vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

226 επισκέπτες, 8 χρήστες
camber, nikpoth, Tazz, Jorge, tibolaso, Buliwyf, Ducati.Jimakos, manoslykos

Twitter

Αντιστάσεις τιτανίου

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #150 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 20:14 »
επειδή την πάτησα με κάτι σύρματα τιτανίου από το zivipf.de έχει φοβηθεί το μάτι μου και δεν ξέρω πιο να αγοράσω

 Σήμερα μου ήρθε και εμένα και δεν μου άρεσε καθόλου. Εντάξει μαυρίλα δεν βγάζει αλλά εκτός απο την ελαστικότητα, που με λίγη προσοχή το φτάχνεις το coil, απο γεύση με απογοήτευσε πλήρως. Μεταλλίλα και πικρίλα, ακόμα και μετά απο 2 ml..  :thumpdown:   Όπως είπε και ο Tem το καίει σε dry burn στο VTC και δεν μου το έπαιζε και πολύ καλά, στο D2 οκ και το παίζει καλύτερα αλλά απο γεύση..  :shock_sick_02:   Θα ξαναδοκιμάσω πάντως και σε μικρότερη/μεγαλύτερη διατομή και με λίγο παραπάνω βαμβάκι..  Και περίμενα οτι θα ήταν καλύτερο απο το νικέλιο..  :-\


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #151 στις: Οκτωβρίου 02, 2015, 23:36 »
Μου κάνει εντύπωση πάντως ρε παίδες που λέτε για χάλια γεύση! Εγώ ένα αγνώστου πατρός δοκίμασα και έμεινα πολύ ικανοποιημένος σε σύγκριση με νικέλιο και κάνθαλ. Τώρα έχω παραγγείλει κι αυτό για δοκιμή και βλέπουμε :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #152 στις: Οκτωβρίου 05, 2015, 16:04 »
παιδια ειχα αναφερθει και σε προηγουμενα ποστ οτι ειχα παραλαβει 2 ειδων σειρματα απο esmokeguru.το ενα 025 τιτανιο και το αλλο 0.28 για ελεγχο θερμοκρασιας.τα δοκιμασα και τα 2 ειδη.με το 0.25 ολα καλα,αλλα με το 0.28 στο evic vtc με 3 σπειρες σε 2.5 τρυπανακι και με 5 σπειρες με αποσταση μεταξυ τους και τα 2 coil,οι αντιστασεις μου εβγαιναν με τιμες 0.35 και 0.5 περιπου και στα τρια σεταπ που εκανα,επειτα περασα και το βαμβακι και το εβρεξα πατησα το κουμπι στους 180 βαθμους αρχικα και τιποτα μου εβγαζε protection..γνωριζει κανεις σας τι παιζει?ειναι λογικο το συγκεκριμενο συρμα που ειναι για ελεγχο να εχει τοσα ohm?τι παιζει?? :hmmm: :hmmm:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #153 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 09:15 »
Τα νούμερα που γράφεις αντιστοιχούν σε Τιτάνιο Grade 2. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις Grade 1 που έχει χαμηλότερη ωμική αντίσταση (μη περιμένεις όμως πολύ μικρές αντιστάσεις παραπλήσιες με του Ni200)

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #154 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 13:23 »
camber εκανα πανω απο 5 στησιματα σε 2 ατμο στο φαινομενο και τηλεμαχο ειναι grade 1 0.28 χρυσο αυτοκολλητο απο esmokeguru.πηρα και τηλ τον βασιλη και ειπε οτι θα με ενημερωσει...τωρα εστησα και ειναι ο.42 με 4 σπειρες περιπου θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτο.μεχρι στιγμης εχω να πω οτι το ατμισμα του ειναι πολυ υποτονικο δοκιμασα στα 30 βατ μεχρι 60 στο evic vtc.το παλευω να βρω τα κουμπια του για το τιτανιο.στο τηλεμαχο μου βγαζει καποιες φορες το μηνυμα short atomizer αλλα μετα παιζει στους 220c πολυ υποτονικο αλλα και σκετη βαση vg που εχω στο φαινμενο παιζει αλλα πολυ υποτονικα δεν ξερω ποια ειναι μια ιδανικη επιλογη ατμισματος για τιτανιο αν εχετε καποια ιδεα.θα πω περισσοτερες λεπτομεριες για τις δοκιμες που εκανα γιατι μπορει να μην γινομαι και σαφης!αλλα μεχρι στιγμης δεν με εχει ικανοποιησει.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #155 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 13:32 »
Ιδανική είναι μια αντίσταση τιτανίου που δεν ξεπερνάει το 0.5 ohm. Θεωρώ ότι ένα σύρμα (grade 1) με διατομή από 0.32 έως 0.40mm μπορεί να δώσει καλό αποτέλεσμα. Το 0.28 είναι αρκετά λεπτό και δεν σηκώνει πάνω από τρείς έως τέσσερεις το πολύ σπείρες.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #156 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 13:37 »
εχεις δικιο tem απλα μου ειχε προταθητει η συγκεκριμενη διατομη για tc και ηταν και ακριβο..τι να πω..πιστευω οτι δεν εχει διατυπωθει σωστα απο τον πωλητη..τεμ η ρυθιση των βατ σε tc τιτανιου παιζει σημαντικο ρολο αν ρυθμιστει στα 30 η στα 60 βατ η σημασια εχει η ρυθμιση της θερμοκρασιας στην τιμη που επιθυμουμε?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #157 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 14:26 »
Σε  TC παίζεις με την θερμοκρασία. Τα Watts τα ρυθμίζεις στο όριο που θες να δίνει για να διατηρεί αυτή την θερμοκρασία.
Π.χ. αν το δουλεύεις στους 220 βαθμούς C και το βάλεις στα 20 watts, θα σου δίνει όταν πατάς fire το ανώτερο 20 Watts μέχρι να επιτύχει την θερμοκρασία που του ζήτησες. Μ' αυτόν τον τρόπο δίνει την στιγμή που πατάς 20 Watts στιγμιαία και μετά παίζει μέχρι το όριο των 20 Watts για να διατηρεί την θερμοκρασία στους 220. :)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #158 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 14:29 »
Teo, oι 4 σπείρες που κάνεις θεωρώ ότι είναι λίγες. Λεφτά μπορεί να μην υπάρχουν αλλά χώρος στο ντεκ άπλετος  :) . Κάνε 6-7 σπείρες να τις ευχαριστηθείς. Με τιτάνιο οι αντιστάσεις θα βγαίνουν πολύ μεγαλύτερες από το νικέλιο. Με 0.30 τιτάνιο 7 σπείρες σε 2.5mm μου βγαίνουν 0.53-0.55 και παίζει μια χαρά με πιο βελούδινο ατμό από νικέλιο. Επιπλέον μπόνους η αυτονομία της μπαταρίας που αυξάνει κατά 25-30%.

Σε έλεγχο θερμοκρασίας τα βατ παίζουν ρόλο μόνο στο πόσο γρήγορα θα φθάσεις την επιθυμητή θερμοκρασία. Σε VTC παίζω με 30W στους 240οC και πάει τρένο σε KFL

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #159 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 14:45 »
ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες!!camber πρεπει να εχει θεμα ομως το συρμα αυτο που σου ειπα διοτι με 3 σπειρες ειμαι ηδη αυτη τη στιγμη στα 055!!γιατι δεν μπορω να το καταλαβω αραιες οι σπειρες δεν μπορω να καταλαβω τι αλλο μπορει να φταιει.και εγω ειμαι υπερ των 6-7 σπειρων spaced διοτι με kanthal ειχα καλο αποτελεσμα και βελουδινο ατμο σε ολους μου τους ατμοποιητες αλλα ειδη παει ψηλα με τοσες λιγες σπειρες τι αλλο να κανω??στους 230c ειμαι αυτη τη στιγμη με τηλεμαχο 45w και εχω υποτονικοτατο ατμισμα και ελαχιστη γευση...!καθολου καλη αποδοση για τα γουστα μου...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
με grade 2 τιτανιου 0.25 αντιθετα εχω μια χαρα αποτελεσματα παιζουν αστερι δοκιμασμενα τα συρματα σε 3 ατμο..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2015, 14:51 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #160 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 01:32 »
.............. πρεπει να εχει θεμα ομως το συρμα αυτο που σου ειπα διοτι με 3 σπειρες ειμαι ηδη αυτη τη στιγμη στα 055!!γιατι δεν μπορω να το καταλαβω αραιες οι σπειρες δεν μπορω να καταλαβω τι αλλο μπορει να φταιει.και εγω ειμαι υπερ των 6-7 σπειρων spaced διοτι με kanthal ειχα καλο αποτελεσμα και βελουδινο ατμο σε ολους μου τους ατμοποιητες αλλα ειδη παει ψηλα με τοσες λιγες σπειρες τι αλλο να κανω??στους 230c ειμαι αυτη τη στιγμη με τηλεμαχο 45w και εχω υποτονικοτατο ατμισμα και ελαχιστη γευση...!καθολου καλη αποδοση για τα γουστα μου...

Μια ακόμα προσπάθεια με το ίδιο σύρμα (e-SmokeGuru Σύρμα Τιτανίου Grade 1 0.28mm - 29G).......7 σπείρες σε 2.5mm και αντίσταση 0.76 ohm.
Στο eVic-VTC Mini. Στούς 315 C ή εναλλακτικά στους 600 F  το αποτέλεσμα είναι σχετικά ικανοποιητικό. Από εκεί και κάτω ουσιαστικά προσπαθείς να ατμίσεις χωρίς αποτέλεσμα. Πολύ καλής ποιότητας το συγκεκριμένο σύρμα αλλά δεν ενδείκνυται για χρήση με συσκευές TC και ειδικά με το eVic-VTC Mini που έχει όριο στους 315 βαθμούς C.

Αποσυνδεδεμένος manosfzr

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #161 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 02:21 »
Πήρα και εγώ σύρμα τιτανιου απο atomizer.gr , μιας και είναι κοντά μου , σε 3 διαφορετικά πάχη 0,20mm-0,29mm και 0,39mm ετσι να εχω να παίζω :) δοκίμασα με 0.29 και εδω έμεινα μιας και με κάλυψε . grade δεν ξέρω ( ουτε ο ιδιος που μου τα εδωσε δεν ξερει ) καθάρισμα με οινόπνευμα για τη μαυρίλα , 5 σπείρες σε βίδα 2.5μμ , 0.42ωμ και όλα μια χαρά !!! γεύση , χτύπημα , ντουμάνι . αυτο που ειδα ειναι οτι θέλει πιο πολλούς βαθμούς απο το νικελ  για να δουλέψει σωστά . ακόμα και σε ατμο χωρείς βίδες όπως ο egoone κάθετε κάλα το συρμα παρόλο την ελαστικότητα του . γράφω και τα ωμ απο τα σύρματα αν ξέρετε τη grade ειναι . 0.20-15ωμ , 0.29-7.1ωμ και 0.39-4,2ωμ ( τιμες απο το σαιτ του μαγαζιου ) ευχαριστώ !!

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #162 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 03:43 »
Γειά σας! Με τιτάνιο 0,29mm από 4-smoke.gr Γερμανικό έστησα  σε kf 4 και σε lemo2, 6 σπείρες σε 2mm, που λόγω ελαστικότητας βγήκαν μάλλον στα 2,5mm και περίπου στα 0,55Ω. Ατμίζουν σε eVIC VT mini, στους 220-230 C, 14-15W, χωρίς κανένα πρόβλημα. Καμία αλοίωση στη γεύση (διάφορα οικεία μου υγρά,όλα 50-50 PG/VG). Τέλος λόγω της σχετικής ακαμψίας του μετάλλου, εύκολα αλλάζεις μπαμπάκι για αλλαγή υγρού και γεύσης, χωρίς να κινδυνεύει η αντίσταση. Νομίζω ότι είναι ένα πολύ κατάλληλο και εύχρηστο υλικό!
Εντύπωση τέλος, προκαλούν αναφορές συνατμιστών για μεταλική γεύση, (ίσως κάποια επεξεργασία του σύρματος?) εφόσον απ' τα πλεονεκτήματα του τιτανίου για  χρήση σε οδοντικά εμφυτεύματα, αναφέρονται:
. ..."Άλλα σημαντικά χαρακτηριστικά του τιτανίου είναι η ουδέτερη γεύση και η απουσία αλλεργικών αντιδράσεων με τους ιστούς"..Πηγή: Εδώ[size=78%]http://www.sotiropoulos-dentallab.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=10:titaniumpropertiesapplications&catid=1:library&Itemid=3[/size].
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2015, 04:03 από takkat »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #163 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 10:26 »

μιας που είπες το κατάστημα δεν βάζεις και ένα link για το συγκεκριμένο σύρμα τιτανίου επειδή μετά από ψάξιμο στο συγκεκριμένο κατάστημα βρήκα μονο kanthal
άμα θέλεις πες μας και μερικές λεπτομέρειες
από μαυρίλα πως πάει το σύρμα σου?
το δούλεψες σε mod με έλεγχο θερμοκρασίας?
έκανες δοκιμη με στεγνό βαμβάκι?

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #164 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 12:13 »
tem στους 315c θα το δοκιμασω και εγω αφου το λες γιατι μεχρι στιγμης δεν  βγαζει καθολου βελουδινο ατμο μεχρι τους 230.επισης με 315 μεγιστο οριο θερμοκρασιας μηπως υπαρχει προβλημα με την ατμοποιηση της vg που κανω?μηπως υπαρχει προβλημα υπεθετα οτι ειναι καλο να μην ξεπερνιουνται οι 230 βαθμοι για την θερμοκρασια του υγρου αλλα δεν ξερω..εχετε κατι στα υποψη σας?επισης το συρμα τιτανιου των στνατμιστων τι καθαροτητας ειναι μπορειτε να μας πειτε?γιατι απο esmoke που δοκιμασα δεν καθαρισα καθολου με οινοπνευμα μιας και το ειδα πεντακαθαρο,χωρις μεταλικη γευση απλα παρατηρησα οτι δεν ''γλυκιζει τα υγρα μου πραγμα που εκανε το κανθαλ και νου αρεσε,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευστοχη αυτη η παρατηρηση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem