vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, karmakoma, Kouros17, camber

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #345 στις: Απριλίου 07, 2011, 19:22 »
λογικά πρέπει να έχει καεί ο ατμο αυτή την ώρα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #346 στις: Απριλίου 07, 2011, 20:13 »
Ο ατμ δεν κάηκε αλλά για μην πνιγώ από τα καπνογόνα, τις τζούρες τις κάνω μία καλή μία τζούφια.  :angry_orange: . Σαν την ελληνική ταινία "τράβα μαλλί, άσε μαλλί".
Τι να κάνω ο δόλιος, αν δεν το πάρω στην πλάκα με βλέπω για το δρομοκαϊτειο

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #347 στις: Απριλίου 07, 2011, 20:22 »
εγώ το φιτίλι από e3r4 χρησιμοποιώ και είναι εντάξει.
πάντα με λίγο πλέγμα(παλι από e3r4) για να συγκρατεί το φιτίλι.
Μήπως εννοείς e2r4? Επίσης, έχει πλέγμα ο e2r4? Και κάτι τελευταίο προς όλους, τελικά το φυτίλι από zippo κάνει; Αρκετές σελίδες πριν κάποιοι λένε ότι δεν κάνει.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #348 στις: Απριλίου 07, 2011, 20:34 »
Εγώ το χρησιμοποιώ και είναι μια χαρά, δοκίμασα με αναπτήρα να το κάψω απλώς κοκκινίζει και μετά πάλι άσπρο, λογικά υαλόνημα είναι και αυτό.

Αλλά και τα φυτίλια απο διάφορα clear κ.τ.λ καλά είναι.

Αυτά είναι προσωπικές  επιλογές,ο καθένας οτι νομίζει καλύτερο, δοκιμάζεις και
αν σου κάνει συνεχίζεις.

Πάντα όμως είμαστε σε αναζήτησή για κάτι καλύτερο, και για τον λόγο αυτό
καταθέτουμε τις εμπειρίες μας όλοι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #349 στις: Απριλίου 07, 2011, 20:49 »
Εγώ το χρησιμοποιώ και είναι μια χαρά, δοκίμασα με αναπτήρα να το κάψω απλώς κοκκινίζει και μετά πάλι άσπρο, λογικά υαλόνημα είναι και αυτό.

Αλλά και τα φυτίλια απο διάφορα clear κ.τ.λ καλά είναι.

Αυτά είναι προσωπικές  επιλογές,ο καθένας οτι νομίζει καλύτερο, δοκιμάζεις και
αν σου κάνει συνεχίζεις.

Πάντα όμως είμαστε σε αναζήτησή για κάτι καλύτερο, και για τον λόγο αυτό
καταθέτουμε τις εμπειρίες μας όλοι.  ;)
Συμφωνώ ;) Αφού οι άχρηστοι (ή μήπως πονηροί) κινέζοι δεν βάζουν ένα φυτίλι της προκοπής... Όσο αφορά το φυτίλι από zippo, το βάζεις έτσι σκέτο ή με πλεγματάκι σαν το εργοστασιακό; Αν και προς το παρόν με καλύπτει το mod του ΜΙΧ κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω και το zippoφύτιλο ;)

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #350 στις: Απριλίου 07, 2011, 20:53 »
Δοκίμασα πολλά κόλπα αλλά αυτό που μου έκατσε είναι όπως το εργοστασιακό (ο ΘΕΟΣ να το κάνει  :wall: 1cm φυτίλι και πάνω πλεγματάκι ενα μικρό κομματάκι ίσα που να τυλίξει το φυτίλι !!

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #351 στις: Απριλίου 07, 2011, 21:18 »
Δοκίμασα πολλά κόλπα αλλά αυτό που μου έκατσε είναι όπως το εργοστασιακό (ο ΘΕΟΣ να το κάνει  :wall: 1cm φυτίλι και πάνω πλεγματάκι ενα μικρό κομματάκι ίσα που να τυλίξει το φυτίλι !!
Όταν το δοκιμάσω θα χρησιμοποιήσω το πλεγματάκι που είχε το εργοστασιακό φυτίλι :) Πιστεύω πως είναι αρκετό ;)

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΧ

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #352 στις: Απριλίου 08, 2011, 00:13 »
Παιδιά εγώ από χθες το βράδυ είμαι με την πατέντα του ΜΙΧ (ptb με χάρτινη/βαμβακερή υφή) και δουλεύει τέλεια. Μόνο σήμερα το πρωί πήγε να μου δώσει λίγο καμμένο αλλά πίεσα ελαφρώς το φυτίλι προς την αντίσταση και έστρωσε. Όλη μέρα ατμίζω ανενόχλητος και το απολαμβάνω. Τελικά ωραίο το ego-t όταν δουλεύει σωστά :))

ΜΙΧ νομίζω πως πρέπει να διορθώσουμε λίγο το τελικό μήκος του φυτιλιού γιατί τα 6 χιλιοστά μάλλον είναι λίγα. Με την μικροδιόρθωση σήμερα το πρωί παρατήρησα πως το φυτίλι είναι αρκετά χαμηλά στην τρύπα. Όταν το αλλάξω θα παίξω με διαφορετικές διαστάσεις ;)

φιλε μου ,το εχω κανει ηδη και ειναι οκ  και με πιο μακρυ φυτιλι.
επισης να σου πω οτι βγαζοντας τωρα το μεταλικο εξαρτημα απο τον ατμοποιητη θα βρεις το φυτιλι κολημμενο πανω στην αντισταση...μην αγχωθεις,βγαλτο με μυτοτσιμπιδο.
βαλε νεο φυτιλι.

αλλα

ο λογος ομως που το κανω μικρο ειναι.... οτι αν το κανεις μακρυ σε ολο το μηκος της μεταλικης οπης και δεν πετυχεις το παχος θα  δυσκολευεται να τροφοδοτει την αντισταση.

το φιτιλι αφου παταει πανω στην αντισταση (αρα δυσκολα θα δωσει καμμενο και θα φυγει πανω απο εκει)και τελικα μπαινει μονο ενα χιλιοστο μεσα στην τρυπα ( απλα την φραζει να μην εχει διαροες) ,χωρις να δημιουργησει προβλημα το παχος του φυτιλιου γιατι απλα δεν ειναι μεσα στο μεταλικο....

δηλ. ειναι 1χιλ μεσα στην αρχη της τρυπας απο την μερια της αντιστασης και κολημμενο πανω στην αντισταση ωστε να τροφοδοτει αδιακοπα.

πριν λιγο εκανα σε ατμοποιητη που εχω δουλεψει 5-6 αμπουλες με αυτο το φυτιλι 12 απανωτες τζουρες 5 δευτερολεπτων η καθε μια!!!...δεν επαθε τιποτα ....εγω δεν αντεξα και  ζαλιστικα!!
 

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #353 στις: Απριλίου 08, 2011, 00:55 »
φιλε μου ,το εχω κανει ηδη και ειναι οκ  και με πιο μακρυ φυτιλι.
επισης να σου πω οτι βγαζοντας τωρα το μεταλικο εξαρτημα απο τον ατμοποιητη θα βρεις το φυτιλι κολημμενο πανω στην αντισταση...μην αγχωθεις,βγαλτο με μυτοτσιμπιδο.
βαλε νεο φυτιλι.

αλλα

ο λογος ομως που το κανω μικρο ειναι.... οτι αν το κανεις μακρυ σε ολο το μηκος της μεταλικης οπης και δεν πετυχεις το παχος θα  δυσκολευεται να τροφοδοτει την αντισταση.

το φιτιλι αφου παταει πανω στην αντισταση (αρα δυσκολα θα δωσει καμμενο και θα φυγει πανω απο εκει)και τελικα μπαινει μονο ενα χιλιοστο μεσα στην τρυπα ( απλα την φραζει να μην εχει διαροες) ,χωρις να δημιουργησει προβλημα το παχος του φυτιλιου γιατι απλα δεν ειναι μεσα στο μεταλικο....

δηλ. ειναι 1χιλ μεσα στην αρχη της τρυπας απο την μερια της αντιστασης και κολημμενο πανω στην αντισταση ωστε να τροφοδοτει αδιακοπα.

πριν λιγο εκανα σε ατμοποιητη που εχω δουλεψει 5-6 αμπουλες με αυτο το φυτιλι 12 απανωτες τζουρες 5 δευτερολεπτων η καθε μια!!!...δεν επαθε τιποτα ....εγω δεν αντεξα και  ζαλιστικα!!
Ωραία αφού το έχεις δοκιμάσει είμαστε οκ :thumpup: ;) :respect: Πριν από λίγο έκανα 15 απανωτές τζούρες των 4-5 δευτερολέπτων και δεν έπαθε τίποτα απολύτως ;D Το κεφάλι μου έπαθε μόνο :laugh1: και φυσικά μετά δεν μπορούσα να κρατήσω τον ατμοποιητή γιατί έκαιγε πολύ :)) Όταν το αφαιρείς για να πλύνεις τον ατμοποιητή και να βάλεις νέο φυτίλι, πως είναι το παλιό φυτίλι; Φαίνεται ταλαιπωρημένο; Χρειάζεται δηλαδή συχνά αλλαγή;

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΧ

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #354 στις: Απριλίου 08, 2011, 09:16 »
μια φορα την εβδομαδα αλλαζω γευσεις ...δηλ.πλενω ατμοποιητες που συνεπαγεται οτι αλλαζω φυτιλι.(ενα μισαωρο το θελω,να φτιαξω και υγρα)
στις 5-6 αλλαγες που εχω κανει ετσι ,σε εναν μονο ειδα σημαδι κοπωσης του φυτιλιου .μαλλον δεν καθοταν πολυ καλα πανω στην αντισταση και ειχε ψιλομαυρισει το φυτιλι απο την μερια της αντιστασης λιγο...(δεν ειχε ομως μεταφερει μαυριλα στα υγρα του τανκ).

εγω αντι καθε μερα να αλλαζω αμπουλες με ιδια γευση,κουβαλαω 4 διαφορετικων γευσεων ατμοποιητες με ετοιμα τανκ πανω και βιδωνω εναλαξ μολις βαρεθω καποια γευση.
το βραδυ σε 5 λεπτα επαναγεμιζω τις αμπουλες.
εχω ετοιμο υγρο (βαση pg +vg+ νερο) και απλα σταζω σε καθε αμπουλα 2 σταγονες αρωμα.τελος για μενα τα πειραματα...βρηκα την συνταγη μου.

ουτε καμμενα ,ουτε διαροες 3-4μλ καθημερινα..και πνιγω το γραφειο στον καπνο ολη μερα..

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #355 στις: Απριλίου 08, 2011, 14:36 »
Εχω δυο ατμο απο r-evo να δοκιμασω λετε να φορεσω το φιτιλι στον eGo;
Οχι οτι δεν λειτουργει ο eGo αλλα έχει πεσμένη απόδοση ρε παιδί μου...τον έχω και ένα μήνα βέβαια :angel:

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #356 στις: Απριλίου 08, 2011, 15:58 »
Μήπως εννοείς e2r4? Επίσης, έχει πλέγμα ο e2r4? Και κάτι τελευταίο προς όλους, τελικά το φυτίλι από zippo κάνει; Αρκετές σελίδες πριν κάποιοι λένε ότι δεν κάνει.  :hmmm:

έχεις δίκιο εννοούσα e2r4 και πλέγμα από ένα παλιό 510. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #357 στις: Απριλίου 09, 2011, 10:05 »
Εχθές, βγαίνοντας το μεσημέρι από το σπίτι για τη δουλειά...βλέπω το box μου έναν φάκελο, με τόπο αποστολής Καρδίτσα!!!
Το πλέγμα!!!

Το βράδυ στο σπίτι, κόβω ένα κομμάτι 1 χ 1 περίπου και το κάνω ρολάκι. Όμως μου έπεσε λίγο μεγάλο και δεν χωρούσε και έτσι το έκοψα, ώστε να περνάει στο χωνί και να εφαρμόζει. Από την κάτω μεριά το έκοψα ώστε να προεξέχει ελαφρώς από τη βάση και από την επάνω το έκοψα παράλληλα με την οπή του χωνιού.

Εβαλα τη βάση μέσα και με ένα κατσαβιδάκι το έσπρωξα ώστε να έρθει σε επαφή με την αντίσταση. Η αλήθεια είναι πως εχθές είχα μερικές τζούρες που στο τέλος τους έφερναν λίγο καμένο. Σήμερα όμως που πότισε καλά...έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Διαρροή δεν παρατήρησα με την αμπούλα πάνω στον άτμο όλη νύχτα.

Ίσως χρειαστεί μια μικρή επέμβαση να αφαιρέσω λίγο, αν και δεν μου έχει έρθει καμένο ακόμη, από το πρωί που ατμίζω.

Κώστα ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #358 στις: Απριλίου 09, 2011, 10:11 »
Παρη καλυτερα να μην ακουμπαει στην αντισταση, γιατι απλα μπορει να την κοψει.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #359 στις: Απριλίου 09, 2011, 10:30 »
Αν δεν ακουμπάει όμως... πως θα γίνεται?? Θα στάζει το υγρό??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206624 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541743 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31167 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597403 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11611 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193187 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1380 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1372 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios