vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

148 επισκέπτες, 5 χρήστες
mankar72, Buliwyf, redvw74, camber, tsiv

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #675 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 02:56 »
Εστω και με το τρυπανακι που εχεις , προσπαθησε να βαλεις βαμβακι ετσι ωστε να μην ειναι λιγο και εχεις σπειρες στον αερα , αλλα να μην ειναι και πολυ ωστε να πνηγει την τροφοδοσια.
Αυτα τα δυο ειναι το προβλημα σου φιλε μου.


Στο deck μη τσιγκουνευτεις το βαμβακι.  Βαλε τοσο ωστε να καλυψει το μεσα μερος , για να μη σου κανει υπερτροφοδοσια

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Eviva
« Απάντηση #676 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 03:30 »
Δοκιμασα με 2 χιλιοστα και δεν χωραγε οπως μου πανε και στο καταστημα κιολας... Γυρησα ποσα μαγαζια με εργαλεια για να βρω 1.6 και 1,8 τρυπανακι αλλα @@... 

Βρήκα σε ένα μαγαζί στην Αθηνάς 24 και Καΐρη, λίγο μετά τον Λέτζο (λάμπες).

Εχει τα μεγέθη σε διάμετρο που δεν έχουν όλοι οι άλλοι.

Εχω καταλάβει πως υπάρχουν 2 standards στα μεγέθη τους, με το μακράν επικρατέστερο εκείνο που επιβεβαιώνει τους νόμους τού Μέρφυ!

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #677 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 04:58 »
Δοκιμασα με 2 χιλιοστα και δεν χωραγε οπως μου πανε και στο καταστημα κιολας... Γυρησα ποσα μαγαζια με εργαλεια για να βρω 1.6 και 1,8 τρυπανακι αλλα @@...  >:( αυτο με το βαμβακι να το στουμποσω παιζει αλλα εβαλα αλλο βαμβακι τωρα και ο θεος βοηθος...πανω κατω πως υπολογιζω το βαμβακι που πρεπει να βαλω? Με Nakamitchi ειμαι
Δοκίμασε με οδοντογλυφίδα. Η διάμετρός της είναι 1,9mm και ταιριάζει τέλεια.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #678 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 11:28 »
Έχει αναφερθεί και παραπάνω, το στρίψιμο στο γνωστό γαλάζιο κατσαβιδάκι και μετά η χρήση οδοντογλυφίδας για να περάσει η αντίσταση μέσα στο κεραμικό. Αυτή τη "μέθοδο" έχω χρησιμοποιήσει στα τελευταία μου στησίματα και δουλεύει άψογα. Θεωρώ γενικά ότι 1.5mm αντίσταση, δε σου δίνει τη δυνατότητα να περάσεις την απαραίτητη ποσότητα βαμβακιού που θέλει ο Eviva. Ο συνδυασμός με το κατσαβιδάκι και την οδοντογλυφίδα για εμένα είναι ιδανικός.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva
« Απάντηση #679 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 11:58 »
Γιατί συνδυασμός; ας τυλίξει κατευθείαν στην οδοντογλυφίδα.
Μετά, βγάζει την οδοντογλυφίδα, περνάει ένα μακρύ φυτίλι στις σπείρες και με το φυτίλι για οδηγό, βάζει μέσα στο κεραμικό την αντίσταση.
Εναλλακτικά, βάζει την οδοντογλυφίδα πάνω από το κεραμικό, μια και δε χωράει στις σχισμές του, βιδώνει, βάζει βαμβάκι και μετά σπρώχνει μαλακά να μπει η αντίσταση μέσα στο κεραμικό, προσέχοντας πάντα να μην ακουμπάνε σύρματα πάνω στο κεραμικό.
Ο,τι τον βολέψει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #680 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 12:31 »
Bλεπω οτι υπαρχει ζορι , ενω δεν θα επρεπε.
Ακομα και 1.5mm τρυπανακι , ειναι ικανο να κανει τη δουλεια που θελουμε ΑΝΕΤΑ.
Συρμα 25αρι 4 σπειρες , θα βγει καπου στα 1.2 Ωμ (δεν θυμαμαι ακριβως... ;D ).


Βαζουμε βαμβακι τετοιας διαμετρου , αλλα αφηνουμε πολυ βαμβακι ωστε να το διπλωσουμε στο deck.


Ετοιμος ο Eviva ανετα κι ωραια.


Λογο του οτι ειναι λεπτο το συρμα , σε μηχανικο θα εχει καλη αποδοση.
Αν ειναι για VW καντε 7-8 σπειρες να βγει πολυ παραπανω και να μπορει το VW να περναει το ρευμα ανετα.


Απλες , ευκολες και καλες λυσεις.   Γιατι ο πανικος ;;;;


Ολο αυτο με Kanthal / Nicr / Ti / SS.
Εχει ομως εφαρμογη και στο Ni200.


Tα εχω δοκιμασει ολα αυτα που γραφω και το αποτελεσμα ηταν σωστο.  Δεν ειναι αναγκη να βαλουμε γιγαντιες διαμετρων αντιστασεις.
Αν ειναι σωστο το στησιμο , η τροφοδοσια δεν εχει προβλημα.
Οποτε δεν θα υπαρχει και προβλημα στην ατμοποιηση.
Με 25αρι συρμα ή γενικα πιο λεπτο συρμα , η θερμοκρασια ειναι πολυ πιο αμεσα ανοδικη και ετσι μπορουμε να ρυθμισουμε σε μικροτερους βαθμους , με την ιδια παντα αποδοση σε πολυ χαμηλοτερα Watts , χωρις να χανουμε σε τιποτα σαν αποδοση.


Το λεπτο συρμα ζεσταινεται ευκολα και δεν χρειαζεται μεγαλη ισχυ. Εχουμε δηλαδη το αποτελεσμα που θελουμε με μικροτερες δυναμεις.
Με χοντρο συρμα θελουμε μεγαλυτερη ισχυ ωστε να εχουμε καλο αποτελεσμα.


Αρα οτι χανουμε απο το λεπτο συρμα στην επιφανια ατμοποιησης , το κερδιζουμε απο την αμεσότητα του συρματος.
Μπορει σε χοντρο συρμα να εχουμε μεγαλυτερη επιφανεια , αλλα θελουμε και μεγαλυτερη ισχυ ωστε να παρουμε το αποτελεσμα που θελουμε.


Αρα ποιος ο λογος να ταλαιπωρουμαστε με τα χοντρα συρματα και τις μεγαλυτερες εγκοπες ;;;;




Μολις ειδα μια ανακοινωση απο το Atmistique , οτι θα φερει αξονακια στο μεγεθος που ειναι ακριβως για τα κεραμικα.


Μπραβο βρε Κωστη...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2015, 12:38 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Eviva
« Απάντηση #681 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 12:39 »
συμφωνω με βασιλη απολυτα!με 1.5 πηρα μια χαρα αποτελεσμα και μια χαρα φτανει το βαμβακακι και κλεινεται και η τρυπα τροφοδοσιας,κανουμε και τις στροφουλες με το βαμβακι στο ντεκ να καλυψουμε ολη του την επιφανεια,μιας και εχουμε κοψει μια λοριδα βαμβακα,
βαζουμε λιγα βατακια και παιζει μια χαρα!

Αποσυνδεδεμένος lemon78

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #682 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 14:40 »
Η τελευταια διαμετρος απο δεξια ειναι 1.5 mm και κυκλοφορει παντου οχι μονο fasttech και δεν ειναι και ακριβο


https://www.fasttech.com/product/1926001-vaping-coil-winding-jig-tool-for-rebuildable

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #683 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 17:22 »
παντως εμενα δεν μπορεσε να με ικανοποιησει ο eviva..η γευση του με χαλαει απιστευτα..αλιωνει για τα δικα μου γουστα το υγρο και οτι του βαλω δεν μου δινει ξεκαθαρη γευση.


εχω δοκιμάσει τα παντα.


και να πεις οτι δεν ξερω τι θα πει κεραμικό?3ης diver εχω.εκει ομως η γευση ειναι ξεκαθαρη,σωστη.
Επισης η τροφοδοσια του δεν μου αρεσει.μπορει να παιζει αλλα νιωθω οτι ειναι στα ορια υποτροφοδοσιας.


κριμα γιατι ήθελα να τον αγαπήσω οσο και τον diver.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #684 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 17:53 »
Φίλε malossi, απο περιέργεια, στα πόσα watts τον λειτουργείς;*
Μήπως, μήπως λέω έχεις τη δυνατότητα να στον στήσει κάποιος άλλος, έμπειρος χρήστης του;






* αν σου αρέσει να ατμίζεις στα 11-12-13 + Watts, μιλώντας για την τανκ εκδοχή, ίσως ο συγκεκριμένος ατμο όντως να μην είναι ο κατάλληλος .. λέω εγώ τώρα ..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2015, 18:05 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Eviva
« Απάντηση #685 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 19:44 »
Έχω πάρει υποτροφοδοσία από Εβίβα με λάθος ποσότητα βαμβακιού.
Σωστά στημένος έχει μεγαλύτερη άνεση υγρού από τον Diver.
Θα του πάρεις το κολλάι!  :)

Αποσυνδεδεμένος Mixalis6R

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • V for Vaping
Απ: Eviva
« Απάντηση #686 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 20:20 »
Εγινε παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες! Πολυ καλυτερα τωρα! Οσο για τα μικρα κατσαβιδακια που ρωταμε θα φερει ο Κωστας απο βδομαδα στο μαγαζι!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #687 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 21:39 »
Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει πως φαίνεται ο εβιβα πάνω σε ατέρμονα 22 mm; Δεν βρίσκω πουθενά 23αρη αλλά ούτε και δαχτυλίδι 23/22.







Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #688 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 21:40 »
Να πω τελειο.....
Πολυ ομορφο κι εντυπωσιακα διαφορετικο..

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #689 στις: Νοεμβρίου 28, 2015, 22:50 »
αντε την πρωτη φορα ας κανω λαθος..αντε και την δευτερη και τριτη.αλλα μετα απο τοσα σεταπ πιστευω οτι επρεπε να παρω το μεγιστο για μενα.
μεχρι και με non res non το εστεισα.









και εδω με non res non




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1865 246065 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από camber
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1899 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 689 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 403 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326781 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8609 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297845 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827620 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511713 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios