vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος guitars

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δουλειά θα γίνει νύχτα!
Η δουλειά θα γίνει νύχτα...

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
αυτο ακριβως εγραφα μολις τωρα,αντι να ''κοντραριζομαστε'' εμεις με τον γιατρο,δεν επρεπε να το κανουν οι εταιρειες ?


δεν ειδα καποιον εκπρόσωπο να βγαινει να λεει ,γιατρε αναρτησε την λιστα.

Αποσυνδεδεμένος guitars

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δουλειά θα γίνει νύχτα!
γιατί να το κάνουν? τους υποχρέωσε κανείς με το να μην αγοράζει χωρις πρωτα να δει ανάλυση?


ίσως και οι ίδιοι δε γνωρίζουν ακριβώς τι πουλάνε


σκοπός κάθε εμπόρου είναι το κέρδος


εγώ αν ήμουν έμπορος θα έτρεχα πρώτος να τσεκαρω και ίσως να διορθώσω το προιόν μου και μετά να πω ορίστε οι αναλύσεις μου ψωνίστε από μένα…


αν και η ποιότητα μου παρέμενε η ίδια το κέρδος θα ήταν τρελό….αλλά που...

Αποσυνδεδεμένος vasilisx360

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Και αντε η παρτίδα Α έχει ελεγχθεί πώς θα ξέρουμε για την παρτίδα Β αν έχει ελεγχθεί και ποια θα είναι αυτή η παρτίδα Β..  Θα πρέπει να βγει κάποιο σήμα πάνω στα υγρά ώστε να ξέρουμε πως έχει ελεγχθεί γιατί αλλιώς η μπάλα είναι χαμένη.. 
Δεν θα γίνουμε και Sherlock Holmes

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος guitars

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δουλειά θα γίνει νύχτα!
αν διορθωθει ενα προιν η αν πραγματικα δεν χρειαζεται διορθωση και η συνταγη παραμένει ικανοποιτικη δε νομιζω οτι υπαρχει λόγος να προστεθει το συστατικο που την εκρινε ακαταλληλη

Δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα που λέει ο κύριος Φαρσαλινός , δεν συμβαδίζουν με την λογική μου:
1. Οι εταιρίες παραγωγής υγρών έχουν άγνοια για το αν τα υγρά τους περιέχουν διακετύλιο
2. Οι εταιρίες παραγωγής υγρών έχουν άγνοια σε σχέση με την επιστημονική ερμηνεία των αποτελεσμάτων των μελετών που έχουν γίνει μέχρι τώρα.
3. Οι εταιρίες παραγωγής υγρών δεν κάνουν αναλύσεις.
4. Είναι θέμα άγνοιας και όχι οικονομικών συμφερόντων και μόνο.
5. Οι εταιρίες παραγωγής υγρών θα ευαισθητοποιηθούν επειδή η παρούσα μελέτη έδειξε ότι το 74% των δειγμάτων περιέχει διακετύλιο , ενώ μέχρι τώρα δεν το ξέραν έτσι και αλλιώς.
6. Οι εταιρίες παραγωγής υγρών θα τρομάξουν αν μερικοί καταναλωτές ζητήσουν χαρτί χημικής ανάλυσης αλλιώς δεν θα αγοράζουν τα προϊόντα τους , όταν δεν υπάρχει κανένας να τους υποχρεώνει με αποδείξεις να παραδεχτούν ότι πουλάνε επικίνδυνα υγρά και η συντριπτική πλειοψηφία θα συνεχίσει να αγοράζει , αφού οι μελέτες που γίνονται δεν παρέχουν συγκεκριμένα στοιχεία για συγκεκριμένες εταιρίες.
7. Η μελέτη αυτή θα έχει αποτέλεσμα γιατί απέδειξε κάτι , χωρίς να επιφέρει επιπτώσεις σε καμία εταιρία , αναδεικνύοντας κάτι που ήταν έτσι και αλλιώς γνωστό , χωρίς να ασκεί κάποια μορφή πίεσης.
8. Αν έβγαιναν αυτές οι χειροπιαστές αποδείξεις στο κοινό , δεν θα είχαμε άμεσα αποτελέσματα. Δεν θα αναγκάζονταν άμεσα να κάνουν κάτι οι εταιρίες και αυτές που εξετάστηκαν αμέσως τώρα και οι υπόλοιπες μετά. Δεν θα είχανε οικονομική ζημιά από μια τέτοια λίστα και αυτό δεν θα τους ανάγκαζε να κάνουν κάτι.
9. Οι εταιρίες που δεν εξετάστηκαν , έχουν και αυτές υγρά με ακετυλένιο , οπότε δεν έχει νόημα να πούμε ποιες εξετάσαμε και αποδείξαμε ότι έχουν σίγουρα. Μα άμα το μεγαλύτερο μέρος της αγοράς αναγκαστεί να σταματήσει να πουλάει δηλητήριο θα αναγκαστεί και το υπόλοιπο. Αν δεν αναγκαστεί κανένας , πιο το νόημα της μελέτης?
10. Η μόνη λύση είναι να ζητάμε χαρτί , αυτό πάντα ίσχυε και ισχύει για ότι τρώμε και ότι πίνουμε , αυτό δεν είναι λύση. Λύση είναι βγάζω την λίστα στην φόρα , κάνω οικονομικό κακό στις εταιρίες που μας δηλητηριάζουν στον βωμό του κέρδους (αφού δεν φοβάμαι τις μηνύσεις) , τις εκβιάζω με τα μέσα που έχω και προσφέρω την γνώση μου και την επιστημονική μου κατάρτιση σε αυτούς που ζήτησα οικονομική βοήθεια για να γίνει αυτή η μελέτη. Δηλαδή δεν κατάλαβα τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε τώρα με την πληροφορία που μας δίνει αυτή η μελέτη? Ή να πετάξουμε όλα τα αρώματα και να καπνίζουμε σκέτη vg ή να καπνίζουμε αρώματα και να ευχόμαστε να μην είναι στο 74% ή να κόψουμε το η.τ. και να πηγαίνουμε κάθε βδομάδα στα καταστήματα να ρωτάμε αν βγήκε χαρτί με χημική ανάλυση. Θα περιμένουμε δηλαδή μέχρι πότε θα φιλοτιμηθούν οι εταιρίες να κάνουν αναλύσεις (αν υποθέσουμε ότι δεν έχουν κάνει ήδη) , να αλλάξου χημικά και να εκδίδουν χαρτί ανάλυσης , όταν έχουμε στα χέρια μας μια μελέτη φωτιά που θα βάλει φωτιά στον κώλο των εταιριών...και μέχρι τότε , αν γίνει ποτέ αυτό να ατμίζουμε δηλητήρια...ωραία...
11. Δεν είμαι επιστήμονας και δεν ξέρω , αλλά μου φαίνεται περίεργο να δημοσιεύεται μια μελέτη που λέει ότι ανάλυσα 156 αρώματα , έβγαλα αυτά τα αποτελέσματα αλλά δεν σας λέω πια αρώματα ήταν. Δηλαδή τι στοιχεία είναι αυτά? έτσι τόσο γενικά γίνονται οι μελέτες? Και εν πάση περιπτώση αν γίνονται έτσι , τι αξιοπιστία έχουν στην επιστημονική κοινότητα και πόσο αποτέλεσμα φέρνουν?
12. Εσύ κύριε Φαρσαλινέ ατμίζεις βάση των αποτελεσμάτων της έρευνάς σου ή ατμίζεις στην τύχη ή πας στα καταστήματα και ζητάς χαρτιά? Αυτά τα υγρά που λες ότι βρήκες με μεγάλες συγκεντρώσεις ακετυλινίου τα ατμίζεις , ναι ή όχι? Δεν καταλαβαίνω πως την μία ζητάς οικονομική βοήθεια από συνατμιστές σου , σαν να είμαστε όλοι μια ομάδα και τώρα λες δεν είναι θέμα της μελέτης να καταδείξουμε συγκεκριμένες εταιρίες. Ε ποιο είναι το θέμα ? Για μένα αυτό είναι το θέμα , όχι γιατί οι υπόλοιπες που δεν εξετάστηκαν δεν έχουν επικίνδυνα υγρά , αλλά γιατί αν αυτά τα 156 υγρά , σταματήσουν να παρασκευάζονται και τα επικίνδυνα συστατικά αντικατασταθούν με ακύνδινα , τότε μόνο και οι υπόλοιπες εταιρίες θα αναγκαστούν να κάνουν το ίδιο , τότε μόνο θα μπορούν να εκδίδουν χαρτί χημικής ανάλυσης.


Τεσπά με αυτούς τους ρυθμούς βλέπω να παθαίνουμε όλοι εμείς οι ατμιστές καρκίνο σαν τα πειραματόζωα και οι μελέτες να συνεχίζουν να μιλάνε αόριστα. Από την μία το οικονομικό κέρδος των εταιριών , από την άλλη η διακριτικότητα των επιστημόνων και τελευταίοι εμείς οι ατμιστές. Από το τίποτα καλύτερα που έγινε και αυτή η μελέτη , αλλά είναι κρίμα να δηλητηριαζόμασται όταν υπάρχουν χειροπιαστές αποδείξεις που θα μπορούσαν να φέρουν άμεσα αποτελέσματα. Σεβαστός επιστήμονας κύριε Φαρσαλινέ , 1000 φορές καλύτερος από τους περισσότερους , αποδεδειγμένα υπερασπίζεσαι το η.τ. έναντι του κ.τ. , αλλά εδώ διαλέγεις επιστημονική διακρητικότητα ή όπως θες πες το και μας αφήνεις όλους να κοιτάμε τον νεροχύτη όπως έγραψε κάποιος παραπάνω. Και μετά τον νεροχύτη κάπου εκεί δίπλα είναι και το πακέτο με τα τσιγάρα... :(

Αποσυνδεδεμένος Κωστης

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
 Δεν θα μπορούσε να ανακοινωθούν τα υγρά που δεν περιέχουν διακετύλιο.


Π. χ. Από την τάδε εταιρία εξετάσαμε ΜΕΡΟΣ από τα υγράτης και δικετύλιο δεν είχαν 1..2...3.. κ.λ.π

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας

Εγώ θα ήθελα να μάθω για αυτή/ες τις εταιρείες των οποίων η ανάλυση των υγρών έδειξε πολύ παραπάνω συγκέντρωση σε σχέση με τα κανονικά τσιγάρα, μιας και το ρίσκο για την υγεία μας είναι αναλόγως αυξημένο.
 
Δεν περιμένω ότι θα δημοσιευτούν, απλά λέω τι θα ήθελα προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Το συμπερασμα της συγκεκριμενης ερευνας ειναι η εξης:
Ατμιζουμε στη πλειψηφια των υγρων μια συγκεκριμενη βλαπτικη ουσια. Αυτη η ουσια ομως δεν ειναι απαραιτητη στο ατμιστικο υγρο, αφου υπαρχουν και υγρα που δεν την περιεχουν.
Αργα η' γρηγορα καποιος κατασκευαστης θα φτιαχνει, θα αναλυσει, και θα διαφημισει τα υγρα του χωρις την συγκεκριμενη ουσια.


Δεν μπορει να γινει τιποτε αλλο. Ευτυχως η' δυστυχως η ελευθερη αγορα θα δοσει τη λυση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2014, 23:44 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
Γιατρέ ευχαριστούμε για την ενημέρωση.


Κατανοώ ότι μέσω της δειγματοληπτικής έρευνας, επιβεβαιώθηκε μία "τάση" την οποία οφείλουμε να λάβουμε υπόψη εμείς ως καταναλωτές και κυρίως οι εταιρείες παρασκευής και διάθεσης υγρών.


Βάση της έρευνάς σας, θα ήθελα να κάνετε μία εκτίμηση των πιθανών προβλημάτων που μπορούν να προκύψουν για τους χρήστες η.τ. άμεσα (σε ένα διάστημα 3 μηνών) και μακροχρόνια (μετά από 1 χρόνο χρήσης).


Ως βάση θα μπορούσατε να θέσετε την μικρότερη και τη μεγαλύτερη τιμή του διακετύλιου που εντοπίσατε ή ακόμα και το μέσο όρο των αποτελεσμάτων, με ημερήσια κατανάλωση 3ml επιβαρυμένου υγρού και άτμισμα στα 7-9Watt.


Ίσως έτσι μας βοηθήσετε να κατανοήσουμε την επικινδυνότητα του αρώματος.


Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Γιατρέ την καλησπέρα μου και για άλλη μια φορά τα συγχαρητήριά μου γι την εκπληκτική δουλειά που κάνεις με την ομάδα σου πάνω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Για ξεκίνημα, θεωρώ πολύ σωστή την απόφασή σας να μην δημοσιοποιήσετε ούτε εταιρείες, ούτε υγρά. Κάτι τέτοιο θα οδηγούσε σε παραπλάνηση. Αυτό στο οποίο σίγουρα θα ήθελα μια απάντηση, είναι το εξής: τι ποσοστό των υγρών που ισχυρίζονται άρωμα η γεύση κρέμας - γιαουρτιού - καραμέλας - βουτύρου περιέχει διακετύλιο και τι ποσοστό των υπόλοιπων? Εννοείται πως στη πρώτη περίπτωση συμπεριλαμβάνω και τους συνδυασμούς με άλλα αρώματα, πχ Smoothie, Creamy οτιδήποτε και Capuccino.

Μέχρι σήμερα είχαμε καταλήξει ότι

........................... είναι ουσίες που μπαίνουν σε βουτυρο-κρεμώδη. Τα απλά φρουτένια ή καπνικά πιθανότατα δεν έχουν: εδώ είχαμε καταλήξει ως τώρα........................................

.

Αν το πρόβλημα εστιάζεται μόνο εκεί, είναι απλή η λύση. Προσωπικά και μόνο, πιο πολύ με ενδιαφέρει το επόμενο project που ετοιμάζετε καθώς και εγώ στη σκέτη βάση έχω καταλήξει. Αλλά, καλώς ή κακώς με την ιδιότητα του δοκιμαστή γεύσεων ατμίζω πολλά διαφορετικά υγρά και προσπαθώ να έχω το νου μου ψάχνοντας πριν κάθε δοκιμή.

Παρόλο που η μελέτη που αναφέρεις προφανώς θα γίνει βορά στα ΜΜΕ και στα blogs που αναμασούν ότι βρίσκουν, με αποτέλεσμα οι ατμιστές να βρεθούμε και πάλι προ του "σήμερα διάβασα ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο προκαλεί τερατογενέσεις και περιέχει θαληδομύδη" ή ότι άλλη μπαρούφα σκαρφιστούν, για τα δικά μου δεδομένα η δουλειά που κάνεις είναι εξαιρετική. Και χαρά στο κουράγιο σου που προσπαθείς και απαντάς στον καθένα από εμάς, είτε σου λέει κάτι παράλογο, είτε όχι.

Εδώ, και με την ιδιότητα του μέλους, θα ήθελα να παρακαλέσω και τους υπόλοιπους συνφορουμίτες να μην προβάλλουν παράλογες απαιτήσεις και να προσπαθήσουν να δουν το θέμα από τη σκοπιά ενός ανθρώπου που γνωρίζει την επιστήμη του και τη μεθολογία μιας έρευνας. Εισαγγελείς και δημοσιογράφοι μπορούμε όλοι να γίνουμε, με την κακή έννοια. Θεωρώ όμως εντελώς άστοχο το να ζητάμε από έναν άνθρωπο ο οποίος κατέληξε σε κάποια συμπεράσματα λόγω επιστημονικής έρευνας, να δημοσιοποιήσει ονόματα εταιρειών και/ή συγκεκριμένων υγρών, αναλαμβάνοντας έτσι ρόλο "συνήγορου του ατμιστή". Υπάρχει πάντα η δυνατότητα για όποιον από εμάς έχει την όρεξη, τα χρήματα και τη δυνατότητα, να ανοίξει ένα νήμα/site/blog και αφού αναλύσει κάθε υγρό που ατμίζει για διακετύλιο, να αναφέρει εκεί με ντοκουμέντα αν το υγρό περιέχει ή όχι και σε τι ποσοστό. Αυτό, δεν είναι όμως ούτε υπόθεση του ερευνητή, ούτε ο σκοπός του.

Πάντα φιλικά προς όλους, χωρίς να φωτογραφίζω κανέναν και με την ελπίδα να είναι εύκολα κατανοητή η μετριοπάθεια της δημοσίευσής μου αυτής, όπως και να είναι εύκολα κατανοητό το ότι επ' ουδενί δεν επιθυμώ να προσβάλλω κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Είμαι ευγνώμων για την έρευνα και την δουλειά του Δρ. Φαρσαλινού.
Αξιολογώ την γνώση που μας προσφέρει και δεν περιμένω να κάνει τον Μπάτμαν και να αποδώσει δικαιοσύνη αντί για εμάς. Δεν λειτουργεί έτσι η επιστήμη και ούτε κάνει την "παλιοδουλειά" για κανέναν. Το μπαλάκι είναι στους παρασκευαστές και σε μας.

Μάλλον, έχουμε να μάθουμε κι άλλα. Και για τα υγρά και για τα Watt που ατμίζουμε.
Έχουν ήδη γίνει κάμποσες νύξεις πως τα άπειρα Watt και τα τρελά sub-ohm (που, μη γελιόμαστε, τα έκαναν μόδα μια χούφτα κάγκουρες στο youtube κι έκτοτε το άτμισμα έχει γίνει ένα σκηνικό σαν να βλέπεις πιτσιρικάδες σε γυμναστήριο της γειτονιάς) μπορεί να οδηγούν σε θερμοκρασίες όπου συμβαίνουν επικίνδυνα πράγματα.
Αν η επόμενη μελέτη το επιβεβαιώσει θα πέσουμε από τα σύννεφα;
Από την πρώτη στιγμή που αρχίσαμε το άτμισμα γίναμε με την θέλησή μας πειραματόζωα, παιδιά...
'Οποιος δεν το αποδέχεται συνειδητά ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί έστω και τώρα το τι ατμίζει, πώς ατμίζει και το αν όντως θέλει να ατμίζει. Αυτό που κάνουμε δεν έχει ξαναγίνει ποτέ και φτιάχνουμε εμείς τον δρόμο προχωρώντας.

Αποσυνδεδεμένος hellsrose

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
. Θεωρώ όμως εντελώς άστοχο το να ζητάμε από έναν άνθρωπο ο οποίος κατέληξε σε κάποια συμπεράσματα λόγω επιστημονικής έρευνας, να δημοσιοποιήσει ονόματα εταιρειών και/ή συγκεκριμένων υγρών, αναλαμβάνοντας έτσι ρόλο "συνήγορου του ατμιστή"
Φιλε cruiser ενα απ τα συμπερασματα της ερευνας ειναι και η ανακαλυψη των συγκεκριμενων εταιριων που χρησιμοποιουν αυτες τις ουσιες. Κατα συνεπεια η δημοσιοποιηση αυτης της ερευνας δε συνιστα κανεναν συνηγορο κανενος ατμιστη παρα μονο απολυτη υπευθυνοτητα ενος επιστημονα σε ενα τοσο σοβαρο θεμα την οποια ο γιατρος μεχρι τωρα εχει αποδειξει οτι εχει και ελπιζω να συνεχισει...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Συγχώρεσέ με που θα διαφωνήσω, αλλά η έρευνα δεν έγινε για να καταδείξει ποιες εταιρείες χρησιμοποιούν διακετύλιο, αλλά για το αν αυτό υπάρχει σε υγρά αναπλήρωσης και σε αρώματα. Και τον σκοπό της αυτό τον εκπλήρωσε και με το παραπάνω. Επίσης, όπως ανέφερε και ο γιατρός,

Η μελέτη έχει ολοκληρωθεί, και παρουσιάστηκε στο συνέδριο Global Forum on Nicotine που πραγματοποιήθηκε πριν 15 μέρες περίπου στη Βαρσοβία. Επίσης έχει κατατεθεί προς δημοσίευση στο ιατρικό περιοδικό Nicotine and Tobacco Research, από τα πιο γνωστά περιοδικά παγκοσμίως στις μελέτες νικοτίνης και τσιγάρων.

Μα είναι δυνατόν να πιστεύετε ότι εταιρίες σαν την FA ή την TPA , δεν γνωρίζουν τι περιέχουν τα υγρά τους? Ότι δεν έχουν κάνει δεκάδες αναλύσεις? Η TPA το γράφει μάλιστα ξεκάθαρα σε πολλά προϊόντα ότι περιέχουν διακετύλιο αλλά συνεχίζει να τα πουλάει. Απόδειξη λοιπόν ότι γράφουν ότι περιέχουν διακετύλιο αλλά συνεχίζουν να πουλάνε. Όπως στα τσιγάρα γράφει επάνω στα πακέτα το τσιγάρο σκοτώνει , αλλά συνεχίζουν να πουλάνε και να σκοτώνουν τον κόσμο. Τι θα αλλάξει λοιπόν με αυτήν την μελέτη?Τι δεν ξέρανε και το μάθανε τώρα? Το πολύ πολύ να δικαιώνονται τώρα οι εταιρίες αφού όλοι πουλάνε προϊόντα με διακετύλιο , δεν είναι οι μόνοι και τώρα υπάρχει και μελέτη που το επιβεβαιώνει. Ένα πράγμα καταλαβαίνουν οι εταιρίες , μόνο ένα! Το χρήμα! Άμα δεν τους χτυπήσεις εκεί , την υγεία σου την έχουν γραμμένη. Αν θέλετε αποτελέσματα , πρέπει να δημοσιοποιηθεί η λίστα. Αλλιώς χρηματοδοτήθηκε μια μελέτη που εμάς τους ατμιστές μας αφήνει εντελώς απροστάτευτους. Ποιος μας προστατεύει εμάς? Το φιλότιμο των εταιριών? το κράτος? οι καπνοβιομηχανίες? Γιατί τρέξαν όλοι να συνεισφέρουν τον οβολό τους σε αυτήν την μελέτη? Δεν είπαμε να κάνει τον μπάτμαν ο γιατρός , ούτε τον δημοσιογράφο. Γιατί ο μπάτμαν αποκάλυψε την βλάβη που προκαλεί το κ.τ. ? οι δημοσιογράφοι κάνουν τις αναλύσεις στα τρόφιμα και φανερώνουν στοιχεία για τοξίνες στα κρέατα κλπ? Επιστήμονες τα κάνουν και εκεί , αλλά ευτυχώς δεν βγαίνουν να πουν υπάρχουν τοξίνες γενικά αλλά δεν σας λέω που. Εγώ επαναλαμβάνω: Ειδικά οι μεγάλες  εταιρίες ξέραν 100% ότι κάποια υγρά τους περιέχουν διακετύλιο και συνέχιζαν να τα πουλάνε.Αυτό είναι 100% αποδεδειγμένο αφού το γράφουν μόνοι τους στα σαιτ τους. Γιατί ο γιατρός πριν ακόμα αρχίσει την μελέτη γράφει ότι οι εταιρίες δεν γνωρίζουν και έχουν άγνοια. Αυτό δεν μου κάθεται. Γιατί γράφει ότι με την ολοκλήρωση αυτής της μελέτης τα υγρά θα γίνουν ασφαλέστερα και ο καταναλωτής θα γνωρίζει τι ατμίζει , αλλά μετά ρίχνει το μπαλάκι σε εμάς να ζητάμε χαρτιά και άλλα τέτοια , ενώ ο ίδιος έχει λίστα με υγρά που ατμίζουμε και δηλητηριαζόμασται τώρα που μιλάμε και δεν την μοιράζεται ούτε με εμάς ούτε με τις εταιρίες. Πρέπει να είσαι ο μπάτμαν ή δημοσιογράφος για να κάνεις το αυτονόητο? Αμάν πια με αυτόν τον σεβασμό στην επιστημονική κοινότητα , είδαμε πόσο μας έχει προστατεύσει. Υπάρχουν στοιχεία? Τα θέλουμε σήμερα , τώρα. Αλλιώς επιλέγει να μας αφήνει να δηλητηριαζόμαστε και να επαφιόμασται στο φιλότιμο των δήθεν ανήξερων εταιριών. Και να μην συγκρουστείς με τις εταιρίες και να μιλάς γενικά χωρίς να θίγεις κανένα και να υπηρετείς τον κοσμάκι ως γιατρός και επιστήμονας δεν γίνεται. Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν γίνεται. Και επίσης ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά δεν γίνεται.
Όσο αφορά αυτό που ειπώθηκε να μαζέψουμε μόνοι λεφτά και να κάνουμε μόνοι αναλύσεις και να βγάλουμε μόνοι τις εταιρίες στην φόρα , τι να πω...
Δεν βγήκα εγώ να δημιουργήσω την αίσθηση της προστασίας του κόσμου για να λάβω οικονομική ενίσχυση για την μελέτη μου. Αν το έκανα πάντως , δεν θα σφύριζα μετά. Δείτε το βίντεο που μιλάει για τα αρώματα κανέλας . Κατηγορεί μια εταιρία επειδή έσπειρε τον πανικό αποσύροντας τα προϊόντα της με άρωμα κανέλας. Δηλαδή αυτά που βγαίνει και λέει εδώ σε σχέση με την μελέτη δεν σπέρνουν τον πανικό ? Δεν νομίζω ότι είμαι ο μόνος που με αυτά που είπε ο γιατρός ότι ανακάλυψε , σκέφτομαι αντί να ζητάω χαρτί ανάλυσης να κόψω το η.τ. να πάει στα κομμάτια , πριν πάθω κάνα καρκίνο.  Δέκα καλά δεν αναιρούν ένα επόμενο λάθος. Για μένα ο γιατρός αποφασίζει λάθος σε αυτό το θέμα και δεν με νοιάζει αν είναι γιατρός ή μπακάλης ή ότι ναναι. Έχει υποχρέωση ηθική ίσως και νομική να προστατεύσει άμεσα τον κόσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2014, 02:09 από flavorslut »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4299 353163 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:02
από treloneritis
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9658 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190473 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 370 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 304 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588043 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796538 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 6979 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 311886 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6337 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11601 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12836 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711