vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

293 επισκέπτες, 8 χρήστες
grag, azzazel, maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, camber, Buliwyf

Twitter

Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;

Αποσυνδεδεμένος netrebelos

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Καθαρά πνευμονάκια για καθαρή ζωή
Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« στις: Φεβρουαρίου 13, 2011, 16:40 »
ΔΕΔΟΜΕΝΑ:
η.τ: Revo από esmoke
eliquid:Χωρίς νικοτίνη, 99% φυτική γλυκερίνη, γεύση tobacco (από esmoke) (τη μισή μέρα)
             2)Plan "B" από NOBACCO 80% PG 20% VG 18MG νικοτίνη (την άλλη μισή μέρα)
διάρκεια καπνίσματος: 8 μέρες
ΚΑΠΝΙΖΩ ΜΟΝΟ Η.Τ καθολου Κ.Τ.
Υπόψιν ότι έχω πρόβλημα με τα πνευμόνια μου: Σύμφωνα με τον πνευμονολόγο μου λειτουργεί το 75% των πνευμόνων μου. Είμαι 25 χρονών, αλλά πολύ ευαίσθητος με τα πνευμόνια μου.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1)Αυξήθηκε η αντοχή μου
2)Δε βρωμάω
3)Δεν κιτρινίζουν τα νύχια\
4)Δεν βήχω πάρα πολύ το πρωί, σχεδόν καθόλου
5)Συνολικά έχω καλύτερη ποιότητα ζωής από το κ.τ.
6)Δεν έχω τον σπαστικό βήχα του καπνιστή που όλοι με μισούσαν για αυτό -ήταν ενοχλητικό

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1)Μόλις ξυπνάω το πρωί έχω ένα μπούκωμα στα πνευμόνια, λιγότερο μεν από κ.τ, αλλά υπάρχει ακόμα.
2)Έχω πολλά μαύρα σάλια. Δεν θα το πω φλέμματα γιατί δεν έρχονται από πολύ βαθιά, είναι πάνω πάνω στο λαιμό, όμως από την τρίτη μέρα καπνίσματος και μετά φτύνω το πρωί περίπου στα 3 "φλέματα" που είναι κατάμαυρα. Μόνο μαύρο. Σαν να μαζεύεται το άρωμα εκεί και το πρωί να το φτύνω. Δεν έχει πικρή γεύση το φλέμα. όμως είναι ενοχλητικό και ανησυχιτικό

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 13, 2011, 16:58 »
Απο την δική μου πορεία, θα σου πω ότι για αρκετές μέρες, ίσως και μήνες ενδέχεται να ξερνάς μαυρίλες.
Σιγά σιγά θα καθαρίζεις.. 

Οσο για τα φλέγματα έχω και εγώ.  Πολλά βέβαια απο τα παιδιά λένε ότι δεν έχουν.. ίσως ειναι και θέμα οργανισμού.
Προσωπικά πιστεύω ότι μάλλον είναι λόγω των υγρών..
Δεν γνωρίζω άν και πόσο είναι ανησυχητικό..

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 13, 2011, 16:58 »
στη θέση σου και δεδομένου του προβλήματός σου θα έκοβα εντελώς και το ητ.
σαφώς καλύτερο το ηλεκτρονικό αλλά δεν θα έβαζα τίποτα στα πνευμόνια μου ξέροντας ότι δεν είναι στα καλά τους.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 13, 2011, 19:32 »
στη θέση σου και δεδομένου του προβλήματός σου θα έκοβα εντελώς και το ητ.
σαφώς καλύτερο το ηλεκτρονικό αλλά δεν θα έβαζα τίποτα στα πνευμόνια μου ξέροντας ότι δεν είναι στα καλά τους.

+1000  :thumpup: :(

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 13, 2011, 21:26 »
Λες και δεν ξερετε την απιστευτη δυναμη του τσιγαρου... 1000 φορες καλυτερα ητ γιατι αν κοψει κι αυτο , θα του γυρισει το ματι καποια στιγμη και θα κυλισει .. Λογω διαβητη εχω αρχισει και περπαταω οσο και οποτε μπορω . Σε ενα μου περιπατο συναντησα ενα τυπο με Π να παει σιγα σιγα. Οσο πλησιαζα , ανακαλυψα οτι ηταν καποιος παλιος γνωστος μου ( γυρω στα 45 χρ ). Αφου χαιρετηθηκαμε , τον ρωτησα γιατι εχει το Π .  Ζαχαρο..μου λεει !!! Εχω κανει 7 εγχειρησεις στο ποδι . Εκτος απ,το τσιγαρο , τα εχω κοψει ολα !!!  μου λεει !!! Και επ,ευκαιρια , ο Abet με ειχε ρωτησει για τις επιπτωσεις του ητ στις μετρησεις μου . Το ητ δεν δειχνει καμμια επιβαρυνση . Μα απολυτως καμμια !!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 13, 2011, 22:41 »
 Το ητ δεν δειχνει καμμια επιβαρυνση . Μα απολυτως καμμια !! 

Εστω και αυτο φιλε μου εινε πολυ καλο και μονο που το ακουμε  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 13, 2011, 23:00 »
έχει:
Η νικοτίνη δημιουργεί αθηροσκλήρωση...
Από : http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_28/06/2009_320262
Αλλη μία επίπτωση της νικοτίνης στον οργανισμό αφορά τη δράση της στα αγγεία. Σύμφωνα με την κ. Κατσαούνου, η νικοτίνη είναι αγγειοσυσπαστική ουσία, που σημαίνει ότι όταν καπνίζουμε η διάμετρος στα αγγεία μειώνεται. Με τη διακοπή του καπνίσματος διαστέλλονται ξανά τα αγγεία. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που εκδηλώνεται πονοκέφαλος στο άτομο που σταματάει το τσιγάρο. Εξαιτίας της διαστολής των αγγείων επανέρχεται και η φυσιολογική θερμοκρασία στα άκρα.

Αποσυνδεδεμένος netrebelos

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Καθαρά πνευμονάκια για καθαρή ζωή
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 14, 2011, 00:33 »
"Αυτά οφείλονται κυρίως στην έλλειψη νικοτίνης, μία από τις 4.000 διαφορετικές ουσίες που έχουν ανιχνευθεί, η οποία μπορεί να μην είναι καρκινογόνος, είναι όμως άκρως εθιστική" :))


Από http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_28/06/2009_320262

Ωραία. :) Αλλά διαφωνώ.... :thumpdown: Η νικοτίνη δεν είναι εθιστική ουσία. Είναι δηλητήριο. Όπως η χλωρίνη πχ.  Εάν πίνεις μία σταγόνα χλωρίνη κάθε μέρα θα εθιστείς όπως και με τη νικοτίνη.  Πολλές ουσίες μπορεί να είναι εθιστικές, χωρίς να σημαίνει ότι ο εθισμός είναι αυτό που τις χαρακτηρίζει πχ χλωρίνη. Το πώς λοιπόν η νικοτίνη σε εθίζει και τελικά πώς εξαρτάσαι τελικά με το τσιγάρο θα το γράψω σε άλλο post γιατί είναι βράδυ και νυστάζω και είναι μεγάλη κουβέντα. Ομως θα το γράψω.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 15, 2011, 02:09 »
Παράθεση
ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1)Μόλις ξυπνάω το πρωί έχω ένα μπούκωμα στα πνευμόνια, λιγότερο μεν από κ.τ, αλλά υπάρχει ακόμα.
2)Έχω πολλά μαύρα σάλια. Δεν θα το πω φλέμματα γιατί δεν έρχονται από πολύ βαθιά, είναι πάνω πάνω στο λαιμό, όμως από την τρίτη μέρα καπνίσματος και μετά φτύνω το πρωί περίπου στα 3 "φλέματα" που είναι κατάμαυρα. Μόνο μαύρο. Σαν να μαζεύεται το άρωμα εκεί και το πρωί να το φτύνω. Δεν έχει πικρή γεύση το φλέμα. όμως είναι ενοχλητικό και ανησυχιτικό

Είχα κι εγώ κατά περιόδους μαύρα σάλια, αλλά όχι τόσο έντονα όσο το περιγράφεις. Δηλ παρατηρούσα κατά το νυκτερινό πλύσιμο δοντιών ότι κατά το ξέπλυμα το νερό ήταν χρωματισμένο γκρί. Αυτό όμως δεν ήταν συνεχές, δηλ άλλες φορές το παρτηρούσα κι άλλες όχι, τελευταίους μήνες δεν το παρατηρώ καθόλου. Δεν γνωρίζω τι είναι.
Εχω την εντύπωση όμως ότι προκαλείται απο την VG υπό ορισμένες συνθήκες αλλά δεν είμαι και σίγουρος,(τροφές ? κατάλληλη οικολογία στόματος- αναπνευστικού? δεν ξέρω) ,  προσωπικά χρησιμοποιώ 20-30% VG αλλά σε μερικές παρασκευές βάζω και περισοτερη.

Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 18, 2011, 16:35 »
Να σας πω εγω αυτο που παρατηρω τις πρωτες 2 μερες που καπνιζω η.τ με υγρα vg αποκλειστικα και μη νικοτινουχα.Εχω ενα μπουκωμα στους πνευμονες σα να εχω καπνισει αντιστοιχα πολλα κ.τ.Ειναι αυτο φυσιολογικο κι αν ναι που οφειλεται αν γνωριζει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 18, 2011, 21:18 »
τα πνευμόνια σου δεν έχουν καθαρίσει ακόμα.μέρα με την μέρα θα βλέπεις διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 09, 2011, 01:10 »
 4 μηνες πριν , μου ηταν αδιανοητο να περπατησω μια δυο γωνιες και να μην λαχανιασω , αφου πρωτα βγαλω τα πλεμονια μου απο τον βηχα !! 4 μηνες μετα και 5 κιλα ελαφρυτερος , κανω 5 χιλιομετρα τη μερα διαδρομο . Αυτα τα γραφω για τα νεοτερα απο μενα μελη που μπαινουν στο φορουμ και φυσικα και εχουν ευλογες αποριες .

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 09, 2011, 02:20 »
Έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες ατμίσματος.. Σήμερα πήγα για μπάσκετ.. 1,5 ώρα και μετά 3 χλμ σπίτι με τα πόδια! Δρόμος με πολλή ανηφόρα. Ναι μεν κουράστηκα αλλά η διαφορά τεράστια!!! Συνήθως στα πρώτο τέταρτο στο μπάσκετ ένιωθα στην κυριολεξία  :helpsmilie: πως θα μείνω! 

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 12, 2011, 16:12 »
Να σας πω εγω αυτο που παρατηρω τις πρωτες 2 μερες που καπνιζω η.τ με υγρα vg αποκλειστικα και μη νικοτινουχα.Εχω ενα μπουκωμα στους πνευμονες σα να εχω καπνισει αντιστοιχα πολλα κ.τ.Ειναι αυτο φυσιολογικο κι αν ναι που οφειλεται αν γνωριζει κανεις?

Φίλε μου την ίδια αίσθηση είχα κι εγω με το ΗΤ...
Τώρα πλέον έχει υποχωρήσει...
Προφανώς πρόκειται για επαναπροσδιορισμό της λειτουργίας (κυψελίδων , βρόγχων) που μεχρι στιγμής ΄΄ηξεραν΄΄ οτι δέχονται εκτός απο νικοτινη, πίσσα, μονοξείδιο του ανθρ. και τόσα αλλα...
Εχουν δημιουργηθει επίπεδα στους πνεύμονες τα οποια αναζητουν ανατροφοδοτηση...
Τις πρωτες μερες ειδικα ειναι αρκετα έντονο σε κάποιους ατμιστες...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Τι επιπτώσεις έχω στην υγεία μου από το η.τ;
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 13, 2011, 03:46 »
Και η απάντηση ενός ειδικού (πνευμονολόγου) που αν εξαιρέσουμε τη νικοτίνη, δεν επισημαίνει κάτι το αρνητικό για το η.τ.:

http://www.iatronet.gr/iatriko-forum/pnevmonologia/question/2337/

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem