vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

157 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Νέοι κανόνες της E.E.για τα προϊόντα καπνού και ηλεκτρονικών τσιγάρων 26/2/2014

Αποσυνδεδεμένος Curtis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδη ο συνδεσμος Ελληνικων επιχειρησεων είναι κατα της ελευθερης αγορας  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
με προσχημα βεβαια τη ποιότητα γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να προτεινουν αλλη μορφη οικονομιας.
Συντεχνιακη προταση χωρις να μπορει να βρει το πραγματικο ενοχο του προβληματος τους, δηλαδη την ελλειψη χρηματος απο τους πολιτες, ή την μεγαλη εκμεταλλευση της εργασιας σε αλλες χωρες. Προσπαθουν βεβαια ολου μαζι οσο μπορουν να αυξησουν την εκμεταλευση εργασιας εδω, ώστε να το εξισορροπήσουν το φαινομενο.
Την ίδια στιγμη βεβαια για να είμαι δικαιος, οταν ψωνιζεις διαδικτυακα επικροτεις την εκμεταλλευση αυτη αλλά χωρις ξεκαθαρες κουβεντες η κατασταση δε θα αλλαξει ποτε.
Εγω λεω να πουλουν ηλεκτρονικα τσιγαρα τα φαρμακεια και να μας τα γραφει ο εοπυυ και μονο εκει (με χρήματα που θα βρει απο την αυξηση φορου των ελληνικων επιχειρήσεων, για να μην ξεχνιομαστε). Στη τελικη δε κανω κεφη συνδεσμος επιχειρήσεων να σκεφτεται τη δική μου ποιοτητα αγορας, ειναι δουλεια αλλων αυτή. (ταυτοχρονα προσπαθουν παντου και με καθε μεσο για την αποποινικοποιηση της κανναβης για το καλο μου βεβαια  :wall: και όχι για τη τσεπη)
Αν ψηφιστουν τετοια μετρα εγω παντως το σταματαω γιατι δε συμφερει και θα ψαξω αλλη λυση.
πχ βελονισμο εμποτισμενο σε βαση 6αρα 50% pg/vg καλο μου ακουγεται. Θα εχει και καλο χτυπημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2016, 16:30 από Curtis »

Εχουμε  να  δουμε  πολλα  στο  επομενο  διαστημα  πιστευω  .οπως  να  μπαινουν  στο  παιχνιδι  η.τ  νεοι  παιχτες
""καποιοι  που  τωρα  περιμενουν  να  τους  κατσει  ''γαντι''  η  νεα  νομοθεσια  μαλλον  θα  ειναι  τα  μπακαλικα  της  γειτονιας"""  ,,,,,,,
κερδισμενοι  θα  ειναι  οι ατμιστες  και  ο  λογος  θα  ειναι  το  ''σπασιμο  στο  ολιγο-πωλειο  που  καποιοι  θελουν  να  ειναι  καθεστως




Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Μην ξεχνάμε πως αυτό που δημοσιεύτηκε είναι ΠΡΟΤΑΣΗ του ΣΕΕΗΤ.
Δεν είναι τελικές αποφάσεις. Αυτές μπορεί να είναι χιλιόμετρα μακρυά στο τέλος...  :(

Αποσυνδεδεμένος Curtis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Ολιγοπωλιο στην Ελλαδα δε βλεπω ακομα. Θα γινει ομως και αυτο όπως έγινε σε ολα τα άλλα. Παρ ολα αυτα βλεπω ίδιες τιμες. Πίστεψέ με δε φταίνε τα μαγαζια. Εμποροι είναι δεν είναι κατασκευαστές. Είναι μεσαζοντες μεταξυ εργοστασίου και πελάτη. Οι τιμες πεφτουν μονο με καλη συμφωνια και αυτο απαιτεί μεγαλες παραγγελειες πράγμα δυσκολο για τα μικρα μαγαζια, ειδικά με τον ρυθμο που βγαίνουν τα νεα προιοντα. Η απαγορευση όμως αγορων διαδυκτίου δεν λυνει το προβλημα ειδικα αν το επιχείρημα είναι ψευδως για τη δική μου ασφαλεια. Να λενε τα πραγματα με το ονομά τους. Να ξερεις ότι προσωπικα οι αγορες μου 90% είναι απο εδώ όχι για εθνικους λογους μιας και δεν υπαρχουν τετοιοι -γελαω όταν βλεπω ταμπελες ελληνικο μαγαζι- αλλά όσο ζωριζουν τα πραγματα τόσο θα βρίσκω αλλες λυσεις αλλα και αυτες προσωρινες θα  είναι αφου δε λυνουν το προβλημα.
Στη τελική δίνουμε δουλεια της ελληνικες εταιρειες μεταφορων και delivery σωστα? Φαυλος κυκλος.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog


Και πολύ φυσικά μια από τις θέσεις είναι αυτή:
 4. Σε ότι αφορά το ηλεκτρονικό εμπόριο, θεωρούμε ότι μπορεί και θέλουμε να λειτουργεί εντός της
 επικράτειας, αλλά να απαγορευθεί σε ότι αφορά τη διασυνοριακή πώληση που δεν θα διασφαλίζει τη
 ποιότητα, τη τήρηση της νομιμότητας και εν τέλει θα δυσφημίσει το προϊόν.
 
 
Αγαπητέ ΣΕΕΗΤ.
 
Υποθέτω φυσικά πως είστε υπέρ του ελεύθερου επιχειρείν μιας και ο πλήρης τίτλος σας είναι σύνδεσμος ελληνικών επιχειρήσεων ηλεκτρονικού τσιγάρου. Καλό λοιπόν είναι όταν λέμε ότι υποστηρίζουμε κάτι, να ξέρουμε ακριβώς τι σημαίνει αυτό το κάτι (που [λέμε ότι] υποστηρίζουμε). Διότι, αν καλά κατάλαβα, αυτό που επί της ουσίας ζητάτε είναι να μπουν περιορισμοί στην επιχειρηματική δραστηριότητα που λειτουργεί ανταγωνιστικά με την δική σας δραστηριότητα. Δυστυχώς όμως για σας και ευτυχώς για όλους εμάς ελεύθερη οικονομία σημαίνει ελεύθερη για όλους, όχι μόνο για σας (και τα φιλαράκια σας). Σημαίνει επίσης ελεύθερη πάντα, όχι μόνο όταν πάνε καλά τα πράγματα για σας (και τα φιλαράκια σας). Δυστυχώς ορισμένα πράγματα είναι ή το ένα ή το άλλο...
 
Δεν γίνεται να είσαι αναρχοαυτόνομος και νεοναζί συγχρόνως.
Δεν γίνεται να είσαι άρρωστος παναθηναϊκός και άρρωστος ολυμπιακός συγχρόνως.
Δεν γίνεται να είσαι 100% λευκός και 100% μαύρος συγχρόνως.
Δεν γίνεται να είσαι ζωντανός και πεθαμένος συγχρόνως.   
 
Δεν γίνεται να είσαι υπέρ της ελεύθερης οικονομίας (όταν σε βολεύει) και κατά της ελεύθερης οικονομίας (όταν ΔΕΝ σε βολεύει).
 
Φιλικά
Κ.

Ολιγοπωλιο στην Ελλαδα δε βλεπω ακομα. Θα γινει ομως και αυτο όπως έγινε σε ολα τα άλλα. Παρ ολα αυτα βλεπω ίδιες τιμες. Πίστεψέ με δε φταίνε τα μαγαζια. Εμποροι είναι δεν είναι κατασκευαστές. Είναι μεσαζοντες μεταξυ εργοστασίου και πελάτη. Οι τιμες πεφτουν μονο με καλη συμφωνια και αυτο απαιτεί μεγαλες παραγγελειες πράγμα δυσκολο για τα μικρα μαγαζια, ειδικά με τον ρυθμο που βγαίνουν τα νεα προιοντα. Η απαγορευση όμως αγορων διαδυκτίου δεν λυνει το προβλημα ειδικα αν το επιχείρημα είναι ψευδως για τη δική μου ασφαλεια. Να λενε τα πραγματα με το ονομά τους. Να ξερεις ότι προσωπικα οι αγορες μου 90% είναι απο εδώ όχι για εθνικους λογους μιας και δεν υπαρχουν τετοιοι -γελαω όταν βλεπω ταμπελες ελληνικο μαγαζι- αλλά όσο ζωριζουν τα πραγματα τόσο θα βρίσκω αλλες λυσεις αλλα και αυτες προσωρινες θα  είναι αφου δε λυνουν το προβλημα.
Στη τελική δίνουμε δουλεια της ελληνικες εταιρειες μεταφορων και delivery σωστα? Φαυλος κυκλος.


ολιγοπωλιο  ζησαμε  το  2011 - 2012  με  2  εταιρειες  να  πουλουν  ενα  clear-maizer  που   εβγαζε  max  3  μλ   στην  τιμη  των  11 ευρω

τωρα  το  ζουμι  που  ειναι  , και  πιστευω  οτι κανεις  λαθος ΜΙΛΑΜΕ πλεον  οτι  οι  εμποροι  εγιναν  και  παρασκευαστες  αρα  το  ολιγοπωλιο   ειναι  [  αποψη μου ]     στοχος 

πιστευω  οτι  δεν θα  γινει [ προβλεψη]  , και  θα  την  πατησουν  ασχημα  την μπανανοφλουδα  της  νομοθεσιας-tpd-msds  κλπ

Μηδενικές βάσεις PG/VG σε μεγαλύτερες συσκευασίες θα μπορούμε να παίρνουμε;
Πότε ξεκινάει η εφαρμογή της οδηγίας ώστε να προλάβω να στοκάρω;

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Όταν (και άμα) ψηφιστεί ως νόμος του κράτους.

Αποσυνδεδεμένος Curtis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
xalkidapro νομίζω ότι έχουμε την ίδια εικονα και την περιγραφουμε διφορετικα. Τα ολιγοπωλεια προκυπτουν απ οσο ξερω αφου πρώτα αναπτυχθει ενας κλαδος. Το 2011-12 ήταν η εποχη που ξεκινησα και γω το η.τ και πραγματι ήταν ελαχιστες οι επιλογες. Αυτο όμως δεν ήταν ολιγοπωλειο. Απλα δεν υπήρχε ακομα το ενδιαφερον απο πολλους εμπορους. Όταν κυριαρχει το ολιγοπωλειο κάπου, ακομα και αν θελει καποιος να ανοιξει κατι δε μπορει γιατι δε συμφερει. Δεν είχαμε τετοια εικονα το 11. Τώρα αν βγω απο το σπιτι με τα ποδια σε 10 λεπτα έχω 5 μαγαζια διπλα μου που σίγουρα δε θα αντεξουν για πολυ.  Για κατασκευαστες που αναφερεις, νομιζω το λες κυριως για τα υγρα. Δε διαφωνω ότι θελουν να το ελεγξουν και τους είναι πολυ ευκολο αρκει να το αποφασισουν. 
Τεσπα, ας βρω πρωτα δουλεια και μετα βλέπουμε τι θα ατμίζω.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Η θεση του ΣΕΗΗΤ για απαγόρευση στις διασυνοριακές πωλήσεις, ακόμη και αν δεν μας βρίσκει σύμφωνους, δεν θα έπρεπε να μας κανει εντύπωση. Ο ΣΕΗΗΤ είναι σύμμαχος και συναγωνιστής μας στην εδρεωση του ΗΤ και εχει αρκετούς κοινούς στοχους με εμάς τους καταναλωτές του. Αλλά δεν παύει να είναι ενας σύνδεσμος μικρομεσαίων επιχειρήσεων των οποίων τα συμφέροντα καλείται να υπερασπισθεί. Και οι αγορές μας από εξω τα απειλούν.
Δεν μου έκανε λοιπόν εντύπωση η πρόταση του, δεν περίμενα να υπερασπισθεί το ελευθερο εμπόριο κοντρα στο συμφέρον των μελών του,  αλλά οι λόγοι για τους οποίους το προτείνει... "....αλλά να απαγορευθεί σε ότι αφορά τη διασυνοριακή πώληση που δεν θα διασφαλίζει την  ποιότητα, τη τήρηση της νομιμότητας και εν τέλει θα δυσφημίσει το προϊόν..."
Οσον αφορά στην ποιότητα, περα ελαχίστων εξαιρέσεων μιλάμε για τα ιδια σφραγισμένα πραγματα από τις ιδιες εταιρίες. Μιλάμε για πραγματα οπου οι Κινέζοι αντικαθιστούν χωρις δεύτερη κουβέντα ενώ πολλά Ελληνικά καταστήματα (δεν γνωριζω αν είναι μελη) κάνουν τον κινέζο και λένε ότι η Κινα δεν εχει εγγυήσεις. Κάποιες εταιρείες πράγματι προσδίδουν αξια, παρέχοντας τεχνικη υποστήριξή, άλλες όχι.
Οσον αφορά στην νομιμότητα, μεγαλη κουβέντα αλλά δεν περιορίζεται μόνο σε εμάς τους καταναλωτές. Ας ρυθμιστούν οι εισαγωγές για ολους. 
Οσον αφορα την δυσφήμηση, την στιγμη που όλα οσα πουλάνε είναι τα ιδια εισαγόμενα, αδυνατώ να το καταλάβω και μάλλον για βαρύγδουπη σάλτσα το κοβω ... 
Καταλήγω λοιπόν ότι για να ζητάς να απαγορευθεί η διασυνοριακή πώληση που δεν θα διασφαλίζει την ποιότητα, τη τήρηση της νομιμότητας και εν τέλει θα δυσφημίσει το προϊόν, θα πρέπει να έχεις διασφαλίσει ότι όλα τα προηγούμενα τα διασφαλίζουν τα μελη σου και η υπόλοιπη εσωτερική αγορα. Μπαα...

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ
« Απάντηση #265 στις: Απριλίου 29, 2016, 01:13 »
Μηδενικές βάσεις PG/VG σε μεγαλύτερες συσκευασίες θα μπορούμε να παίρνουμε;
Πότε ξεκινάει η εφαρμογή της οδηγίας ώστε να προλάβω να στοκάρω;
Οι  PG/VG πωλουνται στα φαρμακεια φιλε μιας και εχουν και άλλες εφαρμογες περα από το να φτιαχνουμε εμεις υγρα γι'αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να μην βρίσκεις PG καιVG ,το θεμα είναι τι κανεις με την νικοτινη?
Εγω σημερα το πρωι εβαλα παραγγελια  4 μπουκαλακια των 100ml 36ρας νικοτίνης  για να την βγαλω κανα 2 χρονακια(2 χρονια ημερομηνια ληξης),μεχρι τοτε πιστευω να το εχω γυρισει στην μηδενικη(5ρα κανω τωρα!)η να το εχω κοψει και το ΗΤ!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Μηδενικές βάσεις PG/VG σε μεγαλύτερες συσκευασίες θα μπορούμε να παίρνουμε; Πότε ξεκινάει η εφαρμογή της οδηγίας ώστε να προλάβω να στοκάρω;
Από καταστηματάρχες έχω μάθει ότι η εφαρμογή θα ξεκινήσει τέλος Μαϊου, με εξάμηνη όμως ελαστικότητα, ίσως για την εξάντληση των αποθεμάτων.

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
ΕΙΔΗΣΗ ΣΟΚ
Ακρως επικίνδυνος ατμιστής έσπειρε τον τρόμο στο κέντρο της Αθήνας γύρω στις επτά το απόγευμα.Συμφωνα με εγκυρότατο  ρεπορτάζ του "terror news" ,εθεάθει ατμιστής με παράνομο μπουκαλάκι το οποίο έφερε βελόνα -μύτη 9,38 χιλιοστών και ροής 23 σταγόνων το λεπτό αναποδογυριμένο στους 20(+- 5)βαθμούς κελσίου στη μία ατμοσφαιρίκη πίεση.Ο δράστης άρχισε στα καλά καθούμενα να πιτσιλάει με το δολοφονικό μπουκαλάκι τους περαστικούς ,με αποτέλεσμα τρείς από αυτούς να καταλείξουν στο νοσοκομείο σε σοβαρή κατάσταση.Το όπλο του εγκλήματος βρίσκεται στα χέρια της αντιτρομοκρατικής και σύμφωνα με τον διοικητή της Γ.Κ.Α.Β.Α ίσως να οδηγήσει σε γνωστή οργάνωση που έχει απασχολήσει και στο παρελθόν τις αρχές.Τα μέτρα ασφαλείας στη γύρω περιοχή είναι (τι άλλο) ΔΡΑΚΟΝΤΕΙΑ.    

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Καλα τους κανουν τους αλητες που θελουν να δηλητηριαζουν τα παιδια μας! :angry_orange: Γι΄αυτο και η χωρα εφτασε εδω που εφτασε! Δημοσιο ανασκολοπισμο χρειαζονται για παραδειγματισμο :tanevramou:. Καποιοι απο αυτους (μη πω ολοι και υπερβαλω) σιγουρα ειναι τζιχαντιστες τρομοκρατες :ninja_hide:! Ποιος θα μας προστατεψει; Που ειναι το κρατος; Τι κανουν οι αρμοδιοι; Μονο η αντιτρομοκρατικη στεκεται στο υψος των περιστασεων :love_hearts:! Ευγε!

8) (μη ξεφυγει πολυ το off topic)

Αποσυνδεδεμένος savvas1350

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Mεταξύ σοβαρού και αστείου,σε σχέση με το νομο-τερας που βγήκε στην άλλη άκρη του ατλαντικού (1 εκατομμύριο δολαρια για να πάρει πιστοποίηση ένα μπουκαλάκι υγρό-λολ)οι δικοί μας φωστήρες της ΕΕ μάλλον πιάστηκαν κορόιδα.Βέβαια με την διατλαντική συμφωνία που έρχεται ,ολα αυτά που ζούμε τωρα θα περάσουν στη σφαίρα του ρομαντισμού.  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498881 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 62 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy