vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

142 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, Mimhsdr

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #330 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 18:48 »
Η μαμα αντισταση ειναι 1.6ωμ, αν δεν κανω λαθος.
Με 4.3V στο mod προσπαθεις να ατμισεις με 11.5 watt, λογικο ειναι να αλλοιωθει η γευση.
Οι εργοστασιακοι ατμοποιητες δεν ειναι για πανω απο 10 watt.

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #331 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 20:22 »
Το θέμα είναι ότι μυρίζει και με 3,8 βολτ όταν η "τζούρα" είναι μεγάλη.....
τώρα το εχω στα 3,6 γιατί και στα 3,7 ήταν οριακό... σκέφτομαι να βάλω την δεύτερη αντίσταση που είναι στα 1,8, μπας και δουλέψει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #332 στις: Φεβρουαρίου 23, 2014, 20:27 »
Πολύ σωστά. Με εργοστασιακό ατμοποιητη και αντίσταση 1.6 Ω, δεν θα ανέβαινα πάνω από 3,5 - 3,7 volts. Από προσωπική εμπειρία με EVOD, στους οποίους φτιάχνω αντιστάσεις 1.6 - 1.7 Ω, το ατμισμα σταματάει να είναι απολαυστικό πάνω από τα 3,6 volt. Βέβαια, ο Ναυτίλος δουλεύει με κεφαλή dual coil και αντέχει δυνατότερα ρεύματα, αλλά και σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν όρια. Μην "γκαζωνεις" τόσο πολύ. :)

Edit: Το μήνυμα αυτό είναι παράθεση στο προηγούμενο μήνυμα του Nemesis_rds.

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #333 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 04:16 »
Σίγουρα δεν είναι καλό... το λέω γιατί υπάρχουν άτομα που δεν είχαν τέτοιο θέμα οπότε μπορεί να έτυχε στον δικό μου. Εγώ το έβγαλα το πλαστικό και έβαλα ένα τσιμουχάκι για στεγανοποίηση και έκτοτε δουλεύει μια χαρά..
Φίλε μου επειδή και εμένα μου βγάζει γεύση πλαστικού, μπορείς να μου πεις τι έβγαλες και τι έβαλες (και από που) γιατί ατμιζω στα 3,4-3,5 και κάποια στιγμή χαλάει την γεύση, τώρα το κατέβασα στα 3,3 αλλά αυτό δεν είναι λύση.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #334 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 08:28 »
Εγώ έβγαλα το πλαστικό - σιλικονούχο της βάσης που στεγανοποιεί τον ατμοποιητή και έβαλα ένα τσιμουχάκι που είχα από davide το οποίο ξεχείλωσα προσεκτικά για να έρθει στα ίσια με την περίμετρο του τανκ. Εγώ τον δουλεύω περιστασιακά βέβαια και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα η πατέντα. όσον αφορά τα βατ και τα βολτ με τις μαμίσιες αντιστάσεις τον ατμίζω στα 3.8-4 βόλτ χωρίς προβλήματα καμένου.

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #335 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 14:36 »
είναι περίεργο αλλά με μια απλή μπαταρια ego (delirium) δεν εχω κανένα πρόβλημα με γεύση πλαστικού... δεν κατάλαβα τι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #336 στις: Φεβρουαρίου 25, 2014, 14:53 »
θα το δοκιμάσω να σου πω .. μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία και να βγάζει πλαστικίλα το σιλικονάκι.. δεν το έχω δοκιμάσει με πιο χαμηλά βολτ


με κάτω από 3.8 δεν μπορώ να ατμίσω (1.7 αντίσταση) και είχα υπερτροφοδοσία.. με παραπάνω η γνωστή πλαστικίλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2014, 19:56 από alexis36 »

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #337 στις: Μαρτίου 14, 2014, 00:18 »
Ι-CLEAR 30b. Τον δουλεύω από το απόγευμα και νομίζω πως είναι ο μοναδικός εργοστασιακός που κατάφερε να μου σπάσει τα νεύρα από την πρώτη τζούρα. πολύ αεράτη τζούρα- πιο πολύ πεθαίνεις- και διαρροές. πολλές διαρροές!! δε θέλω να κάνω καμία πατέντα, απλώς θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος από εσάς τον έχει δοκιμασμένο και αν έχει διαπιστώσει το ίδιο. κυρίως για τις διαρροές. (τα τελευταία 10 λεπτά δεν κάνει μπουρμπουλήθρες αλλά σε κάθε τζούρα νιώθω πως πάει να κάνει..βραστήρας!!!)


Προσθήκη του ονόματος του μοντέλου που αναφέρεται στον τίτλο του μηνύματος
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2014, 00:46 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #338 στις: Μαρτίου 14, 2014, 15:56 »
Τον innokin 30 Bottom λυπάμαι, δεν τον έχω δοκιμάσει. Είχα τον innokin iclear 30, (τον κλασσικό, dual Top coil), και αν και πολλοί ήταν ευχαριστημένοι με αυτόν, εγώ είχα τα προβλήματα που περιγράφεις. Τον έχω στην άκρη πια...
Από bottom coil είμαι υπερ-ευχαριστημένη με τους protank, οπότε δε σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι άλλο για την ώρα...
Ελπίζω κάποιος να ξέρει να πει κάτι περισσότερο για τον innokin 30B.....
 :) :angel:


Διαγραφή off topic
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2014, 00:44 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #339 στις: Μαρτίου 14, 2014, 16:05 »
Αγόρασα τον 30Β από replacesmoke μόλις πρωτοβγήκε, τέλη Δεκέμβρη. Τραγική εμπειρία, διαρροές, μπουρμπουλήθρες και συνεχή προβλήματα. Απορημένος μετά από τις σχετικά καλές κριτικές που διάβαζα σε ξένα φόρουμ τον επιστρέφω στο κατάστημα για έλεγχο. Εκεί λοιπόν μαζί με την κοπέλα που με εξυπηρέτησε και αφού τον συγκρίναμε με άλλον iclear 30B ανακαλύψαμε ότι έλειπε ένα σιλικονάκι από τη βάση του. Μου έδωσαν λοιπόν ένα καινούριο τον οποίον δοκίμασα κανά δεκάλεπτο στο κατάστημα και έμεινα ικανοποιημένος.
Έκτοτε στους 2 μήνες που τον χρησιμοποιώ συχνά δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό πρόβλημα και μηδενικές διαρροές. Η τζούρα του σφιχτή πάνω στο coolfire, μέτρια στο svd. Πλουσιότατη παραγωγή ατμού και ικανοποιητική γεύση για μη επισκευάσιμο. Πλην όμως για να δουλέψει σωστά θέλει 10watt και πάνω.
Από την προσωπική μου εμπειρία λοιπόν θεωρώ πως το πρόβλημα της φίλης είναι το ίδιο με το δικό μου και λείπει το σιλικονάκι από τη βάση του ατμοποιητή. Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #340 στις: Μαρτίου 14, 2014, 16:10 »
ευχαριστώ για την απάντηση. θα το κοιτάξω αυτό που λες και θα επανέλθω.
όσο για τη σφιχτή τζούρα που αναφέρεις, με εντυπωσιάζεις γιατί είναι η πιο αεράτη τζούρα που είχα ποτέ, είτε στο κουλφαιαρ είτε σε προβαρι είτε σε ένα ξεχασμένο λαβα! (τουλάχιστον οι 4 πρώτες διότι μετά απλά δεν υπήρχαν τζούρες....)
όταν λες έλειπε το σιλικονάκι από τη βάση του, μπορείς λίγο να μου διευκρινήσεις από που ακριβώς? από τη βάση που βιδώνει στην μπαταρία ή από τη βάση της αντίστασης?

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #341 στις: Μαρτίου 14, 2014, 16:17 »
Όχι από την αντίσταση, από τη βάση που βιδώνει στην μπαταρία, είναι ενα λευκό-διαφανές σιλικονάκι κάτω κάτω στη βάση, φαίνεται αν κοιτάξεις. Στο δικό μου ή έλειπε ή ήταν ελαττωματικό δεν θυμάμαι καλά. Στις αντιστάσεις δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα όλες με εξαιρετική απόδοση και καλή διάρκεια ζωής.

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #342 στις: Μαρτίου 17, 2014, 22:20 »

Η ερώτηση είναι απλή, οι απαντήσεις σας όμως ουσιαστικές για την επιλογή μου....
Μηχάνημα evic, τωρινοί ατμοποιητές aspire vivi bdc και aspire bdc με Pyrex.
Απογοητευμένος ΜΟΝΟ με την ποιότητα των αντιστάσεων....
Διαβάζω τα μέγιστα για τον ναυτίλο όμως βλέπω και αρνητικά όπως κόστος αντιστάσεων και σουλούπι (προσωπικό γούστο καθαρά.....)
Έχω ερωτευτεί (οπτικά) τον kanker Aerotank
Και οι δύο περίπου στην ίδια τιμή.....

Ποιόν να πάρω και γιατι;

Ατμίζω έτοιμα υγρά της ecig, συνήθως στα 8,5 - 9,5 watts
Απαιτήσεις μου ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ με σειρά προτεραιότητας ντουμάνι πολύ, γεύση, χωρητικότητα

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #343 στις: Μαρτίου 17, 2014, 22:23 »
Δοκιμασε τους και τους δυο και παρε αυτον που σου αρεσει περισσοτερο.Περα απο το να παραθεσουμε τις αποψεις μας για τα θετικα και τα αρνητικα του καθε ενος η τελικη αποφαση ειναι καθαρα του εκαστοτε καταναλωτη.

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #344 στις: Μαρτίου 17, 2014, 22:43 »
Εύκολο να το λες αλλά η πράξη μετράει...... Που να τους βρω να τους δοκιμάσω......; Δύσκολα μου βάζεις φίλε μου..... Εδώ καλά καλά σε ολόκληρη Πάτρα δεν μπορώ να βρω ναυτίλο να τον πιάσω έστω στα χέρια μου (σε μαγαζί εννοώ), θα βρω να τον δοκιμάσω κιόλας.....;


Sent from my iPad using Tapatalk HD

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341938 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540925 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30855 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49936 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596888 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357430 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11320 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192800 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1134 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591368 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios