vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1785 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 17:30 »
Εντυπώσεις από το Symmetry Six στον Phenomenon.
Ίδιο setup με τον KFL+ με εξαίρεση το βαμβάκι που είναι KGD.
H γεύση είναι ένα σκαλί κάτω. Ενώ στον KFL+ τα επιμέρους συστατικά του υγρού ήταν διακριτά και έντονα, στον Phenomenon υπάρχει μια μουντάδα στη γεύση.
Σίγουρα δεν είναι από τα υγρά που του ταιριάζουν όπως το Grandmaster.
Tελευταία δοκιμή στον Eviva αν και εκεί κρατάω μικρό καλάθι μιας και είναι γνωστό πως ως επί το πλείστον τα FP αποδίδουν καλύτερα σε Kayfun.


Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1786 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 17:50 »
Δοκιμασε το με mc 0.28 kanthal με το 1/3 περιπου του coil εκτος κεραμικου και βαλε ενα στενο drip-tip και δεν θα θελεις να το βγαλεις απο τον eviva!

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1787 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 18:01 »
Έτσι ακριβώς τον στήνω φίλε μου με εξαίρεση πως το coil είναι μέσα στο κεραμικό για να έχω πλήρες όφελος από αυτό.
Ευχαριστώ!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panagosg

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1788 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 18:38 »
Το Grandmaster  ταιριαζει αριστα με Phenomenon,το μονο που δεν πολυταιριαζει ειναι το castle long.

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1789 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 21:58 »
το υγρο κολλημα εχει ονομα.....grandmaster.πρωτη φορα στους 7 μηνες που ατμιζω το δοκιμασα και εχω παθει πλακα

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1790 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 23:48 »
Όπως προέβλεψα λοιπόν το Black Flag Risen Enriched έφτασε στην πόρτα μου χτες.


LOT Number 008  :tongue_smilie: . Ανοίγοντας το μπουκάλι, έρχεται στην μύτη μια "περίεργη" μίξη καπνού με μια πολύ απαλή κρέμα και κάτι ξινό. Δεν είμαι σίγουρος ότι το περιγράφω καλά και σίγουρα μυρίζει καλύτερα από ό,τι ακούγεται στην περιγραφή μου. Θα αφήσω τον Τρύφωνα να κάνει την άριστη περιγραφή του ως συνήθως και είμαι σίγουρος ότι θα βρει και πολλά άλλα.


Γεμίζω τον Phenomenon μου, στημένο με 0.25 kanthal στα 1.70ohm. Στην εισπνοή είτε από το στόμα, είτε από την μύτη, αντιλαμβάνομαι καφέ σε όλο του το μεγαλείο, όχι πικρό αλλά και ούτε γλυκό, έτσι ακριβώς όπως τον πίνω, μέτριο… Στην εκπνοή από το στόμα, ο καφές υποχωρεί αισθητά και κυριαρχεί το γλυκό καπνικό στοιχείο με νότες από ξηροκάρπια. Στην εκπνοή από την μύτη ένα ελαφρώς σοκολατένιο ξηροκάρπιο αναμεμειγμένο με γλυκό καπνό δίνει τα ρέστα του και με κάνει να ξαναπάρω τζούρα και να εκπνεύσω και πάλι από την μύτη. Η επίγευση που αφήνει στο στόμα είναι παρόμοια της αίσθησης της ρινικής εκπνοής.


Το υγρό έχει μείνει 24 ώρες στον ατμοποιητή μου και δεν με έχει κουράσει. Θα περίμενε κανείς ότι η παρουσία του ξηρού καρπού θα έδινε μια ξηρή υφή στη γεύση, αλλά τελικά αυτό δεν ισχύει, καθώς η ξηρότητα αυτή ισορροπείται εξαιρετικά από την παρουσία της κρέμας (που δεν είναι κρέμα με την γνωστή έννοια που βρίσκουμε στα custard υγρά, αλλά έχει μια υφή μανιταριού).


Η μυρωδιά που αφήνει στο χώρο είναι ανεπαίσθητη και πιστέψτε με ότι αν ενοχλούσε θα είχε απαγορευτεί δια ροπάλου από την "αστυνομία"-σύζυγο, όπως έχουν απαγορευθεί υγρά όπως το Grandmaster, Honeybrew, κ.α.


Σύγκριση με το original και το BFF δεν μπορώ να κάνω, καθώς δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά πιστεύω ότι πρόκειται για μια από τις καλύτερες προσπάθειες της FP. Δε θα πω αν είναι εφάμιλλο των Grandmaster και Castle Long, αλλά είμαι σίγουρος ότι το Black Flag Risen Enriched θα αποκτήσει φανατικό κοινό.

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1791 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 08:39 »
Tελευταίες εντυπώσεις από το Symmetry Six στον Eviva με 0.20mm Κanthal 5 σπείρες και βαμβάκι KGD @ 1.6Ω.
Απόδοση παρόμοια με αυτή του Phenomenon οπότε κατά τη προσωπική μου γνώμη αυτό το υγρό αποδίδεται καλύτερα σε Kayfun.
Δεν είναι κακό, ούτε στον Phenomenon ούτε στον Eviva, μην παρεξηγηθώ, απλά στον KFL+ αποδίδεται καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1792 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 11:44 »
@iPant

Ωραίος! Όπως το περιγράφεις είναι ακριβώς όπως το φαντάζομαι. Βέβαια εγώ έχω και μέτρο σύγκρισης το BFF. Αν δεν σου κάνει κόπο, κάντο μια δοκιμή και σε kayfun.

@knight77

Όταν δοκίμασα το Symmetry Six, το έκανα πρώτα σε Φαινόμενο τη στιγμή που το παρέλαβα (μου το είχαν ήδη μαγαρίσει το μπουκάλι και είχαν γεμίσει ένα τανκάκι). Μετά τις πρώτες τζούρες μέχρι να συνηθίσω τη γεύση, η κουβέντα που είπα ήταν "Αυτό θέλει Kayfun". Και όντως!

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1793 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 12:58 »
Έχει δοκιμάσει κάποιος το symmetry  σε τηλεμαχο ή cloud one μήπως παίζει καλύτερα από ότι στο φαινόμενο?

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1794 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 15:24 »
@iPant

Ωραίος! Όπως το περιγράφεις είναι ακριβώς όπως το φαντάζομαι. Βέβαια εγώ έχω και μέτρο σύγκρισης το BFF. Αν δεν σου κάνει κόπο, κάντο μια δοκιμή και σε kayfun.

@knight77

Όταν δοκίμασα το Symmetry Six, το έκανα πρώτα σε Φαινόμενο τη στιγμή που το παρέλαβα (μου το είχαν ήδη μαγαρίσει το μπουκάλι και είχαν γεμίσει ένα τανκάκι). Μετά τις πρώτες τζούρες μέχρι να συνηθίσω τη γεύση, η κουβέντα που είπα ήταν "Αυτό θέλει Kayfun". Και όντως!

Θα σε απογοητεύσω αλλα δεν έχω Kayfun...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1795 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 15:37 »
@iPaint
Ωραία η περιγραφή σου φίλε μου!
Με γέμισες ελπίδες ότι μπορεί το risen να είναι όπως θα έπρεπε να είναι το fallen (που κατ΄ εμέ δεν ατμίζεται με τίποτα)  :laugh1:
H γεύση από μανιτάρι που λες, λογικά είναι η τρούφα που περιέχει.
 Κατά τα άλλα είναι γνωστή η άποψη μου ότι ΟΚ μπορεί το CL να είναι για kl+ αλλά το CLR στεγνά μόνο για dripper pro  :respect:

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2016, 15:43 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος vkostas

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1796 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 21:44 »
Αγόρασα το πρώτο μου Castle Long σε 10ml γα να το δοκιμάσω, θα το αδικήσω αν το ατμίσω με τον aspire K1?

Αποσυνδεδεμένος Kourkmantan

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1797 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 22:03 »
Πιστεύω πως ναι. Τέτοια υγρά αποδίδουν το εύρος των αρωμάτων τους μόνο σε επισκευάσιμους ατμοποιητές τύπου kfl+...

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1798 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 22:08 »
Αγόρασα το πρώτο μου Castle Long σε 10ml γα να το δοκιμάσω, θα το αδικήσω αν το ατμίσω με τον aspire K1?
Αφου το πηρες πλυνε τον ατμο σου βαλε μια φρεσκια αντισταση και κανε ενα tank βαση να στρωσει η αντισταση και βαλε 1-2 ml!Αν σου αρεσει λογικα σε επισκευασιμο θα σ'αρεσει πιο πολυ μαλλον, αν οχι του δινεις ευκαιρια σε εναν ωραιο dripper απο καποιο φιλο/γνωστο για να σιγουρευτεις!

Αποσυνδεδεμένος vkostas

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1799 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 22:16 »
Αυτό θα κάνω μιας και δεν έχω πάει ακόμα στο κομμάτι του επισκευάσιμου  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127017 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem