vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

180 επισκέπτες, 5 χρήστες
paulxan, Tsai1711, ambient, camber, e-akapnos

Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 13:12 »
γι αυτό εγώ δεν κάνω εδώ και καιρό dry burn και επαναχρησιμοποίηση του Microcoil, αλλά το αλλάζω μαζί με το βαμβάκι κάθε βδομάδα...όπως έχω γράψει σε προηγούμενα ποστ μου, φοβάμαι την καταπόνηση του μετάλλου της αντίστασης από την θέρμανση.

Μια άποψη είναι αυτή που διατύπωσες. Η δική μου άποψη είναι η ακριβώς αντίθετη.
 
Αλλάζοντας το σύρμα συχνά, έχεις την επιφάνεια της χρωμονικελίνης πάντα εκτεθειμένη με αποτέλεσμα τα μόριά της να μπορούν να αποκολληθούν πιο εύκολα και να παρασυρθούν μέσω του ατμού στην αναπνευστική οδό.
 
Αντιθέτως, αν την αφήσεις χωρίς να την αντικαταστήσεις, η επιφάνεια της χρωμονικελίνης θα οξειδωθεί και τα πρόσθετα υλικά που σε συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία θα κολλήσουν επάνω της, θα καλύψουν την επιφάνειά της και θα εμποδίσουν την περαιτέρω αποκόλληση των μορίων της.
 
Φαντάσου ότι κάτι αντίστοιχο γίνεται και με την ανοδίωση του αλουμινίου με την οποία ουσιαστικά οξειδώνουμε με τεχνητό τρόπο την επιφάνεια του αλουμινίου ώστε να σχηματισθεί ένα λεπτό στρώμα οξειδίου που θα το προστατεύσει.

Διαλέγετε και παίρνετε...  :))
 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 13:24 »
Το κάθε άρθρο που δημοσιεύεται, έχει ένα στοχευμένο κοινό αναγνωστών. Αυτό προφανώς και δεν είναι οι ατμιστές, και ιδιαίτερα οι πιο ψαγμένοι.

Το να πεις σε έναν ατμιστή με τι τσιγάρο έγινε η έρευνα, κάτι θα του πει. Αν το πεις σε έναν άσχετο, δεν θα του πει τίποτα. Όπως συμβαίνει και με τη μεθοδολογία κάθε έρευνας. Εδώ την Κυριακή στο απίστευτο ρεπορτάζ του Mega, η εκφωνήτρια διατυμπάνιζε "ο ατμός του ητ τελικά δεν είναι ατμός νερού". Σώπα!!!

Το κόλπο το βρήκαν. Αφού δεν μπορούν να σταματήσουν τους ατμιστές, θα κάνουν όλους τους υπόλοιπους να μας σκοτίζουν τον έρωτα σε καθημερινή βάση.

Αυτό που με καίει εμένα όμως, είναι το ότι μπορεί να βγαίνει ο κάθε γιατρός και να λέει ότι θέλει, χωρίς ο Σύλλογος στον οποίο ανήκει να του τραβάει το αυτάκι όταν μιλάει χωρίς αποδείξεις. Και δυστυχώς συμβαίνει σε πολλά "κρίσιμα" επαγγέλματα αυτό.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 13:32 »
Τρελαίνομαι όταν προσπαθούν να με βγάλουν βλάκα. Έχουμε και λέμε λοιπόν:


Όριο συγκέντρωσης Νικελίου στο νερό (με βάση τις αυστηρότερες προδιαγραφές) = 20μg/λίτρο = 20.000 ng/l. Με βάση τις μετρήσεις της """έρευνας""" (με πολλά ομοιωματικά), παίρνουμε περίπου 200ng/ώρα ατμίσματος. Δηλαδή, 2 λίτρα νερό την ημέρα ισοδυναμούν με 40000/200 = 200 ώρες ατμίσματος.


Με παρόμοιο τρόπο υπολογισμού:


Όριο συγκέντρωσης Χρωμίου στο νερό = 50μg/λίτρο= 50.000ng/λιτρο. Για τα 300ng/ώρα, 2 λίτρα νερού ισοδυναμούν με 333 ώρες ατμίσματος.


Όριο συγκέντρωσης Μολύβδου στο νερό = 10μg/λίτρο = 10.000 ng/Λίτρο. Για 100ng/ώρα, 2 λίτρα νερού ισοδυναμούν με 200 ώρες ατμίσματος.


Όριο συγκέντρωσης ψευδαργύρου στο νερό = 3mg/l=3.000.000 ng/λίτρο. Για 1200ng/ώρα, 2 λίτρα νερού ισοδυναμούν με 5.000 ώρες ατμίσματος.


Τα παραπάνω όρια είναι η επίσημη οδηγία (και Ελληνική νομοθεσία) για το πόσιμο νερό, που είναι πολύ αυστηρή. Στην πράξη καλύτερα να μην πω τι πίνουμε!!


Με λίγα λόγια  τα αποτελέσματα της έρευνας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι σε ότι αφορά τα εν λόγω μέταλλα ΤΟΣΟ ΤΟ Κ.Τ. ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ Η.Τ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΙΝΔΥΝΑ.


ΕΚΤΌς ΑΝ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΉΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΊΝΟΥΜΕ ΝΕΡΟ !!!!

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 13:35 »
νομίζω ότι άλλα είναι τα όρια για βρώση - πόση και άλλα για την εισπνοή! :-\





γιατι δε το γυρίζουμε σε αντιστάσεις τιτανίου να ησυχάσουμε ή και αυτές έχουν επεξεργαστεί με διάφορα άλλα μέταλλα.
Κόστος ίδιο με το Kanthal ,αρπάζει πιο εύκολα και γενικά είναι το πιο ασφαλές μέταλλο.




Οκ δε το ζεσταίνουμε αλλά καθημερινά στα χειρουργεία οι συνάδελφοι ορθοπαιδικοί βάζουν ολόκληρες αρθρώσεις από τιτάνιο .




Γενικά εγώ ένας λόγος που πήγα στου επισκευάσιμους ήταν γιατί εξ' αρχής δε μου άρεσαν τα μέταλλα των εργοστασιακών.
Χωρίς να είμαι ειδικός μου θύμισαν τα τσίγκινα ρολόγια και τασάκια από τις λαικές.
Οι κινέζοι δεν έχουν κανένα έλεγχο , τουλάχιστον με την Ευρώπη και ειδικά τη Γερμανία νιώθω έστω θεωρητικά πιο ασφαλής.




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 14:44 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 13:42 »



νομίζω ότι άλλα είναι τα όρια για βρώση - πόση και άλλα για την εισπνοή!
:-\





Είμαι σίγουρος ότι με την κατάποση παίρνεις μεγαλύτερο ποσοστό από ότι με τον ατμό μέρος του οποιου τον φυσάς έξω !!!

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 13:50 »
δεν είναι τα πράγματα τόσο απλά.


Συγκρίνεις παντελώς ανόμοιους οδούς απορρόφησης ! Το γαστρικό υγρό αλλά και η παρέμβαση του ήπατος αλλάζει εντελώς τα ασφαλή όρια .




Δες και το πρόσφατο παράδειγμα - χαμό που έγινε με τη διακετύλη.


20 αμπούλες αδρεναλίνης από το στόμα εάν τις καταπιείς αμέσως δε θα πάθεις τίποτα,με 5 μόλις στην εισπνοή θα κάνεις ελαφρά ταχυκαρδία και με μία αμπούλα μόλις από τη φλέβα ανακοπή.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 13:57 »
Βεβαίως έτσι είναι με την οδο απορόφησης.

Η ανακοίνωση θα έπρεπε να τονίζει το μεγάλο ρόλο των κεφαλών στο συγκεκριμένο πρόβλημα.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 14:00 »
γιατι δε το γυρίζουμε σε αντιστάσεις τιτανίου να ησυχάσουμε ή και αυτές έχουν επεξεργαστεί με διάφορα άλλα μέταλλα.
Κόστος ίδιο με το Kanthal ,αρπάζει πιο εύκολα και γενικά είναι το πιο ασφαλές μέταλλο.

Οκ δε το ζεσταίνουμε αλλά καθημερινά στα χειρουργεία οι συνάδελφοι ορθοπαιδικοί βάζουν ολόκληρες αρθρώσεις από τιτάνιο .
Το ότι είναι ασφαλές να φοράμε ένα πλαστικό ρολόι δεν σημαίνει ότι είναι κι ασφαλές να το βάλουμε φωτιά και να αναπνέουμε τις αναθυμιάσεις του. Αντιστάσεις που δεν αντέχουν dry burn και λιώνουν βάζουν σε σκέψεις για το υγιεινό της υπόθεσης, ιδιαίτερα αν σκεφτούμε τι εκλύει το τιτάνιο όταν λιώνει. Εδώ είμαστε off topic καλύτερα να πεις τη γνώμη σου στα κατάλληλα νήματα Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις ή Αντιστάσεις τιτανίου

Όσον αφορά την έρευνα, κατά τη γνώμη μου καλώς έγινε με εργοστασιακό. Αναμένω με αγωνία τα αποτελέσματα του Φαρσαλινού για τα σύρματα που χρησιμοποιούμε στους επισκευάσιμους αλλά κακά τα ψέματα οι χρήστες των επισκευάσιμων δεν είναι ούτε 1% μπροστά στο σύνολο των ατμιστών. Θα μας δώσει όμως μια ιδέα που πρέπει να κινηθούν τα εργοστασιακά προϊόντα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 14:18 »
Το πράγμα μπερδεύεται περισσότερο...
Σύμφωνα με τους πίνακες που συνοδεύουν την μελέτη, το νικέλιο ανιχνεύεται σε μικρότερη ποσότητα από το ΚΤ, ο άργυρος σε σχεδόν ίδια και ο ψευδάργυρος στο 1/3 από το ΚΤ (σχεδόν στις ποσότητες που υπάρχουν στον αέρα έξω στο δρόμο). Το μόνο που είναι εμφανώς πάνω από το ΚΤ είναι το χρώμιο. Το οποίο επίσης βρίσκεται σε συγκεντρώσεις χαμηλότερες από του αέρα στον δρόμο!
Φυσικά σε συνθήκες γραφείου -όπου έγιναν οι μετρήσεις- θα ελπίζαμε να είναι σαφώς χαμηλότερο αλλά με πρώτη ματιά δεν φαίνεται τραγικό. Ίσως ο Δρ. Φαρσαλινός να σχολιάσει.

Οπωσδήποτε καλεί σε προσεκτικότερη κατασκευή των εργοστασιακών ΗΤ, κάτι που ελπίζουμε όλοι μας εδώ και χρόνια.
[Αλλά τα άρθρα εξακολουθούν να είναι πολτός!]

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 14:55 »
Δηλαδή, με το νερό παίρνουμε χιλιαπλάσιες ποσότητες μετάλλων, από τον αέρα αναπνέουμε διπλάσιες ποσότητες μετάλλων.
 Ήθελα να ήξερα γιατί ασχολούμαστε με αυτό το θέμα?
Στην ουσία είναι μια έρευνα η οποία (χωρίς ουσιαστικό λόγο) μετράει συγκεντρώσεις μετάλλων και αποδυκνείει ότι τόσο το κ.τ. όσο και το η.τ. είναι λιγότερο επιβλαβή από τον αέρα που εισπνέουμε???

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 15:23 »
Λογικά δεν είναι έτσι.
Ό,τι βγαίνει από τσιγάρο και ΗΤ προστίθεται στον αέρα που εισπνέουμε σε βάθος χρόνου, καλό δεν το λες.
Καταλαβαίνω πως δεν είναι τρομακτικά τα μεγέθη και τα άρθρα πουλάνε τρόμο. Εξυπηρετούν άλλους σκοπούς.
Αλλά το τι σημαίνουν τα νούμερα στ' αλήθεια θα χρειαζόταν ειδικός να το πει.
Στέκομαι στο οτι οι ίδιοι που έκαναν τη μελέτη δεν βαράνε συναγερμό. Μάλλον θετικά κρίνουν τα αποτελέσματα και καλούν σε καλύτερη κατασκευή.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 15:42 »
BigSur, χωρίς καμμία διάθεση αντιπαράθεσης, σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στην ερμηνεία των αποτελεσμάτων, απλά νοιώθω ότι διυλίζουμε το κουνούπι εδώ, αφού καθημερινά υπάρχουν άπειρες μεγαλύτερες απειλές για την υγεία μας. Άλλωστε κανένας μας δεν έχει την ψευδαίσθηση ότι το ητ αποτελεί μια εντελώς ακίνδυνη συνήθεια, απλά ο κίνδυνος δεν είναι τα συγκεκριμένα μέταλλα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 16:40 »
Προσωπικά μάλλον συμφωνώ.
Αλλά αναγνωρίζω πως οι γνώσεις μου δεν φτάνουν για να το υποστηρίξω με σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 17:27 »
Το ότι είναι ασφαλές να φοράμε ένα πλαστικό ρολόι δεν σημαίνει ότι είναι κι ασφαλές να το βάλουμε φωτιά και να αναπνέουμε τις αναθυμιάσεις του. Αντιστάσεις που δεν αντέχουν dry burn και λιώνουν βάζουν σε σκέψεις για το υγιεινό της υπόθεσης, ιδιαίτερα αν σκεφτούμε τι εκλύει το τιτάνιο όταν λιώνει. Εδώ είμαστε off topic καλύτερα να πεις τη γνώμη σου στα κατάλληλα νήματα Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις ή Αντιστάσεις τιτανίου

Όσον αφορά την έρευνα, κατά τη γνώμη μου καλώς έγινε με εργοστασιακό. Αναμένω με αγωνία τα αποτελέσματα του Φαρσαλινού για τα σύρματα που χρησιμοποιούμε στους επισκευάσιμους αλλά κακά τα ψέματα οι χρήστες των επισκευάσιμων δεν είναι ούτε 1% μπροστά στο σύνολο των ατμιστών. Θα μας δώσει όμως μια ιδέα που πρέπει να κινηθούν τα εργοστασιακά προϊόντα.


Προφανώς δεν υπάρχουν αρκετά δεδομένα για να μιλάμε με στοιχεία αλλά εγώ θα προτιμήσω σίγουρα ένα υλικό που μπορεί να απορροφηθεί σε μεγάλες ποσότητες από τον οργανισμό χωρίς προβλήματα και τοποθετείτε σε ασθενείς καθημερινά όπου το φέρουν στο σώμα τους για δεκαετίες.
Εάν εσείς νιώθετε ασφαλείς ή πιστεύετε ότι είναι καλύτερο το νικέλιο ή χρώμιο - σίδηρος - αλουμίνιο (kanthal) που δεν έχει πουθενά εφαρμογή στην ιατρική ,δικαίωμα σας  :o
Μέχρι να βγουν μελέτες ο καθένας κάνει ότι πιστεύει είναι πιο ασφαλές,μακάρι να είχαμε άλλα δεδομένα αλλά με αυτά που γνωρίζουμε μέχρι στιγμής η κοινή δική μου λογική αυτό μου υπαγορεύει.



Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έρευνα για σωματίδια μετάλλων και οργανικές ενώσεις στο η.τ.
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2014, 17:45 »
Βλέπω δυο τάσεις.
Η μιά λεει: "Δέ βαριέσαι, οτι και να γίνει καλύτερο είναι απο το κ.τ"
Η άλλη λέει ενδόμυχα ως εξής: "θελω το  ΗΤ να αποδειχθει θαλλασινή αύρα+νικοτίνη"
Το τελευταίο δέν θα γίνει ποτέ. οσο μαθαίνουμε, τόσο θα ανακαλύπτουμε ουσίες που αγνοούσαμε την ύπαρξή τους, και είναι -εν δυνάμει εστω- βλαβερές.
οσο περισσότερα μαθαίνουμε, τόσο το καλύτερο. Αλλα μην ελπίζουμε ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, οτι αν π.χ κόβαμε την νικοτίνη και ατμίζαμε μηδενική η επιβάρυνση θα ήταν και αυτή μηδενική. Δεν θα γίνει ποτέ. Οπότε σε καθε τι νέο που μαθαίνουμε, καλό θα ήταν ίσως, να κοιτάμε ποσο ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ σε επικινδυνότητα σε σχέση με το κ.τ, παρά το πόσο ΑΝΕΒΗΚΑΜΕ σε σχέση με το Βουνίσιο αεράκι.
Τουλάχιστον προσωπικά έτσι το αντιμετωπίζω, και εξακολουθώ να είμαι -σε συνδυασμό με τις αλλαγες προς το καλυτερο του οργανισμού μου- τρισευτυχισμένος, και ψυχικά υγιής. (νταξ...το τελευταίο είναι συζητήσιμο)  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 190586 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:36
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151856 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11175 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345763 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147423 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8160 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209057 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545335 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52629 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600613 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361072 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed