vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, camber, manoslykos

Twitter

Εστία by Gus-mod

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 09, 2014, 19:37 »
και μια γυαλιστερη Εστια στημενη με τριπλη αντισταση και φυτιλι.


Ενα κολπακι για αυτους που στηνουν με φυτιλι και μονη αντισταση,επειδη το φυτιλι δεν καθεται στα αυλακια και με το ανοιξε-κλεισε του ρυθμιστη υγρου μετακινειτε,στριβω 2 υποτειθεμενες αντιστασεις με νον που απλα συγκρατουν το φυτιλι και δεν αναβουν και η τριτη ειναι η αντισταση που δουλευει.
Τα βιδακια τα εχω βιδωμενα στα ''δωματια''που δεν λειτουργουν.

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 10, 2014, 01:54 »
μα φιλε μου αυτο ειναι καυαρο βραχυκυκλωμα. νομιζω οτι ειναι επικυνδυνο

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 10, 2014, 09:29 »
Μετά απο δυο ημέρες με τη Εστία έχω να πω οτι ο ατμοποιητής σε απογειώνει!
Για να γίνει αυτό όμως στο δικό μου στήσιμο με μονή αντίσταση και βαμβάκι θέλει τα παρακάτω:
1) Η αντίσταση να έιναι χαμηλά ( λίγο πιο κάτω απο το τελείωμα του αρνητικού πόλου).
2) Όλα τα αυλάκια να είναι κλεισμένα με βαμβάκι όπως περιγράφω στο πρώτο post
     tip : όταν τα βρέξουμε με υγρό το βαμβάκι , με ένα κατσαβιδάκι θα σφηνώσουμε το βαμβάκι στα αυλάκια έτσι ώστε όταν βάλουμε την καμπάνα και πρίν αρχίσουμε να βιδώνουμε να φαίνονται ελάχιστα οπότε όταν σφίξουμε να μην τα παρασύρουμε αλλά να τα σφηνώσουμε!
3) Με το στησίμο που περιγράφω η καμπάνα να είναι τελειώς κλειστή (έχει άριστη τροφοδοσία).

Αν τα κάνει κάποιος όλα αυτά θα πάρει πλούσιο ατμό, φοβερό χτύπημα, μηδεν διαρροές και σχεδόν αθόρυβη τζούρα!
Πραγματικά απολαμβάνω τον ατμοποιητή (δυο ημέρες πιπίλα)!


Edit: η εστία βγαίνει με  Serial number (προστέθηκε στο πρώτο post)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2014, 09:47 από WILDE »

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 10, 2014, 10:48 »
Φιλε μου το βαμβακι της αντίστασης βγαινει εξω απο την καμπανα η το κόβεις στη
γωνία της ρωγμής για να εισχωρεί μεσα υγρο αφου  καμπάνα είναι τελείως κλειστή?


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2014, 10:51 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 10, 2014, 10:56 »
οταν την εφαρμόζω και πρίν την βιδώσω φαίνονται ελάχιστα ( τα κόβω λίγο πριν τη κάτω γωνία)
όταν κλείσει τελείως δεν φαίνονται
ελπίζω να κατάλαβες
την έχω γεμάτη τώρα και δεν μπορώ να βγάλω photo

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 10, 2014, 11:00 »
Νομιζω καταλαβα. Μεχρι τωρα φιλε μου υοθετησα ολες τις συμβουλες σου και ολα δουλευουν ρολοι.
Αν πιασει και αυτο με την καμπανα τερμα ακομα καλυτερα. :respect:


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Όταν απαντάτε στο τελευταίο μήνυμα, δεν είναι ανάγκη να πατήσετε "Παράθεση" και να αναγκάζετε τους αναγνώστες να συναντούν το ίδιο κείμενο μπροστά τους δυο φορές συνεχόμενα. Απαντήστε κατευθείαν χωρίς παράθεση χρησιμοποιώντας το κουμπάκι "Απάντηση" που βρίσκεται κάτω από το τελευταίο μήνυμα.

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2014, 11:08 από Giannis Pap »

Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 10, 2014, 14:02 »
Δεν μπορώ να φανταστώ να δουλεύει σωστότερα με κάτι λιγότερο από τρεις αντιστάσεις
όπως και ο λόγος που την έκανε ο κατασκευαστής.
Αν κάποιος θέλει μια αντίσταση ας έχει, αλλά δεν θα είναι το ίδιο σε απόδοση.


Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 10, 2014, 14:17 »
Γιάννη λογικό αύτο που λές και συμφωνώ

αλλά η μια αντίσταση σου προσφέρει
αυτονομια και σε υγρό και σε μπαταρία
αλλά και ευκολία στην αλλαγή της

εμένα με αυτό το στήσιμο δουλευει απροβλημάτιστα
και όπως διαβασα και στους παραπάνω που το προσπάθησαν δουλεύει

Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 10, 2014, 14:38 »
Κάνεις μια αντίσταση αν κατάλαβα καλά και τα αυλάκια τα υπόλοιπα από τις άλλες 2 αντιστάσεις τα "μπουκώνεις" με βαμβάκι να μην περνάει υγρό ? κατάλαβα καλά ?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 10, 2014, 15:25 »
Καλο εργαλειο φαινεται και ετσι θελω να πιστευω αλλα ..........


η μια αντίσταση σου προσφέρει
αυτονομια και σε υγρό και σε μπαταρία
αλλά και ευκολία στην αλλαγή της

Ποιος ο λογος αποκτησης της αν δεν την δουλευεις για αυτο που κατασκευαστηκε;  :dontknow:
Τοσοι και τοσοι ατμο υπαρχουν με μια αντισταση που δουλευουν εξαιρετικα και διχως να ''βουλωνεις'' καναλια που δεν χρησιμοποιεις γιατι θα πρεπει να ''σκασει'' καποιος 120 για κατι που δεν θα το δουλευει στα ορια του;
Δωσε ''γκαζια'' για να δεις τι προσφερει η κατασκευη της, και εσυ και εμεις  :yes:

Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 10, 2014, 15:29 »
Ακριβώς αυτό!
Ο ατμοποιητής είναι κατασκευασμένος να δουλεύει με τρεις αντιστάσεις , τα αυλάκια  για αυτό τα χει.
Αν πρόκειται να τα βουλώνει κάποιος για να μην περνάει υγρό στο φούρνο , όχι ότι δεν θα περάσει, θα περάσει μετά από λίγα ml και τότε θα δίνει μπουρμπουλίθρες.
Είναι λάθος σεταρίσματος. πρέπει κάποιος να κάνει 3 αντιστάσεις ή αν θέλει μια ας κοιτάξει αλλού!

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 10, 2014, 15:57 »
Γιαννη αποψη δικη μου η παρακατω.


Η ΕΣΤΙΑ κατασκευαστηκε να δουλευει με απο μια μεχρι 3 αντιστασεις κατεπιλογη του ιδιοκτητη( αυτο το αναφερει και ο κατασκευαστής).
Το θεμα εδω ειναι επειδει ειναι καινουργειο προιον να βρουμε διαφορετικους τροπους στησηματος ετσι ωστε ο καθενας να επιλεγει αυτον που θα του αρεσει η τον ικανοποια. Αν καποιος την εχει αποκτησει θα διαπιστωσει οτι ο Κωστας εχει δουλεψει παρα πολυ και σιγουρα σου δινεται η διανατοτητα να παιξεις μαζι της.
Για μενα που την εχω ειναι αμαρτεια να λεμε οτι εχει κατασκευαστει για να δουλευει με μονο 3 αντιστασεις.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 10, 2014, 17:13 »
Κάνεις μια αντίσταση αν κατάλαβα καλά και τα αυλάκια τα υπόλοιπα από τις άλλες 2 αντιστάσεις τα "μπουκώνεις" με βαμβάκι να μην περνάει υγρό ? κατάλαβα καλά ?  :hmmm:
όχι αν δεις στο πρώτο post τα βαμβάκια καταλήγουν στην αντίσταση δεν μπουκώνω τα άλλα αυλάκια απλά τα γεμίζω όπως αν είχα τρεις αντιστάσεις?
Καλο εργαλειο φαινεται και ετσι θελω να πιστευω αλλα ..........

Ποιος ο λογος αποκτησης της αν δεν την δουλευεις για αυτο που κατασκευαστηκε;  :dontknow:
Τοσοι και τοσοι ατμο υπαρχουν με μια αντισταση που δουλευουν εξαιρετικα και διχως να ''βουλωνεις'' καναλια που δεν χρησιμοποιεις γιατι θα πρεπει να ''σκασει'' καποιος 120 για κατι που δεν θα το δουλευει στα ορια του;
Δωσε ''γκαζια'' για να δεις τι προσφερει η κατασκευη της, και εσυ και εμεις  :yes:

το αυτοκίνητο που έχω ο κατασκευαστής λέει οτι πάει 220 km τελική
δεν τα έχω πιάσει ποτέ μάλλον έκανα χαζομάρα που το πήρα

την εστία εγω θέλω να την έχω με μια αντίσταση

άμα  αυριο ξυπνήσω και  θέλω να φτιάξω δύο ή τρείς αντιστάσεις μπορώ να το κάνω
ένω τόσοι και τόσοι που αναφέρεις δεν μου δίνουν αυτή την δυνατότητα ;)

...
Είναι λάθος σεταρίσματος. πρέπει κάποιος να κάνει 3 αντιστάσεις ή αν θέλει μια ας κοιτάξει αλλού!

εγω δυο ημέρες μια χαρά ατμίζω
ατμίζω 2 χρόνια
αν είχα κάνει λάθος θα το καταλάβαινα
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2014, 20:15 από WILDE »

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 10, 2014, 19:41 »
μα φιλε μου αυτο ειναι καυαρο βραχυκυκλωμα. νομιζω οτι ειναι επικυνδυνο

Στην μια εξοδο που εχεις(510)παιρνεις το Rολ του κυκλωματος σου.
Εχεις ακριβως ιδια συνδεσμολογια αντιστασεων με τις δυο να εχουν διαφορετικη τιμη απο την τριτη.
Βραχυκυκλωμα θα ειχες αν και η τριτη σου αντισταση ηταν μηδενικη.
Εννοειτε οτι αν δεν το θεωρεις ασφαλη ενεργεια δεν υπαρχει λογος να το κανεις.

Είναι λάθος σεταρίσματος. πρέπει κάποιος να κάνει 3 αντιστάσεις ή αν θέλει μια ας κοιτάξει αλλού!
Λαθος σεταρισματος ειναι η μπουρμπουληθρα,η διαρροη,το χοτ σποτ και η αντισταση που δεν αποδιδει με το ρευμα που της δινουμε.
Κανενας επισκευασιμος δεν φτιαχτηκε για ενα μονο ειδος στησιματος.
Νομιζω οτι αρκετοι απο τους μεσατους που εχεις εχουν βιδακια/ταπες για να κλεινουν τρυπες που δεν χρησημοποιεις οταν δεν θες να κανεις u wick η διπλα u-wick.
Στους τανκατους φυτιλατους που δεν εχουν βιδακια/ταπες ανεκαθεν ρυθμιζες την ροη του υγρου με τα φυτιλια κλεινοντας πολυ η λιγο λουκια γι'αυτο και οι διαφορετικες διαμετροι φυτιλιου.
Η εστια φτιαχτηκε για να δουλευει με 1 εως 3 αντιστασεις και γι'αυτο κλεινουν και οι τρυπες αερα  στους ''φουρνους''που δεν χρησημοποιεις.
Μπορω να διαβεβαιωσω οτι  στον χωρο που εχει ο ατμοποιητης  χωρανε ανετα και 6 αντιστασεις με καλυτερο ατμιστικο αποτελεσμα απ'οτι δινουν οι τρεις και ας μην ειναι ο λογος που κατασκευαστηκε :) .



Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 10, 2014, 19:52 »
Εχεις ακριβως ιδια συνδεσμολογια αντιστασεων με τις δυο να εχουν διαφορετικη τιμη απο την τριτη.
Βραχυκυκλωμα θα ειχες αν και η τριτη σου αντισταση ηταν μηδενικη.


Φιλε μου ναι εχεις δικιο δεν επιασα τον τροπο στην αρχη. τελοσπαντων καλιο αργα παρα ποτε.  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500003 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12279 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos