vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

108 επισκέπτες, 2 χρήστες
mathimatikos1966, thanos1071

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
τα οποια ποια ειναι;;;;;
προσωπικα εγω εδω και ενα μηνα κανω μονο vg αντε καπου καπου vg/pg διοτι απο μια συντομη αναζητηση σε γνωστες εταιριες αρωματων ηταν προφανες οτι εχουν διασετυλινη......

τωρα βασεις παιρνω απο e smoke guru που εχει μια πιστοποιηση απο την tuv

http://www.e-smokeguru.gr/el/e-liquids-de-el/happy-liquid-zertifikate-de-el/

σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι.....απλα ψαξε.....

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδη ενοχοποιυνται όλα τα αρώματα χωρις διακριση(συμπυκνωμένες σταγόνες)που χρησιμοπουνται ,  στην παρασκευή DIY υγρων?Ακόμη και αυτα που δεν είναι παχύρευστα και δεν εχουν  γευση φρούτου?

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
για εμενα ολα ειναι υποπτα μεχρι να γινουν μελετες ..... :yes:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Εμείς κοιτάξαμε γλυκιές γεύσεις. Αυτό δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να υπάρχουν και σε φρούτα και σε αλκοολούχα και σε άλλου τύπου αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδη μονο με σκετη βαση pg/vg αποφευγεις  τη διακετολη?

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Νομιζω οτι καποιες Ελληνικες εταιρειες κανανε αναλυσεις και ολα ηταν ΟΚ,στο Πανεπιστημιο Θεσσαλιας.
Μηπως κανω λαθος?
Αν υπηρχε σοβαρο προβλημα το Θεσσαλιας δεν θα το ελεγε?
Μπερδευτηκαμε στο τι ειναι νομιμο αλλα και σε τι ποσοτητα.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
οι ερευνες που γινονται κατα καιρους μετρανε συγκεκριμενα πράγματα...
ψαχνουν για συγκεκριμενες ουσιες καθε φορα.

δε μπορουν να μετρησουν τα παντα

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου Πετρο επειδη το κοιταζα ειδα οτι δεν εχει ουτε ημερομηνια που εγινε η ερευνα-αναλυση και η υπογραφη,σφραγιδα ειναι σε ολες τις αναλυσεις ολων των υγρων το ιδια δυσδιακριτη και μισοσβησμενη.
Μπορει να φαινομαι υπερβολικα καχυποπτος αλλα για τον εαυτο μου ετσι το καταλαβαινω :hmmm: :hmmm: 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Μπορει να μην μετρούσαν το διακετολικο οξύ.
Εξ αλλου αν το πει το , δυσφημει τον  πελατη του.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Τοτε θα παρακαλουσα την επομενη φορα να κανουν μετρηση για Diacetel.
Mαλλον εχουν να κερδισουν και αυτοι αλλα και εμεις,με την αναταραχη που εχει προκυψει.
Πετρος   :thumpup:




Τι ειναι αυτα που λες ΕΡΕΒΕ?? :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
αν εχω κανει σωστα τις πραξεις στο χειροτερο υγρο ειναι σαν να κανουμε 6.7 τσιγαρα ανα ml.


μονο και μονο που βλεπω οτι ακομα και στα χειροτερα σεναρια δεν φτανω τα 45 τσιγαρα που εκανα ημερησιως, μου δινει την δυναμη να συνεχισω το η.τ


ζητωντας ομως περισσοτερη ενημερωση απο τις εταιρειες.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Η σωστη σταση ειναι να απαιτησουμε απο τις εταιρειες την υγεια μας.
Κι αυτο το γραφω γιατι για αυτες ολα μια χαρα ητανμεχρι χτες.
Με κατι χαρτια που εδειχναν 10 μετρα.
Τωρα που επεσε κεραμιδα ,εξαφανιστηκαν?
Παρον κανειςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Νομίζω πως πρέπει να δούμε κάποια πράγματα ψύχραιμα και αλλιώς.

Στο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν, οι περισσότεροι από εμάς καπνίζαμε 20+ τσιγάρα την ημέρα, τα οποία εκτός από πίσσα, νικοτίνη και μονοξείδιο του Άνθρακα (οι ουσίες που υποχρεωτικά αναγραφόταν στο πακέτο), περιείχαν και ένα κάρο άλλες επικίνδυνες ουσίες, σε επίπεδα σαφώς άνω του ορίου επικινδυνότητας. Το γνωρίζαμε. Και δεν νομίζω κανείς από εμάς να προέβαλλε ενστάσεις ώστε να αφαιρεθούν αυτές οι ουσίες, ούτε και μας πείραζε και τόσο.

Ξαφνικά ανακαλύπτουμε το ητ. Στην αρχή με πολλές επιφυλάξεις, μετά λιγότερο. Πάλι γνωρίζαμε ότι τα ανθρώπινα πνευμόνια είναι φτιαγμένα για καθαρό βουνίσιο αέρα, και ότιδήποτε άλλο τους πετάμε μέσα δεν μπορεί να είναι υγιεινό. Σίγουρα, είναι χιλιάδες φορές λιγότερο επικίνδυνο από το συμβατικό τσιγάρο. Σίγουρα, δεν γνωρίζουμε τι άλλο μας επιφυλάσσουν μελέτες και έρευνες. Σίγουρα δεν γνωρίζουμε τις μακροχρόνιες επιπτώσεις.

Γίνεται λοιπόν μια έρευνα η οποία αποκαλύπτει ότι το 74% του εξεταζόμενου δείγματος, περιέχει διακετύλιο.
Μήπως δεν το υποψιαζόμασταν?
Μήπως είχαμε την εντύπωση ότι το ητ είναι το νέο trend υγιεινής διαβίωσης?

Και από χτες το μεσημέρι έχει γίνει ένας πανικός για το ποια είναι τα υγρά και ποια όχι.

Κοιτάμε το δέντρο, χάνουμε το δάσος.

Δεν έχουμε εμπεδώσει το ότι η έρευνα ήταν καθαρά δειγματοληπτική, αφού ο αριθμός των υγρών και αρωμάτων που χρησιμοποιήθηκαν αποτελεί ψήγμα του υπαρκτού αριθμού υγρών. Αν δηλαδή τα αποτελέσματα της έρευνας έλεγαν ότι στο 95% των υγρών δεν υπάρχει διακετύλιο, θα ασχολούμασταν δυο μέρες τώρα σε έντονους ρυθμούς? Ή μήπως αυτό θα σήμαινε ότι τα υπόλοιπα υγρά που έμειναν εκτός έρευνας είναι αθώα? Θα ζητούσαμε και τότε ονόματα για τα αθώα υγρά? Μάλλον, μόνο που μετά κάποιοι θα κατηγορούσαμε και το γιατρό για διαφήμιση, ότι τα παίρνει από τις εταιρείες ίσως (παραπέμπω στο χιουμοριστικό "άρθρο" της "εφημερίδας" "ΤΟ ΒΛΗΜΑ") και ότι εντάχθηκε στο προσωπικό ανορθόδοξου πολέμου της Χ εταιρείας με σκοπό να κλείσει τους μικροπαραγωγούς...

Ας το δούμε λοιπόν πιο χαλαρά το θέμα, και αν θέλουμε να κάνουμε κάτι, μπορούμε κάθε φορά που ο έμπορός μας ετοιμάζεται να μας δώσει να δοκιμάσουμε ένα νέο υγρό, να το ψάχνουμε λίγο παραπάνω. Και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου, καθώς λόγω δοκιμών για κριτικές, έχω ατμίσει μια Παναγία ξέρει τι!!!

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
γιατρε μιας και δεν μπορουμε να κανουμε αναλυση μονη μας υπαρχει καποιος τροπος(γευση,οσμη)ωστε να μπορουμε να καταλαβουμε οτι ενα υγρο εχει  diacetyl?

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Οταν καπνιζα ηξερα οτι εχει 2500 ουσιες πολλες εκ των οποιων καρκινογονες.
Δεν το ξερω μονο εγω αλλα και οσοι ηταν καπνιστες.
Εδω και 4 μηνες που ατμιζω απο τα καταστηματα,απο τα σαιτ ολοι ελεγαν οτι καμμια ΤΟΞΙΚΙΑ ουσια δεν εχουν τα υγρα.
Μηπως μονο εγω τα εβλεπα η τα ακουγα? :hmmm:
Ζηταω μια ,οχι δυο,μια εταιρεια να μας πει οτι αυτα που λεει ο γιατρος ΔΕΝ στεκουν.
Πετρος  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353608 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9795 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190696 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 529 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 421 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588309 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796773 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312109 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6435 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11704 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12951 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711