vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

94 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, kario, infernity, camber, manoslykos

Twitter

Αναλύσεις υγρών για διακετύλιο, acetyl propionyl και ακεταλδεΰδη

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
ακριβως αυτο Παναγιωτη ... το ειχα ξαναγραψει σχετικα με τα ποσοστα που χρησιμοποιουν σε αρωματα που για μενα ειναι πολυ υπερβολικα αλλα ειχα πει και το αλλο σχετικα με τα custards  που κατα κορον λατρευουν οι αμερικανοι και κατα επεκταση και οσοι ατμιζουν αυτα τα υγρα ... δεν διανοείται γευση με γλυκοκαραμελοψητομπρουλε καταστασεις και να μην εχουν ουσιες που συζηταμε .. αλλα εν παση περιπτωση σιγουρα θα χρειαστει οι εταιρείες να επανεξετασουν το θεμα με τα υγρα τους μιας και ηδη αρχιζει ο χορος των αναλυσεων απο τριτους σε υγρα μεγαλων εταιρειων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2015, 09:21 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ίσως εδώ υπάρχει μια πιθανή εξήγηση στο γιατί τα όρια των Αμερικάνων είναι πιο... γενναιόδωρα από τα Ευρωπαϊκά.
Βέβαια, αναφέρεται σε τρόφιμα, καλλυντικά κλπ, αλλά όρια στα υγρά άτμισης δεν υπάρχουν - ακόμα.
Αν και εμφανίζονται κάτι ξεκάρφωτοι αστροναύτες  ;D η γουγλομετάφραση είναι αρκετά διαφωτιστική.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
ακριβως αυτο Παναγιωτη ... το ειχα ξαναγραψει σχετικα με τα ποσοστα που χρησιμοποιουν σε αρωματα που για μενα ειναι πολυ υπερβολικα αλλα ειχα πει και το αλλο σχετικα με τα gustards  που κατα κορον λατρευουν οι αμερικανοι και κατα επεκταση και οσοι ατμιζουν αυτα τα υγρα ... δεν διανοείται γευση με γλυκοκαραμελοψητομπρουλε καταστασεις και να μην εχουν ουσιες που συζηταμε ..
Κοίτα, αυτό διαψεύστηκε 3 μηνύματα νωρίτερα.
Mum's Custard (από τα πιο αγαπητά της Digby's) καθαρότατο.
Ας μην γενικεύουμε και φτιάχνουμε "γεγονότα" χωρίς λόγο.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Θα προτιμούσα να μην ήταν σε μηδενικά υγρά οι αναλύσεις της Digby's, επηρεάζει και αυτό το αποτέλεσμα. Βέβαια εντάξει όχι τόσο ώστε από 0 σε 3mg να γίνουν Five Pawns ξέρω γω...  :))

Και είναι custard, όχι gustard...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Ετσι λεγαμε και για τα 5 πιονια λιγους μηνες πριν τα καθαροτερα τα καλυτερα τα πιο σουπερ ουαο και τωρα τι?  Προς θεου δεν θελω να ερθω σε αντιπαράθεση με κανενα απο εδω μιας και ειμαστε μια κοινοτητα και δεν φτοιαχνω "γεγονοτα" α μη τι αλλο μιλάω με γεγονοτα που ισχυουν και δεν τα λεω εγω μονο αλλα πολλοι απο αλλες κοινοτητες ανα κοσμο σχετικα με τα Custards ... Τεσπα ακομα και αυτο το πινακακι που  ειδα με τα υγρα της Digby's και σχετικα με το Mum's Custard βλεπω οτι εχει βγει στο αcetyl propionyl detect  ασχετα αν ειναι μικρο ποσοστο υπαρχει και δεν ξερω αν με τις θερμοκρασιες μεγαλωνει ή οχι ... και ποιος ειπε οτι το Mum's Custard επειδη ειναι χαρακτηρισμενο Custard  στο τιτλο... ειναι  Custard  υγρο 100% ? δεν θα το αναλυσω αλλα επειδη το εχω δοκιμασει δεν ειδα και κατι ουαο.... βανιλιες παραπανω απο μια, καραμελα, καφε ζαχαρη και κατι αλλο που δεν μπορεσα να το βρω ... Και ξαναγραφω αυτες ειναι δικες μου γνωμες και δεν προσπαθω να δημιουργησω "γεγονοτα"

Δειτε τι λέει η ιδια η εταιρεια

Digby's have posted results for all their juices on their site, on the product pages - they have made the comment:
 We have found a trace amount ( less than 5 ppm ) of Acetyl Propinoyl in Mums Custard and while the amount is so small and does not pose any health risks we are currently working to make sure the recipe is free from this and tastes exactly the same.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2015, 10:06 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Κώστα δεν καταλαβαίνω γιατί παρουσιάζεις το άσπρο ως μαύρο.  :confused1:
Τα γεγονότα διαψεύδουν την εικασία οπότε... τα βάζεις με τα γεγονότα;

Πρώτον, δεν "λέγαμε" για τα πιόνια. Οι οπαδοί τα επαινούσαν ως υγρά και αναλύσεις δεν είχαν βγάλει, οπότε δεν ήξερε κανείς τίποτα για ουσίες. Άλλο η γεύση άλλο οι αναλύσεις υγρών.

Εσύ και πολλοί άλλοι λέτε την προσωπική σας εκτίμηση ως απλοί ατμιστές με βάση τις φήμες που ακούγονται. Οι γνώμη σας δεν είναι πιο ισχυρή από τις αναλύσεις εργαστηρίων. Αυτές, θέλεις δεν θέλεις, αυτή τη στιγμή διαψεύδουν την διαδεδομένη φήμη πως είναι αδύνατον να φτιαχτούν συγκεκριμένες γεύσεις χωρίς διακετύλιο. Αν υπάρξει κάποια ένδειξη για "μαγειρέματα" τότε ξανασυζητάμε.

Το ποσοστό στο υγρό που λέμε είναι κάτω από τα όρια που έχουμε δεχτεί ως επιθυμητά και ασφαλή. Άρα σύμφωνα με τα όρια που έχουμε θέσει είναι καθαρό. Κι εγώ δεν ξέρω αν κάπου στα Φάρσαλα πετάει ο γάϊδαρος αλλά δεν θα αμφισβητήσω τον νόμο της βαρύτητας επειδή μου έχει κάτσει πως ο γάϊδαρος πετάει σώνει και καλά.

Τώρα, αν αμφισβητείς ένα (αρκετά γνωστό) υγρό ότι δεν είναι custard επειδή αυτό δεν ταιριάζει στο σενάριο που έχεις στο νου σου δεν ξέρω τι να σου πω. Εγώ δεν είμαι φίλος των custard αλλά πρωτοέμαθα την εταιρία από Άγγλους που το θεωρούσαν το καλύτερο custard στην δική τους αγορά. Φαντάζομαι πως αυτοί που το προτιμούν μπορούν να περιγράψουν καλύτερα ένα υγρό από εσένα που δεν το έχεις δοκιμάσει.

Το κείμενο που έβαλες το λίνκαρα πρώτος εγώ μια σελίδα πίσω. Η εταιρία λέει στην ουσία "είμαστε τόσο απίστευτα τρομεροί επαγγελματίες που ακόμα και ένα ασφαλές υγρό εμείς θα το κάνουμε αγνό σαν Θεία Κοινωνία". Επίδειξη είναι, ακριβώς το αντίθετο από παραδοχή προβλήματος.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Επιτρέψτε μου μια παρέμβαση.
Καταρχάς το θέμα (όπως σωστά ανέφεραν κάποιοι) δεν είναι νομικό (προς το παρόν) αλλά ηθικό.
Η ΕΕ στον κανονισμό (που θα ισχύσει το 2016) έχει ήδη προτείνει την ανάλυση για διακετύλιο και acetyl propionyl στα υγρά (δεν ξέρω αν απλά θα ζητείται ανάλυση, αν θα βάλουν όριο ή αν θα απαγορεύσουν όσα έχουν τις 2 αυτές ουσίες).
Πολλοί επικαλούνται (και στο εξωτερικό, δεν ξέρω αν αναφέρθηκε και εδώ) το ζήτημα της επιλογής του καταναλωτή. Δηλαδή, να αναγράφεται ότι το προϊόν περιέχει διακετύλιο, και να αποφασίζει ο καθένας αν θέλει να το πάρει. Αυτό όμως έχει συγκεκριμένα προβλήματα.
1. Άλλο να έχει το υγρό 5 ppm διακετύλιο κι άλλο 1000 ppm.
2. Η μεγάλη πλειοψηφία των καταναλωτών δεν ξέρει τί είναι το διακετύλιο και δεν ξέρει τί σημαίνει 5 ppm και 1000 ppm.
Με λίγα λόγια, το να αναγράφεται στη συσκευασία είναι μάλλον άχρηστο για τους περισσότερους, γιατί δεν μπορούν να αξιολογήσουν την πληροφορία.

Επιπλέον, υπάρχει το εξής θέμα.
Ελάχιστες ποσότητες διακετυλίου ή acetyl propionyl (μιλάω για λίγα ppm) πιθανώς να οφείλονται σε "contamination" - δηλαδή δεν τα βάζει κάποιος επίτηδες ως συστατικά, πιθανώς να υπάρχουν ως πρόσμιξη (impurity) σε άλλο βασικό συστατικό. Όταν βλέπεις όμως εκατοντάδες ppm, τότε είναι σχεδόν βέβαιο πως κάποιος το έβαλε εν γνώση του στο υγρό.

Μια ερωτηση:Γινεται κατα την παρασκευη ενος υγρου με επιστημονικη μεθοδο να ελαχιστοποιηθει η παρουσια διακετυλιου εξαιτιας της προσμιξης; (μιλαμε για υγρα που δεν περιεχουν διακετυλιο)

Παντως συμφωνω σαν πληροφορια ειναι δυσκολο να κατανοησει κανεις ppm σε διακετυλιο..

Εισαγωγή παράθεσης λόγω μεταφοράς από εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2015, 10:23 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Το διακετύλιο υπάρχει στο υγρό, πριν την ατμοποίηση, από τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται.
Ακριβώς επειδή γίνεται ζητάμε να μην βάζουν τέτοιες ύλες ή αυτές που κι αν δεν το περιέχουν όταν ενώνονται το παράγουν. Και επειδή γίνεται, κάποιες εταιρίες ψάχνουν να αλλάξουν τις συνταγές στα υγρά τους.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να εμφανιστεί διακετύλιο, χωρίς να προστεθεί επι τούτου στην πρόσμιξη. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει αυτό: http://shop.perfumersapprentice.com/flavorsworkshop/custard.html


Βέβαια σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για ίχνη διακετύλιου, και όχι για τις μεγάλες ποσότητες που υπάρχουν στα υγρά στα οποία αναφερόμαστε. Για αυτές τις μεγάλες ποσότητες είναι μάλλον βέβαιο πως έχει χρησιμοποιηθεί πρώτη ύλη με μεγάλη συγκέντρωση διακετυλίου απο την αρχή.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Αρα υπαρχει καποια σχετικη προοδος στο θεμα αυτο,γνωριζεις να αναφερεις αυτες τι εταιρειες;
Πιστευω ειναι χρησιμο να γνωριζουν οι ατμιστες

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να εμφανιστεί διακετύλιο, χωρίς να προστεθεί επι τούτου στην πρόσμιξη. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει αυτό: http://shop.perfumersapprentice.com/flavorsworkshop/custard.html


Βέβαια σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για ίχνη διακετύλιου, και όχι για τις μεγάλες ποσότητες που υπάρχουν στα υγρά στα οποία αναφερόμαστε. Για αυτές τις μεγάλες ποσότητες είναι μάλλον βέβαιο πως έχει χρησιμοποιηθεί πρώτη ύλη με μεγάλη συγκέντρωση διακετυλίου απο την αρχή.
Αν ειναι μονο ιχνη και δεν φτανουν τα ορια να μας προκαλουν βλαβες ελαφρυ το κακο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν το παρακολουθώ στενά αλλά πριν μήνες η AtmosLab άλλαξε την βανίλια της.
Η Digby's προσπαθεί να αλλάξει την συνταγή του Mum's Custard (παρότι είναι ήδη ασφαλές και κάτω από τα όρια) για να πετύχει μηδενικά νούμερα.
Υπάρχουν κι άλλες, ίσως να θυμούνται άλλοι φίλοι.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Ειχα ακουσει προσφατα για την atmos οτι βελτιωσε καποια αρωματα της,2 αλλα δεν τα θυμαμαι,σημασια εχει να ακολουθησουν ολοι το παραδειγμα τους,το ενα θα ειναι η βανιλια

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Πιστεύω πως θα το κάνουν και εταιρίες χωρίς να το ανακοινώσουν, για να μην "εκτεθούν" -αν και εγώ το βρίσκω θετικό να παραδέχονται τέτοια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Τα επιθυμητά όρια έχουν ανακοινωθεί από τον επιστήμονα εδώ και καιρό.
Σύμφωνα με αυτά κρίνονται αυτές οι ουσίες στα υγρά από σχολιαστές σε όλο τον κόσμο.
[Στην έρευνα του δεν ανακοινώθηκαν συγκεκριμένα ονόματα υγρών για λόγους που έχει εξηγήσει ο ερευνητής και είναι άσχετο με το θέμα μας.]

Χρειαζόμαστε σύσσωμη την επιστημονική κοινότητα για να δούμε πώς θα αντιδράσουμε;
Είναι σχεδόν σίγουρο πως αυτό δεν θα γίνει ποτέ ή θα αργήσει πολλά χρόνια.
Στις περισσότερες επιβλαβείς ουσίες τα όρια είναι στο περίπου με βάση το ρίσκο και τα στατιστικά στοιχεία. Κανείς δεν γνωρίζει ποιός οργανισμός και σε ποιά ποσότητα σε βάθος πόσου χρόνου θα πάθει ή δεν θα πάθει κακό. Η έλλειψη ακρίβειας δεν σημαίνει πως δεν γίνεται το κακό στον οργανισμό. Το ίδιο συμβαίνει και με τις ουσίες στο τσιγάρο, δεν θα πει κανείς πως στο 1745ο πακέτο θα πάθεις καρδιά ή καρκίνο. Ξέρουν όμως πως εκτίθεσαι σε σοβαρό κίνδυνο.

Η ευθύνη είναι της παρασκευάστριας εταιρίας. Ο ρόλος των καταστημάτων είναι σαφώς μικρότερης σημασίας.
Αλλά και την κριτική στην εταιρία κάποιοι την βρήκαν άτοπη.
Οπότε να μην θίξουμε ούτε τον σκύλο, ούτε την ουρά του, ούτε να βγάζουμε τέτοιες πληροφορίες. Να μην ενοχλούμε τον κόσμο γιατί τσαντίζεται όταν μαθαίνει κάποιους κινδύνους. Να μην κουνάμε την βάρκα.
Το κατάλαβα σωστά;
Δεν ειναι καθολου ασχετο με το θεμα.
Ο απλουστατος λογος που ο γιατρος δεν ανακοινωσε τις εταιρειες και τα υγρα, ηταν για να μην βρεθει με ενα σκασμο μυνησεις λογω της ελλειπους έρευνας και κατα συνεπεια των μη επιστημονικα και κοινως αποδεκτων καθορισμενων οριων.
Εκει δεχτηκες την μη ανακοινωση ονοματων και διευθυνσεων για κατι που μπορει να σε βλαψει και η πιστη σου δεν κλονιστηκε, στην fp  επραξες ακριβως το εκ διαμετρου αντιθετο... Δες τι ειχα γραψει τοτε στο σχετικο νημα, τα ιδια ακριβως λεω και τωρα και μαλιστα ειχα κριτικαρει τον γιατρο που δεν εδωσε τα στοιχεια που ειχε στη δημοσιοτητα. Θυμιζω οτι ειχε πει τοτε πως βρηκε καποια υγρα με τεραστιες συγκεντρωσεις των εν λογω στοιχειων. Εκει γιατι δεν υπηρξε η ιδια ευαισθησια; Δεν γινεται να αντιδρουμε επιλεκτικα σΥμφωνα με τις φιλιες μας, τις συμπαθειες μας και να προσπερναμε στην μια περιπτωση ενω στη αλλη να γράφουμε σελιδες επι σελιδων.
Ναι στο κτ εχεις σαφως τεραστο κινδυνο, στο ητ ομως ελαχιστο. Μακαρι να μην ειχε καθολου, αν και κατι αλλο θα βρισκαμε να γκρινιαξουμε και σε αυτη την περιπτωση.
Αυτο που δεν καταλαβες σωστα ειναι οτι λέω πως αντι να μην αγοραζει τα οποια υγρα οποίος κρινει οτι του κάνουν κακο, η οτι τον κοροιδευει ο κατασκευαστης κτλ, παει να μεταθεσει τις ευθυνες σε μαγαζια, μαγαζατορες και αλλους ατμιστες που συνεχιζουν να τα αγοραζουν.
Ξαφνικα γιναμε πονετικοι για τον εξηνταρη που δεν εχει διαβασει το φορουμ και δεν ξερει, ακριβως τι δεν ξερει ομως κανεις δεν γνωριζει γιατι καποιοι λεμε ετσι και καποιοι αλλιως ακομα και οι επιστημονες. Θα στριψει ταληρο να αποφασισει.
Εδω οι επιστημονες δεν λενε γιατι δεν εχουν ικανα στοιχεια, εμεις σπευσαμε να τους υποκαταστησουμε, να αποφασισουμε και να διαταξουμε.
Λες οτι  γιατρος εχει ανακοινωσει τα επιθυμητα ορια. Χωρις να θελω να μειωσω τον γιατρο, καποιοι αλλοι επιστημονες λενε οτι μας ψεκαζουν με τα αεροπλανα. Αυτους γιατι δεν τους πιστευεις;

Τωρα σχετικα με τη συγκριση με ανακλησεις αυτοκινητων για αλλαγη υποσυστηματων,  που ειπε ο Γιωργος, δεν ειναι συγκρισιμο ως παραδειγμα κατα τη γνωμη μου. Για να ανακαλεσουν κατι, εχουν διαπιστωσει οτι το προβλημα υφισταται και κατω απο ποιες συνθηκες. Για να το ωραιοποιησουν και να περασουν την εικονα της υπευθυνης εταιρείας, κανουν και καλα προληπτικη αλλαγη...Αν δεν φοβοντουσαν τις μυνησεις απο τυχον θυματα της βλαβης, δαχτυλακι δεν θα κουναγαν.

Ξαναλεω, θελω να ειμαι οσο ασφαλης γινεται. Δεν μπορω ομως να βασιστω σε εικασιες. Θελω αποδειξεις, αντε ισχυρες ενδειξεις, και κοινα συμφωνημενες απο τους γνωστες, δηλαδη τους επιστημονες. Μεχρι τοτε θα συνεχισω να λεω οτι κακως η fp ενω ειχε αναλυσεις δεν τις εδωσε εξω, αλλα μέχρι εκει. Τα υπολοιπα ειναι αναθεματα, εκτος κι αν δεν μας πειραζει τοσα αρωματα να λενε οτι περιεχουν custard ingredients, αλλα να μην ανοιγει μυτη γιατι ειναι φτηνα ειτε στη Ελλαδα ειτε στα e-shops στην ανατολικη Ευρωπη μερια...

Να ξανατονισω οτι σεβομαι απολυτα τον ιατρο και λαμβανω υπ οψιν μου τα λεγομενα του. Την ευθυνη ομως για την αποφαση την εχω εγω..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2015, 01:13 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Πιστεύω ότι επιλέγεις να αγνοείς τις έρευνες που έχουν δημοσιευθεί εσκεμμένα το οποίο είναι δικαίωμά σου.


Μπορεί να μην έχει τεθεί νομικό πλαίσιο ακόμα για τις συγκεντρώσεις AP/DA, άλλα σύμφωνα με όσες έρευνες έχουν γίνει εώς τώρα, υπάρχουν κάποια νούμερα που ορίζουν ότι στον προβλεπόμενο χρόνο ζωής ενός ενήλικα με μια μέση κατανάλωση η αποφρακτική βρογχιολίτιδα είναι γεγονός.


Τώρα το πως θα φύγει ο καθένας είναι δικαίωμά του να το ρισκάρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2015, 02:38 από xxpistoss »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499343 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy