vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 6 χρήστες
john67, lagoudakis, skoubri, nightdream, dimitrist, Parolos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος manos123

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Καλήμερα σε ολους έφτιαξα ενα υγρο με βασεις umami και γεύση φράουλα και μετά απο 5 μέρες το υγρο απο διάφανες έγινε ψιλόκιτρινο ειναι φυσικό αυτο λόγο ωρίμανσης ;

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απολυτως.... Οσο πιο πολυ το αφηνεις, τοσο περισσοτερο βγαινει το αρωμα  :)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1937
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Ναι (φαντάζομαι δεν έγινε και κίτρινο σαν λεμόνι ας πούμε....)

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα στην κοινότητα,
Λοιπόν έχω 2 μέρες τώρα που έφτιαξα ένα κατά το ήμισυ DIY υγρό,δηλαδή έβαλα 15ml έτοιμης βάσης 50/50 20mg της Nobacco και συμπλήρωσα με άλλα 7,5ml USA mix + 7,5ml Desert Ship και τα δύο είναι έτοιμα υγρά από την Nobacco το αποτέλεσμα ένα αρκετά ωραία καπνικό 30ml.
Σκέφτομαι όμως πως αυτό δεν είναι αρκετό για να το θεωρήσω "οικονομικό" και λέω να περάσω στην παραγωγή ενός εξ ολοκλήρου DIY.Το θέμα είναι πως εδώ που μένω έχει μόνο Nobacco,θέλω ένα άρωμα καθαρά καπνικό χωρίς έντονες αρωματικές προσθήκες.Έχετε να μου συστήσετε κάποιο από Nobacco;;;
Τέλος πόσες μέρες πρέπει να ωριμάσει το υγρό;;;Υπάρχει τρόπος να ωριμάσει πολύ σύντομα χωρίς να περιμένω για μέρες;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Νίκος

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό που ρωτάς είναι εντελώς υποκειμενικό, εμένα πχ το αγαπημένο μου είναι το ry69. Εσύ από την άλλη μπορεί να το μισήσεις.Ρίξε μια ματία εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=6773.msg739883;topicseen#new αρκετά τα έχει και η nobaco και όλα είναι by atmos lab, δοκιμάζεις και αποφασίζεις.
Οσο για την ωρίμανση, και να ατμισεις το υγρό με το που το έφτιαξες χωρις να περιμένεις να ωριμάσει δεν έγινε και τίποτα.
Απλά όσο περνάνε οι μέρες το υγρό θα γίνεται καλύτερο. Ελπίζω να βοήθησα.

Ορίστε και κάτι που θα σου χρειαστεί:  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16125.msg586880.html#msg586880

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα,
Λοιπόν αγόρασα το RY69 που μου πρότεινε ο spyrosrg505.Όπως ανάφερα είχα ήδη αγορασμένη μια έτοιμη ατμιστική βάση της Nobacco την Balanced 20mg.Έφτιαξα 20ml υγρό προσθέτοντας 20ml Βάσης + 32-33 σταγόνες άρωμα.Στην αρχή μου φάνηκε εξαιρετικό όμως σιγά σιγά τα προβλήματα διέρχονταν το ένα το άλλο...Παρατήρησα ότι ενώ το άφησα 3 μέρες να ωριμάσει το υγρό μου πλέον έχει πιο άτονη γεύση από ότι πριν το αφήσω...δεύτερον δεν με καλύπτει η παραγωγή ατμού την θεωρώ λίγη(EPSILON BDC χρησιμοποιώ) και τρίτον δεν αισθάνομαι αυτό που λέμε "χτύπημα" σε απλά ελληνικά δεν ξεχαρμανιάζω όσο και αν ρουφήξω.
Δεν έχω ιδέα τι παίζει...αποκλείω να φταίει ο ατμοποιητής γιατί όσο καιρό τον χρησημοποιώ είμαι 100% ευχαριστημένος,η κεφαλή είναι ολοκαίνουργια και η μπαταρία πρόσφατα αλλαγμένη άρα δεν είναι θέμα ατμοποιητή αλλά υγρού...αλλά και πάλι 20mg νικοτίνη είναι ήδη too much δεν λεει να ανέβω κι άλλο...

Έχετε να μου προτείνετε κάτι;;;Δεν θέλω να περάσω ούτε στο τσιγάρο(αν και κάνω ακόμα 2-3 την μέρα) αλλά ούτε και στα έτοιμα υγρά(γιατί μου κοστίζουν πολύ)...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
H συμβουλη μου σε νεους ατμιστες ειναι ΠΑΝΤΑ να ξεκινουν με ετοιμα υγρα (υπαρχουν και αρκετα φθηνα), και αφου εχουν αποκτησει την χρησιμη / απαραιτητη,  βασικη "γευστικη εμπειρια" να περασουν ΣΤΑΔΙΚΑ στο diy.


Σ.Σ.1  Το ιδιο συμβουλευω  και για το περασμα απο εργοστασιακους σε επισκευασιμους.


Δες μηπως η καινουργια σου κεφαλη ειναι ελατωματικη (ως προς το χτυπημα και τον ατμο).
 Αν δεν κανω λαθος η αναλογια σου αρωματος ειναι γυρω στο 5%. Κατα τη γνωμη μου το συγκεκριμενο αρωμα θελει απο 8% και πανω (ως προς τη γευση)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2014, 11:37 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
DIMTH δεν είμαι νεος ατμιστής,κάνω ηλεκτρονικό τσιγάρο 1 χρόνο τώρα και έχω δοκιμάσει πραγματικά αρκετά υγρά...το να συνεχίσω τα έτοιμα το θεωρώ ακατόρθωτο γιατί ήμουν μανιακός καπνιστής(3-4 πακέτα/ημέρα) και τώρα με το η.τ συνεχίζω να ατμίζω με μανία(20ml/βδομάδα ίσως και περισσότερο) το έχω πιπίλα όπως καταλαβαίνεις και δεν βγαίνω οικονομικά.Η κεφαλή δεν είναι η πρώτη άλλαξα 2-3 για να μαι σίγουρους.
Αν και για να σου πω την αλήθεια από έτοιμα υγρά τα μόνα που μου άρεσαν ήταν το USA MIX της Nobacco και το Turkish Tob της Halo οπότε δεν βρίσκω και κανέναν ιδιαίτερο λόγο να συνεχίσω τα έτοιμα μιας και δεν το απολαμβάνω,επίσης ο οικονομικός παράγοντας με ελκύει ακόμα περισσότερο στα DIY μιας και δεν είμαι από αυτούς που θα ακούσεις να λένε πως πήγαν στο η.τ για την "υγεία" τους αλλά για την τσέπη τους,αν δεν ήταν θέμα χρημάτων ακόμα κανονικό θα κάπνιζα...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9605
  • Φύλο: Άντρας
Θα πρότεινα δοκιμή κάποιας άλλης βάσης. Με μεγαλύτερη αναλογία PG ενδεχομένως. 

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Σε καταλαβαινω.
Με προλαβε ο Tem
Εχε υπ'οψην σου οτι στην αρχη και με τα diy θα πεταξεις λεφτα (αποτυχιες/δοκιμες/κουβας). Μακροχρονια ενταξει, ερχεται τσαμπα αν κατεβασεις και τη νικοτινη.
ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Tem μιας και στην Καστοριά έχει μόνο Ovale και Nobacco και από την πρώτη έχω δυσάρεστες αναμνήσεις με κάτι υγρά Maxboro που μου πούλησαν έχει να μου προτείνεις κάτι;;;κατά προτίμηση δυνατό και ισορροπημένο πχ 20mg δεν είμαι να κάνω κι άλλες αλχημείες...

DIMTH δεν είναι ζήτημα αποτυχίας,το υγρό που έφτιαξα είναι ένα καλό καπνικό...ακολούθησα της αναλογίες 0.5ml άρωμα στα 10ml βάσης=>1ml  άρωμα στα 20ml βάσης...το πρόβλημά μου είναι ο περιορισμένος ατμός και η παντελή έλλειψη χτυπήματος τουτέστιν αν ρούφαγα αέρα από ένα καλαμάκι πιο πολύ καπνιστική εμπειρία θα είχα παρά τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Για περισσότερο ατμό, καλό είναι να βάλεις περισσότερη vg, όχι pg.
Θα πρότεινα, να πάρεις βάσεις 20άρες mist και thunder. Όχι balance. Θα έχεις χωριστά σε μπουκάλι δηλ vg έτοιμη βάση με νικοτ και χωριστά pg επίσης έτοιμη και με νικοτ.
Κατόπιν πέρνα σε δοκιμές με μικρές ποσότητες. Από 90-10 αναλογία, ως το αντίθετο εντελώς 10-90! Εκεί θα δεις τι σου δίνει καλύτερα το καθένα και πιο ποσοστό σου αρέσει και σε καλύπτει. Είναι μια διαδικασία, και λίγο μπελάς, αλλά θα ανταμειφτείς βρίσκοντας τι σε καλύπτει.
Πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη έτσι, γιατί κι εγώ είχα κάποτε αντίστοιχα θέματα και μόνον όταν "παιδεύτηκα" λίγο βρήκα τι θέλω τελικά!
Και να ξέρεις το 5% στο άρωμα δεν είναι ευαγγέλιο. Ανάλογα τα προσωπικά σου γούστα. Θα δεις στην πορεία, πως άλλα θα τα θέλεις πιο έντονα κι άλλα λιγότερο. Αν λοιπόν νομίζεις ότι θέλεις περισσότερο άρωμα, μη διστάζεις να προσθέσεις λίγο ακόμα. Επίσης να γνωρίζεις πως πολλές φορές αν κάνουμε συνέχεια ένα άρωμα, από ένα σημείο και μετά δεν το καταλαβαίνουμε γιατί συνηθίζεται. (Ο λεγόμενος κορεσμός γεύσης). Καλό είναι να έχεις 2 αρώματα (αν όχι περισσότερα) και να τα εναλλάσσεις!


Και συγνώμη γι' αυτό που θα γράψω,  :-[ εντελώς προσωπική μου άποψη, αν είναι εύκολο, μη γράφεις ολόκληρο το μήνυμά σου σε "έντονη" γραμματοσειρά. Ανάλογα φυσικά από πού το βλέπει κανείς! Εγώ από εδώ που μπαίνω πάντως, κουράζει το διάβασμά του. Ειδικά τα πλάγια που έγραφες πιο πριν, με πολύ δυσκολία τα διάβαζα. Συγνώμη γι' αυτό, και ξαναλέω, εκφράζω εντελώς προσωπική άποψη!

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Σένια θα απαντήσω ανάποδα στο μήνυμά σου,από το τέλος στην αρχή.Δεν το 'χα σκεφτεί πως ίσως κουράζει,αν είναι δεν γράφω άλλο έντονα.
Για το άρωμα συμφωνώ εμένα με 33 σταγόνες που έριξα δεν γεύομαι και πολλά,πιστεύω σήκωνε καμιά 3-4 παραπάνω ίσως και περισσότερες...Με κουράζει απλά όλη αυτή η διαδικασία της αναμονής και της πιθανή αποτυχίας...Όσο για το να παίξω με VG-PG κτλπ το βαριέμαι αφόρητα πολύ...δεν είμαι της υπομονής και φοβάμαι ότι θα πάθω καμιά παράκρουση και θα τα πετάξω όλα στο τέλος και θα ναι κρίμα...
Γενικά θα σου πω τι έχω καταλάβει εγώ στον 1 χρόνο που καπνίζω ηλεκτρονικό,κατάλαβα πως αν δεν έρθει κάποια εταιρία και να πει "παίδες εμείς φτιάχνουμε το τάδε υγρό το οποίο έχει πραγματική γεύση τσιγάρου(όχι τσακίλας αλλά τσιγαρίλας)" δεν θα πάει και πολύ μακριά η βαλίτσα...Το να στοχεύουν να ικανοποιήσουν τα γούστα τον ανθρώπων που κάπνιζαν 1 πακέτα ή και λιγότερο είναι πραγματικά χαζό γιατί όταν κάνεις εως ένα πακέτο δεν είσαι μανιώδης καπνιστής άρα μπορείς να βολευτείς και με τα υποκατάστατα...εγώ δεν μπορώ να καταλάβω όταν λέμε καπνικό υγρό που ακριβώς έγκειται το "καπνικό" έχεις καπνίσει ποτέ τσιγάρο και να σου αφήνει γλυκιά γεύση όπως η πλειοψηφία των έτοιμων υγρών;;;;ή έχει καπνίσει ποτέ τσιγάρο που να σου αφήνει γεύση καραμέλας ή χίλιες-δυο άλλες αηδίες;;;το τσιγάρο είναι συνήθως ξηρό χωρίς έντονα αρώματα(όταν είναι αναμμένο) σου καίει τον λαιμό και σου αφήνει μια πικρίλα στο στόμα...ε το ηλεκτρονικό είναι το ακριβώς αντίθετο σου γαργαλάει τον λαιμό,σου αφήνει μαι γλυκιά γεύση...μυρίζει όμορφα και ή υφή του μόνο ξηρή δεν την λες...Άσε τα χίλια-δυο σύνεργα που χρειάζεσαι για να πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα,άσε που στάζει τρεις και λίγο...άσε που υπάρχουν χίλια-δυο μαγαζιά με χίλιες-δυό παραλλαγές σε όλα...ενώ στο κανονικό ένα κι ένα κάνουν δύο...Αυτό κουράζει,φθείρει και εν τέλει επιστρέφει πολύ κόσμο πίσω στο κανονικό τσιγάρο...Όσο για τα θέματα υγείας δεν μπορεί κανείς να χαρακτηρίσει το η.τ παντελώς αθώο...
Λοιπόν γι αυτό σου λέω πως αν είναι να κάτσω να κάνω αλχημείες για να πάρω επιτέλους λίγη τσιγαρίλα στο η.τ μου,πάω και αγοράζω ένα πακέτο κάνω 20 τσιγάρα την μέρα και παράλληλα φουμάρω και τις γλυκό-καπνικές γεύσεις του η.τ σαν συμπλήρωμα...

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Ειμαστε Off topic, αλλα αξιζει τον κοπο.
Πολλοι εδω μεσα ημαστε βαριοι καπνιστες, και για περισσοτερα χρονια απο εσενα.  :yes:


Για αρχη χτυπα 36αρα βαση. Να ζαλιζεσαι απο το χτυπημα. Πολυ γρηγορα θα κατεβεις στα 24 και υστερα στα 18.
Για τις "καπνικες" γευσεις συμφωνω με αυτα που λες. Αν και μετα απο λιγο καιρο δεν σου λοιπουν (μαλλον το αντιθετο), παρε στην αρχη αρωματα απο εκχυλισμα καπνου για diy (t-juice pimo verde/cubana)
Προτιμησε στην αρχη βαση με περισσοτερη pg για περισσοτερο χτυπημα και λιγοτερη γλυκαδα. Θα μειωθει το ντουμανι, αλλα ουτε και με το τσιγαρο εχεις ντουμανι...


Σ.Σ Να εχεις τουλαχιστον δυο διαφορετικους ατμοποιητες.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2014, 13:54 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου, διαβαζοντας τα γραφομενα σου καταλαβαινω ενα πραγμα.
Δε θες να αφησεεις το καπνισμα.
Βρισκεις συνεχως προβληματα στο η.τ., λες οτι μετα απο 1 χρονο ατμισματος συνεχιζεις και καπνιζεις 2-3 τισγαρα τη μερα
(απαραδεκτο κατα τη γνωμη μου. Αυτο να το κανει καποιος τους πρωτους μηνες, οχι μετα απο ενα χρονο ατμισματος)
και μας λες οτι αντιμετωπιζεις ενα προβληματα στο οποιο δεν υπαρχει λυση (για μενα τουλαχιστον).
Φρεσκια βαση και αρωμα, καινουργια κεφαλη και φορτισμενη μπαταρια, επωνυμη βαση με 20mg/ml νικοτινη
και δεν εχεις ουτε ντουμανι, ουτε κτυπημα, ουτε αρωμα μετα απο 3 μερες ωριμανση.

Αν θες να συνεχισεις στο ατμισμα, πρεπει να το παρεις πραγματικα αποφαση και να κανεις καποιες θυσιες στην αρχη.
Κοψε αυτα τα 2-3 τσιγαρα που καπνιζεις, ωστε να φυγει αυτη η τσιγαριλα που λες που σου αρεσει
(κι εμενα μου αρεσει οταν καπνιζα, πλεον δυσκολευομαι να θυμηθω πως ειναι η αισθηση)
και κανε 1-2 αγορες πανω στο η.τ. ωστε να ανανεωσεις λιγο τον εξοπλισμο σου να εχεις να "παιζεις".
Δοκιμασε λιγο παραπανω νικοτινη, αν νομιζεις οτι δε σε καλυπτουν τα 20mg/ml
και εχε κι ενα ετοιμο υγρο που σε ικανοποει ετοιμοπολεμο για τις "δυσκολες στιγμες".

Ολα τα παραπανω δεν ειναι επιθεση, αλλα στα λεω καλοπροαιρετα, θελοντας να βοηθησω.
Συγγνωμη για τον τροπο που μπορει να ακουστηκαν.

Και για να μην ειμαι (τελειως) offtopic  ::), αν δεν κανω λαθος το RY69 θελει 7% (εκτος κι αν το αλλαξαν κι αυτο).
7% στα 20ml ειναι 42-45 σταγονες κι οχι 32-33.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6292 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117311 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825436 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508551 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155334 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569429 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244458 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294897 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1975 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763407 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog