vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

409 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Provari

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Provari
« Απάντηση #150 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2011, 21:42 »
Γιάννη υπάρχει και το crop ;) :laugh1:




Αποσυνδεδεμένος werto

Απ: Provari
« Απάντηση #151 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2011, 23:09 »
Γιάννη υπάρχει και το crop ;) :laugh1:

(Image removed from quote.)

 Αφού έχεις δει τον υπερ-υπολογιστή του Γιάννη! Τι του ζητάς κ εσύ! :laugh1: :yes: :nope:

Πάντως ομορφαίνει το provari με τέτοιο ατμο πάνω του!

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Απ: Provari
« Απάντηση #152 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2011, 23:13 »
Οχι μόνο το προβατάρι και άλλα πολλά  ;)
Γειά σου Κλεομένη,να γράφεις πιο συχνά βρε παλληκάρι.... :bye:


Και ετσι όμορφο είναι  :yes:

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #153 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 00:00 »
περιμενω να μου απαντησουν, ελπιζω να υπαρχει καποιου ειδους reset, αλλα δεν εχω καταφερει να βρω κατι.
μου απαντησαν απο provape.

ειπαν ΕΑΝ θελω να βγαλω το πανω καπακι, χτυπωντας το απο μεσα με καποιο μακρυ κατσαβιδι (με προσοχη κτλ κτλ). Το καπακι εχει πανω του 2 καλωδια τα οποια πηγαινουν στην πλακετα. Νομιζουν οτι τα καλωδια αυτα ακουμπουν καπου και κανουν βραχυκυκλωμα (Ε1). Οποτε θα πρεπει να τα απομακρυνω μεταξυ τους. Εαν δεν διορθωθει ετσι, θα πρεπει να το επιστρεψω.

θα το δοκιμασω αυριο και θα σας πω (δε το εχω μαζι μου  :wall:).


Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #154 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 00:18 »
Ευκαιρία να του αλλάξεις τα φώτα Σπύρο. Αν μπορείς, βγάλε και καμιά φωτό από την διαδικασία. Μας ενδιαφέρει...  ;)

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #155 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 00:33 »

ναι θα το ανοιξω και θα βγαλω φωτο, αλλα πρεπει να μην κανω ζημια, διοτι αν διοθρωθει να μην το εχω μετα χτυπημενο/γρατσουνισμενο!  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2011, 19:04 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #156 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 00:38 »
Αν το γρατζουνίσεις στείλε το πίσω. Είναι υποχρεωμένοι να στο αλλάξουνε. Βέβαια πως περιμένεις μετά άλλες 2-3 βδομάδες... Το μαύρο πήρες?

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #157 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 13:05 »
με χαρα αναφερω οτι το provari ηρθε ξανα στη ζωη!!!  ;D

δοκιμασα να βγαλω το καπακι, αλλα διαπιστωσα οτι ηταν σφιχτο και δεν υποχωρουσε. Δεν ηθελα να το ζορισω απο την αρχη, οποτε δοκιμασα απλα να κουνησω λιγο το καλωδιο που ειναι συνδεδεμενο στο καπακι.

βαζω λοιπον ξανα την μπαταρια και.... εγενετο ρευμα!!!!  :yes: :yes:

αρα για την ωρα ειμαι οκ, δε το πειραζω περισσοτερο.  :thumpup:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 23, 2011, 19:06
Άρα έκανες την εγχείρηση λαπαροσκοπικά τελικά! :laugh1:

Μπράβο ρε Σπύρο, δωστου να καταλάβει τώρα!
;D

ανασταινω κατι παλιους ατμ στα 3,1Ω με 5Volts  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2011, 19:06 από Yiannis Rasta »

Απ: Provari
« Απάντηση #158 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 16:08 »
Καλοάτμιστο!!!  Στο tracking είδες ότι είχε έρθει Ελλάδα ή έβλεπες αυτό  ISC SAN FRANCISCO (USPS) International Parcels?
 

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #159 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 17:10 »

οσο ηταν Αμερικη το παρακολουθουσα απο εδω:
https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input

μετα απο Ελλαδα, απο εδω:
http://www.elta-courier.gr/trackit/results_with_valid.asp

και τα 2 παντως αυτη τη στιγμη δειχνουν οτι δε το εχω παραλαβει! Το πρωτο λεει οτι δε με βρηκαν και θα ξαναπροσπαθησουν και το 2ο εχει μεινει στο "ΣΕ ΔΙΑΝΟΜΕΑ"  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2011, 19:07 από Yiannis Rasta »

Απ: Provari
« Απάντηση #160 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 17:16 »
Κατάλαβα, εμένα εδώ και 14 ημέρες λέει San Francisco γιαυτό ρώτησα.  Ευχαριστώ Σπύρο

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #161 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 17:18 »
επελεξες express παραδοση?

Απ: Provari
« Απάντηση #162 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 17:24 »
Αυτή με τα $29.95. Ώρα να μιλήσω με το support τους μου φαίνεται  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Artist_gr

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • Little Greece Dicodes with GG Tilemahos
Απ: Provari
« Απάντηση #163 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 18:31 »
επρεπε να το εχεις κανει ηδη μου φαινεται.

εγω το παραγγειλα στις 6/9, εφυγε απο τα γραφεια τους στις 8/9 και το παρελαβα στις 13/9.

Τελικά είναι μπάχαλο με τις μεταφορικές.

Παραγγελία από Αμερική (ebay), ο αποστολέας με χρεώνει 18 ντολαρς για τα μεταφορικά. Το παραλαμβάνω μετά από 10 μέρες.

Κάνει λάθος στο εμπόρευμα, το στέλνω πίσω συστημένο και πληρώνω 6 ευρώ και το παραλαμβάνει σε 6 ημέρες εργάσιμες.

Το στέλνει με χαμηλή χρέωση συστημένο και το παραλαμβάνω μετά από 30 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #164 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2011, 04:25 »
Provari by Provape

http://www.provape.com/ProVari-Variable-Voltage-p/provari.htm



Το συγκεκριμενο review αφορα τη συσκευη που απεκτησα πριν λιγες μερες. Θα σας δωσω τις εντυπωσεις μου, καλυπτωντας οσους περισσοτερους τομεις μπορω, χωρις ομως να μπω σε λεπτομεριες για τα σημεια που εχουν ηδη αναφερθει αλλοι χρηστες.

Ποιοτητα κατασκευης.
Δειχνει «αθανατο». Ανοδειξωτο ατσαλι παντου, πολυ στιβαρη αισθηση στο χερι.  Το πηρα σε χρωμα satin silver, το οποιο απο οτι εχω διαβασει ειναι το πιο ανθεκτικο σε καθημερινη χρηση. Ολα κουμπωνουν σωστα, και ολη η κατασκευη αποπνεει πολυ υψηλη ποιοτητα κατσκευης.
Η συσκευη εχει πολυ καλο «κρατημα» στο χερι, επισης δεν γλυστραει.

Λειτουγια & χειρισμος συσκευης.
Μολις μερικα λεπτα αφου πηρα τη συσκευη στα χερια μου, επαψε να λειτουργει! Με τις συμβουλες της provape, απλα μετακινησα ελαφρα ενα καλωδιο στο πανω μερος της συσκευης, το οποιο προκαλουσε βραχυκυκλωμα, και το προβλημα λυθηκε. Απο τοτε ολα λειτουργουν αψογα. 

H οθονη της συσκευης ειναι ευαναγνωστη με οποιοδηποτε εξωτερικο φωτισμο.

Το κουμπι που λειτουργει τη συσκευη, αναβει κοκκινο καθε φορα που το πατας. Το ιδιο κουμπι αναβοσβηνει αργα, λιγο πριν η μπαταρια τελειωσει. Απο τη στιγμη που θα αρχισει να αναβοσβηνει, εχεις περιπου 20-30 εισπνοες πριν σταματησει η συσκευη να λειτουργει. Μολις η μπαταρια αδειασει εντελως, το κουμπι αναβοσβηνει γρηγορα.
Με το ιδιο κουμπι ενεργοποιεις το μενου της συσκευης.

Εν συντομια, απο το μενου μπορεις να:
-   Αυξησεις η μειωσεις την ταση ατμισματος
-   Δεις την ταση της μπαταριας
-   Δεις την αντισταση του ατμοποιητη
-   Κλειδωσεις τη συσκευη ωστε να μην «αναψει» αν καταλαθος πατηθει το κουμπι
-   Απενεργοποιησεις το φωτισμο του κουμπιου λειτουργιας
Ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι ακουγεται.


Δυο ειναι οι πιο σημαντικες δυνατοτητες της συσκευης:
-   Μπορεις να αυξομειωσεις την ταση ατμισματος. Αναλογα τον ατμοποιητη που χρησιμοποιεις, μπορεις να επιλεξεις οποια τιμη θες αναμεσα στα 3,3-6,0Volts. Aυτο πρακτικα σημαινει οτι μπορεις να «παρεις» το μεγιστο που μπορει να δωσει οποιοσδηποτε ατμοποιητης. Πλεον δε χρειαζεσαι να εχεις καποιον LR για να εχεις δυνατο χτυπημα & ατμο. Απλα ανεβαζεις την ταση και παιρνεις το αποτελεσμα ενος LR.
Eδω πρεπει να πω οτι, με τους dual coil cartomizers (1,6-1,7Ω) δεν σε αφηνει να πας πανω απο τα 4,4-4,5Volt, γιατι θεωρει οτι το ρευμα που θα περασει απο τον ατμοποιητη θα τον καψει. Δε ξερω αν συμπεριφερεται ετσι με αλλους LR. Με απλο ατμοποιητη μπορεις να πας εως τα 6,0Volt.
-   Διατηρει σταθερη την ταση καθολη τη διαρκεια εκφορτισης της μπαταριας. Παρα πολυ σημαντικο! Μεχρι να αδειασει εντελως η μπαταρια, εχεις σταθερα την ταση που εχεις επιλεξει. Ετσι, το ατμισμα δεν αλλαζει καθολου, ειτε η μπαταρια ειναι στο 100% ειτε στο 10%. Η μπαταρια μπορει να εχει εκφορτισει εως τα 3,3Volt και εσυ να ατμιζεις στα 6,0Volt.

Αυτονομια.
Με την AW ΙΜR 18490, 1100mAh και dual coil cartomizer υπολογιστε 6 ωρες εντατικου ατμισματος. Το καλο ειναι οτι επειδη μπορεις ανα πασα στιγμη να δεις την ταση της μπαταριας, μπορεις να υπολογισεις εμπειρικα ποση ακομη διαρκεια μπορει να σου δωσει. Η αυτονομια βεβαια αυξανεται αναλογα εαν τοποθετησεις μια 18650. Καλο θα ειναι να επιλεξετε καποια απο τις μπαταριες που προτεινει η provape, διοτι οταν η συσκευη λειτουργει σε υψηλη ταση, θα πρεπει η μπαταρια να μπορει να δωσει το απαιτουμενο ρευμα.

Ηλεκτρονικα.
Τα ηλεκτρονικα ειναι παντα ενας παραγοντας που μπορει να επηρρεασει την αξιοπιστια. Απο οσα εχω διαβασει, δεν εχω δει να υπαρχουν παραπονα σε αυτο τον τομεα ακομη και μετα απο πτωση.
Οι μετρησεις που κανει η συσκευη αρα και οι ενδειξεις της οθονης, ειναι παρα πολυ ακριβεις!

Αρνητικα σημεια
-   Βαρος!
Πολυ βαρος! Το ανοξειδωτο ατσαλι μπορει να θωρακιζει τη συσκευη κατα τη σκληρη χρηση, αλλα την κανει βαρια. Για καποιο περιεργο λογο, ακομη και το κατω καπακι που κλεινει τη συσκευη ειναι απο μασιφ ατσαλι, ενω θα μπορουσε να μπει αλουμινιο για να μειωθει το βαρος.

Aυτο ειναι το βαρος της συσκευης αναλογα με τις μπαταρια που θα χρησιμοποιησεις:
-   Με την 18490 και το μικρο καπακι, 151γρ.
-   Με την 18650 και το μεγαλο καπακι, 172γρ


Value for money & συμπερασμα
H συσκευη, μαζι με 3-6 μπαταριες, φορτιστη, το εξτρα καπακι για τις 18650, και τα μεταφορικα, αγγιζει τα 200-230€. Δεν ειναι λιγα λεφτα. Πιστευω ομως οτι τα αξιζει, αλλωστε τα λεφτα αυτα ενας ατμιστης θα τα δωσει σταδιακα ετσι και αλλιως, αγοραζοντας αλλες συσκευες μεχρι να βρει κατι που να τον ικανοποιει. Με το provari ειναι πολυ δυσκολο να μην μεινεις ευχαριστημενος! Το μονο δυσκολο ειναι να βρεις εναν ατμοποιητη που να αποδιδει αναλογα!



edit ***18/9/2011***

χθες το provari παρουσιασε το ιδιο προβλημα που ειχε στην αρχη. Αποφασισα λοιπον να το ανοιξω. Το επιασα σε μια μεγγενη, αφου το τυλιξα αρκετες φορες με καποιο πανι ωστε να μην τραυματιστει. Με ενα παλιο ηλεκτροδιο ηλεκτροσυγκολησης το χτυπησα απο μεσα με ενα σφυρακι. Το καπακι βγηκε ευκολα σχετικα. Απομακρυνα λιγο τα καλωδια οπως φαινεται στις φωτο. Απο τοτε λειτουργει παλι κανονικα.

επειδη εξωτερικες φωτο υπαρχουν απειρες, αποφασισα να βαλω 2 απο το εσωτερικο.  8)





« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 15:23 από spiros »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355879 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10826 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191807 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 883 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 735 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589514 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797694 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7421 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313313 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6939 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12260 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13514 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711