vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

338 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Πέτρο και η ΤΡΑ το αναγράφει ότι περιέχει acetoin
https://shop.perfumersapprentice.com/p-6706-sweet-cream-flavor.aspx


ενώ η Τ-juice γράφει ότι δεν περιέχει το colonel custurd diacetyl και μάλιστα τους είχα στείλει email για επιβεβαίωση στις 30/6 και μου απαντήσανε ότι το colonel custurd όντως δεν περιέχει διακετύλιο. Εγώ γιατί πιστεύω ότι περιέχει?


HI #########
There is no diacetyl in Colonel :)
All the best,
Nigel

και η capella στην κρέμα της γράφει DIACETYL FREE

όσο για αυτό που λες ότι δεν έχουμε παιδεία επειδή ζητάμε την δημοσιοποίηση της λίστας , καλύτερα να μην απαντήσω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2014, 22:19 από flavorslut »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Επειδη οπως και μερικοι αλλοι δεν ξερουν Αγγλικα κανε μου αν μπορεις μεταφραση.
Εγω παιρνω μπλοκ να γραφω εταιρειες........
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν καταλαβαίνω γιατί πολλοί από εσάς αιφνιδιαστήκατε με τα αποτελέσματα.
Έχετε δει εταιρίες να έχουν επιστημονικά τμήματα και να ασχολούνται με αναλύσεις και έρευνα; Έχετε δει κανέναν να έχει προσλάβει ειδικούς και να έχει επενδύσει πάνω στην ασφάλεια; Έχετε δει κανέναν να έχει πληρώσει για συμβουλευτικές υπηρεσίες ώστε να ξέρει τί κάνει;
Εδώ υπάρχουν εταιρίες που επίσημα γράφουν με περηφάνια ότι αντικατέστησαν το diacetyl με acetyl propionyl, αγνοώντας πλήρως πως οι μέχρι τώρα μελέτες το βγάζουν το ίδιο επικίνδυνο!!! Και περιμένετε διαφορετικά αποτελέσματα;


Εννοείται πως σε κάθετί που λέω μπορεί να υπάρχουν και λίγες εξαιρέσεις, που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Κατά τα άλλα, νομίζω πως η μελέτη μας είναι εξαιρετικά χρήσιμη όχι μόνο στους ατμιστές αλλά και στην ίδια την βιομηχανία. Διότι πλέον ξέρει έναν κίνδυνο που θα πρέπει να αποφύγει, και ξέρει πως να τον αποφύγει. Μάλλον χάρη κάνουμε στην βιομηχανία με αυτή τη μελέτη παρά την ζημιώνουμε. Κι αυτό διότι πρόκειται για έναν κίνδυνο που μπορεί πλήρως να αποφευχθεί, με μικρό κόστος και με σημαντικά οφέλη τόσο για την υγεία των καταναλωτών όσο και για το μάρκετινγκ των εταιριών.


Όσο για τα email που στέλνετε και ρωτάτε, αποδείξαμε πως η όποια προφορική απάντηση δεν έχει κανένα νόημα. Μόνο με την επίδειξη αποτελέσματος ανάλυσης μπορείτε να είστε βέβαιοι...


Παράδειγμα εδώ:

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
To διακετύλιο χρησιμοποιείται σε τροφιμα για να δώσει τη γεύση:
βουτύρου, μπισκότου, φράουλας, μπανανας, καλαμποκιού, γαλακτος, τυριού.

Μαλλον αυτά καλό ειναι να αποφεύγονται και για ατμισμα, εκτός κι εχουμε αναλύσεις ότι έχουν πετύχει τη γεύση του υγρού χωρίς τη χρήση διακετυλίου.

Δεν είμαι ειδικός, αυτά εντόπισα μετά από διάβασμα.
Πιθανόν να υπάρχουν κι αλλές ''ένοχες'' γεύσεις.
Αυτά σίγουρα θα τα απεφευγα, μιας και οι παθήσεις που προκαλεί το διακετύλιο όταν εισπνέεται συχνα είναι πολύ σοβαρές.

http://www.el.265health.com/diet-nutrition/nutrition/1013097023.html#.U8GJx0CIm-o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2014, 22:34 από e-go FUN »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Για την λιστα(εγω παντα απαντω).
Αν εισουν εσυ ο γιατρος και μου ελεγες οτι το προιον μου εχει αυτην την ουσια θα σου εκανα μηνυση θα σου ζηταγα διαφυγοντα κερδη διοτι το δειγμα ΔΕΝ στο εδωσα εγω,η αναλυση ΔΕΝ εγινε παρουσια συμβουλου μου.
Καταλαβες σε τη δυσκολη θεση ειναι ο γιατρος?
Γι να το καταλαβει καποιος πρεπει να εχει παιδεια!
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Μέχρι πρόσφατα δεν είχαμε ιδέα για το τι πρέπει να έχουν και να μην έχουν τα υγρά.
Δεν υπάρχουν στάνταρ, τώρα ψάνουμε να τα δημιουργήσουμε. Όλα παίζουν.
Οι αναλύσεις κάθε φορά αντανακλούν τις γνώσεις της εποχής που έγιναν.
Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (ας πούμε) δεν θα ψάξει για την Α ή Β ουσία αν δεν ξέρει ότι μπορεί να την βρει ή πως πρέπει να την ψάξει. Δεν πατάς κουμπί και σου βρίσκει 5000 ουσίες. Πρέπει να ξέρεις τι περίπου ψάχνεις. Ούτε οι εταιρίες ήξεραν, ούτε κανείς.
Πέντε χρόνια μετράει η πιάτσα, πρακτικά.

Παράδειγμα:
Όταν άρχισε να συζητιέται το διακετύλιο, θυμάμαι την FA να βγάζει φιρμάνι πως παρακολουθούν και αυτοί τις εξελίξεις και μαθαίνουν. Άρχισαν να αφαιρούν την ουσία από τα αρώματα που υπήρχε. Πέρυσι είχαν ελάχιστα αρώματα με διακετύλιο (και το έγραφαν). Τώρα βλέπω πως έχει κατέβει η σελίδα και δεν είδα αναφορά στην ουσία, όπου κατάφερα να ψάξω. Φαντάζομαι πως κατάφεραν να το βγάλουν από όλη την ατμιστική γκάμα τους -ή τουλάχιστον αυτό είναι το καλό σενάριο και αυτό ελπίζω!

Τίποτα δεν ήταν γνωστό από την αρχή, και άλλα ακόμα δεν είναι γνωστά. Κάποιοι σκέφτηκαν πως πρέπει να μην υπάρχουν έλαια. Αργότερα κατάλαβαν πως και η ζάχαρη παράγει τοξικά. Βήμα-βήμα το πάμε. Η δική μας απαίτηση θα γίνει πρακτική και για τις εταιρίες. Στην αρχή θα το κάνουν αυτές που θέλουν να ξεχωρίσουν και μετά θα γίνει δεδομένο για όλες.
Απέχουμε πολύ από μια παγιωμένη αγορά. Ούτε για τροφές μιλάμε, ούτε για καλλυντικά.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχάς παιδιά να ξεκαθαρίσω πως ούτε με φοβίζει ούτε ασχολούμαι με την όποια πιθανότητα νομικών επιπτώσεων. Έρευνα κάνουμε, και πρέπει κάποιος να αποδείξει ότι επίτηδες βγάλαμε κάτι αρνητικό για να μας κατηγορήσει για κάτι (κι αυτό δεν μπορεί να συμβεί). Εξήγησα νομίζω τους λόγους για τους οποίους δεν έχει νόημα η δημοσιοποίηση λίστας.
Από την άλλη ελπίζω (και πιστεύω) ότι οι εταιρίες αντί για νομικά κόλπα θα ασχοληθούν με το θέμα για να το λύσουν.


Από την άλλη, δεν θεωρώ την άγνοια των εταιριών ως επαρκή δικαιολογία. Δεν είναι δυνατόν ο κάθε businessman κάθε εταιρίας (είτε τροφίμων, είτε ποτών είτε άλλων προιόντων κατανάλωσης) να είναι ειδικός και να ξέρει. Οφείλει όμως να ζητήσει συμβουλή από ειδικούς και να προχωρήσει στους κατάλληλους ελέγχους. Αυτό είναι που δεν έχουν κάνει οι εταιρίες μέχρι στιγμής. Και ο λόγος είναι απλούστατος: κοστίζει....

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Πεστα Χρυσοστομε!!!!
Ν
Κατι εγινε ,εμενα με πεταξε εξω!!!!και εμφανιστηκε αυτο το αποτελεσμα.
Μηπως ηταν δακτυλος???
Να πιεσουμε ολοι προς την κατευθυνση να αναγραφονται ολα πανω στα μπουκαλια μιας και η Ευρωπη(την εχουμε ξεχασει) τριβει τα χερια της  αφου  σε λιγο καιρο θα παρει τα νεα μετρα.
Πετρος  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2014, 22:54 από TSARLY »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
 :thumpup:
Αυτό που κοστίζει περισσότερο είναι να μείνουν εκτεθειμένοι στην πελατεία τους.
Ανυπομονώ λοιπόν να δημοσιευτεί η έρευνα ώστε να αρχίσει να κινείται μαζικά το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Πληροφορίες για το διακετύλιο, για όσους έχουν μια άνεση στα Αγγλικά:
1. Flavoring-Related Lung Diseasehttp://www.cdc.gov/niosh/topics/flavorings/
2. Flavoring-Related Lung Disease: Information for Healthcare Providershttp://www.cdc.gov/niosh/docs/2012-148/pdfs/2012-148.pdf
3. 'Popcorn Lung' Lawsuit Nets $7.2M Award - ABC News http://abcnews.go.com/blogs/headlines/2012/09/popcorn-lung-lawsuit-nets-7-2m-award/
4. More SS, Raza A, Vince R. “The butter flavorant, diacetyl, forms a covalent adduct with 2-deoxyguanosine, uncoils DNA, and leads to cell death”. J Agric Food Chem. 2012 Mar 28;60(12):3311-7. Epub 2012 Mar 13.http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf300180e
5. More SS, Vartak AP, Vince R. “The Butter Flavorant, Diacetyl, Exacerbates β-Amyloid Cytotoxicity” Chem Res Toxicol. 2012 Oct 15;25(10):2083-91. doi: 10.1021/tx3001016. Epub 2012 Jul

Το διακετύλιο ήταν μια αθώα ουσία, μέχρι που αποδείχτηκε η ενοχή της γύρω στο 2.000. Σαν αθώα, χρησιμοποιήθηκε και χρησιμοποιείται σαν ενισχυτικό γεύσης (και αρώματος) κυρίως στις μαργαρίνες που χρησιμοποιούνται στα ποπ-κορν, στα φαστ φουντ και φυσικά και στην οικιακή μαγειρική.
Το κακό είναι ότι το πρόβλημα δεν εντοπίστηκε στην βρώση, αλλά στους εργαζόμενους των βιομηχανιών που χρησιμοποιούσαν την ουσία αυτή, διότι, σε μεγάλες συγκεντρώσεις, είναι ικανή να προκαλέσει βλάβη στους πνεύμονες.
Γι αυτό και η περιεκτικότητά της στα φαγητά δεν μας ενδιαφέρει.

Ναι, είναι το πρώτο πλήγμα που έχει το ΗΤ στον πόλεμο συγκριτικά με το ΚΤ, αλλά ας δούμε τα πράγματα λίγο πιο ψύχραιμα.
Ας πάρουμε τη χειρότερη περίπτωση:
32.000 μ/ml σε αρώματα diy σημαίνει (με αραίωση 10% παρακαλώ) 3.200 μ/ml σε έτοιμο υγρό.
Με μέση ημερήσια κατανάλωση 4ml κάποιος αναπνέει 12.800μ, ποσότητα που ισοδυναμεί με 45 τσιγάρα περίπου.
Άρα, η διαφορά δεν είναι τραγική, ίσως να είναι και θετική για τους πρώην θεριακλήδες καπνιστές, όπως η αφεντιά μου.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να μείνουμε αδρανείς.
Πέρα από τις ακραίες λύσεις (επιστροφή στο ΚΤ με καταστροφή υγείας και τσέπης ή πλήρης διακοπή των πάντων, για τους λίγους που θα το καταφέρουν), υπάρχει και μια απλή λύση: αποφυγή των αρωμάτων που περιέχουν διακετύλιο, μέχρι οι εταιρείες να αποσύρουν τα συγκεκριμένα αρώματα ή/και να τα αντικαταστήσουν με πιο αθώα.
Αρκεί, φυσικά, αυτό να γίνει σε διεθνές επίπεδο.

Και μια ερώτηση στο γιατρό: Η ποσότητα του διακετύλιου πηγαίνει όλη στον ατμιστή ή φεύγει και στο περιβάλλον με τον ατμό;
Αν ισχύει το δεύτερο, που είναι και το πιο λογικό, μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας για ύπαρξη παθητικού ατμίσματος αλλά και τη στάση μας.
Όχι διότι θα υπάρξει αντικειμενικό πρόβλημα με τους γύρω, αλλά θα βρουν αφορμή οι κακές και κιτρινοκαφέ γλώσσες…


Δεν φοβάμαι τις μηνύσεις.
Δεν θα δημοσιεύσω την λίστα.
Οι εταιρίες έχουν άγνοια.
Οι εταιρίες θα κάνουν το σωστό.
Οι εταιρίες πρέπει να ξοδέψουν σε επιστημονικές υπηρεσίες.
Υπάρχει λύση με χαμηλό κόστος που θα ωφελήσει τις εταιρίες.
 :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Τί δεν κατάλαβες?
Αν οι εταιρίες ήξεραν, θα το είχαν λύσει το πρόβλημα (άλλωστε το θέμα του διακετυλίου είναι γνωστό εδώ και 5 χρόνια).
Ελπίζω πως τώρα που είδαν ότι το πρόβλημα είναι εκτεταμένο, να το συνειδητοποιήσουν και να το λύσουν. Κανονικά θα έπρεπε να το ήξεραν πριν το παρουσιάσω εγώ, αλλά ποτέ δεν είναι αργά...
Η λύση είναι φτηνή, αλλά θα πρέπει να πληρώσουν. Τζάμπα έλεγχο δεν κάνει κανένας...

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Να με συμπαθατε αλλα ΔΕΝ θελω να ατμιζω 45 τσιγαρα ημερησια,ουτε καπνιζα.
Οσο και να θελουμε να το δουμε πιο ''γλυκα'' υπαρχει θεμα με τετοιες τεραστιες αναλογιες
φιλικα



Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
ουτε εγω θέλω να ατμίζω ισοδυναμο τοσων πολλών τσιγάρων...
Για να αποφύγεις τα αρώματα πού περιέχουν διακετύλιο πρέπει να ξέρεις πια ειναι αυτα ?

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχουμε εμπεδώσει το ότι η έρευνα ήταν καθαρά δειγματοληπτική, αφού ο αριθμός των υγρών και αρωμάτων που χρησιμοποιήθηκαν αποτελεί ψήγμα του υπαρκτού αριθμού υγρών.
Η έρευνα είναι πράγματι δειγματοληπτική, αλλά και ταυτοχρόνως ενδεικτική. Διότι -υποθέτω και μάλλον βάσιμα- δεν επελέγησαν κάποια υγρά στην τύχη, αλλά βάσει της δημοφιλίας και αναγνωρισιμότητας.

Για την λιστα(εγω παντα απαντω).
Αν εισουν εσυ ο γιατρος και μου ελεγες οτι το προιον μου εχει αυτην την ουσια θα σου εκανα μηνυση θα σου ζηταγα διαφυγοντα κερδη διοτι το δειγμα ΔΕΝ στο εδωσα εγω,η αναλυση ΔΕΝ εγινε παρουσια συμβουλου μου.
Καταλαβες σε τη δυσκολη θεση ειναι ο γιατρος?
Γι να το καταλαβει καποιος πρεπει να εχει παιδεια!
Πετρος  :thumpup:
Ο γιατρός δεν είναι σε καμμία δύσκολη θέση. Ο ίδιος το είχε ξεκαθαρίσει πριν ξεκινήσει την έρευνα, ότι τα υγρά θα αγοραστούν ανώνυμα, όπως αγοράζει ο κάθε ατμιστής. Γιατί είναι προφανές, πως αν η εταιρείες έδιναν οι ίδιες τα δείγματα, θα ήταν κάτι το εξαιρετικά ύποπτο και η έρευνα εντελώς διάτρητη (από την ανάποδη αυτή τη φορά).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353544 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9768 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190662 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 411 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796720 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7056 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312069 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11679 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12922 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711