ατμοποιητές και ως 20 βατ, χωρίς να ξελιγώνεται αμέσως η μπαταρία.
Ενας ναυτίλος 2 είναι μια κλασική επιλογή, μπορείς να τον δουλεύεις με κεφαλές 1.5 ομ.
Αν πάλι θέλεις να πας σε επισκευάσιμους, ο Kotsos75 σου έδωσε δυο κλασικούς ατμοποιητές, που με 20ρι σύρμα θα δουλέψουν στα 10-13 βατ.

Αναβαθμίζοντς το μοντάκι σου με ένα οικονομικό eleaf pico με αποσπώμενη μπαταρία, ώστε να έχεις και το στικάκι και αυτό, νομίζω θα σου λύσει το θέμα της αυτονομίας.

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #727 στις: Απριλίου 04, 2018, 09:57 »
Σε μένα το άτμισμα ήταν οκ με 18αρα νικοτίνη και 100%vg.
Μάλλον θα κατευθυνθώ σε 306/510/901. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #728 στις: Απριλίου 04, 2018, 11:40 »
901???? 306???? Τι μου θυμισες!!!!
Καταργηθηκαν αυτα... 
Μεινε στα 510
Τα ευχαριστα νεα ομως εθναι οτι με τα νεα καλουδια θα καταφερεις ισως να φυγεις απο τα 18ρια υγρα. Καλυτερη αποδοση σημαινει καλυτερη προσληψη νικοτινης

Αποσυνδεδεμένος smoka

  • **
  • 408
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάνε το καλό και ριξ΄το στον ατμό!
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #729 στις: Απριλίου 04, 2018, 12:14 »
Όχι δεν καταργήθηκαν. ;D Υπάρχουν ακόμα απο empiremods (αν και σταμάτησε τους 901 και την επιλογή διαφορετικών ohm) και avidvaper.
Δεν έχω βρεί ατμοποιητή τόσο ατμιστικά ωραίο όσο ο 306 και επίσης έχει και πολύ μεγάλη διάρκεια (1 μήνα με 4μλ την ημέρα με ένα καθάρισμα σε vodka την βδομάδα).
Με το νέο μου καλούδι ατμίζω vg σκέτη στα 20mg. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #730 στις: Απριλίου 04, 2018, 12:26 »
Εκτός αν του έβαζες μέσα Μινώταυρο οπότε όχι βότκα, ούτε υδροχλωρικό δεν τον έσωζε...

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #731 στις: Απριλίου 22, 2018, 01:59 »
Με ντουμανάτους με εργοστασιακές κεφαλές είχα να ασχοληθώ σοβαρά από εποχή Aspire Atlantis 2.

Χτύπησα προχθές τον tfv12 prince "για πλάκα". Έχω μείνει ΜΛΚΑΣ από την απίστευτη τζούρα του,
το απίστευτο drip tip και την απίστευτα αθόρυβη λειτουργία της κεφαλής (τουλάχιστον της X6 που
κούμπωσα - βασιζόμενος σε κάποια review). Το δουλεύω πανκατ 80-90W (σε Tesla 2μπατάρο) και
η αντίσταση δεν έχει κάνει ΚΙΧ. Ούτε τσαφ, ούτε τσουφ, ούτε πέταξε ποτέ υγρό, τίποτα απολύτως.
Το drip tip μακράν ότι καλύτερο σε ντουμανάτους έχω βάλει στα χείλη μου (έχω pharaoh mini, smm,
dead rabbit κ.α.) σε σωστό ύψος ώστε να μην ακουμπήσουν ΠΟΤΕ τα χείλη στον ατμοποιητή, ακόμη
και αν τα 'χεις υπερ-τουμπανιάσει με υαλουρουνικό. Όσο για τη τζούρα/αίσθηση... δεν υπάρχει απλά.
Απλά αναπνέεις. Ούτε να ζοριστείς να γίνει στροβιλισμός, ούτε να χρειάζεται έλεγχος στο στομάχι λες
και τραγουδάς σε όπερα, ούτε σφύριγμα, τίποτα (δουλεύω τον αέρα στη μέση μέχρι full, για πιο κάτω
δεν τέσταρα). Smooth like a p0rnst@r's @$$ όπως θα 'λεγε και ο βλακάκος ο Ριπτρίππερς. Γενικά,
super-εντυπωσιασμένος. Για τα υπόλοιπα θέματα δεν έχω αποκτήσει αρκετή εμπειρία ώστε να μιλήσω
με σιγουριά. Η γεύση είναι καλή (αλλά δεν έχω μέτρο σύγκριση άλλους τόσο ντουμανάτους για να πω
πόσο καλή), όπως και για την αντοχή των coil δεν έχω ιδέα, καθώς και για αν υπάρχουν διαρροές (προς
το παρών δεν είχα τέτοιο θέμα, αν και είναι πολύ νωρίς να μιλήσω - τον χρησιμοποιώ μόνο στο σπίτι).



ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΤΩΡΑ:

Κάτι παρόμοιο αλλά για χρήση σε μονομπάταρο mod, 40-50W, λίγο πάνω λίγο κάτω, κάπου εκεί τελοσπάντων.
Ρώτησα και κάτι παρόμοιο πριν κάποιο διάστημα, αλλά πλέον μπορώ να γίνω πολύ πιο συγκεκριμένος. Δηλαδή,
η τζούρα να είναι super smooth και αβίαστη, το drip tip φαρδύ και ψηλό ή έστω να ζεστένεται πολύ δύσκολα,
και SUPER σημαντικό, οι αντιστάσεις να είναι όσο λιγότερο θορυβώδες γίνεται. Να σας δώσω να καταλάβετε,
χτύπησα ένας Melo 4 22άρη. Ε μέρα με τη νύχτα με τον Prince. Αντιστάσεις Melo πολύ θορυβώδες +το drip tip
ζεστένεται για πλάκα σε chain (ακόμη και μικρό). Και όλα αυτά σε 30-40W, που να ανεβάσω παραπάνω (και όχι
δε ψήνομαι να ρουφάω σαν μπαφιάρης για να μου έρχεται λιγότερο ζεστή η τζούρα). Υπόψην,  ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ
αν coil που προορίζεται να παίζει πχ. σε 30-50W γίνεται να είναι αθόρυβο, πάντως επιθυμητό ο θόρυβος να είναι
όσο πιο περιορισμένος γίνεται.

Υποψήφιοι:

TFV8 X - Baby
Aspire Cleito EXO
Vaporesso NRG
UWELL Nunchaku
OBS Damo
Sense Herakles 3

Το ξέρω πως οι περισσότεροι είναι καινούργιοι, οπότε δεν περιμένω να τους έχουν πολλοί. Όποιος έχει να προτείνει
κάτι (είτε από τη λίστα, είτε εκτός - standard θα μου διαφεύγει κάποιος), ας δώσει τα φώτα του. Τέλος, σημαντικό
επίσης να μπορώ να βρω coils -σχετικά εύκολα- σε Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #732 στις: Απριλίου 22, 2018, 08:48 »
Εγώ έχω τον απλό τον tfv12 τον tfv8 baby και τον nrg το ντουμάνι που θα πάρεις από τον 12 πουθενά αλλά είναι και τα βατ παραπάνω.
Σε μια σύγκριση των άλλων δύο ο nrg  έχει καλύτερη γεύση αλλά και μεγαλύτερη κατανάλωση που πλησιάζει αυτή του 12.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #733 στις: Απριλίου 22, 2018, 12:19 »
Palas το ντουμάνι δεν με απασχολεί, με ενδιαφέρει smooth τζούρα, όσο λιγότερος 
θόρυβος από τα coil και να παίζει σε +/- 40-50W (καθώς και να μην έχει διαρροές).

Πχ. ο NRG βλέπω έχει ένα coil GT CCELL (25-35W) και ένα GT 2 CCELL (40-80W).
Αυτά με ενδιαφέρουν. Έχει τύχει να τα δοκιμάσεις και αν ναι, από θόρυβο πως πάνε;

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #734 στις: Απριλίου 22, 2018, 14:15 »
Αθόρυβος είναι και με πολύ καλή γεύση  αλλά έχει και κατανάλωση καλή 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246339 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572249 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1938 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8074 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122079 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326877 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8637 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298063 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827681 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511830 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios