vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

208 επισκέπτες, 8 χρήστες
infernity, Jorge, nikpoth, tibolaso, Buliwyf, camber, manoslykos, Mantis039

Twitter

Αντιστάσεις τιτανίου

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 00:23 »
Δεν κανεις dry burn το συρμα τιτανιου.
Μετα απο μερικα ml χρησης, αλλαγμα μαζι με το βαμβακι.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 01:19 »
Καλησπερα,επειδη και εγω χρησιμοποιω τιτανιου στη σοφια,σαν λυση για να χωραει βρηκα τη χρηση κεραμικου με φαρδυτερο slot απο atmistique οποτε κανω πιο φαρδια την αντισταση[λιγοτερες στροφες] και χωρα ανετα


αν καταλαβα καλα χρησιμοποιεις και πιο χοντρο φυτιλι ,οποτε γυρνας λιγοτερες σπειρες  :thumpup: .


η πλακα ειναι οτι τα παλια συρματα,σφηνωνανε τελεια στην σοφια αλλα στον diver ηθελε να κανεις καποια πατεντα για να μην κουνιεται το κεραμεικο,τωρα του τιτανιου σφηνωνουν τελεια στον diver και θελουν πατεντα στην σοφια  :eyesplash: .

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #92 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 01:25 »
Τι να σου πω,εμενα κουμπωνουν χωρις πολυ ζορι
κεραμικο μεγαλο σλοτ συν τιτανιου 1,5 ετοιμες
μηπως αυτα τα κεραμικα εχουν κατα λιγο λεπτοτερο κορμο
τι να σου πω,μια δοκιμη ισως βοηθησει

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #93 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 01:30 »
ηταν στα αμεσα σχεδια μου η αγορα τους ,θα παρω και θα γραψω εντυπωσεις.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #94 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 00:09 »
τελικα αν και προσπαθησα αρκετα δεν ταιριαξα με τις τιτανιου,πολλες σπειρες για να χωρεσουν στο κεραμεικο της σοφιας  >:( ,επισης μαλλον ειναι πιο χοντρες γιατι στην σοφια θελει μεγαλο ζορι για να σφηνωσουν,ισως καποια στιγμη να ξανακανω μια προσπαθεια,αν τα αποτελεσματα για το nicrohrome -kanthal ειναι απογοητευτικα  :'( .

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #95 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 07:11 »
Tα 18mm σε spool http://www.e-smokeguru.gr/en/esg-titanium-wire-10m-in-spool-0.18mm-33g-en-de-en.html σε 1.7mm τρυπανακι με 5 σπειρες εισαι στα 1.6οhm. Βεβαια θες τσαφ εκτος αν κανεις καλλιχτενικο στριψιμο με τσιμπιδακι οπου περνανε απο το κεραμικο. Δοκιμασμενο σε dripper  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #96 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 09:40 »
Εγώ που δεν έχω τσαφ, ακόμα και με γυαλιά δεν μπορώ να τα στρίψω τα σύρματα σωστά με το χέρι...

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #97 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 09:46 »
τελικα αν και προσπαθησα αρκετα δεν ταιριαξα με τις τιτανιου,πολλες σπειρες για να χωρεσουν στο κεραμεικο της σοφιας  >:( ,επισης μαλλον ειναι πιο χοντρες γιατι στην σοφια θελει μεγαλο ζορι για να σφηνωσουν,ισως καποια στιγμη να ξανακανω μια προσπαθεια,αν τα αποτελεσματα για το nicrohrome -kanthal ειναι απογοητευτικα  :'( .

Μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες γιατί εγω τις χρησιμοποιώ στον Ιάττυ και δεν έχω κανένα πρόβλημα,
σε πόσα ωμ παίζεις? 
Με τις έτοιμες τους 1 ωμ μου βγαίνουν 7 σπέιρες και χωράνε μια χαρά

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #98 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 15:08 »
εχω παρει τις ετοιμες 1.5 ωμ,χτες με biowick που ειναι σχετικα πιο λεπτο απο το φυτιλι,χαλασε 3-4 και τελικα δεν τα καταφερα να τις στριψω,με το με braided φυτιλι με αρκετη δυσκολια τα καταφερνα.


αληθεια χρειαζεται να ειναι τοσο μακρυ το resistance μερος?επισης οπως ξαναπα ειναι λιγο πιο χοντρα .οποτε θελει πολυ ζορισμα για να μπουν στην σοφια.

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #99 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 16:18 »
Ε ναι κακα τα ψεματα εχουν μεγαλο μηκος, ειναι τοσο μεγαλες διοτι εχουν αρκετα χαμηλη ωμικη αντισταση ανα μετρο. Το μισο ohμ ειναι οι πιο μικρες σε μηκος και βγαινουν γυρω στο 1ohm συνολο. Ε αμα εχεις και το ανοιγμενο κεραμικο που εχει ο atmistique http://www.atmistique.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=725&category_id=54&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=46 παιζει πολυ ανετα.

Αποσυνδεδεμένος skylosss

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #100 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 12:18 »
μετα απο χρήση μίας βδομάδας και κανα δυο ακομα αλλαγές ομολογώ να πώ οτι δεν θα το ρισκάρω αλλο.. (βεβαια το ντουμάνι ηταν τέλειο)


κάποιες φάσεις έπερνα κάτι σαν καμένο στην γλώσσα
μετα απο πείραματα σε Driping κατάλαβα οτι έτρωγα κατι σαν επίστρωση απο το συγκεκριμένο συρμα (δοκίμασα τις έτοιμες 0,5 - 1 - 1,5)


καλα οταν είπα να την κάψω ετσι σκέτη να δω τι πέζει τοτε καταλαβα τι ετρωγα




Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #101 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 12:29 »
Και τι είδες όταν "την έκαψες έτσι σκέτη"?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #102 στις: Οκτωβρίου 29, 2014, 13:33 »
μετα απο χρήση μίας βδομάδας και κανα δυο ακομα αλλαγές ομολογώ να πώ οτι δεν θα το ρισκάρω αλλο.. (βεβαια το ντουμάνι ηταν τέλειο)


κάποιες φάσεις έπερνα κάτι σαν καμένο στην γλώσσα
μετα απο πείραματα σε Driping κατάλαβα οτι έτρωγα κατι σαν επίστρωση απο το συγκεκριμένο συρμα (δοκίμασα τις έτοιμες 0,5 - 1 - 1,5)


καλα οταν είπα να την κάψω ετσι σκέτη να δω τι πέζει τοτε καταλαβα τι ετρωγα
τι πειράματα έκανες και ποιές ήταν οι διαπιστώσεις σου? Δεν μας βοηθάει μια απλή αναφορά χωρίς λεπτομέρειες

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #103 στις: Νοεμβρίου 06, 2014, 14:59 »
Έστησα σήμερα στον Leo dripper αντίσταση τιτανίου 1.5Ω σε microcoil και φυτιλι από Nakamichi cotton pads, δηλαδή το στήσιμο που κάνω εδώ και καιρό με kanthal.
Τεράστιες διαφορες στη γεύση και στον ατμό δεν είδα, έχει λίγο καλύτερη γεύση ειδικα στις πρώτες τζούρες σε σχέση με το kanthal που θέλει λίγο στρώσιμο. Αν είναι καλλίτερη στο να κρατάει λιγότερα κατάλοιπα, σίγουρα θα  την προτιμώ σε σχέση με το kanthal.
Με την πρώτη ευκαιρεια θα την δοκιμάσω και στον kayfun.


Τελικά δοκίμασες και στον Kayfun τις αντιστάσεις τιτανίου; Ρωτάω επειδή έχω έναν μόνο επισκευάσιμο μέχρι στιγμής, έναν 26650 κλώνο του Kayfun από το fasttech (περιμένω και έναν ίδιο δεύτερο), ενώ χρησιμοποιώ κι εγώ αποκλειστικά τα βαμβάκια της Nakamichi, τα έχω ερωτευτεί πραγματικά  :_love_heart: με σύρμα Kanthal σε microcoil.

Και ρωτάω επίσης επειδή χρησιμοποιώ αποκλειστικά το Frosty Peach της Umami στον Kayfun, που είναι το μόνο υγρό της που αφήνει πολλά κατάλοιπα. Αν αντιλαμβάνομαι πάντως σωστά, οι παρατηρήσεις σου για τον dripper (ελαφρά καλύτερη γεύση, πολύ λιγότερα κατάλοιπα) θα ισχύουν στον ίδιο βαθμό και για τον Kayfun ή όχι;

Και για να μη ξεφύγουμε εδώ, θα εκτιμούσα αν μου έλεγες σε pm σε ποια αντίσταση στον Kayfun εκτιμάς ότι παίρνεις το καλύτερο αποτέλεσμα στη γεύση του υγρού. Εγώ τον ξεκίνησα με στησίματα στα 1,8Ω αλλά από τότε όσο τον κατεβάζω στα Ω της αντίστασης, τόσο καλύτερος μου φαίνεται γευστικά. Τον πήγα στα 1,6Ω, μετά στα 1,4Ω και τώρα τον έχω στα 1,3Ω και στα 11W.  :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αντιστάσεις τιτανίου
« Απάντηση #104 στις: Νοεμβρίου 06, 2014, 19:09 »
Δεν έχω προλάβει ακόμα να δοκιμάσω στον kayfun.
Λογικά όμως ναι θα έχει και εκεί λιγότερη μάκα η τιτανιου.
Για το στήσιμο μου στον kayfun microcoil 1.4Ω 8-9 σπείρες 32αρι και nakamichi cotton pads  :thumpup: [size=78%] [/size]


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem