vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

424 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge, Ηρακλης

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Αποσυνδεδεμένος docjimvaper

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping is just the beginning . . .
    • iPlayRadio NetWorks
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #210 στις: Φεβρουαρίου 09, 2017, 14:22 »
Καλησπερα σε ολους και σε σενα Emivion,
Το μηνυμα μου το γραφω προς ολους με αυτον τον τροπο, καθως εχω να μπω αρκετα
χρονια σε forum (αν και περιεργο για εναν κομπιουτερακια με εμπειρια στο χωρο πανω απο 30 χρονια).
Ειμαι νεος στο σπορ (3 εβδομαδες) και απο τοτε που αρχισα δεν εχω ξαναβαλει συμβατικο τσιγαρο στο στομα μου. Και ειμαι περηφανος για αυτο και προσπαθω με τη σειρα μου να πεισω και ολους τους φιλους, γνωστους και της οικογενειας/συγγενεις να κανουν το ιδιο.
Ομως με το περασμα του χρονο σε αυτο το διαστημα, εχω κανει πολλες ερευνες και εχω δει αρκετα βιντεακια και αναλυσεις, καθως ψαχνω να βρω ενα μηχανακι που να εχει καλη διαρκεια μπαταριας, ασχετως με την χρηση - αν και η χρηση παιζει καθοριστικο ρολο, δηλαδη διαρκεια τουλαχιστον 2 ημερων καθως επισης και εναν καλο ατμοποιητη χωρητικοτητας τουλαχιστον 4.5ml αλλα και τις πιο σωστες ετοιματζιδικες κεφαλες/αντιστασεις για να απολαμβανω πιο καλα τη γευση του e-liquid που βαζω και να βγαινει και συναμα ενα καλο ντουμανι...
Ξεκινησα με ενα κιτ ετοιμο που βεβαια ηταν ως ξεχωριστα προιοντα, της Nobacco, το mod Apyron-S και τον ατμοποιητη Cupa (3.5ml) και αντισταση 1.5 clapton.
Ειμαι ικανοποιημενος αλλα σιγα σιγα οσο περναει ο καιρος μαλλον θελω ισως κατι πιο καλο στους τομεις που ανεφερα παραπανω.
Στην αρχη οταν αρχισα, επελεξα νικοτινη 0.6 αλλα μετα απο 1 εβδομαδα επελεξα 1.2 για να
εχω πιο δυνατο χτυπημα. Η ας πουμε μικρη χαζομαρα μου καθως ακουγα απο δω και απο κει
διαφορα ειναι οτι ενω η αντισταση ειχε ανοχη μεχρι 20W εγω ατμιζα στην αρχη 13.5W και
κατι μου εφταιγε, και μετα ενας φιλος μου λεει να ατμιζω μεχρι 11.8W (περιπου 4.2V) γιατι
ετσι λεει προστατευω την αντισταση και εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης. Ομως στην πορεια αυτο
αποδειχτηκε μυθος και τωρα ατμιζω με 17-18W.
Εχετε να μου προτεινετε κατι εσεις απο εμπειρια για αυτα που ψαχνω;
Επισης να ευχαριστω τον Emivion για το link καθως ανακαλυψα οτι το smok-e εχει καταστημα
πολυ κοντα στο σπιτι μου και μαλιστα σημερα θα το επισκεφτω να παρω ιδεες και μηπως τελικα
βρω αυτο που θελω.
Υ.Γ: να ευχαριστω την Dr Φαρσαλινος & τον Κο Κωστα (vapelikegeek @youtube) που μας ανοιγουν
τα ματακια και μαθαινουμε και κατι παραπανω.
Ναστε ολοι καλα και happy-vaping  :respect:

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2017, 13:25 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Struski

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #211 στις: Ιουνίου 29, 2017, 14:19 »
Συγχωρέστε με για το σεντόνι. Αν το θέμα ανήκει σε άλλη κατηγορία, ας μεταφερθεί από τους admin. Αν πάλι θεωρείται αχρείαστο, ας διαγραφεί.
Για δύο λόγους το ξεκινάω το θέμα: Α. Για να παίρνω εγώ θάρρος (εγωιστικό), και Β. Μήπως και τα διαβάσει κανένας νέος σα κι εμένα και πάρει έστω και μία χρήσιμη πληροφορία.
Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο για λίγο πίσω, όταν 16,5 ετών καλοκαίρι του 1989 2ας προς 3η Λυκείου και διαβάζοντας Φυσική για Πανελλήνιες, ένα μεσημέρι, μου τη βίδωσε και πήγα στο περίπτερο και αγόρασα το πρώτο μου πακέτο. Vantage ήταν. Γύρισα σπίτι, (οι γονείς λείπανε) το άνοιξα, έβγαλα το 1ο μου τσιγάρο και το φούντωσα! Μαγκιά, «εντάξει, έγινα άντρακλας τώρα» και άλλες τέτοιες εφηβικές αηδίες. Από τότε η πορεία μου ήταν: Vantage, Muratti Ambassador, Camel μαλακό για πολλά χρόνια, Drum στριφτά χωρίς φίλτρο και τέλος Old Holborn κίτρινος με φίλτρο μέχρι σήμερα. Ένα θετικό που είχα ήταν ότι για κάποιο λόγο σιχαίνομαι τη τσιγαρίλα στο σπίτι μου, και πάντα κάπνιζα στα μπαλκόνια, στα παράθυρα κλπ.

Πάντα ήμουν αδύνατος, 1,83 ύψος με 68-70 κιλά βάρος. Αλλά μετά το Πολυτεχνείο και πηγαίνοντας φαντάρος, αφού έφυγα από τα Βρισικά του Έβρου 67 κιλά και πήρα μετάθεση Αθήνα, μέσα σε 4 μήνες έφτασα τα 87 κιλά!!! Χαρακτηριστικά θυμάμαι να τρώω βραδινό, και μετά από ένα ποτάκι στις εξόδους μου, να περνάω από τα Goodys και να ξανατρώω βραδινό! Η στέρηση του φαγητού στη μονάδα στην οποία οι μάγειρες παίζανε μπάλα με τα ποντίκια στο «εστιατόριο»… Δόξα Τω Θεώ, έχω έναν πολύ καλό φίλο (και ξάδερφο) που είναι αυθεντία στο θέμα γυμναστική, βάρη και γενικά προπονήσεις. Όταν λοιπόν απολύθηκα το 2001 κατάλαβα τι μ@λ@κία είχα κάνει με το βάρος μου και γενικά με το σώμα μου. Οπότε ξεκίνησα με σοβαρό πρόγραμμα και με τη βοήθεια του «προσωπικού» μου γυμναστή (αυτός με βοηθάει με τις προπονήσεις, εγώ τον βοηθάω με τις τεχνολογίες…) προπονήσεις και αερόβιες και βάρη. Και όντως κατάφερα να χάσω κιλά, να γίνω πάλι φυσιολογικός. Εννοείται πως σε όλα αυτά τα χρόνια κάπνιζα κανονικά. Θεωρώ τον εαυτό μου έναν κανονικό προς βαρύ καπνιστή.

Το Μάιο του 2004 και βγαίνοντας από έναν καθαρισμό από οδοντίατρο, μου τη βιδώνει και κόβω το τσιγάρο!!! Μαχαίρι!!!  Ταυτόχρονα ξεκινάω γυμναστήριο και διατροφή! Ψυχασθενής… Χωρίς να το καταλάβω έκοψα και τον καφέ! Για 1,5 μήνα δεν είχα βάλει ούτε ένα στο στόμα μου! Ζορίστηκα τις 2-3 πρώτες μέρες αλλά τελικά τα κατάφερα. Μετά τον 1,5 μήνα θεώρησα ότι το έκοψα και απεξαρτήθηκα. Πόσο λάθος είχα κάνει… Μετά τη νίκη της Εθνικής Ποδοσφαίρου στη πρεμιέρα με τη Πορτογαλία, που το έβλεπα με κάτι φίλους, ζήτησα από έναν «ένα τσιγαράκι. Σιγά ρε, το χω κόψει πια…». Αυτό ήταν, σε μια εβδομάδα, ξανακάπνιζα κανονικά! Γιατί όπως έλεγε ο συγχωρεμένος ο αδερφός μου (μανιώδης καπνιστής που πάλευε χρόνια να το κόψει) «Ο ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΠΟΤΕ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ. ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΗΝ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ».

Το 2010 περίπου, ο αδερφός μου έρχεται μια μέρα με ένα μαύρο μαρκούτσι και μου λέει: «Έλα, πετάμε τα τσιγάρα και ξεκινάμε αυτό». Ήταν ένα ΗΤ eGo της nobaco αν θυμάμαι καλά. Το δοκίμασα για μια εβδομάδα, έφαγα άπειρα καμένα, ήπια τα μισά υγρά από τα σκασίματα και το βαρέθηκα και το πέταξα… Επιστροφή στο ΚΤ λοιπόν.

Πέρυσι το καλοκαίρι, πηγαίνοντας σε ένα επαγγελματικό ραντεβού με κάποιον Καρδιολόγο που τον ξέρω 4-5 χρόνια τώρα, κάποια στιγμή του λέω: «Να βγω να κάνω ένα τσιγαράκι». Και μου λέει «Τι θα γίνει, θα το κόψεις; Αν δε μπορείς να το κόψεις, δοκίμασε τουλάχιστον το ΗΤ». Και από τότε μου καρφώθηκε η ιδέα αφού δε μπορώ να το κόψω μαχαίρι, ας δοκιμάσω το ΗΤ. Συμφώνησα λοιπόν με τον εαυτό μου ότι μετά τις διακοπές, θα ξεκινήσω το ΗΤ.

25/8/2016 παίρνω τη καλή μου και της λέω «Πάμε να πάρω ΗΤ. Ας το προσπαθήσω». Πάμε στη νομπάκο και ενώ η κακομοίρα η κοπέλα στο κατάστημα μου έλεγε «σας προτείνω να πάρετε ένα μποξάκι» εγώ ο μάγκας (…) της έλεγα «αυτές οι κουμούτσες είναι απαίσιες και δε μου αρέσουν καθόλου». Η ημιμάθεια είναι πολύ χειρότερη από την άγνοια… Τελικά πήρα ένα πακέτο με 2 clearomizer και 2 μπαταρίες και ένα καπνικό υγρό με μια αμυδρή γεύση και με 12άρα νικοτίνη. Έσκασα ένα 80άρι ευρώ. Επειδή όντως ήμουν αποφασισμένος, το κράτησα μέχρι τον Οκτώβρη, αλλά σιγά σιγά, δε με «γέμιζε» η όλη διαδικασία. Άλλαζα υγρά, κατέβηκα γρήγορα στην 6άρα νικοτίνη, αυτό που είχα πάρει απέδιδε καλά μόνο όταν ήταν πολύ φορτισμένη η μπαταρία. Όταν η μπαταρία άρχιζε να αποφορτίζεται έπεφτε η απόδοση και είχα ένα αίσθημα έλλειψης. Κάποια στιγμή ένας φίλος μου έφερε μια σαχλαμάρα της Joytech (eGo AIO) που ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΚΑΜΕΝΟ ΟΣΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΚΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΑ. Όλο αυτό τον καιρό είχα κάνει ελάχιστα ΚΤ τα οποία στη πρώτη τζούρα ήταν θεσπέσια, στη 2η αδιάφορα, και από κει και μετά αηδιαστικά και τα έσβηνα αμέσως από τη βρώμα. Να σημειώσω εδώ τα απίστευτα οφέλη για την υγεία μου: σε 1-2 μέρες γεύση και όσφρηση άρχισαν να στρώνουν. Από τη 3η μέρα και μετά εξαφανίστηκε αυτό το χρρρ χρρρ στην αναπνοή μου τα βράδια που έπεφτα για ύπνο! Μου φαινόταν απίστευτο! Αντοχές άρχισαν να ανεβαίνουν κατακόρυφα! Δε το πίστευα! Ήδη όμως και παρά τα οφέλη στην υγεία μου που ήταν πασιφανή, άρχισα να σκέφτομαι το ΚΤ… Δε με γέμιζε αυτό το ΗΤ που είχα… Και τελικά, αφού σκάσανε και κάτι στραβές με δουλειά κλπ, ξαναγύρισα στο ΚΤ. Τότε ήταν που κάποιος γνωστός μου, μου είπε «καλά ρε, τι ασχολείσαι με τα έτοιμα; Πάρε έναν bellus να φτιάχνεις μόνος σου τις αντιστάσεις κλπ, να σωθείς». Αυτός, τον bellus της UD είχε και φυσικά αυτόν πρότεινε. «Είσαι στα καλά σου ρε; Θα κάθομαι να φτιάχνω μόνος μου αντιστάσεις; Αποκλείεται…» του απάντησα. «Σιγά ρε, δεν είναι και πυρηνική φυσική, τα χέρια σου πιάνουν, θα τα καταφέρεις». Οι προθέσεις του ήταν καλές και όντως με έβαλε στον δρόμο των επισκευάσιμων αλλά η πρότασή του δεν ήταν για μένα. Ο bellus είναι για αεράτες τζούρες, αλλά εμένα το κόλλημά μου είναι με τις σφιχτές τσιγαρίσεις. Αγοράζω τον bellus, τον στήνω με τη βοήθειά του και θαύμα! Ξαφνικά βρήκα έναν κόσμο ατμίσματος εντελώς διαφορετικό απ ό,τι ήξερα! «Τέλεια! Τώρα όντως θα το κόψω το ΚΤ» σκέφτηκα. Αλλά και πάλι λάθος έκανα. Ήταν πολύ αεράτος για τα γούστα μου, δεν είχα βρει κάποιο υγρό που όντως να μου αρέσει, άλλαζα υγρά (έτοιμα) συνέχεια (κάθε μέρα σχεδόν) αλλά τίποτα… Και ξαναγύρισα στο ΚΤ…

Δεκέμβριος 2016: Επειδή πάντα είχα στο μυαλό μου ότι «πρέπει να διώξεις το ΚΤ», αποφάσισα να ρίξω μια ματιά στο ιντερνετ… Σκεφτόμουν «δε μπορεί, χαμός γίνεται με το ΗΤ, εδώ ξεκίνησαν να το κυνηγάνε οι καπνοβιομηχανίες, κάτι γίνεται». Πόσο ηλίθιος ήμουν που τόσο καιρό δεν είχα μπει στο κόπο να αφιερώσω κάποιο χρόνο για λίγο ψάξιμο! Και επειδή είμαι άνθρωπος των άκρων (δυστυχώς), έλιωσα στο youtube, στο google, και βέβαια στο vaping.gr. Και άρχισα να καταλαβαίνω τι γίνεται. Επίσης κατάλαβα ότι, αν και είναι σιχαμένη βρωμιά, εμένα πολλές φορές μου λείπει αυτή η απαίσια τσιγαρίλα! Άρχισα τα DIY για υγρά, ψάχτηκα για ατμοποιητές και πλέον έχω έναν Kayfun Lite Plus για το καπνικό μου υγρό (το «απαίσιο» RY69) και έναν Kayfun V5 για να βάζω μέσα τα φρουτώδη μου υγρά, τα γλυκά. Όταν μπουχτίζω το ένα, αλλάζω τον άτμο μου και κάνω το άλλο και όλα μια χαρά!. Πειραματίζομαι με στησίματα, με βαμβάκια, έχω κάβα από βάσεις, αρώματα κλπ. Και πλέον ανυπομονώ να ξεκινήσω το ΗΤ μονίμως. Και αυτό θα συμβεί το επόμενο Σάββατο 8 Ιουλίου, που θα χω τελειώσει με τη διατροφή που κάνω αυτό τον καιρό για να χάσω κιλά. Από 22 Απριλίου κάνω μια ελεγχόμενη διατροφή και έχανα 1-1,5 κιλό την εβδομάδα. Είχα φτάσει 95 κιλά (σα ντολμάς ήμουν…) και ξεκίνησα και γυμναστήριο. Τη προηγούμενη εβδομάδα σταμάτησα το ΚΤ και ξεκίνησα το ΗΤ και αντί να χάσω, πήρα 1 κιλό! Ε, ας τελειώσει και η επόμενη εβδομάδα, και ξεκινάω το ΗΤ αποκλειστικά. Θα χω χάσει 10-12 κιλά και θα είμαι πια έτοιμος να αντιμετωπίσω μια πιθανή αύξηση βάρους.

Τι θα έλεγα σε έναν που σκέφτεται να ξεκινήσει το ΗΤ; Με όση βαρύτητα μπορεί να έχουν τα λεγόμενά μου αφού θεωρώ τον εαυτό μου πολύ νιούφη:
1.      Να αφιερώσει ώρες στο διάβασμα του forum… Θα αποκτήσει γνώση που είναι απαραίτητη.
2.      Να μη πετάξει πολλά λεφτά στην αρχή. Αν όντως το γουστάρει το άτμισμα, ας περιμένει να δώσει αργότερα λεφτά που είναι πιο πολύ πιθανό να πιάσουν τόπο. Έτσι κι αλλιώς ο κίτρινος Old Holborn κοστίζει πλέον 7,50€!!!
3.      Δυστυχώς θα πρέπει αρχικά να πειραματιστεί, να δει τι είναι αυτό που τον γεμίζει, τι είναι αυτό που του λείπει από το ΚΤ και πώς μπορεί να το «αντικαταστήσει». Για μένα πχ, όταν κατάλαβα ότι «οκ, δε γίνεται όλη μέρα να ατμίζω lemon tart, το βαριέμαι. Θέλω και λίγη βρώμα», άρχισα να ψάχνω για καπνικό που να μου ικανοποιεί αυτή την ακατανόητη επιθυμία για «βρωμιά».
4.      Υπομονή στην αρχή μέχρι να βρει τα πατήματά του… Αφού το χει πάρει απόφαση να παλέψει με τον εαυτό του για να πάρει πίσω την υγεία του, υπομονή!
5.      Μάλλον η λύση είναι οι επισκευάσιμοι. Είναι εντελώς απλή διαδικασία να φτιάξεις αντιστάσεις και βαμβάκια, όποτε ας μην αποθαρρύνεται κανένας από αυτό. Σου προσφέρει πολλές επιλογές.

Αυτά εν ολίγοις (χιούμορ…). Θα επανέρχομαι για να αναφέρω τη πρόοδό μου, ελπίζω…

Από συγχώνευση. Νομίζω ταιριάζει καλύτερα εδώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 30, 2017, 01:30 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος papcris

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #212 στις: Ιουνίου 29, 2017, 15:06 »
Αυτός φίλε μου ήταν ο δικός σου δρόμος. Και εύχομαι να τα καταφέρεις. Για μένα που κάπνιζα 37 ολόκληρα χρόνια και μπορώ να σου πω ότι όχι μόνο δεν σκεφτόμουν να το κόψω αλλά το απολάμβανα όλο και περισσότερο. Είχε πάρει ο γιος μου ένα aspire με 1600ma μπαταρία και όταν το παράτησε του το ζήτησα για δοκιμή για να έχω προσωπική γνώμη και μόνο. Υγρό 0,8mg. Δεν μου έφτανε για τίποτα. 10 τσιγάρα την πρώτη μέρα. Δεν γίνεται, είπα στον εαυτό μου. Δεν μπορεί να κάνεις και τσιγάρα και ηλεκτρονικό. Επισκέφθηκα ένα υποτυπώδες κατάστημα που υπήρχε τότε στην Τρίπολη, το Γενάρη του 16. Πήρα υγρό, 18 mg. Σε μια εβδομάδα πέταξα το τσιγάρο. Το τελευταίο, το έφτυσα στην κυριολεξία από το στόμα μου γιατί μου βρώμισε. Πρώτος μήνας, παίδεμα με την παλιοσυσκευή. Από πείσμα ότι ένα μηχανηματάκι δεν μπορεί να με απελπίσει, άρχισα το ψάξιμο στο διαδίκτυο και άρχισε να ανοίγει το μυαλό μου. Γρήγορα προμηθεύτηκα τον πρώτο εξοπλισμό,  διμπάταρο mod και έβαλα και στο tripακι τη γυναίκα και το γιο. Στη συνέχεια ανακάλυψα και το vaping και έπεσα με τα μούτρα στο διάβασμα. Έχουμε οικογενειακά καθαρίσει από το τσιγάρο. Ο λόγος που γράφω εδώ είναι για να τονίσω τα εξής. Μην παρατάει κανείς την προσπάθεια όταν κάτι δεν του πηγαίνει καλά. Πρέπει να έχει τη διάθεση να το ψάξει περισσότερο και να πειραματιστεί μέχρι να βρει τι του ταιριάζει. Τα γούστα του καθενός διαφέρουν. ΜΗΝ τα παρατάει στην πρώτη δυσκολία. Επίσης πρέπει από την αρχή να προμηθεύεται τον κατάλληλο εξοπλισμό για να μπορεί να αντισταθμίσει τον αριθμό των τσιγάρων που καπνίζει. Έτσι και αλλιώς γίνεται η απόσβεση των εξόδων τον πρώτο μήνα από τα χρήματα που έδινε για τσιγάρα.
........Με λένε Χρήστο και είμαι καθαρός 17 μήνες.....

Αποσυνδεδεμένος Struski

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #213 στις: Ιουνίου 29, 2017, 15:21 »
Μην παρατάει κανείς την προσπάθεια όταν κάτι δεν του πηγαίνει καλά. Πρέπει να έχει τη διάθεση να το ψάξει περισσότερο και να πειραματιστεί μέχρι να βρει τι του ταιριάζει. Τα γούστα του καθενός διαφέρουν. ΜΗΝ τα παρατάει στην πρώτη δυσκολία.
Έτσι ακριβώς! Ας το δει και σαν πείσμα στη τελική. "Είμαι πιο αδύνατος από το ΚΤ;;;"

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #214 στις: Ιουνίου 29, 2017, 15:40 »

4.      Υπομονή στην αρχή μέχρι να βρει τα πατήματά του… Αφού το χει πάρει απόφαση να παλέψει με τον εαυτό του για να πάρει πίσω την υγεία του, υπομονή!

Αυτά εν ολίγοις (χιούμορ…). Θα επανέρχομαι για να αναφέρω τη πρόοδό μου, ελπίζω…
Διάβασα όλο το σεντόνι σου.
Θεωρώ ότι λίγο πολύ οι περισσότεροι τα ίδια κάνουν ερχόμενοι στο η.τ.

Κράτησα μόνο την παραπάνω παράγραφο και θα σου πω τα εξής.
Δεν είναι εύκολο απλά να κόψεις το κ.τ. ερχόμενος στο ηλεκτρονικό.
Θέλει απόφαση,θέλει θέληση,υπομονή,καθημερινή και αέναη μάχη για έρθει το ευτυχές αποτέλεσμα,το οποίο δεν έρχεται τον πρώτο ή δεύτερο μήνα αλλά 
σιγά σιγά και σε βάθος χρόνου.

Δεν είναι το ηλεκτρονικό αυτό που θα κόψει το κανονικό.Είσαι εσύ.Το ηλεκτρονικό απλά είναι μία ψευδαίσθηση.Ποτέ δεν θα είναι αντικαταστάτης του κ.τ.
Απλά ένα βοήθημα.

Σου τα λέει ένας που κάπνιζε 37 χρόνια και τα έκοψε όλα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #215 στις: Ιουνίου 29, 2017, 16:09 »
Κάπνιζα από τα 16 μέχρι τα 46. Τα τελευταία 5 χρόνια ξύπναγα βράδυ για τσιγάρο...
Τη πρώτη φορά που έπιασα ηλεκτρονικό πριν 8 χρόνια περίπου, ήταν ένα κινέζικο σε στυλ τσιγάρου. Τα χάλια του τα γνωρίζετε, το πέταξα όπως ήταν.
Τη δεύτερη φορά πριν 3+ χρόνια, το έπιασα (με μοντάκι και kl+) και δεν το άφησα ποτέ. Τσιγάρο δεν κάπνισα, δεν μου έλειψε, δεν το ζήτησα.
Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που αν και θεριακλής δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να κόψω το κτ. Βοήθησε το μοντάκι και ο καηφούν, αλλά πρωτίστως βοήθησε το μυαλό μου...
Καπνιστής άπαξ και γίνεις θα μείνεις για πάντα ασχέτως αν πλέον ατμίζεις.




Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #216 στις: Ιουνίου 29, 2017, 17:34 »
Κάπνιζα 30 χρόνια ( 17 - 47 ). Βαρύς καπνιστής, 50+ τσιγάρα την ημέρα. Αρχές Μάρτη του '13, έφυγε ξαφνικά από ανακοπή καλός φίλος στα 45 του, αφήνοντας πίσω γυναίκα, παιδιά, αδέλφια, πατέρα, μητέρα, χρέη, θλίψη, παράπονο, θυμό. Την ημέρα της κηδείας του σταμάτησα να καπνίζω, παρόλο που το γυρόφερνα στο μυαλό μου τους τελευταίους μήνες. Ήταν ακριβώς 5 Μαρτίου 2013.

Αποσυνδεδεμένος Struski

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #217 στις: Ιουνίου 29, 2017, 17:49 »
Δεν είναι εύκολο απλά να κόψεις το κ.τ. ερχόμενος στο ηλεκτρονικό.
Θέλει απόφαση,θέλει θέληση,υπομονή,καθημερινή και αέναη μάχη για έρθει το ευτυχές αποτέλεσμα,το οποίο δεν έρχεται τον πρώτο ή δεύτερο μήνα αλλά
σιγά σιγά και σε βάθος χρόνου.

Δεν είναι το ηλεκτρονικό αυτό που θα κόψει το κανονικό.Είσαι εσύ.Το ηλεκτρονικό απλά είναι μία ψευδαίσθηση.Ποτέ δεν θα είναι αντικαταστάτης του κ.τ.
Απλά ένα βοήθημα.
Πολυ σωστό. Απλά αν ειχα αμέσως τον kayfun lite plus με τις σφιχτές τσιγαρισιες τζουρες του "απαισιου" RY69, ισως (λεω, ισως) να μην ειχα ξαναγυρίσει στο ΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #218 στις: Ιουνίου 29, 2017, 19:27 »
Βασικά αυτό που έχει σημασία ειναι η διάθεση να γίνει η αλλαγή, αυτό ειναι το Α και το Ω. Ενας συνδυασμός ενος καλού εργοστασιακού ατμο και ενός mod συν ενα καλό υγρό για αρχή ειναι ότι καλύτερο. Από κει και πέρα τον δρόμο τον βρίσκει ο καθένας ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος GioTsio

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #219 στις: Ιουνίου 29, 2017, 21:00 »
Να πω κ γω τη γνώμη μου το λοιπόν... Θεωρώ ότι εκτός από θέληση και υπομονή, χρειάζεται και η κατάλληλη ψυχολογία... 2 χρόνια καθαρός από ΚΤ και ένα χρόνο καθαρός ΚΑΙ από νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος papakias

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #220 στις: Ιουλίου 15, 2017, 14:19 »
απο την πρωτομαγια χωρις κ.τ και συνεχιζουμε...η πλακα ειναι οτι μου μυριζει πολυ ασχημα πια το κ.τ. απορω τοσα χρονια πως το εκανα..

Αποσυνδεδεμένος petros047

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #221 στις: Ιουλίου 31, 2017, 12:03 »
Καλημέρα και από μένα 
Εδώ και 2 χρόνια έχω ητ αλλά ποτέ σαν μόνιμο δλδ έκανα κυ και κάποιες φορές έκανα και ητ. 
Τώρα στης διακοπές πήρα την απόφαση να σταματήσω τελείως το κτ και να έχω μόνο ητ. 
Χρησιμοποιώ το mas 30 με cupa και 1,5 ohm αντίσταση και υγρό 12 της Nobacco regular echo. 
Όλα οκ με την συσκευή και της αντιστάσεις απλά με φέρνει πονοκέφαλο σχετικά γρήγορα μετά την 5 τζουρά σε όλη την διάρκεια της ημέρας. Το κακό είναι ότι εδώ που είμαι δεν μπορώ να βρω άλλο υγρό και βασικά τπτ από ητ. Έχετε καμία ιδέα ; δεν θέλω να γυρίσω στο κτ. Έχω άλλες 7 μέρες διακοπές. Πιστεύεται ότι έπρεπε να πάρω υγρό με πιο λίγη νικοτίνη ; Βασικά βλακεία μου γιατί αυτό το υγρό πρώτη φορά το πήρα έπρεπε να μείνω στο dragon tail της ίδιας εταιρίας αλλά εισαγωγής. 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #222 στις: Ιουλίου 31, 2017, 12:45 »
Μάλλον η νικοτίνη φταίει.
Αν το 6αρι σου φανεί πολύ ελαφρύ, δοκίμασε να τα ανακατέψεις...αποτέλεσμα 9αρι.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #223 στις: Ιουλίου 31, 2017, 13:54 »
Σε μενα η πολυ νικοτινη μου φαιρνει πιο πολυ ζαλαδα και ισως πονοκεφαλο. Απο το κανονικο τσιγαρο το ειχα παρατηρησει αλλα και στα υγρα τωρα. Χτυπαει και στο λαιμο. Το αρωμα ομως καποιων υγρων μπορουν να με πονοκεφαλιασουν ή ανακατεψουν απ'την πρωτη τζουρα, οποτε ισως φταιει αυτο που πηρες 1η φορα. Δεν αποκλειω παντως και την νικοτινη σε καμια περιπτωση, αλλα μαλλον εσυ ξερεις καλυτερα. Αν κανεις/εκανες συνεχεια 12 και τωρα σε πειραξε, πιο πιθανο ειναι το αρωμα. Αν πηρες 1η φορα 12αρα, θα κοιτουσα την νικοτινη πρωτα και η λυση του Doubt ειναι καλη για να μην πετας υγρα.

Αν εισαι σιγουρος πως δεν εχει καποιο μαγαζι εκει που εισαι, κανε μια παραγγελια απο καποιο μαγαζι online να ερθει στο ξενοδοχειο/δωματειο που μενεις ή καλυτερα παρε και τηλεφωνο πριν κανεις παραγγελια να σιγουρευτεις πως θα το στειλουν αμεσα. Δευτερα ειναι σημερα, σε 2 μερες θα χει ερθει αν εισαι εκτος αττικης, το πολυ 3 αν εισαι ατυχος. Απλα δες να ειναι αμεσα διαθεσιμο αυτο που θα παρεις και να στελνουν με κουριερ (νομιζω ολοι κουριερ στελνουν).

Αποσυνδεδεμένος petros047

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #224 στις: Ιουλίου 31, 2017, 17:11 »
Ευχαριστώ για της απαντήσεις. Μάλλον η γεύση θα είναι γιατί πάντα 12αρι επερνα. Θα το ελατωσω για λίγο γιατί δυστηχως εδώ που είμαι courier δεν έρχεται. 
Σχετικά με τα κιλά τι πεζει ; τώρα που μόνο θα άρμοζε θα βάλω ; από ότι ξέρω είναι σχετικό καθότι η νικοτίνη είναι αυτή που αυξάνει τον μεταβολισμό και την έχουμε και στο ητ. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem