vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 6 χρήστες
Sergios, th3ofilos, vasilis27p, babis1993, manoslykos, thanos1071

Twitter

Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #60 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 12:19 »
Ένα έτοιμο και πολύ καλό καπνικό από απόσταξη φύλλων καπνού είναι τα 2 της Lamd Vape ειδικά το reserve de veux No1 το έχω δοκιμάσει κι είναι απίστευτο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #61 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 13:09 »
Σύμφωνοι. Μόνο που εδώ μιλάμε για απόπειρες ιδιοκατασκευής από φύλλα καπνού, οπότε ας παραμείνουμε σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 13:38 »
Ok!
Απλά νόμιζα ότι μιλάμε γενικότερα για Υγρά από εκχύλισμα καπνού κι όχι ειδικά για ιδιοκατασκευές.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 16:43 »
Για έτοιμα υγρά από εκχυλίσματα καπνού υπάρχει αυτό το θέμα: http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=27190.0
Άλλαξα τον τίτλο και στο παρόν θέμα σε "Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού" για να μην γίνεται σύγχυση.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 17:14 »
Λοιπόν. Καταρχήν να πω ότι η αντίσταση του kayfun που ήταν ήδη εβδομάδας, μετά από 2 ml δουλεύει τούμπανο.
Επίσης θέλω να πω πως σκέφτηκα μόλις ότι το υγρό που πήρα είναι στην ουσία νικοτινούχο ΑΡΩΜΑ. Αύριο θα πειραματιστώ με ανάμειξη 10% Ν.Ε.Τ. 90 % βάση

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 18:06 »
λοιπον,καταρχην ασε της ιστοριες παω για μπυρα και αναβω κανα τσιγαρακι και εγω τα ηπια το σαββατο μου τραγουδουσε απεναντι το πρινσακι αλλα δεν το αναψα,για πιο λεπτορευστο ισως μονο με pg ελαχιστα αραιωμενη με wifi και βαζεις περι τα 100gr να μην εχεις να σουρωσεις τοσο πολυ υγρο και προσθετεις μετα vg

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #66 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 19:24 »
Πρέπει να πω ότι το γκαντέμιασα. Στα 2.1 ml μου βγάζει μπόχα. Ανοίγω να δω την αντίσταση...
Τέτοια μπίχλα έχω να δω μαζεμένη από τότε που ήμουν φοιτητής και είχα ξεχάσει ένα πιάτο φακές ένα μήνα. Λολ

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #67 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 01:24 »
έκανα κάτι παρόμοιο με καπνό πίπας Amphora που είχε ξεμείνει από τα παλιά χρόνια της βλακείας μου.


Εβαλα δλδ περίπου 20 γραμμάρια καπνό σε 80 μλ βάση 50/50 χωρίς νικοτίνη.
Σε 3 μέρες είχε γίνει κατάμαυρο.
Το σούρωσα με γάζα και πήρα 50 μλ ενός μαύρου σαν κατράμι υγρού με το άρωμα του καπνού που χρησιμοποίησα.
Το έβαλα σε ντρίπερ και όντως η μυρωδιά ήταν ίδια.
Στα 2 μλ το βαμβάκι έγινε κατάμαυρο και κάπου εκεί με έπιασαν και ενοχές και σταμάτησα.
Γευστικά και αρωματικά το αποτέλεσμα ήταν άψογο.




Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #68 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 15:30 »
Εχε κατα νου οτι ο skandinavik οσο και οι υπολοιποι καπνοι πιπας με αρωμα (διαφορες γευσεις) ειναι ηδη φορτωμενος με PG μιας και η διαδικασια αρωματισμου των καπνων πιπας ειναι με ραντιση τους με PG και το αρωμα που θελουν να του δωσουν. καπου εχω μια φωτογραφια , αν τη βρω θα την ανεβασω .
Έχω νέα από το μέτωπο.

Διαβάζοντας το μηνυμα του cho oyu σκέφτηκα "Γιατί να μη βάλω κι εγώ λίγο άρωμα; Μάγκες είν' αυτοί;"
Έφτιαξα λοιπό δύο μείγματα με το άρωμα που έφτιαξα. Το πρώτο το έκανα με 20% Ν.Ε.Τ., 3% Vanilla Custard / Capella, 1% pralines and cream / Lorrian και το υπόλοιπο βάση.
Φανταστικό. Καπνός πίπας αλλά χρώμα μαύρο κι άραχνο.από γεύση σκίζει αλλά θα πειραματιστώ κι άλλο.
Το 2ο ήταν 10% ΝΕΤ, 3% vanilla custard 0.5% pralines και βάση. Ρε παιδιά πέτυχα το captain jack της halo όσο το θυμάμαι βέβαια. Το χρώμα είναι πάλι σκούρο κίτρινο αλλά δείχνει πως θα αντέξει η αντίσταση 15-20ml. Τα υπόλοιπα όμως υπερισχύουν οπότε θα τα μειώσω.

Θα σας κρατάω ενήμερους όπως και να 'χει. Αυτό που κρατάω μέχρι στιγμής είναι πως ανεξάρτητα αν πετύχουν οι συνταγές, έχω φτιάξει 100 ml άρωμα που σημαίνει πως με κόστος περίπου 15 ευρώ + 40 περίπου για νικοτινούχα και απλή βάση, βγάζω ένα λίτρο NET

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #69 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 18:23 »
Πως υπολογίζεις την περιεκτικότητα νικοτίνης στο τελικό μίγμα;

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #70 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 19:40 »
Εδώ υπάρχει πράγματι πρόβλημα και δε σου κρύβω πως τα έχω κάνει μπάχαλο. Τι εννοώ:
Διαβάζοντας τα ξένα φόρουμ αλλά και τα αρχικό ποστ του νήματος, κατέληξα στο συμπέρασμα πως περνάει από καθόλου έως 2-3 mg/ml. Εγώ έχοντας αυτό στο νου μου συν το γεγονός ότι η μηδενική βάση που είχα δε με έφτασε παρά λίγο για να καλύψω τον ατμό, συμπλήρωσα λίγο από την 20άρα που είχα. Με το μάτι υπολογίζω γύρω στα 30 ml. Στα 250 ml που έφτιαξα βγάζει 2.4 mg μόνο από την βάση. Τώρα μπλέκει ακόμα περισσότερο. Ίσως επειδή είμαι σκράπας, ίσως επειδή έτσι γίνεται πάντα, το τελικό μου μείγμα βγήκε 100 ml δηλαδη έχασα 150 ml που δεν μπόρεσα να στραγγίξω.
Αυτό που πήρα το θεώρησα ότι έχει περίπου 0 mg νικοτίνη γιατί ξέχασα πως έβαλα νικοτινούχα βάση και έφτιαξα υγρά με την παραπάνω συνταγή για 7 mg. Μάλλον μου βγήκε κοντά στο 9-10. Σε καμία περίπτωση παραπάνω. Για να δω ακριβώς πρέπει να το ξαναφτιάξω και ρος το παρών έχω πάαααρα πολύ άρωμα για να το πετάξω. Εκτιμώ τελείως μπακάλικα πως πέρασε πράγματι γύρω στα 2 mg
Αυτό πάντως δε με πειράζει γιατί έτσι κι αλλιώς το ήθελα πιο ισχυρό, αφού το θέλω για παρέα στα μπυρόνια μου

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #71 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 00:07 »
Μεγάλο θέμα, που μάλλον σχετίζεται μη το ποσοστό απορρόφησης από τον οργανισμό. Άραγε, μετά τη σχέση που πασχίζουμε να βρούμε ανάμεσα σε ΚΤ και ΗΤ γι αυτό το θέμα, μήπως είναι και διαφορετική η απορρόφηση από τον οργανισμό ανάμεσα σε υγρά "χημικής" καταγωγής και αυτών που προέρχονται από καπνό επίσης χημικά επεξεργασμένο;
Υποθέτω ότι η εκτίμηση της δύναμης της νικοτίνης έγινε εμπειρικά με βάση το κτύπημα;

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #72 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 00:13 »
Βρε παιδιά παρακολουθώ το θέμα και έχω να πω πως είστε αφασία  :o αξίζει τελικά τον κόπο ή κοστίζει όσο ο κούκος και το αηδόνι μαζί :))

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #73 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 00:40 »
Spectrum ναι. Το έγραψα. Τελείως μπακάλικα έγινε η εκτίμηση με βάση το χτύπημα. Για το πρώτο σου ερώτημα δεν είμαστε δυστυχώς ειδικοί να το απαντήσουμε. Αλλά η δικιά μου εκτίμηση είναι πως δεν πρέπει να επιδρά ιδιαίτερα. Αν ισχύουν όσα διάβασα στα ξένα φόρουμ, περνούν 2 mg/ml αρώματος. Με την αραίωση 900% που έκανα,  στο τελικό υγρό περνούν 0.2 mg/ml πολύ μικρό ποσοστό σε σχέση με τα 8-9 mg/ml που έφτιαξα επειδή ξέχασα ότι είχα βάλει νικοτινούχα βάση.
Κώστα θα σου κάνω αύριο αναλυτικό υπολογισμό κόστους. 1η εκτίμηση είναι 15€ για 100ml άρωμα, γύρω στα 50 € για 1000 ml υγρό άτμισης. (Εξαρτάται τη νικοτίνη που θες)
Να διευκρινίσω ότι πειραματίζομαι ακόμα. Το κόστος μπορεί να αυξηθεί ή μειωθεί

Α Κώστα. Εσένα με τους εργοστασιακούς ίσως δε σε συμφέρει. Οι αντιστάσεις θέλουν αλλαγή σθχνά. Αν είμαι τυχερός κάθε 15-20 ml
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2015, 08:18 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ιδιοκατασκευές υγρών από εκχύλισμα καπνού
« Απάντηση #74 στις: Οκτωβρίου 28, 2015, 07:34 »
Κάθε 15-20? Θα ήμουν ευτυχής! Κάθε 10-12 αλλάζω. Αμάν πια θα το γυρίσω κι εγώ στους επισκευάσιμους. Πάντως θα κάνω μία δοκιμή με τα υγρά όταν καταλήξετε στην... καλή συνταγή. Ακόμα και στα 5 νικοτίνη ευχαριστημένος θα είμαι, αλλά όχι παρακάτω :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240683 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500473 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 151 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110723 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan