vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 9 χρήστες
cloak, PsykieG, Jorge, camber, th3ofilos, hellfire, Milarepa, manoslykos, lagoudakis

Twitter

Απολύμανση - καθαρισμός οσμών σε Επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Έπρεπε να πλύνεις το πλαστικό τανκάκι τουλάχιστον  2 φορές με χλωρίνη κλινέξ και καπάκι άλλες τρεις με ακουαφόρτε ...
πλάκα μας κάνετε ωρέ παιδγιά; καταστρέφετε τα τανκάκια κι έρχεστε να μας πείτε πως είναι για τα μπάζα... Έλεος πχια!

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Ο δικός μου πάντως, στο πρώτο πλύσιμο με νερό από βραστηρα (μόλις που άρχιζε να βράζει - κάπου στους 90°C πιστεύω) + υγρό για πιάτα + ξύδι + λίγη σόδα στο τέλος, δεν έπαθε τίποτα. Βέβαια το έκανα μία φορά και αυτό ένα πλησιμο, όχι μούλιασμα με τις ώρες. Όσο για το ατμισμα με αυτόν, με κερδισε από την πρώτη τζουρα και από το πρώτο στήσιμο όλα καλά, τον αγαπώ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Tzifos αν και αυτό που βλέπω απο τις φωτο φαίνονται σαν προσκολλημένα άλατα πάνω στο τανκ πάρε ενα ντουκοχαρτο 1500 η 2000 και κάντου ενα τρίψιμο  απο μέσα και απ  εξω  να δεις αν καθαρίζει  ...ΠΡΟΣΟΧΗ στα πλαστικά τανκ δεν χρειάζονται καυτό νερό ουτε και πολλά καλλυντικά για καθαρισμό   χλιαρό νεράκι υγρό για τα πιάτα και τρίψιμο με μια οδοντόβουρτσα   καλό ξέπλυμα και αστράφτει απο καθαριότητα 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


spyros1

Καλημερα.
Οσον αφορα την καθαρισμο του συγκεκριμενου ατμο αλλα και αλλων ακουω τοσα πολλα εδω που εχω παθει την πλακα μου...
Για μαγειρικη σοδα εχω ακουσει, για ξυδι, για βρασιματα, για βοτκες  κλπ ...
Τι να πω ρε παιδια δεν ξερω...
Εχω περιπου 12 + ατμοποιητες και απο αυτους 4 ειναι γνησιοι.
Οταν τους παρελαβα τους ελυσα και τους καθαρισα σχολαστικα παντου με ζεστο νερο (ηλιακου...) και υγρο σαπουνι απο αυτο που πλενουμε τα πιατα.
Ποτε δεν πηρα παραξενη και ξενη γευση οταν τους ατμισα απο κανεναν.Βεβαια για το καθε καθαρισμα μπορει να εφαγα κ 2 ωρες καθαριζοντας και τα πιο στενα και περιεργα σημεια του ατμο (στενο σημειο καμπανας κλπ).
Τωρα εσεις τι κανετε δεν ξερω και δεν μπορω και να καταλαβω πως τους καθαριζετε και εχετε θεματα ... :D


ΥΠ: Διαβαζοντας ολες αυτες τις πατεντες-συνταγες καθαρισμου σκεφτομε σε κατι παιδικα της τηλεορασης  τους μαγους με τις συνταγες ...(Δρακουμελ κλπ).
Προσεξτε μην δειτε καμια "ιπταμενη" κατσαρολα και γινουμε θεμα στις ειδησεις και ξαναπουν οτι το Η.Τ. προκαλει εκρηξεις... :) :D :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 08:51 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Μόλις τον έπλυνα με κάπως καυτό νερό, AVA + ξύδι.
Κάπως καυτό νερό: Νερό τόσο ζεστό στο λεκανάκι που με δυσκολία κρατάς μέσα το χέρι σου για πανω από 5-10 δευτερόλεπτα. Άρα 50-60 βαθμούς ??
Ξύδι: μια κουταλιά του γλυκού λευκό ξύδι που δεν μυρίζει πολύ
AVA: 2 σταγόνες (αυτές είναι λίγο χοντρές) διαλυμένες μέσα στο νερό με το ξύδι.
και μετά πλύσιμο με το σφουγγάρι μπάνιου (όχι κουζίνας, άγριο) που έχω γι αυτήν την δουλειά και μόνο και ξέβγαλμα.

Όλους τους άτμο, κλώνους και αυθεντικούς έτσι τους πλένω κάθε 3-4 μέρες.Ούτε χλωρίνες, ακουφόρτε, ή βρασίματα μέσα σε τέτοια υγρά τους κάνω. Πάω να πλύνω τώρα και τον τηλέμαχο έτσι, να γίνει και αυτός του πεταματού γιατί με τρώει το χέρι και έχω 20Ε για πέταμα.

spyros1

Eνα πολυ απλο και σχολαστικο καθαρισμο με ζεστο  νερο και σαπουνι υγρο πιατων θελει φιλε και συνατμιστη tzifos_f1.
Τιποτε περισοτερο.
Δεν χρειαζετε κατα την γνωμη μου να ανακατωνεις πολλα υγρα μαζι γι'αυτον τον καθαρισμο... :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 08:56 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
+1 για το ζεστό νερό με σαπούνι όμως έχει κάτι κλώνους με τόση μυρωδιά λαδίλας που η σόδα με το ξύδι είναι μονόδρομος.
Φίλε spyros1 προφανώς δεν έχεις πέσει σε τέτοιο άτμο που να χρειάζεται να φύγει η μπίχλα άλλα όσες φόρες το έχω κάνει ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

spyros1

Δεν ξερω.
Παντως ουτε και 'γω εχω καποιον γνωστο απο την κινα η φιλο προκειμενου να περνω μονο καθαρους κλωνους...
Δεν ειναι μονο αυτοι που εχω τωρα οι ατμο, αλλα και αλλοι τοσοι και περισοτεροι, που τους πηραν φιλοι και τους καθαρισαμε μαζι-τετοιο θεμα που να μην καθαριζει οπως λες εγω προσωπικα δεν εχω δει...
Στους ποσους κλωνους ατμο  θα επρεπε να εχω και 'γω αντιμετωπισει οσα εδω αναφερονται περι "μεγαλης βρωμιας";
 Πιστευω οτι κατι δεν γινεται καλα στον αρχικο καθαρισμο και απο εκει ξεκινουν ολα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 09:33 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Με ξυδι και σοδα και ότι άλλο ,ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΚΟΜΑΤΙΑ.
Πετρος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
φιλε σπύρο η βρωμιά δεν φαίνεται με το μάτι πολλές φορες
όταν μου ήρθε ο τηλέμαχος ο πρώτος ήταν foul στην λαδίλα αυτό είναι βέβαιο
ο plus ήταν πιο καθαρός
μην είσαι απόλυτος συνεχώς σε κάποια πράγματα δεν μπορεί όλοι εμείς που τα γράφουμε να κάνουμε λάθος

spyros1

Απολυτος οχι.
Ομως ξερω οτι το σαπουνι το υγρο των πιατων βγαζει σε ικανο βαθμο ακομη και μουτζουρα απο γρασο-μουτζουρα κινητηρα κλπ.
Τι υλικο ειναι αυτο που αναφερετε και δεν καθαριζει και ειναι πιο ισχυρο απο αυτα που αναφερω δεν ξερω.
Το μαγειρικο λοιπος ειναι αρκετα ισχυρο και ομως με ζεστο νερο και απορυπαντικο πιατων (υγρο σαπουνι δηλαδη) βγαινει.
Τωρα για ποια ουσια μιλατε εσεις που την εχετε συναντησει και εγω οχι και δεν βγαινει, θελω να μου μου δωσετε και εμενα να καταλαβω...
Εγω το μονο που συναντησα μεσα σε καποιους ατμο ειναι το κλασικο μηχανολαδο η γρασο ξεραμενο (δεν μπορεσα να το διακρινω καλα) που με ζεστο νερο και σαπουνι υγρο των πιατων καθαρισε...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 10:38 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Τι λέτε βρε παιδιά για ποια καθαριστικά και μπερδέματα ? μια κουταλιά ξύδι (2-3ml) σε 250-300 ml ζεστου νερού δεν είναι τίποτα !!! Μήνες τώρα πλένω έτσι τους ατμοποιητές μου (εκτός από το 1ο πλύσιμο που μπορεί να μπεί ο ατμο σε νερο + corega) και δεν έχουν πάθει τίποτα !! Ότι ατμ. υγρό μπήκε σ'αυτόν μπαίνει καθημερινά και στους άλλους. 
@spyros1 πρόσεχε το υγρό για πιάτα που αγοράζει η γυναίκα σου, πουλούνται πολλά τέτοια που γράφουν στην ταμπέλα "με ξύδι" ή "με λεμόνι" και προτιμούνται από τις νοικοκυρές 
  
Είναι πολύ περίεργο ούτε με μεγεθυντικό φακό ούτε με την αφή ή με το ψιλό κατσαβίδι που έσυρα απαλά πάνω του μπορώ να καταλάβω αν αυτοί οι "χρωματισμοί"/βούλες είναι από την μέσα ή από την έξω του τανκ. Φαίνονται σαν να είναι μέσα στο υλικό. 
   
Ένας συνάδελφος εδώ στο γραφείο (άσχετος με το σπορ) με ρώτησε αν τον άφησα στον ήλιο και λέω μπας και ήταν σε καμιά προθήκη σε μαγαζί/εργαστήριο/οπουδήποτε ήταν πριν το πάρω εγώ στα χέρια μου και τον βάραγε ήλιος/φως και πολυμερίστικαν τα πλαστικά. Αυτό θα εξηγούσε και τα oring που χειρότερα δεν έχω ξαναδεί αλλά και ότι αυτές οι βούλες είναι μόνο σε μια μεριά του τανκ (αυτή που χτύπαγε ο ήλιος)
   
Μπορεί να είμαι "ασχετος" για εσάς τους έμπειρους αλλά βλάκας δεν είμαι. Μήπως αν αυτός ο ατμο δεν ήταν κλωνοPhenomenon και ήταν κλωνοΑΒΓ είχατε άλλη αντιμετώπιση σ'αυτό που σας έδειξα παραπάνω?



Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
@spyros1
Φίλε Σπύρο το ζεστό νερο με σαπούνι εχεις δίκιο οτι κανουν δουλειά. Την μεγαλύτερη, αλλά όχι όλη και όχι σε όλους. Μια ανεπαίσθητη οσμή μηχανολαδιλας σε καποιους μενει και θέλει και τους άλλους τρόπους που έχουν αναφερθεί. Είναι πιθανό, αφού χρησιμοποιείς μόνο σαπουνόνερο, να μην έχεις σύγκριση με κάτι ακόμη πιο καθαρο?

spyros1

Απλα επιμενω με δευτερο κ τριτο χερι μεχρι να καθαρισει τελειως και να μην εχει οσμες
Με ζεστο νερο ομως γιατι αυτο ειναι σημαντικο (καθαριζει πιο καλα ετσι...) :)
Υπ: Κατι που ξεχασα εδω να γραψω ειναι οτι και τα ορινκ τα αφαιρω ολα και τα καθαριζω επισης σχολαστικα οχι με καυτο αλλα με ζεστο νερο και υγρο πιατων.
Αρκετες δε φορες εχει τυχει να χρειαζοντε και δευτερο-τριτο πλησιμο γιατι εχουν ακομη οσμες...
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 13:25 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Spyros1 όταν μιλάμε για μυρωδιά λαδίλας δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει μόνο με νερό και σαπούνι και 10 φορές να τον πλύνεις.
Δεν μου αρέσει να έρχομαι σε αντιπαραθέσεις στο forum άλλα όταν λες ότι έχουν περάσει απο τα χέρια σου  10 - 20 - 30 ατμοποιητές  και σε κανέναν δεν υπήρχε μυρωδιά που δεν έφευγε μόνο με νερό και σαπούνι οκ τότε όλοι κάνουμε κάποιο λάθος

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240876 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500857 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 187 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12518 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan