vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

141 επισκέπτες, 5 χρήστες
aoratos, johnath, camber, Milarepa, Doubt

Twitter

Εστία by Gus-mod

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #105 στις: Ιουνίου 23, 2015, 22:58 »
Κούκος τριπλός με καπέλο... :))

Σύρμα : 0,28
Διάμετρος Coil : 2,5 mm
Αριθμός σπειρών : 10
Τελική αντίσταση 1,0 Ω



Τα Coils γέρνουν ελαφρά προς το κέντρο











Οι τρεις όψεις προφίλ...







Γενικά όποιος δοκιμάσει vertical coil, ας έχει την υπομονή να το αφήσει αρκετές ώρες ώστε να φουσκώσουν τα βαμβάκια... Αλλιώς αν το δοκιμάσει αμέσως μπορεί να απογοητευτεί...

Απόδοση του σετάπ...

Αρκετός ατμός, ακόμη και στα 30 watts του iStick... Το οποίο για τέτοια σετάπ είναι ανεπαρκές... :(

Όμως......ΚΑΡΑΓΕΥΣΗ!!!!!!

Το μεγάλο κακό ομως για εμένα είναι οτι έχει το χτύπημα πούρου...

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #106 στις: Ιουνίου 23, 2015, 23:07 »

Χαρά στο κουράγιο και την υπομονή σου.
Αν και δεν έχω την Εστία φίλε μου ελπίζω κάποια μέρα να την αποκτήσω κι εγω. :)

Αποσυνδεδεμένος stafis

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #107 στις: Ιουνίου 24, 2015, 00:11 »
Έχεις ξεφύγει :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #108 στις: Ιουνίου 24, 2015, 00:22 »
Κούκος τριπλός με καπέλο... :))

βολοντέ ο κούκος?

(έλιωσα)

Αυτό μοιάζει πιο φυσιολογικό πάντως από τα άλλα που έχεις φτιάξει!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #109 στις: Ιουνίου 30, 2015, 22:14 »
Σήμερα έστησα την Εστία με διπλή αντίσταση (έτοιμες NRN στα 1,8 περίπου Ω)... Τελική αντίσταση 0,9 Ω... Είπα να αφήσω τα παιχνιδίσματα και να την απολαύσω απλά κα ήρεμα... Χρησιμοποίησα την extreme καμπάνα...

Την τοποθέτησα πάνω στο Lord με 18650 μπαταρία...

Σκέτη βάση... Έχω πάθει πλάκα... Πολύ πυκνός και γεμάτος ατμός.

Δεν θα πω πολλά... Το μηχανάκι είναι κορυφαίο...

Ένα αρνητικό βρήκα... Με 10 (περίπου) τζούρες νοιώθω χορτασμένος από άτμισμα!!!


Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #110 στις: Ιουνίου 30, 2015, 22:27 »
Φτιάξε και μια μονή με την extreme
 να δεις διαφορές... με πολλούς άλλους μονούς ;D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #111 στις: Ιουλίου 01, 2015, 11:59 »
Από χθες Wilde είμαι μόνο με Εστία!!

Δεν εχω ατμίσει με κάτι άλλο...

Το "πρόβλημα" όμως παραμένει... Έχω 5άρα βάση και με 10 τζούρες χορταίνω... Έκανα καφέ πριν και μετά από 10-15 τζούρες (τις πρώτες για σήμερα) παρατήρησα ότι ατμίζω 3-4 τζούρες κάθε 2-3 λεπτά... Λες να μου κόψει την πιπίλα ο ατμοποιητής? Ή θα πρέπει να μειώσω νικοτίνη?

Και λίγη βοήθεια ζητάω... Έχω ένα "μπουρ μπουρ" αν επιμείνω σε δυνατή τζούρα... Το πρόβλημα λες να μου το προκαλούν τα δυο αυλάκια που δεν έχουν αντίσταση και τα έκλεισα απλά με βαμβάκι; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #112 στις: Ιουλίου 01, 2015, 12:32 »
Σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ την Εστία. Απλά το σκέφτομαι ακόμα γιατί κάθε 1 tank αλλάζω γεύση και με τις 3 αντιστάσεις θα πρέπει να αλλάζω 3 βαμβάκια. Με μία αντίσταση την έχεις δουλέψει; Τι λέει από γεύση;

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #113 στις: Ιουλίου 01, 2015, 23:15 »
Φίλε αν διαβάσεις το πρωτο post θα δεις οτι  με μονη αντίσταση ειναι το αγαπημένο μου.
Και ναι αποδίδει πολύ καλα σε όλα.
Φυσικα με τρεις απογειωνεται
αλλα και μονη δεν υστερει απο τους υπόλοιπους
 κάθε άλλο θα έλεγα οτι είναι ενα κλικ πάνω



Έχω ένα "μπουρ μπουρ" αν επιμείνω σε δυνατή τζούρα... Το πρόβλημα λες να μου το προκαλούν τα δυο αυλάκια που δεν έχουν αντίσταση και τα έκλεισα απλά με βαμβάκι; :dontknow:
Μάλλον

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #114 στις: Ιουλίου 02, 2015, 20:17 »
Κάποιες φωτό, τώρα που άνοιξα την Εστία για να στρώσω λίγο καλύτερα τα βαμβάκια, κυρίως αυτά που μπαίνουν στα κανάλια που δεν τροφοδοτούν αντίσταση...











Το σετάπ ήδη έχει ατμίσει σε 2 μέρες πάνω από 15 ml, οπότε συγχωρήστε με για την εμφάνιση... :-[


Edit:


Τελικά έβαλα καλύτερα τα βαμβάκια που δεν τροφοδοτούν αντίσταση στα λούκια, όμως κατέβασα και τα άλλα βαμβάκια χαμηλότερα μέσα στα λούκια (μιας και πειραματίζομαι ακόμη) και πήρα μια μικρή υποτροφοδοσία... Κανένα πρόβλημα... Άνοιγμα η καμπάνα μια στροφή και όλα δουλεύουν ρολόι χωρίς μπουρ μπουρ!!! :love_hearts:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2015, 20:47 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #115 στις: Ιουλίου 02, 2015, 23:00 »
Ένωσε τα βαμβάκια τα σκέτα με τα υπόλοιπα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #116 στις: Ιουλίου 08, 2015, 12:02 »
Παρέλαβα σήμερα την ΕΣΤΙΑ στο γραφείο. Την έβαλα σε ένα μπολ με καθαριστικό πιάτων για αρχή και όταν γυρίσω σπίτι θα κάνω ένα καλό καθάρισμα και μετά ξεκινάμε το στήσιμο! :-)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Σε στήσιμο με μονή ή διπλή αντίσταση βάζετε βαμβάκι στα λούκια που δεν χρησιμοποιούνται;

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Τελικά είδα και στα προηγούμενα μηνύματα ότι κλείνουμε τα αυλάκια που δεν χρησιμοποιούνται.

2 αντιστάσεις συνολικά του 1 Ohm, σύρμα 0.28 και διάμετρος 2.5. Κανένα πρόβλημα με υπερτροφοδοσία/υποτροφοδοσία.

Η τζούρα με τις 4 τρύπες ανοιχτές πολύ αεράτη. Θα δοκιμάσω και με μονή αντίσταση στο 1 Ohm για να δω τι γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2015, 01:35 από CyberCr33p »

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #117 στις: Ιουλίου 09, 2015, 12:34 »
Έκανα στήσιμο με μια αντίσταση με σύρμα 0.28 Κanthal, διάμετρος 2.5 στο 1 Ohm. Αντίστοιχο στήσιμο δηλαδή με αυτό που έχω στο Phenomenon. Kλείσιμο σε όλα τα λούκια με βαμβάκι και το βαμβάκι στα λούκια που δεν χρησιμοποιείται να ενώνεται με το βαμβάκι της αντίστασης. Γεύση ίσως ένα κλικ παραπάνω σε σχέση με Phenomenon. Χτύπημα αντίστοιχο με Phenomenon. Αρκετά πιο αεράτη τζούρα με 2 τρύπες ανοιχτές σε σχέση με 3 τρύπες ανοιχτές του Phenomenon. Θα έλεγα ότι 2 τρύπες ανοιχτές στο Phenomenon αντιστοιχούν με 1 τρύπα ανοιχτή στon Estia. Τροφοδοσία κανονική (στον Phenomenon ίσως να έχεις κάποιες φορές υποτροφοδοσία με τελείως κλειστή καμπάνα) χωρίς να χρειάζεται άνοιγμα της καμπάνας. Επίσης ακόμα και με μία τρύπα ανοιχτή περισσότερος ατμός σε σχέση με Phenomenon. Πιστεύω ότι καλύτερα είναι για χρήση 1 ή 2 αντιστάσεων, γιατί με 3 κατεβαίνεις πολύ σε Ohm και δεν αντέχεται το χτύπημα με μηχανικό mod. Ίσως 3η αντίσταση για όσους κάνουν υγρά χωρίς νικοτίνη και θέλουν να ντουμανιάσουν το τοπίο. Eυκολία σε στήσιμο με μία αντίσταση ίδια με το Phenomenon, αρκεί να προσέξεις να βάλεις σωστά το επιπλέον βαμβάκι.


Περιμένω να πουν τις απόψεις τους και άλλοι που έχουν και τους 2 ατμοποιητές, με στήσιμο με μονή αντίσταση με ίδια σύρματα και Ohm.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ένα αρνητικό βρήκα που είναι ότι δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στην αντίσταση χωρίς να αδειάσεις το υγρό (εκτός εάν κάνω κάτι λάθος).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2015, 11:22 από CyberCr33p »

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #118 στις: Ιουλίου 10, 2015, 12:35 »
Έκανα και μια δοκιμή με 0.30 σύρμα, 2 διάμετρος, 6 σπείρες η κάθε αντίσταση, συνολικά 0.5 Ohm. Η αντιστάσεις κοντά στην εισαγωγή αέρα. Το βαμβάκι να περνάει μέσα στα λούκια. Μετά έκλεισα καμπάνα και έκοψα το βαμβάκι σύριζα. Καμπάνα 1 στροφή ανοιχτή. Οι τσιγαρίες τζούρες είναι λες και κάνεις πνευμονικές.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μόλις γύρισα από τη δουλειά έκανα νέο στήσιμο για ήπιο άτμισμα. Σύρμα 0.28, διάμετρος 2,5 με δύο αντιστάσεις τύπου microcoil αλλά με μικρά κενά στις σπείρες. Σύνολο 1 Ohm πάνω σε μηχανικό mod. Πολύ καλό ντουμάνι, δροσερός ατμός, μέτριο χτύπημα, απίστευτη γεύση. Αυτό είναι το καλύτερο στήσιμο μέχρι στιγμής για τα δικά μου γούστα και σταματάω προς το παρόν τα πειράματα γιατί μου τελειώνουν και τα σύρματα. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και 3 αντιστάσεις στα 0.6 Ohm που υπολογίζω και εκεί αντίστοιχο μέτριο χτύπημα και δροσερό ατμό για να δω τι θα γίνει με τη γεύση και το ντουμάνι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2015, 20:39 από CyberCr33p »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Εστία by Gus-mod
« Απάντηση #119 στις: Αυγούστου 08, 2015, 18:27 »
Επιτέλους τριπλή στην κυρά!! :D

Σύρμα 0,2 σε 2mm τρυπανάκι, 8,5 σπείρες κάθε coil...

Συνολική αντίσταση βγήκε 1,1 Ω...

Βίντεο με δοκιμή των coils...

[youtube]Dr6xwYmi5xo[/youtube]

Μετά μπήκαν τα βαμβάκια...



Τα οποία έκοψα στο εξής σχήμα...



Υγρό στο βαμβάκι...



Και βίντεο με δοκιμή...

[youtube]YuKIoKt5CTI[/youtube]

Καμπάνα μια στροφή ανοιχτή και 20 watts στο στικάκι...

Τη νικοτίνη αν και είμαι στα 4-5 mg δεν την αντέχω και στις 5-6 τζούρες στην αρχή ένοιωσα ζαλάδα!!

Σχετικά με τα coils...

Όταν έχουμε πολλαπλά coils τότε θα πρέπει να ανάβουν όλα μαζί... Έστω οτι έχουμε micro coils όπως σε αυτό το σετάπ...
Παρατήρησα ότι μπορεί ο χρήστης να επέμβει στην ταχύτητα που ανάβουν οι σπείρες... Αν σε ένα micro coil ανοίξουμε ελαφρά τις σπείρες (ο καθένας με τον τρόπο του) πχ τραβώντας τις δυο άκρες, τότε το κάνουμε να ανάβει πιο γρήγορα!!!

Με αυτό τον τρόπο μπορούμε να καταφέρουμε να ανάβουν τα coils (σχετικά) ταυτόχρονα... ;)


Edit...


και ναι!!!! το έκαψα το σύρμα για να φτιάξω αυτό το σετάπ!!! :tongue_smilie: :))


όμως είναι κάτι που είχα πολύ καιρό να το κάνω, μιας και ξέρετε ότι μου αρέσουν οι spaced αντιστάσεις...


όποιος θέλει να μην καίει σύρμα για να πετύχει τριπλό coil ή και τετραπλό τότε η χρήση NRN έτοιμων αντιστάσεων είναι μονόδρομος, γιατί NRN ίδιας αντίστασης διαφέρουν πραγματικά ελάχιστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2015, 18:34 από demkoni »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115927 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507409 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8944 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154780 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568799 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243890 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294196 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762783 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1131 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem