vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

252 επισκέπτες, 4 χρήστες
I.P, Jorge, tibolaso, manoslykos

Twitter

Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!

Αποσυνδεδεμένος stefanos.gr

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 12:38 »
Γεια σε όλους τους συνατμιστές,

Είμαι σχετικά καινούργιος, τόσο στο φόρουμ όσο και στο άτμισμα. Ξεκίνησα την παραμονή της Πρωτοχρονιάς. Έχω κάποιους προβληματισμούς και θέλω να τους μοιραστώ μαζί σας.
Μετά από ενάμιση λοιπόν μήνα, που δεν έβαλα κ.τ. στο στόμα μου με προβληματίζει κάπως όχι τόσο πολύ η εξάρτηση που νιώθω από το η.τ. αλλά περισσότερο η αύξηση στην κατανάλωση νικοτίνης.
Στην αρχή έπαιρνα έτοιμα υγρά Liqua και κατανάλωνα το μπουκαλάκι των 10ml (12ρι νικοτίνη) σε 4-5 μέρες. Μετά το γύρισα στο DYI. Δοκίμασα διάφορα ποσοστά νικοτίνης και αντιλήφθηκα πως αν δεν είναι τουλάχιστον 10-12ρι δεν μου "κατεβαίνει". Παράλληλα όμως διαπιστώνω ότι ένα μπουκαλάκι 10ml DYI το καταναλώνω πλέον σε 2 το πολύ 2μιση μέρες.
Προβληματίζομαι λοιπόν με την αύξηση της κατανάλωσης νικοτίνης σε σχέση με το κ.τ. που κάπνιζα (25-30 τσιγάρα την ημέρα Camel κανονικό). Μήπως δηλαδή απαλλάχτηκα από την πίσσα και τις 40 και πλέον άλλες καρκινογόνες ουσίες, αλλά υποβάλλω τον εαυτό μου σε περισσότερη νικοτίνη, που ναι μεν δεν είναι καρκινογόνα αλλά κάνει κακό στην καρδιά καθώς συστέλλει τα αγγεία.
Δεν βάλλω κατά του η.τ.. Απεναντίας συνιστώ όποιον καπνιστή βλέπω, γνωστό ή άγνωστο, να το δοκιμάσει. Θέλω όμως να ακούσω και τη γνώμη των άλλων ατμιστών, κυρίως των παλιών.

Σας εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο.

ΥΓ: Το καλύτερο δώρο για την ημέρα των ερωτευμένων: Πάρτε στο ταίρι σας ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο


Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 12:47 »
Πέραν του τρόπου απορρόφησης της νικοτίνης που αλλάζει από τη μία μέθοδο στην άλλη, υπολόγισε πως στο "χτύπημα" του τσιγάρου συμμετείχε και η πίσσα και η θερμοκρασία του καπνού. Το πιο λογικό να ανέβεις στην αρχή από την ονομαστική νικοτίνη (σε πολύ γενικές γραμμές υπολογίζω 4-5 μονάδες πάνω)

Υ.Γ.: Το καλύτερο δώρο για την γιορτή των ερωτευμένων, πάρτε στο ηλεκτρονικό σας τσιγάρο ένα ταίρι!

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 12:54 »
Φίλε Στέφανε το θέμα που σε απασχολεί έχει απασχολήσει σχεδόν όλους μας όταν ξεκινήσαμε το Η.Τ. και αν κοιτάξεις στα νήματα περί υγείας θα βρεις κάποια θέματα σχετικά. Περιληπτικά θα σου πω ότι η νικοτίνη στο Η.Τ. δεν απορροφάται από τον οργανισμό με τον ίδιο τρόπο ή στο ίδιο ποσοστό όπως στο Κ.Τ., επομένως η περιεκτικότητα του υγρού δεν σχετίζεται με την νικοτίνη που τελικά απορροφά ο οργανισμός σου. Ένας δείκτης στο περίπου για το αν παίρνεις περισσότερη ή λιγότερη νικοτίνη τώρα είναι τα σωματικά συμπτώματα, αν έχεις ταχυκαρδίες τότε λαμβάνεις πιο πολύ, αν έχεις νευρικότητα λαμβάνεις πιο λίγο (αυτό είναι λίγο μπακαλίστικο βέβαια). Επίσης, στο Κ.Τ. δεν είναι μόνο η νικοτίνη που δημιουργεί εξάρτηση αλλά και ορισμένες άλλες ουσίες, μερικές από τις οποίες επιτείνουν τη δράση της νικοτίνης.
Σαν συμβουλή θα σου πρότεινα να μη κάνεις συγκρίσεις με το Κ.Τ. αλλά να καταλήξεις στις ποσότητες και αναλογίες που εσένα ικανοποιούν. Στη συνέχεια μπορείς να μειώνεις σταδιακά τη νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος stefanos.gr

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:00 »
exispathi
Πως μπορώ να ξέρω ότι δεν ρουφάω πολύ περισσότερη νικοτίνη?

Υ: Για δες, μόλις τηλεφώνησα στη Nobacco, για να πάρω ταίρι στο η.τ. μου. Έχω δύο Τ2 κι ένας φίλος μου είπε για το EPSILON BDC 1.8Ohm.

Φίλε Αλέξη,

Δεν ξέρω αν και οι άλλες ουσίες του κ.τ σου προκαλούν εθισμό, αλλά εμένα δεν μου λείπει (σχεδόν) καθόλου το κ.τ. αν και κάπνιζα επί 30 χρόνια.
Απλά τις πρώτες 2-3 εβδομάδες ατμίσματος ένιωθα πλήρης με 2-2,5 ml υγρού 12ρι, ενώ τώρα θέλω το διπλάσιο. δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί.

Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2014, 23:51 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:09 »
Πρώτον, δεν ξέρεις πόση ρούφαγες πριν. Οι αριθμοί που αναγράφονται στα πακέτα είναι χρήσιμοι για συγκρίσεις ανάμεσα σε μάρκες αλλά προκύπτουν από κάποιο μοντέλο μέτρησης και όχι από πραγματική χρήση. Έχουν αμφισβητηθεί έντονα.

Δεύτερον, πολλοί θεριακλήδες ατμιστές θα είχαν πεθάνει αν απορροφούσε ο οργανισμός τους όλη την αναγραφόμενη νικοτίνη. Ήμασταν εμπειρικά σίγουροι πως δεν συμβαίνει αυτό, μέχρι που...

... Τρίτον, το επιβεβαίωσε ο Δρ.Κ.Φαρσαλινός (που πρωτοστατεί παγκοσμίως στην έρευνα για τις επιπτώσεις του ΗΤ και τον έχουμε στο φόρουμ). Το ποσοστό που απορροφάται δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα (και μπορεί να αλλάζει ανάλογα με πολλούς παράγοντες) αλλά σαφώς δεν είναι όλο όσο περιέχουν τα μπουκάλια. Είναι αρκετά λιγότερο, διότι και στις μελέτες δεν ανιχνεύθηκε στο αίμα ατμιστών, ούτε οι αντιδράσεις του οργανισμού ήταν οι ανάλογες.

Ψάξε στα θέματα υγείας για λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:14 »
Δεν πρέπει απλά να πολλαπλασιάζεις τα mg με τα ml που κάνεις ημερησίως και να τα συγκρίνεις μ΄αυτά που γράφει στο πακέτο των τσιγάρων.
Στο παρακάτω link είναι κάτι που είχα γράψει παλαιότερα σε απάντηση άλλου μέλους. Τα 4-5ml είναι ένας μέσος όρος που δεν πρέπει να σε ανησυχεί. Κάποιοι κάνουν λιγότερα και κάποιοι περισσότερα.

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2308.msg709716.html#msg709716

Παράθεση
Παράθεση
κάπνιζα 30 κ.τ την ημέρα με 0.9mg ανα κ.τ αρα θεωρητικά έπαιρνα 30Χ0,9=27mg νικοτίνης την ημέρα.
Σήμερα κάνω περίπου 2-3ml την ημέρα με 18mg ανα ML, άρα θεωρητικά 3X18=54mg..!!!

Δεν είναι σωστός ο συλλογισμός.

Στο τσιγάρο αναγράφεται η εισπνεόμενη ποσότητα νικοτίνης. Αυτή που περιέχεται δηλαδή στον καπνό και όχι στο τσιγάρο. Η ποσότητα που περιέχεται στον καπνό είναι υποπολλαπλάσια και φθάνει έως και το 5% μόνο από αυτή που περιέχεται στο τσιγάρο.

Στο η.τ. η αναγραφόμενη ποσότητα νικοτίνης είναι αυτή που περιέχεται στο υγρό. Για να κάνουμε κάποια σύγκριση με το κ.τ. θα έπρεπε να συγκρίνουμε την ποσότητα νικοτίνης που περιέχεται στον ατμό. Δυστυχώς όμως αυτή προς το παρόν παραμένει άγνωστη, σίγουρα πάντως δεν είναι η ίδια με αυτή που περιέχεται στο υγρό. Η εκτίμηση είναι γύρω στο 50% καθώς υπάρχουν μερικές μελέτες που συγκλίνουν στο 50-55% χωρίς όμως να υπάρχει κάποιο επίσημο πρωτόκολλο.

Επίσης τα 3ml που υπολογίζεις δεν τα καταναλώνεις όλα. Αν ο ατμοποιητής χωράει 1.5ml και κάνεις 2 γεμίσματα την ημέρα δε σημαίνει ότι καταναλώνεις 3ml την ημέρα. Κάποια ποσότητα κρατάει το φυτίλι οπότε σε κάθε γέμισμα βάζεις λιγότερο από την ονομαστική χωρητικότητα του ατμοποιητή.

Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:35 »
Να προσθέσω τι είχε γράψει ο γιατρός μας Κος φαρσαλινός περί απορρόφησης νικοτίνης από τον οργανισμό σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.

Επίσης, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το κανονικό τσιγάρο περιέχει πολλαπλάσια νικοτίνη από αυτή που αναγράφεται στο πακέτο. Το πακέτο γράφει την ποσότητα που απορροφάει ένα καπνιστής σύμφωνα με την μέθοδο ISO (τζούρα όγκου 35ml, διάρκεια 2sec, 1 τζούρα κάθε 60 δευτερόλεπτα). Η υπόλοιπη νικοτίνη απελευθερώνεται στο περιβάλλον από την άκρη του τσιγάρου που καίγεται χωρίς να την εισπνέουμε (sidestream smoking).


Αποσυνδεδεμένος stefanos.gr

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:36 »
camber,
Δεν μπαίνω στη διαδικασία να πολλαπλασιάζω mg και ml αν και είμαι πολύ καλός σ' αυτά, επειδή δεν πρέπει ποτέ να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Απλά όπως έγραψα και παραπάνω, στην αρχή και για ένα σημαντικό διάστημα ένιωθα ικανοποιημένος με μία συγκεκριμμένη ποσότητα ενώ τώρα ζητάω τη διπλάσια. Εδώ συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:45 »
Γεια σε όλους τους συνατμιστές,
Προβληματίζομαι λοιπόν με την αύξηση της κατανάλωσης νικοτίνης σε σχέση με το κ.τ. που κάπνιζα (25-30 τσιγάρα την ημέρα Camel κανονικό). Μήπως δηλαδή απαλλάχτηκα από την πίσσα και τις 40 και πλέον άλλες καρκινογόνες ουσίες, αλλά υποβάλλω τον εαυτό μου σε περισσότερη νικοτίνη, που ναι μεν δεν είναι καρκινογόνα αλλά κάνει κακό στην καρδιά καθώς συστέλλει τα αγγεία.
exispathi
Πως μπορώ να ξέρω ότι δεν ρουφάω πολύ περισσότερη νικοτίνη?
Πρώτα έθεσες άλλο θέμα (στο οποίο σύγκρινες την προσλαμβανόμενη νικοτίνη, όπως έχουμε κάνει όλοι), το οποίο και απαντήθηκε άμεσα.
"Ναι αλλά τώρα με νοιάζει το άλλο!"
 :dontknow:

ΟΚ, αυτή την ανάγκη ένιωσε ο οργανισμός σου και σου ζητάει παραπάνω νικοτίνη. Ίσως γιατί έπαιρνε λιγότερη από αυτή που συνήθιζε.
Απόλυτη απάντηση δεν υπάρχει. Όπως δεν θα υπήρχε αν ρώταγες γιατί πεινάς ενώ έφαγες πριν από λίγο.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:53 »
Η ποσότητα που θα ζητάς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, που έχουν να κάνουν με την νικοτίνη που ζητά ο οργανισμός σου, με το πρόγραμμά σου, την συναισθηματική σου κατάσταση, την επιθυμία σου κτλ. Η κατανάλωση του υγρού επίσης επηρεάζετε από το υγρό που χρησιμοποιείς, τον ατμοποιητή, την αντίσταση και την τάση. Αυτό που σου λέμε από την εμπειρία μας είναι ότι δεν πρέπει να σε ανησυχεί αυτό. Αυτή την περίοδο και τις επόμενες ίσως εβδομάδες ο οργανισμός σου θα προσαρμόζεται στο Η.Τ. μέχρι να σταθεροποιηθεί ως νέα σου συνήθεια.

Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:58 »
Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να έχεις γελαστεί μιας και είσαι νέος στο άτμισμα και
να μην είναι η έλλειψη νικοτίνης, αλλά να σου λείπει το through hit "χτύπημα"

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 14:01 »
camber,
στην αρχή και για ένα σημαντικό διάστημα ένιωθα ικανοποιημένος με μία συγκεκριμμένη ποσότητα ενώ τώρα ζητάω τη διπλάσια
Κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά. Τις πρώτες μέρες ο οργανισμός σου δεν είχε αποβάλλει ακόμα όλες τις ουσίες του κ.τ. και ήσουν πιο γεμάτος. Επίσης κάποιοι αισθάνονται ενοχλήσεις στο λαιμό ή στο στήθος τις πρώτες μέρες ατμίσματος. Αυτό περιορίζει την κατανάλωση.

Όσο περνά ο καιρός και βελτιώνεις την τεχνική του ατμίσματος θα κατασταλάξεις κάπου. Στην πορεία άλλοι μειώνουν τα mg της νικοτίνης κι άλλοι τα αυξάνουν. Ο καλύτερος κριτής είναι ο οργανισμός σου.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 23:15 »
O καθένας αυτο-ρυθμίζει την πρόσληψη νικοτίνης σύμφωνα με τις ανάγκες του. Αν πάρεις παραπάνω νικοτίνη θα έχεις τα ίδια συμπτώματα που ίσως να είχες αν κάποιες φορές κάπνιζες υπερβολικά (συνήθως σε βραδυνές εξόδους). Η κατανάλωση σε ml δεν λέει τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 23:37 »
Οπως λέει κι ο γιατρός, τον οργανισμό σου δεν μπορείς να τον ξεγελάσεις. Αυτό που χρειάζεται, αυτό θα πάρει. Κι αν πάρει περισσότερο, θα στο πει.
Τις πρώτες ημέρες, όπως λέει κι ο camber, ήσουν μπουκωμένος από το τσιγάρο. Λίγο και το σοκ της αλλαγής αλλά η αυθυποβολή ότι σταματάς κάτι κακό, σε έκαναν να ατμίζεις διευρευνητικά και όχι πολλά μλ. Τώρα προσαρμόστηκες και ο οργανισμός ζητάει αυτό που του λείπει, στην ποσότητα που του λείπει. Σύνηθες φαινόμενο στους νέους ατμιστές. Στην αρχή το μπουκαλάκι κρατάει μέρες και μετά από λιγο καιρό κρατάει ως και διήμερο.

Να ξέρεις επίσης, ότι ο βαθμός απορρόφησης της νικοτίνης εξαρτάται και από τον εξοπλισμό. Οσο βελτιώνεται ο εξοπλισμός, θα πέφτεις σε mg και θα ανεβαίνεις σε ml, όχι όμως ανάλογα. Σε θεωρητικό επίπεδο θα λαμβάνεις λιγότερες μονάδες νικοτίνης, αλλά ο οργανισμός θα ικανοποιεί στον ίδιο βαθμό την εξάρτησή του, κάτι που σημαίνει ότι πρακτικά προσλαμβάνει την ίδια ποσότητα νικοτίνης και ανεπίσημα υποστηρίζεται αυτό που σου είπαν, ότι τελικά απορροφούμε μέρος μόνο της νικοτίνης που περιέχεται στα υγρά.


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Εξάρτηση από τη νικοτίνη και προβληματισμοί!
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 23:41 »
Άλλωστε, έχει παρατηρηθεί σχεδόν από όλους μας το να έχουμε την εντύπωση ότι παίρνουμε περισσότερη νικοτίνη. Μπορεί να έχει βάση μπορεί και όχι. Είναι το πρώτο στάδιο ενός ατμιστή, παράλληλα με το "σύνδρομο πιπίλα".
Με την πάροδο των μηνών όμως (και αυτό έχει παρατηρηθεί σχεδόν από όλους μας) η επιθυμία του οργανισμού για το "κάτι παραπάνω" παύει να υπάρχει.
Σε αντίθεση με το ΚΤ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem