vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

164 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #120 στις: Μαρτίου 02, 2016, 14:37 »
Eννοείται πως δεν ξέρουμε πόσο επεξεργασμένα είναι τα φύλλα καπνού με αυτή τη μέθοδο. Ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του. 
Οσον αφορά στο αν το μείγμα θα χρησιμοποιηθεί ως diy ή ως άρωμα, εξαρτάται από τον χρήστη, αλλά και από την ποσότητα φύλλων καπνού που έβαλε μέσα και το πόσο "έβγαλαν" αυτά τα φύλλα.  
Οσο περισσότερο το αραιώσει, τόσο το καλύτερο για την αντίστασή του, αλλά και για τον ίδιο, αν δεχτούμε ότι τα φύλλα καπνού περιέχουν χημικά. 
Υπάρχουν άτομα που βάζουν 10 σταγόνες αρώματος σε 100μλ βάσης κι άλλοι που κάνουν το ίδιο σε 10μλ βάσης. 

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #121 στις: Μαρτίου 02, 2016, 19:49 »
Πριν χρονια όταν ανεβασαν στα ουρανια τις τιμες των τσιγαρων και των καπνων ψαχτηκα λιγο να βρω και'γω φυσικο καπνο αραντιστο και μου βρηκε  τελικα μια γνωστη,πηρα λοιπον μισο κιλο το εβαλα σε βαζακια και στο ψυγειο ,δεν καπνιζοταν με αποτέλεσμα για να μην παει χαμενο και να εξακολουθω να κανω καποια οικονομια ηταν να το σπαω και να το κανω μισο-μισο με old holbourn πορτοκαλι (μιας και ηταν πιο αρωματικος από τον κιτρινο),μετα αφου τελειωσε το πρωτο βαζακι μου παω στο κατω ψυγειο(για μπυρες-τσιπουρα κοκακολες κ.τ.λ) και με το που ανοιγω το βαζο παθαινω σοκ ,ανοιγω ένα ένα και τα αλλα και όλα το ιδιο πραγμα,ειχαν πιασε μουχλα και βρωμουσε λες και ειχε πεθανει καποιος!
Πεταμε κατευθείαν!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αυτά είναι τα προσθετα που βαζει η JTI (η εταιρια που φτιαχνει τον καπνο old holbourn)στους καπνους και τα τσιγαρα που πουλιούνται στην Ελλαδα http://ingredients.jti.com/added/GREECE/
Εχασα την μπαλα,βλεπει η ξερει κανεις αν τιποτα από αυτά είναι βλαβερα :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2016, 20:01 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #122 στις: Μαρτίου 05, 2016, 09:49 »
Xες μετα απο 6 μερες φιλτραρα   5 φορες το υγρο με φιλτρα του καφε και μια με βαμβακι και συριγγα,το υγρο μυριζει ακριβος όπως ο καπνος old holbourn και λεω λοιπον ας κανω μια δοκιμη,πω ρε παιδια τι αηδια ηταν αυτή?
Ακομη μεχρι και σημερα δεν μπορει να μου φυγει αυτή η μυρωδια-γευση που πηρα ατμιζοντας το!
Και να φανταστείτε εβαλα μονο 10% net και 90% βαση(30%pg-70%vg 5mg νικοτινη)!
Πως γινεται το υγρο που εβγαλα να μοσχοβολάει old holbourn και στο ατμισμα να μου βγαζει εμετιλα?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2016, 10:33 από valsam »

Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #123 στις: Μαρτίου 05, 2016, 12:06 »
Για κανε με 2‰

Sent from my JY-S3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #124 στις: Μαρτίου 09, 2016, 15:50 »
Πηγα σημερα ξανα να δοκιμασω το net μου και παλι τα ιδια,δηλ. μια αηδια και μιση,το υγρο μυριζει κανονικα όπως όταν ανοίγεις ένα φρεσκοανοιγμενο πουγκι καπνου αλλα μαλλον μετα από 22 μηνες ακαπνιας  εχω ξεσηνιθησει ότι εχει σχεση με τον  καπνο!
Το DIY net  μου λοιπον πηρε τον δρομο για την τουαλετα!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #125 στις: Μαρτίου 09, 2016, 16:27 »
και οι αντιστάσεις σου έκαναν πάρτι!
Ουδέν κακόν, αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος GgM

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #126 στις: Μαρτίου 23, 2016, 00:26 »
Σήμερα είπα τα κόψω τον ομφάλιο λώρο από τα προϊόντα καπνού, όποτε αφού έβγαλα μια μεγαλοπρεπή φωτογραφία τα tins από τις 158 διαφορετικές μάρκες καπνού που είχα παρκάρει στα πνευμόνια μου όλα αυτά τα χρόνια - τα πέταξα. Ανακάλυψα όμως ανάμεσα τους μερικά tinάκια με αρκετή ποσότητα καπνού όποτε είπα να κάνω το σχετικό πείραμα...Αυτό ολοκληρώθηκε με ένα καταπληκτικό χαρμάνι της dunhill, το aperitif.(latakia, oriental, cavendish, virginia) 
Τα αποτελέσματα?? Το μάτι μου - φευγαλέα μέσα στη νιρβάνα μου - "έπιασε" τη γυναίκα μου να κρατά ένα σκουπόξυλο ;D ..ευτυχώς ανοίγει ο καιρός και το μπαλκόνι έχει ωραία  θέα :tongue_smilie:
Αν με τόσο βιαστική επεξεργασία πήρα τέτοιο αποτέλεσμα, μόνο να ονειρεύτω μπορώ στο τι θα γίνει μόλις γίνει ΝΕΤ ο  επί πενταετίας παλαιωμένος Oriental του Robert McConnell!!!!!!
Επειδή όμως δεν έχω μέτρο σύγκρισης, λέω να κάνω και μια βόλτα από Black Note 
ΥΓ: Για τις αντιστάσεις.....ούτε λόγος. 
  

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #127 στις: Μαρτίου 23, 2016, 01:18 »
Πως λέγαμε παλιά: πουφ και τάλιρο. Εσύ θα λες: πουφ και αντίσταση :D

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #128 στις: Απριλίου 08, 2016, 12:16 »
Αν και ειχα πει οτι δε θα το κανω -υπηρχε περιπτωση? - τελικα το δοκιμασα.
Εδω και κανα μηνα ειχα μισο πακετο καπνο Καρελια μεσα σε 40 ml βαση 6ρα ecig  σε χωρο με ελεγχομενη θερμοκρασια 42 βαθμων (ναι εχω τετοια δυνατοτητα κι εκει βαζω και ολα τα diy μου και τα βγαζω σε ελαχιστες περιπτωσεις για καποιες μερες που χρησιμοποιω τη συγκεκριμενη πλακα για επαγγελματικους λογους γυρω στις 20-30 ωρες το μηνα).
Λοιπον, ο λογος που εγινε το πειραμα περισσοτερο εχει να κανει με το θεμα φιλτραρισματος, και φυσικα δεν εννοω τα χαζοκαταλοιπα αλλα το χημικο φιλτραρισμα του ελικου ΝΕΤ ωστε να κατακρατηθουν τουλαχιστο στο μεγαλυτερο βαθμο αν οχι ολικα τα βαρεα μεταλλα και τα χημικα που προερχονται απο τα φυτοφαρμακα χωρις να χαθει ιδιεταιρα η γευση (οποτε δεν παμε για απολυτη κατακρατηση με εξεζητημενα φιλτρα αλλα προτιμησα μια απλουστερη λυση "win-win" με απλο περασμα του υγρου μεσα απο κοκκωδες ενεργο ανθρακα οπως φαινεται και στη φωτο)
Πριν το κανω φιλτραρισα τη "λασπη" με φιλτρο του καφε και εσταξα μερικες σταγονιτσες στο ντριπερακι για να δουμε τι βγηκε, και ...Ω ΝΑΙ, αυτο το πραγμα σε γευση ειναι εφαμιλο των el toro -για να μην πω και καλυτερο... ...ρε παιδια τι ωραιο αρωμα εχει αυτος ο καπνος τελικα και ποσο κριμα ειναι να καιγεται- οποτε προχωρησα στο χημικο φιλτραρισμα προκειμενου να κανω μια συγκριση πριν και μετα.
Η διαδικασια με τον τροπο που δειχνει η φωτο ειναι ιδιεταιρα επιπονη αλλα αυτο ηταν ενα απλο πειραμα, που αν το αποτελεσμα ηταν καλο το επομενο βημα ειναι μια απλη κατασκευη χωνιου διειθησης (χωνι με πλεγμα στον πατο και ο ανθρακας χυμα μεσα).
Αφου λοιπον εγινε η πολυωρη αυτη διαδικασια οπου εσταζα κυριολεκτικα ml-ml το υγρο προκειμενου να περασει σχεδον ολο μεσα απο τον ανθρακα εσταξα παλι στο ιδιο ντριπερακι το αποτελεσμα, και ως δια μαγειας η γευση του δεν αλλοιωθηκε καθολου (η τεσπα σχεδον καθολου αν εξαιρεσω την ελαχιστη διαφορα χτυπηματος που ηταν αναμενομενη αφου ο ανθρακας εχει την ιδιοτητα να κρατα και λιγο απ τη νικοτινη, αλλα μιλαμε οντως για ελαχιστη διαφορα)
Το επομενο βημα ειχα σκεφτει να ειναι και ενα καλο φιλτραρισμα νιτρικων αλλα οι μετρησεις μου τα βρισκουν κατω απο 10,  ειναι βεβαια λιγο δυσκολο να χω αξιοπιστη μετρηση με τοσο σκουρο χρωμα υγρου αλλα αν ηταν πολυ πιο ψημα θα φαινοταν στα τεστ, οποτε αυτο που μας μενει ειναι μια δοκιμη να φιλτραριστει σε 5 η ακομα και 1 micro για να δουμε αν παραμενει γευστικο χωρις να ξεσκιζει τοσο τις αντιστασεις,  και τελος το δυσκολοτερο κομματι αν καποιος θελει πραγματικα να φτιαχνει τετοια υγρα ειναι να βρει μαλλον καπνο (εδω καλο θα ταν να οργανωθουμε αν υπαρχει κανενας καπνοπαραγωγος στην κοινοτητα γιατι καλα τα φιλτραρισματα αλλα σιγουρα το να ειναι καθαρο το προιον ειναι ακομα καλυτερο)

Ενεργο ανθρακα μπορει καποιος να βρει σχεδον παντου αλλα καλο ειναι να ειναι food grade (για χρηση σε νερο) που ειναι πιο καθαρος ειτε απο καταστημα χημικων ειτε απο οποιοδηποτε πετ σοπ (εκει που εχει ειδη ενυδρειων εχει και ανθρακα με το κιλο συνηθως )

επισεις οποιος θελει να φτιαξει χωνι διηθησης παιρνει ενα οποιοδηποτε χωνι και στον πατο προσαρμωζει μια γυναικεια καλτσα και γεμιζει το χωνι με ανθρακα (για καλυτερα αποτελεσματα μπορει αναμεσα στην καλτσα και το χωνι να βαλει λιγο ενυδρειακο βαμβακι. το απλο βαμβακι του εμποριου δε λεει γιατι θα βουλωσει σε δευτερολεπτα και θα κανει μια βδομαδα να περασει το υγρο χωρις αντλια)

Επισεις καλυτερα αποτελεσματα θα εχει διπλο φιλτραρισμα σε ανθρακα (θα δοκιμασω και συνδυασμο με  KDF που μαζευει κυριολεκτικα ΟΛΑ τα φυτοφαρμακα καθως ισως και ζεολιθο και θα σας πω αποτελεσματα, απλα τωρα δεν εχω λιγο χυμα αχρησιμοποιητο για να δω αλλα θα επανελθω)



0
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2016, 13:05 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #129 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 22:32 »
καλησπερα διαβασα το θεμα και ειπα να κανω μια δοκιμη,εβαλα λιγο old holbourn και βαση για λιγες μερες σε γυαλινο βαζακι,φιλτραρα καλα και ατμισα. το αποτελεσμα ηταν αθλιο οπως εγραψε ο φιλος παραπανω,αηδιαστικο. οσοι δοκιμασατε να φτιαξετε αρωμα,βρηκατε καποιο καπνο η πουρο να αφηνει ωραια γευση στο ατμισμα?

Αποσυνδεδεμένος sakis37

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #130 στις: Νοεμβρίου 24, 2016, 16:42 »
παιδια κανεις?
με ποιους καπνους πηρατε τα καλυτερα αποτελεσματα?

Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #131 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 09:09 »


Αυτά είναι τα προσθετα που βαζει η JTI (η εταιρια που φτιαχνει τον καπνο old holbourn)στους καπνους και τα τσιγαρα που πουλιούνται στην Ελλαδα http://ingredients.jti.com/added/GREECE/
Εχασα την μπαλα,βλεπει η ξερει κανεις αν τιποτα από αυτά είναι βλαβερα :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:?

Αν προσέξει κανείς στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα πρόσθετα είναι γεύσεις. Αν υπήρχαν λίστες και για τα υγρά που ατμίζουμε όλοι, δεν θα ήταν και τόσο διαφορετικές.

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα κάμποσα all natural tobaccos και μόνο ένα organically grown tobacco, το οποίο όμως πωλείται μόνο τοπικά στη Μανιτόμπα και υποτίθεται για τελετουργική χρήση. Προσοχή, natural tobacco δεν σημαίνει ότι είναι βιολογικής καλλιέργειας αλλά ότι δεν έχει πρόσθετα κατά την επεξεργασία του, δηλαδή ενισχυτικά γεύσης, συντηρητικά, αντικαταθλιπτικά και ότι άλλο βάζουν στον καπνό οι καπνοβιομηχανίες - κάτι είναι και αυτό. Περιέχει όμως προφανώς τους τόνους φυτοφαρμάκων που ρίχνουν κατά την καλλιέργεια του καπνού. Ξέρω ότι κυκλοφορεί και μία τουλάχιστον μάρκα στριφτών με "φυσικό" καπνό εδώ και φαντάζομαι βρίσκει κανείς και σε καταστήματα καπνικών - όσοι κάπνιζαν πίπα θα γνωρίζουν περισσότερα.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2017, 16:01 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος the_alchemist_6

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουαρίου 15, 2017, 18:39 »
Φίλοι συνατμιστές,
το είχα ψάξει λίγο για N.E.T. και πριν λίγο καιρό το επιχείρησα. Πήρα λοιπόν ένα πακέτο Scandinavik sungold (Βανίλια) και το άδειασα σε ένα βαζάκι με 120ml PG 0 nic. To άφησα για 22 μέρες (με ανακίνηση κάθε μέρα) και στη συνέχεια το φίλτραρα από φίλτρο καφέ. Στη συνέχεια ακολούθησε 2ο φιλτράρισμα με τον ίδιο τρόπο. To πρώτο υγρό που έφτιαξα ήταν με 10% N.E.T. Vanilla pipe (έτσι το ονόμασα). Πήγε στον νεροχύτη κατευθείαν το συγκεκριμένο. Μετά δοκίμασα να το κατεβάσω, το πήγα στο 5%. Λίγο καλύτερο αλλά όχι αυτό που έψαχνα. Τώρα πλέον το χρησιμοποιώ γύρω στο 2 - 2,5% σαν βάση αρώματος αλλά όχι μόνο του με πολύ ωραία αποτελέσματα. Σκέφτομαι να δοκιμάσω και με άλλους καπνούς (βιολογικό στρυφτού). Ελπίζω να έχω νέα για να μοιραστώ μαζί σας σύντομα. Μέχρι τότε καλά ατμίσματα!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουαρίου 17, 2017, 01:55 »
Φίλε μου αφού την έχεις την όρεξη, σου συστήνω να δοκιμάσεις με τον καπνό Έπος, ξανθιώτικος μπασμάς. Τα μεταφορικά για τη δοκιμή, δικά μου.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος xeresis

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #134 στις: Μαΐου 30, 2017, 22:12 »
Ερώτηση - ιδεα προς τους γνωστες. Εχει σκεφτει κανεις ή δοκιμάσει να ατμισει vg ενποτισμενη με φασκόμηλο; (η διαδικασια παραγωγης ειναι απλη,  ομοιαζει με το κοινο βαμμα) δε γνωρίζω τι γευση θα εχει αλλα η σκεψη προηλθε απ το γεγονος οτι το συγκεκριμένο βότανο σε ποσότητα 1-2ml εχει μονο θετικα αποτέλεσμα για την υγεία (ως βαμμα βεβαια και οχι για ατμισμα)

Sent from my GT-N7105 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115906 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824369 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507374 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8936 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568777 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243870 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294182 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1125 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4017 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem