vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

298 επισκέπτες, 6 χρήστες
maprix, gfilip, Tem, dvelev, lidbab, ΜΗΤΣΟΣ ΠΑΠ

Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T

Αποσυνδεδεμένος Ευθύμης

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #870 στις: Οκτωβρίου 23, 2011, 09:37 »
Για να δούμε κατάφερα να ανεβάσω τις 11 φώτο
μεχρι στιγμης 8 αλλά ανεβένουν σιγα σιγα
http://imageshack.us/homepage/?user=Efthimi

Οκ!
Παιδιά το πέτυχα σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #871 στις: Οκτωβρίου 23, 2011, 18:23 »
Το "mod" της βίδας θεωρώ πως είναι εξαιρετικά επικίνδυνο για την αντίσταση κ εξηγώ.. Το φιτίλι έχει το νόημα του ότι ακουμπάει συνέχεια την αντίσταση και δν την αφήνει να στεγνώσει ολικά ή κατά τόπους. Τα mod με υλικά που δν έρχονται σε επαφή με την αντίσταση ουσιαστικά είναι ανούσια γτ κ σκέτη τρύπα να την αφήσεις θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα αφού η αντίσταση θα βρέχεται κατά την εισπνοή κ οχι ομοιόμορφα κ συνεχόμενα πράγμα που σημαίνει μη ορθή λειτουργία άρα μικρότερη ζωή του ατμο. Πιο απλά η αντίσταση πρέπει να "κολυμπάει" στο υγρό συνεχεία πράγμα που τέτοιου είδους mods δν εξασφαλίζουν.
Παρ' ολα αυτά το δοκίμασα κ είχα τα ίδια αποτελέσματα με το να μην υπάρχει κανένα υλικό. Η αντίσταση έπειτα από χρήση κατά τόπους ήταν άσπρη που σημαίνει πως δν βρεχόταν ομοιόμορφα κ συνεχόμενα κατά την θέρμανση της.

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #872 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 23:21 »
Εγω εχω να πω πως ειστε τρελοι και εσεις και εγω που ψαχνομαι.
Εν'οψη χρεοκοπιας το εχουμε ριξει ολοι στην τρελη!
Τι βιδες, τι zippo, τι σφουγγαρια απο κατσαρολες μονο σφουγγαριστρες δεν διαβασα. Αν διοχετευαμε ολη αυτη την ενεργεια σε κατι που απεφερε χρηματα θα ειμασταν Ελβετια! :PPP

Τελος παντων μερικες δικες μου αποριες.
α) υποθέτω πως αντισταση στον EGO t δεν μπορουμε να αλλαξουμε λογω κατασκευης ετσι?
β) το φυτιλι του δεν καιγεται? ή απλα δεν αρπαζει οταν ειναι βρεγμενο? γιατι αν ειναι ακαφτο δεν βρισκω λογο να χρειαστει ποτε αλλαγη..
γ) αυτο το πλεγματακι υπαρχει καθαρα και μονο για να συγκρατει το φυτιλι στην θεση του?
   (τυλιγμενο στο φυτιλι και στηριγμενο στην τρυπα)
δ) η ακρη του φυτιλιου απλα πρεπει να ακουμπαει στην αντισταση?
ε) οι διαρροες οφειλοντε στις αμπουλες και οχι στον ατμο σωστα?

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #873 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 23:38 »
...Τελος παντων μερικες δικες μου αποριες.
α) υποθέτω πως αντισταση στον EGO t δεν μπορουμε να αλλαξουμε λογω κατασκευης ετσι?
β) το φυτιλι του δεν καιγεται? ή απλα δεν αρπαζει οταν ειναι βρεγμενο? γιατι αν ειναι ακαφτο δεν βρισκω λογο να χρειαστει ποτε αλλαγη..
γ) αυτο το πλεγματακι υπαρχει καθαρα και μονο για να συγκρατει το φυτιλι στην θεση του?
   (τυλιγμενο στο φυτιλι και στηριγμενο στην τρυπα)
δ) η ακρη του φυτιλιου απλα πρεπει να ακουμπαει στην αντισταση?
ε) οι διαρροες οφειλοντε στις αμπουλες και οχι στον ατμο σωστα?

α) Ναι
β) Υποτίθεται ότι είναι άκαφτο, καλό είναι να το κρατάς πάντα υγρό, το αλλάζεις όταν μαυρίσει και σου έρχεται συχνά καμένο...
γ) Ναι
δ) Ναι
ε) Τουλάχιστον σε μένα ναι...

 :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #874 στις: Οκτωβρίου 25, 2011, 23:42 »
Τελος παντων μερικες δικες μου αποριες.
α) υποθέτω πως αντισταση στον EGO t δεν μπορουμε να αλλαξουμε λογω κατασκευης ετσι? ΣΩΣΤΑ Αν και πιστεύω ότι ο Γιάννης craven μπορεί να το κάνει κι αυτό.. :))
β) το φυτιλι του δεν καιγεται? ή απλα δεν αρπαζει οταν ειναι βρεγμενο? γιατι αν ειναι ακαφτο δεν βρισκω λογο να χρειαστει ποτε αλλαγη..
Το φιτίλι του καίγεται γιατί ακουμπάει στην αντίσταση, αρα θέλει αλλαγή.
γ) αυτο το πλεγματακι υπαρχει καθαρα και μονο για να συγκρατει το φυτιλι στην θεση του?
   (τυλιγμενο στο φυτιλι και στηριγμενο στην τρυπα) ΝΑΙ
δ) η ακρη του φυτιλιου απλα πρεπει να ακουμπαει στην αντισταση? ΝΑΙ
ε) οι διαρροες οφειλοντε στις αμπουλες και οχι στον ατμο σωστα? ΣΩΣΤΑ

Απ' ότι βλέπω συμφωνούμε με τον Στέλιο.. :))

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #875 στις: Οκτωβρίου 26, 2011, 00:13 »
Απ' ότι βλέπω συμφωνούμε με τον Στέλιο.. :))

 :party_beer_01: :party_beer_01:

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #876 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 00:03 »

Λοιπόν παιδιά, ειχα κάποια προβλήματα μυρωδιάς καμμένου οταν έκανα συνεχόμενες τζούρες με τον Ego-T μου. Αυτο βέβαια συνέβαινε και με καινούριους ατμοποιητές. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αυτό είναι αναπόφευκτο, και ως ένα βαθμό λογικό, δεδομένου ότι η ποσότητα υγρού που μπορεί να παροχετευτεί μέσα απο ένα τέτοιο φυτίλι, είναι δεδομένη, καθώς και του ότι ο κατασκευαστής έπρεπε να βρει το σημείο ισοροπίας μεταξή κατανάλωσης και αυτονομίας (σε υγρό) της συσκευής.

 Η μόνη λύση για να ξεπεράσω το πρόβλημα γρήγορα και "αναίμακτα" είναι, η τεχνική "φύσα ρούφα...τράβα τόνε" (όπως την ονόμασα) :)

Εξηγούμαι.
Κάθε φορά που έχω υποψία καμμένου καταλαβαίνω οτι το φυτίλι είναι σχεδόν στεγνό και τότε, ή τοποθετώ το η.τ. εντελώς κάθετα μέχρι την επόμενη τζούρα (φροντίζω η επόμενη να καθυστερίσει λίγο περισσότερο), ή πριν την επόμενη ρουφηξιά φυσώ ανεπαίσθητα ίσα-ίσα για να παροχετεύσω υγρό στην αντίσταση ποιό γρήγορα.

Ασφαλώς θέλει προσοχή γιατί αυτό μπορεί να οδηγήσει σε διαρροή. Παρατήρησα δέ ότι αυτή η τεχνική, αν καταλάβεις ακριβώς πως, πότε, και πόσο θα φυσήξεις, μπορεί να σε απαλλάξει απο αρκετό άγχος λόγω του ότι σου δίνει αρκετές καλές τζούρες και μετά το φύσημα.

Εδώ και 15 μέρες (από τότε που αγόρασα το η.τ.) δεν έχω αλλάξει ατμοποιητές ή φυτίλι. Το μόνο που κάνω είναι να τους καθαρίζω καίγοντας τους, και κάνω dry burning στις αντιστάσεις μέχρι να κοκκινίσουν 2-3 φορές και φύσημα.

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι η τζούρα είναι ποιο "δυνατή" άν ανάψεις την αντίσταση μισό δευτερόλεπτο πριν ρουφήξεις και αυτό γιατί ο χρονοπρογραμματισμός της αντίστασης βάζει την αντίσταση σε λειτουργία όχι αμέσως μόλις πατήσεις το κουμπί, αλλά μερικά δέκατα μετά. Ο κατασκευαστής για να ενσωματώσει την λειτουργεία του "κλειδώματος" (5 tick) έπρεπε να περιορίσει την κατανάλωση υγρού σε εκείνα τα 5 tick. Αρα αν ρουφάς με το πάτημα χάνεις το ένα τέταρτο της τζούρας.

Ζητώ συγνώμη αν το post μου θεωρηθεί "off topic" αλλά θα μπορύσε να έχει τίτλο "πως να κρατάτε το φυτίλι
σας διαρκώς βρεγμένο" :)

Νίκος

 

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #877 στις: Οκτωβρίου 31, 2011, 17:13 »
Και για μενα οι αποψεις του Νικου απο πανω ειναι ορθες (ορθιος ο ατμο κτλ. για να μην σταματαει η τροφοδοσια).
Επισης πιστευω οτι καλυτερα να εχεις διαρροη παρα να καπνιζεις (κυριολεκτικα) καμμενο φυτιλι ή ουσιες απο την αντισταση.

Τωρα στο θεμα: Προσπαθησα και εγω να αλλαξω το φυτιλι, αγορασα φυτιλι απο αυτα που βαζουν σε επισκευασιμους ατμο και εκανα την πρωτη αποπειρα με κομπους. Δυστηχως ειτε με κομπους, ειτε σκετο ή η τροφοδοσια ειναι χαλια ή το φυτιλι δεν συγκρατητε σωστα με αποτελεσμα να πεφτει και να καιγεται. Επισης το φυτιλι ειναι πολυ ευαισθητο και μετα διπλωματα και τα δεσιματα δυαλυεται πολυ ευκολα (σε χνουδι καταληγει!)

Το πλεγματακι που ειχε απο την μανα του εγινε 1000 κομματακια και για να λυσω το προβλημα με την συγκρατηση του φυτιλιου, τυλιξα λιγες σκετες ινες απο ψιλο καλωδιο στην μεση του νεου φυτιλιου ισα ισα για να σταθεροποιηθει στο εσωτερικο της οπης. Με αυτο τον τροπο μονο καταφερα να το σταθεροποιησω. Το συρματακι αυτο δεν ακουμπαει την αντισταση εννοειται και επισης δεν εμποδιζει την τροφοδοσια. Μετα το ποτισμα ολου του συστηματος και την τοποθετηση δουλευει-ατμοποιει χωρις καμια μυρωδια ή προβλημα εδω και μια μερα και μαλιστα με πολυ τρελο ατμο σαν καινουργιο.

Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει καποιο προβλημα με το υλικο αυτο απο το καλωδιο. Υπαρχει περιπτωση περνωντας απο εκει το υγρο να εμπλουτιζεται και με αλλες ουσιες? Μηπως με αυτο το τροπο οξειδωνεται? Γενικα μηπως ειναι επικυνδινο εννοω.
Επισης αυτο το μικροσκοπικο πλεγμα που συγκρατει τα φυτιλια των "μαμισιων" απο τι υλικο ειναι? Μπορει να βρεθει καπου?

Καλο παντως θα ηταν οι εταιριες να πουλαγαν και ξεχωριστα το φυτιλι με το μεταλικο περιβλημα γιατι οταν χρειαζομαστε μονο αυτο δεν υπαρχει λογος να αλλαζεται ολο το συστημα (μειονωντας και το κοστος μας φυσικα)..

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #878 στις: Οκτωβρίου 31, 2011, 17:32 »
...όλα τα συνήθη καλώδια περιέχουν χαλκό, ο οποίος οξειδώνεται και βγάζει τη γνωστή πρασινίλα (γάνα τη λέγανε παλιά) και η οποία είναι τοξική.
Απόφυγέ το.
Το πλέγμα που συστήνεται είναι από ανοξείδωτο ατσάλι.
Έχει εδώ:http://www.bulli-smoker.com/zubehoer2/zubehoer/stainles-steel-sive-for-a2-t.html, αλλά μπορείς να το βρείς και από Ελλάδα, μόνο που πρέπει να το ψάξω λίγο, κάπου βρίσκεται η πληροφορία μέσα στο φόρουμ...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2011, 17:46 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος steliost

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
  • SteamMachine VV by SEB the perfect combination
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #879 στις: Οκτωβρίου 31, 2011, 17:35 »
Έχει κι εδώ Βαγγέλη http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=738&cat_name=%C4%E9%DC%F6%EF%F1%E1
λίγο ακριβό βέβαια αλλά για πιο γρήγορα...

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #880 στις: Οκτωβρίου 31, 2011, 18:20 »
Ευχαριστω πολυ. Αν και αυτο το καλωδιο ειχε πολλες ινες σε ασημι χρωμα σιγουρα εχεις δικιο. Αν υπαρχει και κανενα αλλο site ευπροσδεκτο ειναι.
Παντως βρεθηκε και αυτο. Γιατι σε προηγουμενες σελιδες ενα καρο πατεντες ειχα διαβασει :)

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #881 στις: Οκτωβρίου 31, 2011, 19:15 »
Το πλεγματακι που ειχε απο την μανα του εγινε 1000 κομματακια και για να λυσω το προβλημα με την συγκρατηση του φυτιλιου, τυλιξα λιγες σκετες ινες απο ψιλο καλωδιο στην μεση του νεου φυτιλιου ισα ισα για να σταθεροποιηθει στο εσωτερικο της οπης.

Φίλε Γιάννη και εγώ αυτό σκεφτόμουν τελευταια, και σκέφτηκα να βάλω ένα πολύ μικρό κομμάτι σκληρό αλουμινόχαρτο σαν αυτό που σφραγίζουν τα μπουκάλια γάλα κακάο (π.χ. njoy). Δεν το δοκίμασα ακόμη αλλά λογικά θα έχεις ποιό καλό "κράτημα".

Edit: Το αλουμίνιο δεν νομίζω οτι έχει κάποιο τοξικό παράγωντα.


Νίκος 

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #882 στις: Οκτωβρίου 31, 2011, 19:49 »
Τι να πω ρε φιλε. Πριν λιγο εβγαλα τα συρματακια κ τυλιξα βρεγμενο διπλωμενο φυτιλι κ ψιλοστριμωχτηκε. Μετα εκοψα την διπλα και το κοντυνα οσο πρεπει.  Θα δειξει ποσο κραταει ετσι..
Και η πατεντα συνεχιζεται :P

Αποσυνδεδεμένος e-aris

  • **
  • 315
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #883 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 00:13 »
Αν σας πω οτι διαβασα ολες τις σελιδες μονομιας (νταξ εκανα διαλειμμα για το καλεσμα της φυσης :D) θα με πειτε βλαμενο?????

υγ:Ακομα δεν εχω παρει το ego t μου...το περιμενω... :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος yianniss

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλιού σε eGo-T
« Απάντηση #884 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 00:50 »
Αν σας πω οτι διαβασα ολες τις σελιδες μονομιας (νταξ εκανα διαλειμμα για το καλεσμα της φυσης :D) θα με πειτε βλαμενο?????

υγ:Ακομα δεν εχω παρει το ego t μου...το περιμενω... :)) :)) :))

χαχα σωστος! με υγεια και καλα ατμισματα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342074 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206333 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541230 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30942 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50031 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597051 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192898 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1220 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1188 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591560 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios