vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, fds12, Barbapaidi, KORG N364, truckman, chkontog, dimitraf, lagoudakis

Twitter

Vaporshark rDNA 30

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Vaporshark rDNA 30
« στις: Αυγούστου 07, 2014, 02:15 »
Επιτέλους έφτασε στα χέρια μου το Vaporshark rDNA και μπορώ να πώ πως άξιζε την αναμονή! ;D
Το "r" πριν απο το DNA σημαίνει "Replaceable",δηλαδή "αντικαταστήσιμο" και εννοεί την μπαταρία.

Ας το δούμε όμως λίγο αναλυτικά:
Κατασκευάζεται εξ ολοκλήρου στις Ηνωμένες Πολιτείες.
DNA 30
Βελτιωμένα κουμπιά
Σώμα αλουμινίου
Θύρα mini USB για φόρτιση
Eπικός αυτορυθμιζόμενος με ελατήριο 510 κονέκτορας,εντυπωσιακά σταθερός.
Πολύ μικρό μέγεθος (ίσως το μικρότερο κουτάκι μαζικής παραγωγής με DNA30 και 18650 μπαταρία που υπάρχει)
και...
Ναι-ναι,18650 μπαταρία αντικαταστάσιμη από την χρήστη! :yahoo: (έρχεται συσκευασμένο με μια SONY vtc4 εγκατεστημένη μέσα του,φορτισμένη παρακαλώ!)


Κατασκευη:
Η κατασκευή του είναι πάρα πολύ στιβαρή,δεν κουνάει-παίζει τίποτα και γενικά στο χέρι δίνει την αίσθηση πάρα πολύ στιβαρού Mod.





Κουμπιά:
Σούπερ κουμπιά! Το κεντρικό fire button είναι το ίδιο με το κουμπί του "μικρού" vaporshark αλλά μεγαλύτερο σε μέγεθος και πολύ εύκολο να το βρει κανείς "τυφλά". Κλικαριστό κουμπάκι που αποπνέει σιγουριά για αμέτρητα πατήματα. Γύρω από το κουμπί υπάρχει ένα δαχτυλίδι το οποίο σε κάθε πάτημα ανάβει γαλάζιο. Αν ο χρήστης αποφασίσει να φορτίσει το rDNA του από την θύρα usb που διαθέτει, το δαχτυλίδι του κουμπιού κατά την διάρκεια της φόρτισης ανάβει κόκκινο (δεν υπάρχει μικρό λαμπάκι στην θύρα usb,το λαμπάκι φόρτισης είναι το δαχτυλίδι γύρω από το fire button). Τα κουμπιά αυξομείωσης της τάσης είναι επίσης μεγαλύτερα από του "μικρού αδερφού" του και δείχνουν να είναι μεταλλικά.




Μέγεθος:
Για να καταλάβετε το μέγεθος εδώ το έχω φωτογραφία με ένα κουτάκι μπαταριών 18650... Δύσκολο να υπάρχει άλλο DNA κουτάκι με 18650 μπαταρία σε τόσο μικρό μέγεθος...



Θήκη/καπάκι μπαταρίας
Το καπάκι της μπαταρίας "κουμπώνει" στην θέση του τόσο καλά που δεν χρειάζεται βίδα,πραγματικά πολύ σταθερό και ακούνητο,παρ'ολα αυτά όμως ο κατασκευαστής έχει βάλει και μια βίδα. Στο εσωτερικό,τα ελάσματα που έρχονται σε επαφή με τους πόλους της μπαταρίας εμπνέουν εμπιστοσύνη για αντοχή στον χρόνο. Ανοίγει όπως φαίνεται στις φώτο μόνο ένα καπάκι ακριβώς πάνω από την μπαταρία,το μισό δηλαδή του mod, το άλλο μισό που στεγάζει το τσιπάκι παραμένει ερμητικά κλειστό δίνοντας έτσι την εικόνα πολύ στιβαρής και ποιοτικής κατασκευής!




Βαφή/χρώμα.
Το μόνο μείον. Όταν η Vaporshark έβγαλε την δεύτερη έκδοση του "μικρού" vaporshark DNA είχε κάνει αλλαγές οσον αφορά την βαφή του λογότυπου στο πλάι και έτσι το λογότυπο δεν ξέβαφε όπως στην πρώτη έκδοση. Προφανώς έχουν χρησιμοποιήσει την ίδια βαφή/τεχνική και για το λογότυπο του rDNA. Το χρώμα όμως του mod αν είναι το ίδιο όπως το χρώμα του "μικρού αδερφού" του τότε γρατζουνίζεται πάρα πολύ εύκολα. Έχω την εντύπωση όμως (χωρίς να μπορώ να το πω με σιγουριά) πως η vaporshark έχει αλλάξει την βαφή στο rDNA ώστε να μην ξεβάφει. Σε κάθε περίπτωση αυτό είναι ένα πρόβλημα που λύνεται πάρα πολύ εύκολα με το πανέμορφο Shark Skin, την σιλικονένια δηλαδή θήκη που ντύνει το mod και του προσθέτει πολύ σε ομορφιά! Μόλις πριν από 1-2 μέρες ανακοίνωσε στο facebook η Vaporshark ότι πλέον υπάρχουν όλα τα χρώματα διαθέσιμα στις θήκες για το rDNA άρα υπολογίστε πόσο θα κάνει μέχρι να φτάσουν Ελλάδα. Προς το παρόν υπάρχουν διαθέσιμες μόνο κόκκινες θήκες σαν αυτή στην φωτογραφία.






Κονέκτορας:
Επικός! Ανθεκτικός, αυτορυθμιζόμενος αλλά προσοχή!! Οι ατμοποιητες κάνουν γρατζουνιές περιμετρικά του κονέκτορα (το ειχα παθει στο μικρό vaporshark), αυτο το προβλημα λύνεται είτε βάζοντας μια ροδέλα μεταξύ ατμοποιητή και Mod είτε βάζοντας ελαστικο/σιλικονένιο oring απο drip tip στις σπείρες του ατμοποιητή.




Στην Ελλάδα το έχουν το mpixlimpidi και η Fabvape. (Δεν ξέρω αν το διαθέτει κάποιο άλλο κατάστημα,αν ναι ας γραφτεί στα σχόλια παρακάτω παρακαλώ).
Τιμή Vaporshark rDNA : 190 Ευρώ.
Τιμή Shark Skin : 10 Ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2014, 02:41 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 07, 2014, 10:04 »
Ωραία η παρουσίασή σου, αναλυτική και περιεκτική.
Το έπιασα και εγώ εχθές στα χέρια μου στην fabvape και έπαθα πλάκα. Το μέγεθός του είναι απίστευτα μικρό, ειδικά αν αναλογιστείς ότι περιέχει 18650 καταλαβαίνεις ότι έχει πέσει μεγάλη μελέτη στον σχεδιασμό του.
Βέβαια η τιμή του είναι αρκετά τσιμπημένη για την τσέπη μου, αλλά σίγουρα θα το έχω υπ' όψιν μου μελλοντικά.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 07, 2014, 10:10 »
 :thumpup:  Μπραβο για την παρουσιαση.
Να συμπληρωσω τις διαστασεις για καποιους που θα ενδιαφερθουν  ;D


Υψος 81mm


Πλατος 41mm


Βαθος 21mm

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 07, 2014, 11:45 »
Mε πρόλαβες Pasta στην παρουσίαση...  :)) 

Άντε να φέρουν κανένα άλλο χρώμα skin γιατί με το κόκκινο δεν την παλέυω... :P


Αποσυνδεδεμένος bill1960

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 07, 2014, 12:06 »
ωραίο αλλά νομίζω ειναι ακριβό ανάλογα με άλλα mod


Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 07, 2014, 13:26 »
Πολύ ωραία παρουσίαση ! Αναμφισβήτητα ωραίο και συνεπές mod !
Μία λεπτομέρεια που μου άρεσε είναι ότι τα κανάλια του 510 συνεχίζουν πάνω στο κουτί.
Σημαντικό αρνητικό η πολύ υψηλή τιμή του.
Αυτό που δεν μου κολλάει όμως συνολικά είναι ότι επιλέγει η εταιρία να κυκλοφορήσει σαν νέο της μοντέλο ένα προϊόν που έχει dna30 ενώ ακούγονται φήμες για το νέο chip της evolv αλλά και έχουν κυκλοφορήσει τουλάχιστον ελαφρώς καλύτερα chip όπως το sx350.
Επίσης πιστεύω ότι καθηστέρησαν πάρα πολύ να δώσουν την δυνατότητα 18650 μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 07, 2014, 14:29 »
Για τη φορτιση μεσω υπολογιστη θελει usb 3?

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 07, 2014, 14:54 »
Όπως έχω γράψει και αλλού, οι τιμές γενικώς έχουν ξεφύγει
αλλά το φτηνό ή ακριβό είναι υποκειμενικό...

ok, 190€ είναι πολλά χρήματα ειδικά για την σημερινή κατάσταση στην Ελλάδα,
αλλά απ' την άλλη : all mood, elevator, hana κλπ σχεδόν στην ίδια τιμή είναι και χωρίς μπαταρία...  :))
για να μην πω και για τον Ρουμανο που έχει ξεφύγει εντελώς  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 07, 2014, 14:58 »
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι το 21mm.
Οι περισσότεροι ατμοποιητές πλέον είναι στα 22mm και μου φαίνεται άσχημο να περισσεύει απ έξω από το κουτάκι.
Σε σωλήνες δεν μου φαίνεται τόσο άσχημο αλλά στα κουτάκια με χαλάει λίγο.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 07, 2014, 15:31 »
οκ, δεν το έχω πιάσει, αλλά έχω το διδυμο ... ξαδερφακι του σε ιδιοκατασκευή εδώ και πάνω από ένα χρόνο, οπότε κάποιες αναλογίες ισχύουν
Και λέω δίδυμο ποιητική αδεία, διότι το εργοστασιακό της vapor με το δικό μου δια χειρός depon έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις, dna και παιρνουν την ιδια μπαταρια

Αυτό που πληρώνει κάποιος στο συγκεκριμένο είναι ακριβώς το κομπακτ μέγεθός του.
Πληρώνει την άνεση - την πολυτέλεια αν θελετε -  να κουβαλάει κάτι πολύ μικρό, σε μέγεθος μοντ 18350, αλλά με την αυτονομία του 18650
Χωρις τον περιορισμό να το παροπλίσει όσο χρειάζεται για να το φορτίσει.


Τώρα, για τα 21 χιλιοστά....
Σε σωληνομοντ μπορεί να δειχνει κάπως, στο κουτάκι όμως όχι. Και το δικό μου είναι στα 21 και του φοράω τον καυφούν. Είναι τόσο ελάχιστη η διαφορά, ώστε ξεγελιεται το μάτι και την προσπερνά.
Εχοντας απροβλημάτιστα το δικό μου μοντάκι 14 μήνες (με ένα μακροβούτι σε νερό και αρκετές πτώσεις) μπορώ να πω ότι σε σύγκριση με βαμοειδή, ιννοκιν και λοιπα φτηνά μοντ, μια καλή κατασκευή με dna και προσεγμένα κουμπιά και κονέκτορα μπορεί να έχει αντοχή στο χρόνο και διάρκεια ζωής εφαμιλλη με αυτήν ενός προβαρι. Αν συνδυαστεί με κομπακτ μέγεθος ή με design (όπως στο al wood) πλέον η τιμή δικαιολογημένα ανεβαίνει. Διότι προορίζεται γι΄αυτούς που θα αξιοποιήσουν τα εξτρά που διαθέτει - μέγεθος, αυτονομία, αντοχή


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 07, 2014, 15:56 »
Αυτό με τα 21 δε το είχα προσέξει και ψηνόμουν να το πάρω , το κοίταζα με την άκρη του ματιού αλλά τώρα το έχω διαγράψει . αν είναι να πάρω κουτάκι επάνω θέλω να εχει πλατεία , να πατάει γερά ο ατμοποιητης

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 07, 2014, 16:07 »
Για τη φορτιση μεσω υπολογιστη θελει usb 3?


Με usb 2 φορτίζει,αλλα δεν ξερω αν φορτιζει και με 3. πάντως στην συσκευασία περιέχει ένα καλώδιο mini usb σε usb.




Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 07, 2014, 16:13 »
Και τα δύο στα 5 volts είναι, το usb 2 μπορεί να δώσει μέχρι 500ma ενώ το usb 3 μέχρι 900ma άρα φορτίζει και με τα δύο αν και στη θεωρία αντέχουν μέχρι 1500ma. Κάποιες υλοποιήσεις usb δίνουν και 5000ma.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 07, 2014, 17:26 »
Αν δεν απατωμαι, το rDNA διαθετει θυρα φορτιστης USB η οποια υποστηριζει 800mA.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Vaporshark rDNA 30
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 07, 2014, 19:25 »
Σωστά mantos , ο κατασκευαστής δίνει για rate φόρτισης τα 800mah.  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571304 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7605 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120950 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 586 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 320 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326147 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297172 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827301 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511079 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9498 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios