vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

510- Tank

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 25, 2011, 16:24 »
Aντε ρε Κινέζοι, μεσω των κων της Νοbacco κ οχι μόνο...,  βγάλτε με 3-4 ml χωρητικοτητα αντιστοιχο φιλτρακι τυπου tank!!!!!
Δεν αιτώ ,  απαιτώ!!!!!
Επιτέλους πια , ακομα κ στο μεγεθος τετοιων αντικειμενων ΜΙΚΡΟΙ ειναι οι σχιστοματηδες...

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 25, 2011, 22:16 »
λοιπόν, μετά από 2 μέρες test drive (σήμερα ειδικά το είχα στη δουλειά, που ξεκίνησα από το σπίτι με 4 αμπούλες γεμάτες για να μου βγάλει τη μέρα σωστά). Μια χαρά με έβγαλαν, σαφώς πιο οικονομικό ακόμα και με LR καθώς καταναλώνεται όλο το υγρό μέχρι την τελευταία σταγόνα.   Από το πρωί στης 7 μέχρι στις 5 που γύρισα σπίτι, την είχα βγάλει μια χαρά με τις 2 αμπούλες μόνο (λιγότερο από 2 ml σύνολο).
Το θεματάκι τους είναι όμως με το πολυεστέρα που έχουν. Το βρίσκω πολύ κακής ποιότητας, είναι ιδιαίτερα σκληρός με αποτέλεσμα να μη νοτίζει εύκολα όταν τον γεμίζεις. Χαρακτηριστικά σας αναφέρω, όταν σε καινούργιο φιλτράκι στάξεις μια σταγόνα πάνω του, αυτή η σταγόνα μένει πάνω ακέραια και δε δίχνει καμία διάθεση να απορροφηθεί ακόμα και μετά από ώρα. Μάλιστα, όταν καταφέρεις τελικά σκαλίζοντάς το και νοτίσει όλο την ώρα που το γεμίζεις, μένει πολύ εύκολα στη γέφυρα του ατμο (με το πρώτο σκάλωμα διαλύεται). Δεν καταφέρνει στο τέλος να κρατήσει το υγρό και τελικά στις πρώτες τζούρες φεύγει όλο το καύσιμο. Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά χρησιμοποιώ 100% VG

Εγώ σήμερα την έβγαλα τη μέρα με bf, και με πήγε άριστα. Ούτε διαρροές, κατανάλωση 100% του υγρού και άρχισα να την ξαναβρίσκω με τους 510 που τους είχα αφήσει στην άκρη. Πάει πάρα πολύ καλά και τα ρίχνει τελικά στον ego-T.

Α, και κάτι άλλο. Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, η αμπούλα συγκεντρώνει αρκετή από τη γνωστή υγρασία κατά τη χρήση. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αρκετές φορές να τη νιώθεις στο στόμα, γιατί σε αντίθεση με τα άλλα επιστόμια δεν έχει θέση trap στο επιστόμιο. Αυτό το κατατάσσω σε ένα από τα βασικά αρνητικά του. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2011, 22:39 από ArXoS »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 02, 2011, 10:30 »
Κανενα νεότερο?? Πως πάει??

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 02, 2011, 11:20 »
Εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο...
Πολύ καλύτερη επιλογή απο 5 απλά φιλτράκια..  Προσφέρουν τα ίδια, σύν τα πλεονεκτήματα που έχουν έναντι των απλών που έχω αναφέρει παραπάνω.

Τώρα που παρέλαβα και το πλέγμα, θα κάνουμε και καμιά μόντα... :yes:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 03, 2011, 11:27 »
Μόλις παρέλαβα. Δεν άλλαξα τον πολυεστέρα. Καμένο αβέρτα!!!!
Κατ' αρχήν το εσωτερικό δοχείο το βλέπω ενιαίο με το επιστόμιο. Βγαίνει με κάποιο τρόπο?? ή δεν χρειάζεται να το βγάλω??

Ο αποστάτης ποιος είναι??

Πρέπει να προχωρήσω σε αντικατάσταση με Blue Foam , άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 03, 2011, 12:59 »
Οταν γεμίσεις με την σύριγγα, φρόντισε ώστε το υγρό να ποτίσει και τον πολυεστέρα καλά.
Επίσης τσέκαρε, άν πατάει καλά ο πολυεστέρας στην γέφυρα..  Ισως θέλει ελαφριά με ένα τσιμπιδάκι, να τραβήξεις λίγο έξω τον πολυεστέρα.

Η δεξαμενή βγαίνει άν την τραβήξεις.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 03, 2011, 23:18 »
Εχω αντικαταστήσει τον πολυεστέρα με "τύπου blue foam" φίλτρου ενυδρείου και πρέπει να βρω την χρυσή τομή της ποσότητας πολυεστέρα που πρέπει να τοποθετήσω, ώστε να μην στεγνώνει εύκολα...αλλά ούτε και να υπερχειλίζει. Πάντως, χρειάζεται σχετικά ήπια χρήση και όχι απανωτές τζούρες.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 03, 2011, 23:22 »
Μέ τι atomizer το δουλεύεις.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 03, 2011, 23:38 »
510 LR. Αλλά LR με LR έχουν διαφορές.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 03, 2011, 23:58 »
Δεν διαφωνώ.  Πάντως αφού προχώρησες σε ιδιο-κατασκευή με "φίλτρο", μπορείς να τα κάνεις τούμπανο.. ;)
Πάντως με blue foam, θα δυσκολευτείς λίγο.. :hmmm:  Αν το στουμπώσεις πολύ, δεν θα κατεβάζει καύσιμο εύκολα..

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 04, 2011, 00:02 »
Είχα βρει την άκρη με τα κανονικά φιλτράκια με το πόσο υλικό πρέπει να έχω. Πιστεύω θα την βρω και με αυτά.
Ο αποστάτης που έγραφες... τι είναι?? Δεν παρατήρησα κάτι.

Αποσυνδεδεμένος squall50000

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy Npro/Ego-T/Fog
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 04, 2011, 00:17 »
Τα δοκιμάζω 2 μέρες και σχεδόν όλα καλά. Απλά παρατηρώ οτι το υγρό χάνεται αν το αφήσω αρκετή ώρα χωρίς να ατμίσω.. Επίσης δεν κουμπώνει καλά. Μπαίνει στον ατμοποιητή με μεγάλη πίεση και βγαίνει με πολύ μεγαλύτερη. Ο ατμοποιητής είναι καινούργιος. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2011, 00:35 από squall50000 »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 04, 2011, 00:20 »
Ναι...πράγματι. Εχω σε χρήση 2 επιστόμια και το ενα από αυτά....μόνο με πένσα κατάφερα να το βγάλω από τον Άτμο. Το άλλο είναι οκ

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 04, 2011, 09:15 »
Βασικά ο "αποστάτης", είναι ένα μικρό διαφανές δαχτυλιδάκι, το οποίο είναι για να κρατάει τον πολυεστέρα να μην μπεί μέσα.

Οταν  βγάλεις τον πολυεστέρα θα το δείς.  Οσο αφορά το σφήνωμα, και σε εμένα μου έτυχε  ένα να μπαίνει αρκετά εφαρμοστά σε ατμό, ενώ το ίδιο σε άλλο ατμό έμπαινε χαλαρά.. ;D
Πάντως τα εφαρμοστά, είναι ότι πρέπει για 901.

Ομως θέλει προσοχή, γιατί αυτά που ίσως μπαίνουν με δυσκολία, και δεν κουμπώνουν μέχρι κάτω (αλλά όμως κρατιούνται ικανοποιητικά),  υπάρχει περίπτωση να μην κάνουν καλή επαφή με την γέφυρα.
Οπότε φρόνιμο είναι σε τέτοια περίπτωση, να τραβάτε λίγο τον πολυεστέρα έξω, ώστε να εφάπτεται..

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: 510- Tank
« Απάντηση #59 στις: Μαρτίου 04, 2011, 09:34 »
Μέχρι στιγμής μετά την αντικατάσταση του αρχικού πολυεστέρα, είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Καλή και ομαλή ροή με σχετικά εντατική χρήση.
Η χωρητικότητα βέβαια των 0,9 ml είναι και για τα 2 μέρη της αμπούλας. Δηλαδή και το κάτω αλλά και αυτό που έχει τον πολυεστέρα. Για την αποφυγή διαρροών και υπερ-ροής πληρώνω με υγρό μόνο το κάτω μέρος. Στο μέρος με τον πολυεστέρα, γεμίζω με περίπου 25%. Άρα δεν ξεπερνάω τα 0,5 - 0,6 ml, περιορίζοντας βέβαια την αυτονομία του συστήματος.

Το όλο σύστημα θα μπορούσε να βελτιωθεί σημαντικά, εαν περιοριζόταν ο χώρος που έχει τον πολυεστέρα και αυξανόταν αντίστοιχα ο κενός με παράλληλη χρήση ενός καλύτερου υλικού από αυτό που αρχικά έχει, ώστε να μην χρειάζεται να υπάρχει σε τέτοια ποσότητα.

Πράγματι αυτό που κάνει την διαφορά με τα κοινά φίλτρα, είναι ο "αποστάτης" που λέει ο Craven. Δηλαδή το "stop", το οποίο λειτουργεί, χωρίζοντας την αμπούλα σε δύο τμήματα και εμποδίζοντας τον πολυεστέρα να κολυμπάει στο υγρό, όπως στα κοινά φίλτρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4695 501456 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 17:35
από kkoumas
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241158 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3278 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Hashtag Shake and Vape 0 279 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12683 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111655 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan