vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

126 επισκέπτες, 5 χρήστες
theob, Jorge, lagoudakis, camber, Buliwyf

Twitter

Provari

Αποσυνδεδεμένος ninja13

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #645 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 00:07 »
Κατεβαίνει στα 2,9 crypton?

αν ναί, είναι το καινούργιο, μπορείς να ανεβάσεις LR karto / atmo παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος ninja13

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #646 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 00:14 »
το θεμα ειναι αν θα βγει καποιου ειδος update για τα ηδη υπαρχοντα ωστε να σηκωνουν τα 3.5Α.....και επισης οταν λεει για χαμηλες τασεις τι εννοει ακριβως....αυτο το εξηγει καπου ?

επισης αν θα μπορει να δουλεψει με 2 μπαταριες...για να εχει και δαρκεια αυτο το "σηκωμα" στα 3,5Α.....γιατι αν σηκωνεις εστω και 3Α με μια μπαταρια...τοτε θα πεσει δραματικα και η διαρκεια της μπαταριας...ετσι δεν ειναι? :hmmm:

Στο ECF γράφουν ότι το Upgrade για τα παλιά είναι 20$ (+ μεταφορικά). Αυτό είναι απάντηση της Provape.

Λειτουργία με 1 μπαταρία. Τα LR δεν θα ανεβαίνουν 6 Volt αλλά δεν θα κόβει τους 1,4Ω στα 3,8 - 3,9 όπως κάνουν τα "παλιά"...

Να 'σαι καλά hobis  :bye:


Αποσυνδεδεμένος hobis

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #647 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 00:16 »
Εντάξη δεν είναιη Η αλλαγή αλλά είναι το γαμότο για λίγες μέρες  8)


Ευχαριστούμε demiskalas  :)

Αποσυνδεδεμένος kostas0078

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #648 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 10:00 »
καλημερα ειμαι κ εγω απο εχτες κατοχος προβαρι. εχω κανει αντισταση 2,5 για να καλύψω ολο το ευρος της τασης οκ? ετσι δεν ειναι? εχω τον α2τμ κ θελω να ρωτησω σε τι βολτ ειναι ικανοποιητικά να το δουλευω με αυτην την αντισταση? για μεγαλύτερη αυτονομια της μπαταριας ρωταω αλλα μην χασω απόδοση γευσης. η δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο? απο γευση παντως ειναι super στα 4βολτ που το δουλευω τωρα.
τι διαφορες υπαρχουν αν θα παιξω στα πολλα 5,5-6βολτ? γιατι στα πολλα βγαζει λιγο καμενο κ ζεματαει κιολας ο α2.
ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ninja13

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #649 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 10:14 »
Όσο ανεβάζεις volt Κώστα θα αυξάνεται το χτύπημα απο την νικοτίνη και αντίστοιχα θα μειώνεται η γεύση του υγρού σου.
Μόνος σου θα βρείς τη χρυσή τομή.

Εννοείται ότι στα πολλά volt θα σου βγάζει καμμένο. Ανεβάζεις watt και θερμοκρασία όσο ανεβαίνεις σε volt.

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Provari
« Απάντηση #650 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 10:15 »
Και εγώ τον α2τμ τον πηγαίνω μέχρι τα 4.2-4.4 με περίπου 2.5Ω αντίσταση, παραπάνω χαλάει η γεύση, μου έρχεται καμένο.

Δεν έχω καταφέρει να κάνω σετάρισμα που να παίζει καλά στα 5 ή στα 5+ volt, λογικά με καμιά αντίσταση 3Ω θα παίξει και σε εκείνα τα volt.

Το μειονέκτημα των tank συστημάτων βέβαια είναι ότι αν ανεβάσεις πολύ τα volt δεν προλαβαίνει να τροφοδοτηθεί η φυτιλοαντίσταση και φέρνει καμένο.

Αποσυνδεδεμένος ninja13

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #651 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 10:26 »
Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ DCT tank singular με χαμηλής αντίστασης καρτο 1,4 - 1,6 Ω.

Τα δουλεύω στα 3,8 - 4,2 volt. Δε νομίζω ότι με καρτο 2,5 Ω θα σου φέρνει καμμένο στα 5+ εφ' όσον γεμίσεις το τανκ και το αφήσεις να ποτίσει καλά το καρτο (συγκοινωνούντα δοχεία).
Περιμένω καρτο 2,5Ω απο greenhouseone.


Κάτι Giant που έβαλα επάνω (2,2 Ω) τα δουλεύω 5-5,3V και ποτέ δεν είχα καμμένο.


Αποσυνδεδεμένος kostas0078

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #652 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 10:33 »
δηλ ειμαι καλα στα 4 volt κ ετσι θα εχω κ μεγαλητερη διαρκεια με τις μπαταριες.  :thumpup:
είδει με εχει καλύψει στο θεμα χτυπημα κ πανω απ ολα στην γευση. τωρα ατμιζω balance 10 κ σκεφτομαι να την ελαττώσω.  :yes:
οι μικρες (aw 18490) ποσες ωρες βγαζουν περιπου?

Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ DCT tank singular με χαμηλής αντίστασης καρτο 1,4 - 1,6 Ω.

Τα δουλεύω στα 3,8 - 4,2 volt. Δε νομίζω ότι με καρτο 2,5 Ω θα σου φέρνει καμμένο στα 5+ εφ' όσον γεμίσεις το τανκ και το αφήσεις να ποτίσει καλά το καρτο (συγκοινωνούντα δοχεία).
Περιμένω καρτο 2,5Ω απο greenhouseone.



Κάτι Giant που έβαλα επάνω (2,2 Ω) τα δουλεύω 5-5,3V και ποτέ δεν είχα καμμένο.



μπορει να εχεις δικιο γιατι καμμενο μου εβγαλε στις απανωτές τζουρες αλλα αμεσως το κατεβασα. ειδα κιολας οτι πυρωνει ο ατμο κ δεν το συνέχισα για να εχω καλυτερη αποψη.

Αποσυνδεδεμένος singular

  • **
  • 142
  • Θέλω ένα XL τώρα!!!
    • Αγγελίες ακινήτων
Απ: Provari
« Απάντηση #653 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 10:34 »
Ακριβώς, με carto όπως είναι το giant δεν έχεις θέμα τροφοδοσίας.
Αλλά ο φίλος αναφέρθηκε σε a2 tank, όχι σε carto.

Με τανκ όπως αναφέρω παραπάνω και όπως είναι ο α2 που είπε ο φίλος έχεις θέμα με τροφοδοσία επειδή δεν προλαβαίνει να βραχεί η αντίσταση.

Τώρα παίζει και μεγάλο ρόλο η τροφοδοσία του tank, αν σου βγει πετυχημένο μπορει να μην έχεις πρόβλημα και σε υψηλότερα volt.

Αποσυνδεδεμένος danys620

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #654 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 10:39 »
Δεν νομιζω να υπαρχει κανενα θεμα...Ατμιζω με το τανκακι της Nobacco και καρτο 2,5ομ απο Madvape στα 5-5,5 v και το κανω εδω και κανα 2μηνο,ποτε καμενο...αλλα στο πρωτο γεμιζμα παντα αφηνω να τρεξει απο κατω,και μετα καθε φουλαρισμα καμια 7-8 σταγονες μεσα.
Οσο για τον Α2μτ που ανεφερε ενας φιλος πιο πανω ειναι καθαρα  θεμα τροφοδοσιας το καμενο και οχι σεταπ πιστευω.

Σωστος  ο singular  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ninja13

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #655 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 10:53 »
Με τανκ τύπου DCT nobacco παιδιά είναι σημαντικό να αφήνετε να ποτίσει το κάρτο εσωτερικά αφού γεμίσετε. Παρατηρήστε να πέφτει η στάθμη του υγρού σας στο τανκ καθώς γεμίζει το εσωτερικό του καρτο.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα καμμένου ή τροφοδοσίας, ούτε χρειάστηκε ποτέ να γεμίσω το καρτο τόσο που να τρέχει απο κάτω ή να προσθέσω τρύπες στο κάτω μέρος του όπως διαβάζω εδώ.

Απλά στο πρώτο γέμισμα του νέου καρτο 4-5 σταγόνες στον πυρήνα, γέμισμα του τανκ και αναμονή 3-4 λεπτά για να γεμίσει υγρό το καρτο. Ποτε ξανα γέμισμα στον πυρήνα μετά.

τεσπα, βγήκαμε οφ.
Καλά ντουμάνια προβατάκηδες  :bye:

Απ: Provari
« Απάντηση #656 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 12:16 »
κανω copy-paste απο το ecf καποια επισημα δεδομενα απο την provape.....τα οποια  βλεπω να με κανουν provarista... :yes: :laugh1:
ειναι πολυ καλα νεα πραγματικα.....προσωπικα πιστευω οτι "καθαριζουν" την ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ  VV αγορα.. :yes:

ProVari V2 - New Amperage Limit and Lower Voltage Options
Hello,

We are moving to Version 2 of the ProVari and this will be rolling out very soon.

What is V2 you ask?

Version 2 includes the following changes:

The ProVari will be able to go down to 2.9 volts at its lowest setting. So the new range is 2.9-6.0 Volts.

We are also increasing the amperage limit to 3.5 amps allowing for more flexibility with LR cartos and atomizers. This limit is for the lower voltage options while using LR attys and cartos.

This will be rolling out with all the new satin black ProVari's that will start shipping this coming week, along with the Chrome and Silver 




No changes to appearance.

Functionality: Just the lower voltage options in the menu.





The new amperage limit is to support the use of low resistance attys and cartos.

As for those asking about the Satin Black, all of those will have the V2 because we have not started shipping yet. This coming week the satin black will start shipping, so we are almost there.

The blue led option will be available on all models coming in March. Estimates are about Mid March, maybe sooner. We will keep you posted on when those are ready. If you sign up for our facebook feed we will keep you posted as soon as those are available.




In case anyone was wondering - this would raise the voltage you can use on a 1.5 dual coil atty/carto from 3.8 or 3.9v to around 5.2 or 5.3 volts. That's over 18 watts of power :
Some more details on the limits:
The new output limit (when you will get an E2) is 3.5 amps from 2.9 v to 4.2v. Above 4.2v the output limit is set to 14.5 watts. So above 4.2v each step has a little bit different current limit based on a power calculation. You will find that you can go much higher voltage with LR, but you won't be able to crank it all the way up to 6 volts with a LR..basically cooking the atty 


Ξεχασα να αναφερω οτι ενα μελος στο ecf ειπε οτι ειχε πληροφορια οτι και τα "παλια" provari θα γινονται V2  με 20 δολλαρια....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2012, 12:26 από Μακης »

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας Χαριτος

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
  • paps,provari
Απ: Provari
« Απάντηση #657 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 22:11 »
Καλησπέρα,από χθες είμαι κι εγώ κάτοχος Provari.Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος θα είχε να μου προτείνει ατμοποιητές,τανκς,κάρτος καλύτερους σε απόδοση,αυτάρκεια,γεύση,χτύπημα από τα Low Resistance 510 Cartomizers της Provape(που και αυτά φαίνονται καλά).Διευθύνσεις,λινκς κτλ.

Αποσυνδεδεμένος kostas0078

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #658 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 22:14 »
2 ωρες τωρα εβαλα 12αρα νικοτινη για δοκιμη με 4volt κ με επιασε ο λαιμος μου. :))
οταν αναβοσβήνει το κουμπι θελει άλλη μπαταρια οκ μεχρι εδω?
δεν σταματαει ομως να δινει ρευμα? γιατι συνεχίζει κανονικά. στα 3,4 μου αναβοσβήνει. 

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Provari
« Απάντηση #659 στις: Φεβρουαρίου 15, 2012, 22:16 »
Καλησπέρα,από χθες είμαι κι εγώ κάτοχος Provari.Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος θα είχε να μου προτείνει ατμοποιητές,τανκς,κάρτος καλύτερους σε απόδοση,αυτάρκεια,γεύση,χτύπημα από τα Low Resistance 510 Cartomizers της Provape(που και αυτά φαίνονται καλά).Διευθύνσεις,λινκς κτλ.
μπραβο Ηλια ντουμανιαστο νιουμανιαστο :laugh1: και καλοατμιστο  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 6973 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 193161 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107673 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos