vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

123 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 03:27 »
πολυ φοβαμαι πως απο το 2016 και μετα κανενας δεν θα μπορει να ατμιζει πουθενα γευσεις μη καπνικες... :(

Αποσυνδεδεμένος chrismia13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στον Ατμό
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 04:17 »
Εγώ πάντως δεν πρόκειται να σταματήσω να ατμιζω σε οποιονδήποτε χώρο, ας με γράψουν και θα τους ...γράψω και εγώ, δεν υπάρχει περίπτωση να με εντάξουν στους καπνιστές, ειδικά από την στιγμή που ατμιζω καραμέλα και εσπρέσο (συνήθως χωρίς νικοτίνη)

όσο δεν μιλάμε και δεν αντιδρούμε νομίζουν ότι αποδεχόμαστε  την  ενοχή μας.  αυτό δεν το δέχομαι.

Θα συμφωνήσω απόλυτα!!!!!!!
Εγώ με τους καπνιστές? Όχι με τίποτα, είμαι ΑΤΜΙΣΤΗΣ!!!!! 

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 06:13 »
Απο γνωστο, που εχει φιλο αστυνομικο (και ειναι στην αρμοδιοτητα του να γραφει για το τσιγαρο), (εδω στον Βολο)
εμαθα, οτι εχουν εντολη να γραφουν ΜΟΝΟ για το τσιγαρο και οχι για τα δικα μας "βραστηρακια"  ;D
Αντε να δουμε....



Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 07:50 »
Καλώς ή κακώς, η ονομασία αυτή έχει μείνει από τότε που οι συσκευές είχαν αποκλειστικά
την εμφάνιση του κ.τ. Σαν αυτό που έχεις στο avatar σου.
Η παρατήρησή σου είναι εύστοχη και δικαιολογημένη. Μόνο που σε μια καφετέρια δεν παίρνω μαζί μου το αβατάρ.

Από τον πρώτο κιόλας μήνα, είχα συνειδητοποιήσει πως το να χρησιμοποιώ συσκευή με εμφάνιση τσιγάρου δεν ήταν κάτι που ήταν υπέρ μου λόγω της σύγχυσης που δημιουργούσε και της αναμενόμενης ταύτισης με το τσιγάρο. Το πρώτο βήμα ήταν να πάω σε συσκευή με το ίδιο σχήμα μεν, με άλλο χρώμα δε (ασημί), ώστε να μην κάνει κρα ότι είναι τσιγάρο. Λίγο αργότερα βέβαια, οι ατμιστικές ανάγκες από μόνες τους επέβαλαν την ολοκληρωτική αλλαγή.

Θέλω να πω ότι τα δικαιολογημένα «νηπιακά» μας βήματα στον ατμισμό που ευλόγως «τσιγαροφέρνουν», δεν πρέπει να αποτελούν ένα τέτοιο άλλοθι και να αλυσοδένουν και τα «εφηβικά» και «ενήλικα» βήματά μας.

Στο θέμα μας τώρα, οι όποιες αυθαιρεσίες (γιατί περί αυθαιρεσιών πρόκειται) που τιμωρούν και το άτμισμα, θυμίζουν πολύ το ανέκδοτο «κεφάλι στο χαντάκι». Η πρώτη αντίδρασή μας εάν μας τύχει κάτι τέτοιο, είναι να ρωτήσουμε τον «τιμωρό», βάσει ποιου νόμου το κάνει αυτό. Προσωπικά έχω τον αντικαπνιστικό νόμο στο κινητό μου, σε περίπτωση που τον επικαλεστεί. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, αν θέλει να βάλει πρόστιμο θα το βάλει, αλλά τουλάχιστον ας μας μείνει η χαρά του στραπατσαρίσματος.

Αυτό όμως είναι ένα πολύ μικρό βήμα. Το επόμενο είναι η προσφυγή στα δικαστήρια. Μόνο που αυτό πρέπει να γίνει οργανωμένα και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να γίνει από τον ΣΕΕΗΤ. Χρειάζεται δηλαδή να γίνει κάτι, όπως στην Αμερική την δεκαετία του 1920 με την «Δίκη του Πιθήκου».

Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 09:16 »
Συγνώμη για την "εκτός του νήματό μου" παρέμβαση, αλλά...
Κάποτε πριν από 3 και βάλε χρόνια, κάποιος parpen είχε προβλέψει το μέλλον και είχε βάλει θέμα εδώ

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1671.msg36760.html#msg36760

και ζητούσε την πλήρη αποστασιοποίηση από τον όρο "ηλεκτρονικό τσιγάρο".

Για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.


Αποσυνδεδεμένος andreas1966

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 10:24 »
Προσωπικά θα υιοθετούσα τον όρο 'ατομική συσκευή παραγωγής ατμού', γιατί αυτό ακριβώς είναι.
Η αναφορά και η παραπομπή σε 'τσιγάρο', 'κάπνισμα΄ και τα σχετικά, δεν πρέπει να υπάρχει ούτε κατά διάνοια.


Θυμίζει λιγάκι το debate για το όνομα των Σκοπίων  :hmmm:




Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3876
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 11:56 »
To όνομα παιδιά νομίζω έχει ελάχιστη σημασία. Καλώς ή κακώς επικράτησε ο όρος ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αυτό πλέον μετά από τόσα χρόνια δεν αλλάζει. Γιατί electronic cigarette το ονομάζουν και οι Αμερικάνοι, αντίστοιχα στη γλώσσα τους οι Ιταλοί, Γάλλοι, Γερμανοί κλπ. Μια παγκόσμια προσπάθεια αλλαγής του όρου πιστεύω είναι ανέφικτη και τζάμπα το συζητάμε.

Οι μάχες πρέπει να δοθούν ανεξάρτητα από το όνομα και ας πάει να αποδείξει το κάθε κράτος ότι είμαστε Χουντίνι και ζεσταίνοντας υγρό παράγουμε καπνό.

Αποσυνδεδεμένος Καλαβρυτα

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 12:35 »
Παντως γενικα στην ευρωπη επιτρεπεται. Εχω ακουσει οτι αμα απαγωρευτη σε δυο Κρατη μελη, θα απαγορευτη σε ολη την Ευρωπη

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 16:04 »
Συγνώμη για την "εκτός του νήματό μου" παρέμβαση, αλλά...
Κάποτε πριν από 3 και βάλε χρόνια, κάποιος parpen είχε προβλέψει το μέλλον και είχε βάλει θέμα εδώ

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1671.msg36760.html#msg36760

και ζητούσε την πλήρη αποστασιοποίηση από τον όρο "ηλεκτρονικό τσιγάρο".

Για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.
Πράγματι, αλλά και τότε υπήρχε το ίδιο πρόβλημα: ο όρος είχε επικρατήσει και δεν προέκυψε κάτι πιο βολικό.
Μια που ατμιστής είναι αυτός που ατμίζει και ατμοποιητής είναι συγκεκριμένο εξάρτημα του ΗΤ, δεν ξέρω τι μας μένει που να μην μοιάζει τεχνητό. Αστειευόμενος το λέω ατμιστήρι αλλά κάτι μου λέει πως δεν θα σας ενθουσιάσει!

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 16:21 »
Πάντως, δεν ξέρω αν συμφωνείτε, ο πόλεμος κατά του ατμίσματος, είναι πόλεμος συγκεκριμένων συμφερόντων και όχι διατύπωσης όρων. Βλέπω χλωμό να αλλάξει η κατάσταση λόγω αλλαγής ορολογίας.


Με το παραπάνω δεν αναιρώ φυσικά τους -κατ'εμέ- σωστότερους προσδιορισμούς που προτείνονται κατά καιρούς. Είμαι και εγώ ένας από εκείνους που αρνούνται την όνομασία ητ ως εντελώς λάθος, με εξαίρεση ίσως τις συσκευές που είναι ίδιες με κτ, παρ'ότι ακόμη και στη συγκεκριμένη περίπτωση και πάλι παραπλανά τον αδαή ..


 :dontknow: :dontknow:




Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 17:35 »
Το ονομα ειναι ενα απο τα λαθη , αλλα νομιζω ειναι το μικροτερο.

Εκει που βλεπω εγω το μεγαλο λαθος ειναι οτι καθομαστε με σταυρομενα τα χερια , ενω μπορουν καποιοιτου χώρου μας , να ασκησουν πιεσεις , με σωστους και νομοταγεις τροπους ωστε να φυγει αυτη η λαθος ρετσινια του ''τσιγαρου'' απο πανω μας.

Δεν μιλαω μονο για ονομα , αλλα και σαν λειτουργια .

Πολλες φορες οι ανθρωποι μπερδευονται , να το πω ευγενικα και λενε τον ατμο , καπνο.

Πολλοι που με βλεπουν ή συζηταμε , μου λενε οτι αφου βγαζω αυτο το ''συννεφο'' , ειναι κι αυτο καπνος.
Αντε να εξηγησεις τωρα........ :-\ :eyesplash:

Το θεμα ομως που ειναι σημαντικο , ειναι να γνωρισουν ολοι οτι δεν ειναι ''τσιγαρο'' και δεν ανηκει στα προ'ι'οντα καπνου , ειτε σαν προ'ι'ον , ειτε σαν νομοθεσια.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουαρίου 22, 2014, 17:21 »
Λοιπόν...


Έγραψα σε λάθος θέμα (εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,7414.msg716137.html#msg716137). Σε ταβέρνα σήμερα, μου είπε ο σερβιτόρος πως έκανε γύρα ενημέρωσης η αστυνομία πως μαζί με το τσιγάρο απαγορεύεται και το η.τ .


Θα ήθελα να ξεχωρίσω μερικά πράγματα όσο αφορά την νομοθεσία:


1. Το φορολογικό ζήτημα: Αν ένα προϊόν είναι προϊόν καπνού, φοροαρμέγεται από το κράτος. Αλλοιώς, μόνο (!!!!!) 23%... Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι προϊόν καπνού. Ούτε επιβαρύνει το κράτος με νοσήλεια. Αλλά, άσχετο με το θέμα μας.
2. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως προϊόν διακοπής καπνίσματος: Αυτό είναι που γνωμοδοτεί ο ΕΟΦις και που καθορίζει αν έχει το δικαίωμα να το ελέγχει. Αλλά, άσχετο με το θέμα μας.
Και τέλος:
3. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως προϊόν που επιβαρύνει την υγεία των άλλων.


Το (3) είναι το μοναδικό κριτήριο για το οποίο θα μπορούσε να υπάρχει απαγόρευση ατμίσματος σε δημόσιους χώρους. Ούτε το (1), ούτε το (2) είναι τέτοιες αιτίες. Ο μόνος λόγος για τον οποίο μπορεί να απαγορευτεί η χρήση του σε δημόσιους χώρους, είναι γιατί επιβαρύνει την υγεία των άλλων. Πράγμα που αποδεδειγμένα συμβαίνει με το τσιγάρο και δεν συμβαίνει με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.


Απόδειξέ το, θα μου πεις....


Όχι. Δεν θα προσπαθήσω να αποδείξω πως το άτμισμα δεν βλάπτει τους άλλους. Δεν θα προσπαθήσω να αποδείξω πως το να φοράς πουκάμισα δεν βλάπτει τους άλλους. Δεν θα προσπαθήσω να αποδείξω πως το να διπλώνεις τους καθρέφτες όταν παρκάρεις δεν προκαλεί ατύχημα. Να αποδείξουν αυτοί πως βλάπτει, ή μάλλον, όταν αποδειχτεί πως κάτι βλάπτει, να νομοθετούν και να εφαρμόζουν τον αντίστοιχο νόμο χωρίς εξαιρέσεις.

(Τι λέω, εδώ δυσκολεύονται να αποδείξουν πως το η.τ βλάπτει αυτόν που το χρησιμοποιεί ο ίδιος...)


Και βέβαια, ρίχνω μεγάλες ευθύνες στα όργανα ελέγχου τους κράτους: τις κατα τόπους υγειονομικές και αστυνομικές υπηρεσίες, ευθύνη των οποίων είναι η εφαρμογή των νόμων. Όλα αυτά θα έπρεπε να τα λένε αυτοί. Υποτίθεται ότι οι υπηρεσίες είναι στελεχωμένες με επιστήμονες που είναι δουλειά τους να ξεχωρίζουν πότε έχει ισχύ ένας νόμος, πότε όχι, και τι εννοεί ο νομοθέτης. Τουλάχιστον όταν κηνυγάνε τους μικροεπαγγελματίες, τέτοια μας τσαμπουνάνε...

Χμ... έλεγα να δημοσιεύσω κάτι στις τοπικές εφημερίδες. Αλλά τώρα σκέφτομαι πως τον επόμενο καιρό μπορεί να χρειαστώ άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος. Και αν με έχουν στην μπούκα, αυτά τα λαμόγια απλώς δεν θα μου την δώσουν. (ή θα μου την χρεώσουν ακριβά...) ίσως κάτι ανώνυμα. Θα δούμε.


Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουαρίου 22, 2014, 19:37 »
Σε μια εκπομπη των Vapers Time στις 14 φεβρουαριου ακουσα κατι που κατα την γνωμη μου ειναι πολυ σωστο.Ποιο ειναι αυτο;


Να δημιουργηθουν "Συνδεσμοι Ατμιστων". Ο λογος;


Απλα γιατι αν γραψουν εναν ατμιστη,ο ατμιστης μπαινει σε ενα διλημμα.Να πληρωση 50ευρω την κληση που τωρα εγεινε 100 ευρω απο οτι εμαθα η να παει στα δικαστηρια και να του βγει στο τριπλασιο/τετραπλασιο η δεν ξερω και γω ποσο που αυτες τις εποχες ειναι δυσκολο να βρεθει ενα τετοιο ποσο;


Εδω μπαινει ο/οι Συνδεσμοι και υποστηριζουν ηθικα αλλα προπαντων οικονομικα τον ατμιστη.Το θεμα ειναι να φτασει στο σημειο,το δικαστηριο να βγαλει μια αποφαση.


Δεν ειναι απαραιτητο η αποφαση του δικαστηριου να ειναι αρνητικη για τον ατμιστη.Για να βγει η αποφαση χρειαζονται διαφορες μελετες/γνωμες διαφορων επιστημονων/κλπ κλπ.


Η καλυτερη ειναι να βγει η αποφαση υπερ του ατμιστη,οτι δηλ το η/τ η οπως θελετε πεστε το,για μενα δεν μετραει και πολυ η ονομασια,να μην ενταχθει στον αντικαπνιστικο νομο,οποτε δεν τρωει προστημο ο ιδιος,αλλα και πολοι αλλοι ατμιστες ξερουν πως να χειριστουν παρομοιες καταστασεις!


Η χειροτερη να φαει τελικα προστιμο ο ατμιστης,αλλα τουλαχιστων το παλεψαμε,και δεν πηγαμε χωρις να "ρειξουμε ουτε μια",γιατι κακα τα ψεματα αν μας ρειξουν προστημο και παμε να το πληρωσουμε ειναι σαν να αποδεχωμαστε οτι το ατμισμα βλαπτει συμφωνα με αυτα που λενε τα αρμοδια οργανα (α@@α)  ;)  που και αυτα δεν ξερουν τι τους γινετε.Εδω δεν ξερουν οι πολυ ποιο πανω,ποσο μαλον τα αρμοδια οργανα(και καλα).

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουαρίου 22, 2014, 20:11 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3192.250.html

Κοιτα εδω
συνεχισε την προσπαθεια
και σου ευχομαι καθε επιτυχια

 :thumpup: :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απο την εφημερίδα "Η ΘΕΣΣΑΛΙΑ"
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 02:20 »
Μια ακόμα νεότερη εγκύκλιος που αφορά την εντατικοποίηση των ελέγχων στα πλαίσια εφαρμογής του νομοθετικού πλαισίου απαγόρευσης του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους.
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%99%CE%A8%CE%A0%CE%98-%CE%9F%CE%9E%CE%9F
Είναι βέβαια προφανές ότι το νομοθετικό πλαίσιο δεν έχει ουσιαστικά εφαρμοστεί ποτέ.
Δεν γίνεται φυσικά κάποια αναφορά στο ΗΤ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115806 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824320 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507313 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154733 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568738 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294143 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1742 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762725 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1107 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4004 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem