vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

163 επισκέπτες, 6 χρήστες
zamploutos, jim356, npaolo, ZoeM, gigelis78, treloneritis

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Αποσυνδεδεμένος Notis_

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #765 στις: Ιουλίου 06, 2011, 11:17 »
Καλημέρα σε όλους,

πρόσφατα πήρα το NOBACCO eGo-T 900mAh (Tank System) , βλέπω ότι αναφέρετε κάτι για φιτίλι κτλ, αυτό που πήρα έγω έχει κάτι τέτοιο? θέλει κάποια αλλαγή ή το κάνετε για να βελτιώσετε την γεύση?

Σορυ δίαβασά όσο μπορούσα απο το forum αλλα το μόνο που κατάφερα είναι να μου δημιουργηθούν και άλλες απορίες.

Επίσης πρέπει να βάζβ το συγκεκριμένο ατμοποιητή αν χαλάσει ή υπάρχει και άλλός?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #766 στις: Ιουλίου 06, 2011, 11:22 »
Οσο λειτουργει σωστα δεν κανεις τιποτα
Μολις αρχισουν τα προβληματα π.χ. δυσκολη τζουρα, μπουκωμα... τοτε ξεκινας το διαβασμα σε αυτο το θεμα και θα μαθεις τον τροπο αλλαγης πολυ ευκολα

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #767 στις: Ιουλίου 06, 2011, 11:51 »
Επειδή βλέπω πως συνεχώς νέοι ατμιστές αγοράζουν EGO-T , να θυμίσω μερικά βασικά που βοηθούν και επιμηκύνουν τη ζωή του ατμοποιητή χωρίς αλλαγές φιτιλιού κλπ.

Α) Καλό είναι πριν την αναγόμωση της αμπούλας και αφού την έχετε αφαιρέσει από τον ατμοποιητή και ομοίως έχετε ξεβιδώσει τον ατμοποιητή από την μπαταρία, να φυσάτε δυνατά τον ατμοποιητή (έχοντας βέβαια μια χαρτοποτσέτα από κάτω), ώστε να φύγει το υπερβάλλον υγρό που έχει συσσωρευθεί μέσα.

Β) Το βράδυ, μην αφήνετε την αμπούλα επάνω στον ατμοποιητή. Αφού τον φυσήξετε καλά, όπως πριν, αφήστε τον ανάποδα (δηλαδή με το σπείρωμα προς τα επάνω) ώστε να στραγγίσει ότι υγρό έχει συσσωρευθεί στο πλέγμα περιμετρικά της αντίστασής του.


Αποσυνδεδεμένος Devel

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #768 στις: Ιουλίου 07, 2011, 19:01 »

...χάλια η μόντα παιδιά :thumpdown:
Συνεχώς καμένο, όσο και να το πάλεψα για αυξημένη ροή, παρόλο τον εντυπωσιακό ατμό που έβγαζε :(
Τελικά έφτιαξα ένα αντίγραφο του ορίτζιναλ φιτιλιού με το εσωτερικό υαλόνημα από Ζιποφίτιλο (2€ και βγάζει δε βγάζει τρεις επισκευές :angry_orange: ) και σταθεροποιητικό πλέγμα από καμένο ατμο τύπου "Β".
Μέχρι τώρα (τέταρτη μέρα) τα πάει καλά, αλλά με έχει ξενερώσει το ότι δε μπορώ να βρω Ελλάδα σπάγγο υαλόνημα στα 2mm περίπου.
Κι όταν θα παραγγείλω απ'έξω κάνα χιλιόμετρο, είμαι σίγουρος ότι θα ανακαλύψω άκρη κάτω απ'τη μύτη μου :idiot1:
δοκιμασε να ρωτησεις στην neotex για fiberglass σε κορδονι μπωρει να εχουν η και να σου φερουν ειναι στην Πλ. Καραισκακη

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #769 στις: Ιουλίου 07, 2011, 22:06 »
δοκιμασε να ρωτησεις στην neotex για fiberglass σε κορδονι μπωρει να εχουν η και να σου φερουν ειναι στην Πλ. Καραισκακη
...για ρίξε παρασύνθημα Devel, αυτή η νεοτέξ;

Αποσυνδεδεμένος Devel

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #770 στις: Ιουλίου 08, 2011, 13:56 »
...για ρίξε παρασύνθημα Devel, αυτή η νεοτέξ;
ναι αυτην εγω ψωνιζα παλια απο εκει υφασματα carbon fiberglass εποξικες κτλ συνθετα υλικα ....μου ειχε φερει καποτε κορδονι σε carbon που χρειαζομουν για επισκευες.....
απο τον παρακατω καταλογο μπωρει να σου φερει οτι θελεις μια και ειναι αντιπροσωποι
http://download.r-g.de/katalog_04_2011_en.pdf
αυτο που ζηταμε εδω νομιζω ειναι στην σελιδα 139 του καταλογου...επιδι ομως δεν ξερω ποσο χρονο θα παρει και ποσο μπωρει να φτασει η τιμη αν βαλεις μεσα το κερδος του μαγαζιου κτλ..
εχω να προτεινω να πας απο εκει και να παρεις με το κιλο ή με το τετραγωνικο ενα πλεχτο υφασμα fiberglass το πιο χοντρο που θα βρεις οι ινες ξεφτιζουν ευκολα και διαμοργφωνεις την διαμετρο που σε βολευει και επιδι λεω πλεχτο ..αν τραβιξεις μια "τουφα¨ απο την πλεξη ακολουθει το χερι σου και βγαινει ατοφια απο το υφασμα δηλαδη Κορδονι :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος onpc

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
  • Κέντρο Επισκευής Υπολογιστών & Ανάκτησης Δεδομένων
    • Onpc
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #771 στις: Ιουλίου 20, 2011, 19:05 »
παιδιά καλησπέρα.
είμαι καινούργιος στο σπορ του ατμiσματος αλλά επειδή την ψάχνω γενικότερα έπιασα σήμερα & επισκεύασα έναν ατμοποιητή της OVALE που παίρνει αμπούλα (δεν ξέρω πώς λέγετε το μοντέλο). την επόμενη φορά θα ανεβάσω και φώτο μιας & σήμερα δεν ήξερα αν θα τα καταφέρω. Φιτίλι χρησιμοποίησα από zippo.
Η γεύση του δεν είναι όπως είναι από τη μάνα του αλλά είναι okey.
Την επόμενη φορά μάλλον θα αφήσω λίγο πιο μακρύ το φιτίλι.

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #772 στις: Ιουλίου 20, 2011, 19:07 »
παιδιά καλησπέρα.
είμαι καινούργιος στο σπορ του ατμiσματος αλλά επειδή την ψάχνω γενικότερα έπιασα σήμερα & επισκεύασα έναν ατμοποιητή της OVALE που παίρνει αμπούλα (δεν ξέρω πώς λέγετε το μοντέλο). την επόμενη φορά θα ανεβάσω και φώτο μιας & σήμερα δεν ήξερα αν θα τα καταφέρω. Φιτίλι χρησιμοποίησα από zippo.
Η γεύση του δεν είναι όπως είναι από τη μάνα του αλλά είναι okey.
Την επόμενη φορά μάλλον θα αφήσω λίγο πιο μακρύ το φιτίλι.

καλύτερα δοκίμασε και άλλο φιτίλι του ζιπο δίνει καμένο εύκολα

Αποσυνδεδεμένος onpc

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
  • Κέντρο Επισκευής Υπολογιστών & Ανάκτησης Δεδομένων
    • Onpc
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #773 στις: Ιουλίου 20, 2011, 19:17 »
καλύτερα δοκίμασε και άλλο φιτίλι του ζιπο δίνει καμένο εύκολα
έχεις δίκαιο είναι λίγο ... κάπως η γεύση στην αρχή αλλά μετά από καμιά 15ριά τζούρες στρώνει... εκτός & αν το συνήθισα  :confused1:
...& που να βρω άλλο φιτίλι...??? ξέρεις ?

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #774 στις: Ιουλίου 20, 2011, 20:02 »
εγω ακομα δεν εχει τύχει να παραγγείλω απο έξω δουλεύω με φιτίλι απο ce2 αλλα καπου ειχα δει θεμα με αγορά φιτιλιού

Αποσυνδεδεμένος onpc

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
  • Κέντρο Επισκευής Υπολογιστών & Ανάκτησης Δεδομένων
    • Onpc
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #775 στις: Ιουλίου 20, 2011, 20:40 »
ce2...? τι είναι αυτό, δεν ξέρω...  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #776 στις: Ιουλίου 20, 2011, 20:54 »

αυτό είναι  :o
αμα δεισ στην κατηγορία cartomizer/clearomizer θα δεις αναλυτική περιγραφή

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #777 στις: Ιουλίου 20, 2011, 22:44 »
Και αγοραζεις εξ ολοκληρου ce2 καρτο για το φιτιλι τους ή εχει καπου φιτιλι ξεχωρηστα που μπορεις να αγορασεις απο τετοια?

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #778 στις: Ιουλίου 20, 2011, 22:51 »
Και αγοραζεις εξ ολοκληρου ce2 καρτο για το φιτιλι τους ή εχει καπου φιτιλι ξεχωρηστα που μπορεις να αγορασεις απο τετοια?

ευτυχώς ωσ τώρα χρησιμοποιώ καμένα CE2  , λογικά (δεν ειμαι σίγουρος ) μπορείς να πάρεις φιτίλι απο εκει που παίρνουν οι άλλοι για τον Α2 η τον iatty τώρα

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #779 στις: Ιουλίου 22, 2011, 23:58 »
Όσο αφορά τοποθέτηση σκέτου πλέγματος στη θέση του φιτιλιού.
Σε έναν τύπου "Β" που δοκίμασα να ακουμπάει ίσα-ίσα την αντίσταση, διαπίστωσα ότι μετατράπηκε σε ...LR! Δλδ, όταν το πλέγμα είναι καλοφτιαγμένο και σχετικά λεπτό στην άκρη του, ακουμπώντας οριακά την αντίσταση, τροφοδοτεί με ρεύμα την μισή, επειδή γεφυρώνεται (κάνει κύκλωμα) με το σώμα του καρφιού. Τουλάχιστον εγώ, αυτό το συμπέρασμα έβγαλα, γιατί μέτρησα Ωμ και ήταν κάτω από 1,5.
(Στα 1,4 περίπου, το πολύμετρό μου είναι αναλογικό και χάνει 0,1-0,2)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342178 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541358 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31003 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50101 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597171 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357688 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11467 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192985 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1249 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591732 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios